De wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 4n Maart 1909. 5 centiemen. Vijfde jaar. Ars 16-1 7 Eendracht maakt Macht. I er schijnende des SPonderdays. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Ter ver zedelij king der schouwburgen. Berlijn. Tengevolge der laatste debat ten van den Reichstag over de erge gevaren welke onder 't huidig regiem de schouw burgen en de theateragencies opleveren met het oog op de moraliteit der vrouwelijke ar- tisten, meldde de staatssecretaris M. von Bethmann-Hollweg dat hij eene wet bereid de tot reglementeering en toezicht der schouwburgen en theateragencies gelijklui dend de eischen, algemeen ingediend door den Rijksdag. Nieuwe daad van den Berlijnschen Jack the Ripper. Berlijn. Eene dame, door de Friedrich- strasse gaande, werd Vrijdag met eene mes steek getroffen. De dader van dien stout- moedigen aanslag, gepleegd in een der hoofdstraten, werd aangehouden. Een gevecht in Indo-China Parijs. De gouverneur van Indo-China seinde dat de Fransche troepen op2i Febru ari op de hoogten van Yen-Thé vochten tegen de benden van den Te-Dan, die wel versterkt waren. De vijand ontruimde de positie. De Franschen hadden 10 gekwet sten, waaronder twee officieren. Met aardbeving bedreigd. New-York. Uit Havana meldt men dat de sismograaf gedurende 40 minuten aardbevingen aanteekende in de richting van Oost-Noord-Oost en West-Zuid-West, op een afstand van ongeveer 1700 mijlen. Aanvaring nabij Marseille. Marseille. Zaterdagavond, 10 u., werd de Ville d'Alger, uit Algiers komend, door deNivernais aangevaren. De Ville d'Alger, hoe erg ook beschadigd, kon de haven be reiken, maar de Nivernais strande tegen de kaai. Twee passagiers der Ville d'Alger verdwenen. De legerbegrooting in Engeland. Londen. De legerbegrooting voor 1909- 1910 bedraagt 27,435,000 pond sterling en voorziet de mogelijke aanwezigheid van 804,973 officieren en soldaten, erin begre pen het leger van Indië. Werkelijk zijn er 680,107 man onder de wapens. De zaak Steinheil. Parijs. Het onderzoek der zaak Stein heil volgt steeds den gewonen gangen niet een nieuw element, liet toe te zeggen dat het een nieuwen weg is opgegaan. Men schrijft in bij den Uilgever, bixinudesiraai, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten htireele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden. Staalkundig Overzicht. PERZIE. Eene afvaardiging heeft aan het Per zisch gouvernement laten weten, dat het verantwoordelijk zou gesteld wor den voor al wat er aan de vreemdelin gen geschiedt, alsook voor de schen ding der consulaten, waar de vreem delingen eene schuilplaats zouden zoe ken. Men denkt te Teheran dat de vero vering van Tabriz het teeken zijn zal tot een algemeenen opstand en plunde ring. Het gevecht, te Tabriz geleverd, was een bijval voor de nationalisten, die het reactionnair leger, het noorden der stad bezettende, verdreven heb ben. Het Perzisch revolutionnair corni- teit van Constantinopel heeft aan de ondercomiteiten van Resell t en van Ispahan uitdrukkelijk bevel gegeven Teheran, de hoofdstad van Perzië, aan te vallen. Twee duizend gewapende revolutionnairs zijn reeds op weg naar Kachan en in de streek van Rescht be vinden zich reeds honderden oproer lingen in de statiën, waar zij het bevel tot oprukken afwachten. De gevechten rond Tabriz zijn uitge- loopen op eene overwinning der revo- lutionnairen, die het leger van den Shah ten Noorden der stad uit zijne stellingen verjoegen. Donderdag morgend hebben de troe pen van den Shah de stad Tabriz op drie verschillige zijden aangevallen. Honderd revolutionnairen zijn, nabij Soüan, gevangen genomen. SERYIE. Het ministerie heeft zijn ontslag ge geven. Er is reeds een nieuw ministe rie samengesteld waarin al de politieke partijen vertegenwoordigd zijn en dat bijzonder voor doei heeft de Servische belangen in het buitenland te vrijwa