Stadsnieuws. Lantaarnaansteker, ZONDAGRUST De invoer van hel vee. De VVerkrechlers. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM Mengelwerk. Onze «iijschool. Hel weldadigheidsfeest van 14 Februari. Vlaamsch looneel. DkTslal. Onze kampioenen. STAD YPi^R. Lijst dei' Apothekers De Zon- en Feestdagen VI. A„ DO VLk, Thielt, Doornijk, Verviers en Yper worden uitgesteld tot in het jaar 1910. De maand, waarin deze verkiezingen alsook deze betredende de overige in 1910 gedeeltelijk te vernieuwen raden zullen plaats hebben, zal bij koninklijk besluit vastgesteld worden. Bij hetzelfde besluit zal het jaar der volgende gedeeltelijke hernieuwing bepaald worden. Vraag in de Kamer gedaan door M. Nolf, aan den Minister van LancL- bouw Het beheer dat tegenwoordig den in voer regelt van mager vee van franschen oorsprong laat den invoer toe der koeien en der vaarzen. De vetweiders van West-Vlaanderen vragen dat de invoer der ossen zou toegela- worden in dezelfde voorwaarden. Zijn er redens om zich tegen deze vraag te verzetten en dewelke Antwoord von den minister. Ik heb reeds de eer gehad te antwoorden aan M. Nolf, dat ik het inzicht niet heb het regiem te veranderen betrekkelijk den in voer van bet fransch vee in Belgie. De Kamer heeft verleden week de wet op de werkrechters in tweede lezing gestemd. Onder de nieuwe schikkingen melden wij de uitbrei ding der Jurisdictie op de kooplieden en handelsbedienden, de inrichting van eene Jurisdictie van beroep, sa mengesteld uit zes gekozen leden en voorgezeten door eenen magistraat en eenen greffier, door het gouver nement benoemd. De nieuwe wet wettigt Het stemrecht en de kiesbaarheid der vrouwen De verplichtende stemming. De evenredige vertegenwoordiging die gestemd is geweest door 87 stem men tegen 36 (liberalen en klerikalen tegen socialisten). Een amendement van M. Vander- velde, het quorum vaststellende voor de evenredige vertegenwoordiging, is verworpen geweest door 94 stem men tegen 38, (liberalen en klerika len tegen socialisten). DE 25 LOTGEVALLEN EENER WEES Uit liet Engelsch. Zeventiende hoofdstuk. Wie zijn gelukkig Na eenigzins breedvoerig te hebben uit geweid over de teleurstelling dat zij nog niets van hem vernomen had, en bericht te hebben gegeven van het laatste bezoek, dat zij, eer zij de stad verliet, bij zijne moeder had afgelegd, vervolgde zij Maar gij hebt mij doen beloven, Willie, dat ik over mij zelve zou schrijven, en ge zegd dat gij verlangen zoudt alles te hooren wat er bij den heer Graham voorviel en mij maar eenigermate betrofals dus mijn brief vervelender is dan gewoonlijk, is het uwe eigene schuld, want ik heb u veel te vertel len over ons verhuizen naar D*** en de wijze waarop wij hier leven, zoo gebeel anders dan in Boston. Mij dunkt, nu gij zoo ver gekomen zijt hoor ik u zeggen Och, hemel, nu zal Geertje mij eene beschrijving van mijnheer Graham's landgoed gaan doen Nu maar gij behoeft niet ba ig te zijn ik hebt niet vergeten hoe ge mij, toen ik dat de laatste maal doen wilde, de hand voor den mond hield, met de verzekering, dat de plaats u zoo goed bekend was alsof gij daar uw leven lang had gewoond, daar ik ze ,u sedert ik acht jaar oud was ten De dagbladen van Brussel kondi gen de volgende tijding af Het schijnt dat men 111 het ministerie van oorlog voornemens is de Rijschpol die zich tegenwoordig te Y,er bevindt, naar Brussel te verplaatsen. Zij zou de kazern der gendarmerie, op de Waterloo laan bezetten en de gendarmen zouden te Etterbeek gehuisvest worden. Heeft het Journal d'Ypres offi- cieele moniteur van het Stadhuis in - lichtingen