Be wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement Donderdag, 11" illaarl 1909. 5 centiemen. Vijfde jaar. Vr 18. g erscliijneiule de» Stonderdag» Staalkundig Overzicht. P \oi> liet klerikaal-soeialistisch monsterverbond te Gent. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-ÖÖ. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijfi in bij den Uilgever, lm Kindest raai, nr 53, te. Vper. De aankondigingen van gausch Uelg'é en'i buitenland evenals de Noiartab-,'en Kechtei lijke aankondigingen mogen g<'Zonden worden ten bnreele van dit Idad. den wordt vriendelijk verzocht alle boege- tiaamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden De kwestie der reyentie in Nederland. Den Haag. Het goevernement diende bij den Staatsraad een wetsont werp in over de Regencie, in uitvoe ring der grondwet welke de afkondi ging dier wet voorschrijft gedurende het leven der Koningin en, in geval van minderjarigheid, van den troonopvoi- Geuecht in 't Moorenland. m Parijs. De pakketboot Chili kwam te Bordeaux toe. De nieuwstijdingen medegedeeld uit Mauritanië of Mooren land, zijn slecht. Den dag voor het ver trek uit Dakar, was den goeverneur- generaai bericht geworden dat kolonel Gourand werd overvallen door de Mooren en uren lang moest vechten. Twee onderofficieren, een adjudant en een sergeant werden gedood. Tweeop- perofficierèn zijn gewond gewor den. Meer dan een inillioen valsche biljetten. Berlijn. Twaalf jaar geleden was een beambte der Keizerlijke Drukkerij, Grunenthai genaamd, er in gelukt bil jetten van 1000 tnark te stelen, bijna heelenal voltooid en waaraan enkel nummer en zegel ontbraken. Hij liad ze toen voliedigd en maakte sindsdien groot'en zwier. Ontmaskerd, verklaarde inen dat bij zicii gezelfmoord had. Nu, in '1907 ontdekte men voor 740,000 mark valsche biljetten, in 1908 voor 344,000 mark en thans voor 316,000 of bijna een miliioen en half in drie jaar. Vele zijn nog in omloop en onder 't publiek kan men ze niet on derscheiden. Aardschokken in Calabrië. Reggio de Calabre. Een nieuwe aardschok werd Vrijdag gevoeld te Mi- leto evenals te Reggio de Calabre, rond 1 u. 25 m. te I u. 20 volgde een nieu we aardschok. Aardschokken in Mexico. New-York. Eene geweldige aard beving werd Vrijdag waargenomen aan de zee-engte van Tehuantepec. Drukperscongressen. Veie drukperscongressen worden dit jaar gehouden. Zoo te Londen, in Juni, het Congres der Engeische druk pers, bij te wonen door 60 afgevaar digden van groote koloniale bladen. Grootsche feesten worden aangeboden. In September nieuw Congres dei- drukpers uit heel de wereld. Edward VII te Parijs. Parijs. De Koning van Engeland bezocht den President der Republiek Zaterdagmorgen. Om 1 uur werd het ontbijt aangeboden. Om 2 uur 15 m. verliet de Koning den President. De President bezocht den Koning in het Engelsch gezantschap om 2 u. 30. Werklieden verdronken in Engeland. Liverpool. De scheepstimmer werf Victoria, te Berkenhett, werd over stroomd. Zestien werklieden, aldaar aan den arbeid, verdronken drie andere kon den gered worden, doch twee hunner werden zwaar gewond. Overstroomingen in Bulgarije. Sofia. Geheele streken bespoeid door den Donau werden overstroomd. In de distrikten van Toutrakan en in Silistrië staan verscheidene dorpen on der water. Vele huizen werdén zeer be schadigd en andere vernield. Er zijn ook veie slachtoffers. tiet Turksch-Bulgaarsch geschil. SofiaCzaar Ferdinand is in Sofia weer gekeerd. Men kondigt aan dat de Russische-Turksche-Bulgaarsche over eenkomst weldra zal gesloten worden. Gruwelijke misdaad. Frankfort. Te Sterkrade, bij Über- hausen, heeft een wedcman, Schwar- zoif genaamd, zijn vrouw met petrol