ren. MAROKKO. De sultan heeft eene reeks benoe mingen gedaan, die het inzicht te ken nen geven dat Moeley-FIafid met de hervormingen, door de akte van Alge- siras bepaald, ineestappen wil. Reeds heeft hij verschill ige hesluiten in dezen zin ge trollen. MONTENEGRO. Te Cettingne is de bevolking buiten gewoon opgehitst tegen Oostenrijk. Zeker Eekegovik, die eenigen tijd por tier was in het Oostenrijksch gezant schap, en een ander persoon, beiden aanzien als Oostenrijksche spioenen, werden door de volksmenigte overval len en met stokken doodgeslagen. Dan sneden de barbaren hunne slachtoffers den neus, de ooren en den baard af. Slechte lijden. Leest eene klerikale gazet, luistert naar een sermoen, een mandement van den Bisschop,, eene bulle van den Paus, 't is altijd dezelfde weeklacht Woorden van bitterheid, woorden van angst. En waarover Over de slechte tijden Over de slechte menschen Over de slechte zeden Als men zoo eenigen tijd geluisterd of gelezen heeft, sluiten de schrijvers of redenaars met den kreet Bidt, broeders, bidt I En zij zien niet eens dat zij zouden moeten zeggen tegen zich zeiven, tegen de hoofden der katholieken,"tegen de bisschoppen, tegen de pastoors, tegen de paters, tegen de nonnen, tegen de klerikale ministers, ambtenaars, rech ters, professors, enz. Gij zijt meester sedert vijf en twin tig jaar En de tijden zijn slecht Waarom hebt ge ze niet verbeterd Gij zijt meester sedert vijf en twintig jaar De menschen zijn slecht Waarom hebt ge ze niet beschaafd Gij zijt meester sedert vijf en twin tig jaar. En de zeden zijn slecht Waar om hebt ge ze niet gereinigd Maar zij vragen het niet Zij durven hunne eigene gruwel- en misdaden niet bekijken Zij huilen gelijk honden in den nacht, omdat zij vreezen voor de roede van het eeuwig recht Want den Godsdienst hebben zij verlaagd tot eene geldzaak Want den inenscli hebben zij verne derd tot slaaf Want de zeden hebben zij bedor ven Zij moesten in den tempel Gods, Vrede, Broederlijkheid en Liefde pre diken. Zij zijn verdoold in hengsten keurin gen, geiten- en,boerenbonden, zij zijn kooplieden geworden, bankiers, woe keraars. Alles alles behalve dienaar Gods Werklieden, lees! dil. Met 1" Januari is de pensioenwet in Engeland van kracht geworden 600,000 arme oude menschen hebben sedert 1" Januari recht op een pensioen van 5 schillings of fr. 6,25 per week. Alleen lijk de personen die meer dan 15 fr. inkomen per week hebben, zijn er met reden uitgesloten. Deze die slechts 10, 8 of 6 fr. inkomen per week heb ben, krijgen in plaats van fr. 6,25, slechts 5, 4 of 3 fr. per week ingevolge een schaal bij de wet gevoegd. Ieder gepensioneerde oude man krijgt een boekje waarin zich 52 che ques bevinden. Alle weken geeft hij een dezer 52 briefjes af in het naastge legen postburëel en daarvoor krijgt hij fr. 6,25, ofwel 5, 4 of 3 fr. zooals de wet hem toekent. Wie zal de vreugde, het geluk be schrijven van al die ongel ukkigen, op eens van de helle der armoede, der ellende verlost En wat moet het geluk zijn, een wel lust, een hemeische wellust voor een pol itiek man, van zoo honderd duizen den arme menschen jaren van rust en geluk te kunnen verleenen 1 Eu deze die zulke wet stemmen wa ren geen socialisten 't waren voor 't grootste deel rijke enjwelstellende bur gers, doch bezield met volksgezinde gedachten het waren liberalen. Wat verschil met onze klerikalen van België. Die volksbedriegers geven hier 9 centen daags, en aan wie Aan een klein getal doodarme menschen en veel politieke slaven. Hebt gij een broe der die voor u kan werken, of groote kinderen, of kunt ge zelf nog een beetje werken dan krijgt ge geen pensioen, geen cent En dat in een land dat, vol gens de klerikalen, het rijkste van de wereld is en waar al de lasten op de armen en kleine burgers worden ge legd. Duitschland en Engeland, twee pro- testantsche landen, geven het voor beeld van