nopens,deze zaak Ofwel is die kwestie zonder belang voor onze stadhuismannen Hunne stilzwijgendheid is waar achtig om iemand van zijn steek te brengen Het weldadigheidsfeest door het garnisoen van Yper gegeven, Zon dag laatst, heeft ten volle gelukt. De Delbeke zaal, in de Halle, was proppensvol al het puike onzer be volking was er bijeengekomen. De verschillige nummers van het programma werden zeer goed weer gegeven. De muziekstukken uitge voerd door het muziek van het 3de linieregiment, de gymnastische oefe ningen, liederen, enz. hebben het publiek goed bevallen. Voorzeker heeft men er eene aan zienlijke winst gedaan ten bate der ongelukkiger! van Sicilië en Calabrie. 5Je en Maandag jl. woonden wij de laatste vertooning bij, gegeven door onze zoo goed befaamde Vlaamsche Ster. Hoewel het feest verschoven werd, ter wille van het liefdadigheids feest van Zondag, was de tooneeizaal toch gestampt vol. Weeral leverde de zaal een prachtigen aanblik op. Overal lieve toilletten en bevallige gezichtjes. Het puik onzer bevolking was daar bijeengestroomd en men heeft er ge noten en zich vermaakt dat liet ver» heugend om zien was. De vertooning was een parelke van "kunst onder alle opzichten en, hoewel wij dezen winter bedorven werden door eene reeks vertooningen zonder weerga, mag men toch gerust zeggen dat deze al hare voorgangers nog over trof. Eerst vertolkte men Martha cle krank zinnige, een drama, in drij bedrijven en een voorspel. Het is eene puike minste eens in de w<-ek had beschreven. Ik heb u toen verschooning doen verzoeken voor uwe onbeleefdheid maar ik geloof toch dat ik over mijn eerste bezoek hier buiten genoeg heb gepraat met te verontschuldigen dat gij de zaak geheel moede waart. Thans evenwel, zeer tot mijne teleurstelling, schijnt alles kleinder en minder schoon dan het mij toen voorkwam en hoewel ik niet voornemens ben het u neg eens te gaan be schrijven, moet ik u toch zeggen dat het voorhuis en de gangen veel smaller zijn dan ik verwacht had, de kamers lager, en de tuin en de zomerhuisjes lang zoo groot niet. Jufvrouw Amf-lia vroeg mij eten paar dagen geleden hoe de plaats mij beviel, en of zij er eveneens uitzag als vroeger. Ik zegde haar de waarheid, en zij werd volstrekt niet onvergenoegd, maar lachte om mijne oude herinneringen van het huis en den aanleg, en zegde dat het altijd zoo was met dingen, die wij gezien hadden toen wij kleine kin doren waren. Ik behoef niet te zeggen dat jufvrouw Amelia zoo goed en vriendelijk voor mij is als ooit want niemand haar zoo wel kent als gij, zou denken, dat zij ooit iets anders kon zijn dan het beste en beminnelijkste wezen op de wereld. Ik kan nooit half ge noeg doen, Willie, om al hare goedheid voor mij te vergelden en toch is zij zoo wel in haar schik met kleine gaven en zoo dankbaar voor geringe oplettendheden, dat het mij voorkomt alsof iedereen iets zou kunnen doen, dat haar genoegen gaf. Ik vond gisteren eenige viooltjes tusschen het gras, en toen ik ze haar bracht, kuste en dankte zij mij alsof het zooveel diamanten geweest waren en de kleine Benjamin Gately, die een hoed .vol paardenbloemen plukte, zonder aan een daarvan eenen steel te laten, en toen aan de goordeur belde en brok, vol leerrijke lessen en gemoede lijke toestanden, doorweven met ziel- schokkende tooneelen. Het stuk wérd meesterlijk vertolkt ook. Mej. Zulma en Jeanne Devers en Julia Windels, in de rollen van Martlia en Zuster Justina, Laura en Tecla en zuster Barbara waren alle drij onbetaal baar. Zij speelden met zooveel gevoel en natuurlijkheid dat zij de zaal menig- werfin