overgoten, en daarna in brand gesto ken. Afschuwelijk verminkt en gansch verkoold werd het lijk gevonden. De dader is aangehouden. Tien mijnwerkers gered. Londen. De tien mijnwerkers die bedolven waren geworden bij de in storting van een mijngaierij te Egre- mont, in Cumberland, zijn allen gered kunnen worden. De arme menschen hadden een ge vangenschap ondergaan van 38 uren. De gezondheidstoestand van den paus. Rome. —Hoewel,de Paus nog steeds ongesteld is, boezemt zijn toestand toch volstrekt geen onrust in. Niettemin zal hij nog een paar dagen volslagen rust dienen te houden. 'SER VIE; Bij het maal, Dinsdag ten Servischen Hove ter eere van de nieuwe ministers gegeven, heeft koning Peter van Ser- vie medegedeeld dat de politieke mis- drijvers benadigd worden. In zijne rede verklaarde Peter zich gelukkig over de toenadering der poli tieke partijen in Servie. Dat dit im mer zoo zijn moge, zegde de koning daarna, opdat wijzoo noodig, als één man kunnen opstaan tot verdedi ging van ons bedreigd vaderland. De koning is overtuigd dat de regee- ring, gevormd door de vereeniging van erkende patriotten, in staat zijn zal de verwachtingen, die het opwierp, te beantwoorden. De koning dronk op het heil van Servie. De heer Nivokovitch dankte den ko ning en stelde een heildronk op den vorstin... A Te Nisch heeft eene meeting van ver zet tegen de tusschenkomst der mo gendheden plaats gehad. Er waren5000 aanwezigen. Een regiment werd onverwacht naar een ander garnizoen gestuurd om toe te laten dat het gemakkelijk mobiel zou worden gemaakt. Dit wordt als een maatregel van vijandschap ten aanzien van Oostenrijk beschouwd. OOSTENRIJK-HONGA RIE. In het Hongaarsch Heerenhuis keurt graaf Stefaan Tisza de buitenlandsche politiek der regeering goed. Hij betoog de de noodzakelijkheid waarin de mo narchie zich bevond, om Bosnië en Herzegowina in te lijven. Hij keurde het met Turkije gesloten protocol goed en kwam dan tot het geschil met Servie. Het ware eene lafheid geweest, zon der verzet de Servische uitdagingen langer te dulden, beweerde hij grond gebied afstaan aan Servie, na de gedane bedrèignigeri, warè Vernederend voor Öostenrij k-llo ngarie. In Hongarie is alleman bereid zijn plicht te vervullen, in het geval moest kotnen tot uiterste maatregelen. De heer Weckere, voorzitter van den ministerraad, verklaart, wat Servie aangaat, dat de monarchie geduld zal oefenen tot het laatste. De kwestie is er overigens eene, die tusschen ons en Servie alleen moet geregeld wor den. Men moet erkennen dat de Engeische pers tegenover ons een weinig vrien delijken toon aanslaat. Nu het Oosten- rij ksch-Turksch protocol is ondertee kend, is het te hopen dat Engeland tot betere gedachten zal komen. Door die overeenkomst is onze inlij ving van Bosnië en Herzegowina ge wettigd. PERZIK. De aanval der troepen van den shall werd Zaterdag door de revolutionnai- ren te Tabriz afgeslagen. De troepen van den shah lieten 50 dooden en ver scheidene gevangen achter, terwijl de revolutionnairen slechts 2 of drie man schappen verloren. Verscheidene dor pen van den omtrek hebben zich aan de revolutionnairen overgegeven. De overwinnaars maken zich gereed om naar Teheran op te rukken. Zij wachten nog slechts het bevel af. De revol utionnairs hebben Woens dag aan de vreemde gezanten te Tehe ran laten weten dat zij van zin zijn de stad te bombardeeren. De bevolking is verschrikt. Men verwacht dat de vreemde gezanten handelend zullen opLreden. AMERIKA. Aftreding van President Roosevelt. Aanstelling van President Taït. Het was Donderdag dat president Roosevelt aftrad en de heer Taft, den 4 November laastleden gekozen, als president optrad. Gansch de Vereenig- dë-Staten