liefde en hulpzaamheid voor de arme menschen, voor de noodlijden den, voor de misdeelden dezer aarde. En zij hier Zij hebben nog geen enke le doordragende wet gemaakt. Zij geven hier een almoesje en als ze kunnen, nemen zij door lasten of door beper kende maatregelen de toegestane voor- deelen terug. Wij kunnen niet begrijpen hoe nog een enkel werkman, 't zij jong of oud, nog zijne stem kan verleenen aan zul ke schijnheilige werkmansvrienden, zooals de klerikalen van ons land De ikvenredige Verleo en woord iii ini» Wij hebben reeds gesproken over het ontwerp door verscheidene Ant- werpsche liberale groepen, namelijk AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Rejdamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. den Bond der Liberale Jeugd en de Li berale Vereenigingen van Berchem en Borgerhout, aan het onderzoek van het Nationaal Verbond voor Liberale Pro paganda onderworpen, en strekkende al de vrijzinnige groepeeringen van het land in eene groote vergadering te ver- -eenigen, ten einde de middelen te be spreken die dienen aangewend te wor den om de volledige toepassing der evenredige vertegenwoordiging in de provinciale- en gemeentekiezingen te bekomen. De kwestie is thans aan de bespre king der Kamers voorgelegd, en de rniddenafdeeling heeft er het grondbe ginsel van aangenomen. Doch het is een bekend feit dat een groot getal in vloedrijke leden der rechterzijde er hevige tegenstrevers van zijn en niets zullen verwaarloozen om er de bespre king van te vertragen. Het is dan ook daarom dat de Libe rale Partij, die dit punt in haar pro gramma heeft opgenomen, de pogingen moet ondersteunen van de vrijzinnige volksvertegenwoordigers die er de verwezenlijking van betrachten. Zulks is dan ook het doel van het Nationaal Verbond voor Liberale Pro paganda, dat zich bij het voorstel der Antwerpsche liberalen aansluitende, besloten heeft eene algemeene verga dering te beleggen op 28" Maart aan staande. Die vergadering zal plaats hebben te Mechelen, en zulks omdat het eene dier steden is waar zich de gebreken van het huidige stelsel het meest doen gevoelen. Inderdaad, de clericalen, al hoewel zij slechts over eene volstrekte meerderheid van 100 stemmen be schikten, deden, tijdens de laatste ge meentekiezingen, gansch hunne lijst doorgaan en ontnamen alzoo aan de liberalen alle vertegenwoordiging in den schoot van het gemeentebestuur. Daar het van den anderen kant hoogst gemakkelijk is zich van alle pun ten van België naar Mechelen te bege ven, is er geen twijfel dat de vergade ring zeer talrijk zal zijn. Al de liberale gevolmachtigden senatoren,^ volksvertegenwoordigers, provinciale- en gemeenteraadsleden zullen in het bijzonder aan die verga dering uitgenoodigd worden. De libe rale vereenigingen kunnen voor hun ne leden inkomkaarten bekomen en worden verzocht zich daarvoor te wen den aan den heer Secretaris van het Nationaal Verbond voor Liberale Pro paganda, 42, Verbiststraat, te Brussel. liooden Bloem tuil Opgedragen aan bisschop Stillemans aan de 1200 pastoors en onderpastoors van 't bisdomdie alle weken prediken te gen 't socialisme en aan de katholieke kasteelheeren van den Cercle Catholi- que. Wij knippen 't volgende uit de rede voering van gezel Vandervelde Ik ben gelukkig omdat de katholie ken DOOR HUN VERBOND MET ONS, een argument van ontzaglijke kracht verschaften. Wij zullen weldra den heer Helle- putte interpelleeren over het verbod van den verkoop van socialistische bladen in de statiën. Indien de heer minister ons antwoordt dat hij dén verkoop van verderfelijke bladen niet kan dulden, dan zullen wij hem ant woorden dat Vooruit alsBESTUUR- DER en INGEVER heeft Anseele en Cambier, DE BONDGENOOTEN DER GENTSCHE KATHOLIEKEN. Binnen kort zullen wij ook de gele genheid hebben den heer minister vaa WEERGALM -c »-< ---

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1