vervoering brachten. Eenprach- tigen bloemenkrans voor die talentvol le vertolksters. De heeren L. Vancampo, J. Ossieur en Karei Deweerdt, in de rollen van Hector, Willem en Frank waren ais voor hunne lastige rol in de wieg gelegd. Goed, opperbest wisten zij hunne per- sonnages in te kleeden en weer te geven* De heeren G. Pottel, K. Wolff E. Slosse en J. De Groote in de rollen van Frede- rik, Wenk, Bavo en Dirk speelden op eene uitmuntende wijze en maalden de toestanden, waarin zij voorkwamen, zooais het zijn moet. Ook de figuratie, de tooneelschikking en versiering ge lukten opperbest. Geen wonder dat de zaal zoo menigmaal dreunde onder de langdurige toejuichingen. Een gul bravo voor al die knappe tooneelis- ten Daarop volgde Meirozeken, blijspel met zang in een bedrijf, een heel lief brokje, dat krioelt van schoone zede- lessen en lachwekkende toestanden. Wat men daar gelachen heeft, kan door geene woorden uitgedrukt wor den. Elk oogenblik schaterde men het uit. Ook werd het stukje heel goed ge speeld. Mej. Zulma en Jeanne Devers, in de rollen van Monika en Meirozeken waren om te stelen en heel en al in haar vak. Een dikke tuil voor beide kundige speelsters De heeren K. Deweerdt, K. Wolff, J. Tasseel en J. Ossieur waren een Koolman, een Spriet, een Barabas en een Frans naar de natuur geschetst. Die spelers zijn allen opgewassen voor hunne rol en begrijpen ze ten volle. Hartelijk proficiat aan allen Figuratie en tooneelschikking waren ook hier onberispelijk en alles liepoprollekens. Men heeft er toegejuicht en bis geroe pen dat de stukken in de vlogen en 't was met reden ook. Het orkest, bestuurd door den heer M. Tasseel, dischte ons eenige aange name zoetluidendeen meesleepende stukken op, die een welverdienden bijval genoten. Dat ook droeg bij om het feest in ieders smaak te doen val len. Het was eene vertooning die tijd vak maken zal in de jaarboeken der Ster. en die bij allen den besten der indrukken nagelaten heeft. De Sterre lingen hebben hunnen goede faam eens te meer hoog opgehouden en zijn daardoor nog meer de troetelkinderen en de gevierden van onze tooneelmin- nende bevolking geworden. Zij hebben ons dezen winter toch zooveel hart- en geeststerkend genot verschaft. Ook haasten wij ons hen hier, namens het verrukt publiek, openlijk en hartelijk dank te zeggen NatüS. geburen naar jufvrouw Graham vroeg, om ze haar zelf te geven, kreeg een vriendelijk lachje voor zijne moeite, en een (jankje Bennie, dat hij niet spoedig zal vergeten. Was dat niet aardig van jufvrouw Amelia, Wil lie Mijnheer Graham heeft mij een tuintje gegeven, en ik denk weldra bloemen in in overvloed voor haar Ie hebben, namelijk als jufvrouw Ellis er niet tusschen komt maar dat denk ik wel, want dat doet zij bijna in alles. Willie, die jufvrouw Ellis is eene beproeving, eene groote beproeving voor mij, zij is juist zulk eene soort van een mensch als ik niet kan uitstaan. Ik ge loof dat er sommige menschen zijn waarvan andere menschen niet kunnen houden en zij is juist van die soort, waarvan ik niet houden kan. Ik zou niemand anders dit zeggen, want datzou niet behoorlijk zijn, en ik weet niet of het wel behoorlijk is er iets van te zeggen. Jufvrouw Amelia spreekt mij over haar en zegt dat ik moet leeren haar liefhebben, en dat ik, als ik dat doe, een engel zal zijn. Ik weet wel, gij zult denken dat dit een staalte van Geertje's oud humeur is, en mis schien is dat zoo maar gij weet niet hoe zij mij plaagt het is in kleinigheden, die ik u niet gemakkelijk zou kunnen vertellen, en waarmede ik u toch niet zou willen lastig va'len al