waren in feest, en bijzonder te Washington, de hoofdstad, was deze gebeurtenis plechtig gevierd. Op den doortocht van den stoet, welke de heer Taft naar 't Gapitool geleidde, waren groote verhoogen opgericht. Balkons en vensters waren aan hooge prijzen verhuurd, sommigen wel aan 506 frank. De heer Roosevelt heeft zijnen plaatsvervanger in de hooge waardig heid aangesteld. Na £de plechtigheid hebben duizend New-Yorkenaars den heer Roosevelt naar de statie vergezeld, waar hij eene laatste redevoering uit sprak vervolgens is hij naar zijne villa Oyster-Bay vertrokken. De jaarwedde van den President. De Commissie van den Senaat en der Kamer heeft de qiuestie van de vérhoogifig der jaarwedde en eereloo- nen bepaald opgelost voortaan zullen ze verhoogd worden tot 75,000 dollars (375,000 frank) per jaar, met 75,000 dollars (125,000 fr.) eerloonen voor reiskosten. Wat zij veroverd hebben 't Is ongelooflijk hoe klerikalen en socialisten in de weer zijn en blijven AANKONDIGINGEN 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Aankondigingen om de gebeurtenissen op het Stad huis van Gent onder een valsch dag licht voor te stellen. Dat deze gebeurtenissen eenen weerklank gevonden hebben tot in de verst afgelegene dorpen van het Vlaamsche land en er op de bevolkin gen eenen diepen indruk verwekken, daarvan vinden wij 't bewijs in de vereenigdepogingen van katholieken en socialisten om de openbare denk wijze te misleiden door het uitdeelen van duizenden gazetten en brochuren, opzettelijk geschreven om de feiten te verbloemen en te vervalschen. 't Zal al boter aan de galg zijn, want de waarheid zal zich noch onder den zwarten domper, noch onder de roode muts laten versmachten. Wat vooral belachelijk is in dezen veldtocht, dat is de grootspraak van de socialistische tolken, Anseele's organen, welke schijnen meer te bestaan om dezen leider te bewieroo- ken dan om de werkersbelangen te behartigen. Het samenloopen van dezen vrij denker met de eeuwenoude vijanden van het volk en van het volksonder wijs, samenloopen dat geen ander doel had dan het bemachtigen van den sedert zoo lang en zoo vurig verlangden schepenfrak, dat trach ten zij schoon te maken door overal uit te kramen dat het hun alleen te doen was om een beetje voedsel, éene telloor soep te veroveren voor de arme schoolkinderen. En.alle dagen klinkt het in Voor uit Wij hebben de schoolsoep veroverd. Alle dagen laten zij dat weer klinken aan de ooren van hunne ge- fanatiseerde volgelingen, een bewijs dat de roode leider, die zegde Wij kunnen onze gaaien alles doen slik ken wat wij willen wel gelijk had en zijn volk goed kende. Inderdaad, men zou zeggen dat nog geen enkele van deze volgelin gen het in 't gedacht gekregen heeft te vragen hoe en waar deze verover de soep uitgedeeld wordt. Den 6 Januari hebben wij de schoolsoep veroverdzoo huilen Anseele's bewierookers onophou dend zoo staat het alle dagen in vette letters gedrukt in Vooruit zoo wordt het alle dagen nagegalmd door de klerikale gazetten. De waarheid is dat rooden en zwarten, ten gevolge van eene ge heime overeenkomst, en ten einde zich van de schepenzetels meester te maken, eene toelage van 5000 frank gestemd hebben, waaraan zij de naam van schoolsoep hebben gege ven, om een etiket op hun monster verbond te plakken. Omtrent twintig duizend kinderen bezoeken de lagere scholen van Gent. 5,000 frank voor 20 duizend kinde ren, dit maakt per kind en per jaar de kolossale som van 25 cen tiemen. Nemen wij, de zondagen, feestda gen en vacdntiedagen afgerekend, zoo vinden wij dat die fameuze ver overing, waarmede Anseele's bewie- DE KALM ■v

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1