kon ik het doen. Dus wil ik maar niet meer over haar schrijven ik zal pogen volmaakt te worden om haar harteli k lief hebben. Gij zult denken dat ik nu, terwijl ik niet school ga, haast niet weten moet wat ik met mijnen tijd zal uitrichten maar ik heb overvloedig te doen. In de eerste week nadat wij hier kwamen, vond ik echter den morgend weer vervelend. Gij weet wel De onderliéutenant Collin, van het. 3- linieregiment bestatigde Maandag mor gen de verdwijning van 6 briefjes van 'l OO frank, die zich in een meubel van zijn appartement bevonden. Hij had aanstonds vermoedens op zijnen op passer, bijzonderlijk daar deze naar de kazerne niet was teruggekomen. Men denkt dat hij Frankrijk binnengevlucht is. Het sedert lang verwacht prachtboek is verschenen Wij twijfelen geen oogenblik of het zal bij aide Sport liefhebbers der vlaamsche provinciën een gunstig onthaal genieten. Wij be-l trouwen ons op den vooruitgang van Het Sportblad en zooals deze onderne ming hopen wij wel Onze Kampioenen steeds zoo prachtig en fijn geillüstreerd mogelijk te doen verschijnen. Het is eene prachtuitgave met vijftig platen dat maandelijks verschijnt en fr. 3,50 's jaars kost. Het nummer 30 c. Vraagt een proefnummer Vestingstraat 228 Antwerpen-Zurenborg. FOOR, gezegd KATTEFEEST De Burgemeester der stad Yper' brengt ter kennis van het publiek dat, tengevolge van eene beslissing van den Gemeenteraad, in datum van 7 Novem ber 1908, de jaarlijksche foor, gezegd Kattefeest, voortaan plaats zal hebben te beginnen van den tweeden Zaterdag die op Aschwoensdag zal volgentot en met den vierden Zondag van den Vasten zij, dit jaar, van 6 tot 21 Maart. Yper, den 4" Februari 1909. De Burgemeester, G. COLAERT. vuil dienst zijnde van 's middags Lol 10 tl ren s'avonds VOOR 'T JAAR 1909. ZONDAG 21 FiSBIlUARl 1909, RIJ FELST RAAT, N° 15, YPER. dat ik altoos vroeg opsta, maar daar het jufvrouw Amelia niet schikt zoo kort te slapen, zie ik haar nooit voor acht uur, twee volle uren nadat ik op en gekleed ben. Toen wij de Boston waren besteedde ik dien tijd altoos aan mijne lessen maar in dit voorjaar verbeeldde zich jufvrouw Amelia, die opmerkte dat ik snel groeideen mijnheer Arnold hoorde zeggen dat ik er bleek uitzag, dat het niet goed voor mij was zooveel tijd met mijne boeken door te brengen en toen wij dus te D*** kwamen, bepaalde zij mijne leer en lesuren, die zeer weinig zijn, en verkoos dat ik na het ont bijt e.i in hare eigene kamer daartoe zou gaan zitten, /ij raadde mij des morgerids ook langer te blijven slapen als ik kon; maar dit kon ik niet, stond dus op mijn ge wonen tijd op en kuierde dan door den tuin. Eens was ik zeer verwonderd mijnheer Graham daar aan het werkute vinden, want dit kwam niet overeen met zijne manier van leven in den winter maar hij is een zonderling man. Hij vroeg mij hem 'e komen helpen om ajuinzaad in den grond te brengen, en ik geloof eenigzins dat ik dit tamelijk wel deed, want daarna moest ik hem nog helpen om allerlei dingen te planten en stokjes met de namen daarbij te zetten. Eindelijk bood hij tot mijne blijdschap aan, mij een stukje grond tot een tuintje te geven, waarin ik bloemen kon kweeken. Hij geefc niet om bloemen, wat ik heel vreemd vind hij kweekt niet anders dan groenten en boomen. D Dus zal ik een tuintje hebben. Maar maak het zeer lang. Willie, en heb g«en meer om duizend andere dingen te zeg" gen- die ik nog wilde zeggen. O als ik a maar kon zien, zou ik in een uur meer kun nen verteller, dan ik in eene week ka" OF DB 0 zraa gaarg mrrnsasumn

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2