Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. Velodroom van Yper Hel land krijgt er genoeg van. Mengelwerk. Vaarl der Leie naar de Yperlée. Zondag 4 April aanstaande. rookers het menschdom van de gan- sche wereld willen verbluffen, neer komt op de som van 25 centiemen voor 250 tellooren soep Jammer dat de vereenigde clerico- socialisten er niet aan gedacht heb ben een monstertje van deze school- soep ten toon testellen op de interna tionale tentoonstelling van voedings middelen. 't Zou een kolossaal suc ces van nieuwsgierigheid geweest zijn, en uit alle gewesten van de wereld, van 't land der Laplanders gelijk uit 't land der Hot'tentotten, waren voorzeker millioenen belang hebbenden naar Gent toegestroomd om een wonder te... bewonderen dat zijn weerga nog niet gevonden heeft sedert dat Jesus met twee fransche broodjes en twee spieringskens 10,000 Israëlieten wist te spijzen. In afwachting bevinden onze so cialisten zich in hunne vrije vereeni- ging met de papen (op zijn Bebelsch, gelijk Vandervelde zegde) in den toestand van zekere Marianne, die zich door èenen flierefluiter van vrijer liet ompraten om het ouderlijk dak te ontvluchten en zich op eene kamer te laten steken, onder belofte dat hij haar in hare meubels zou ste ken en aan den kost houden. Het arm meisje liet zich misleiden, doch toen zij op hare kamer kwam, waren er de meubelen alleen op den muur geschilderd, terwijl er aan de schouw eene spijskaart hing. Zij mocht alle dagen hare maag vullen met deze spijskaart te overlezen. Zoo gaat het ook met de arme kin deren. Men dient hen veel soepe op, te lezen in Volk en Vooruit maar 't is ook al Blufsoep, en anders niet De clerico-socialistische school- soep is tot hiertoe niets anders dan Volksbedrog De ondervraging van den heer Daens over de schandalige handel wijze der klerikalen die het pen sioen van 9 centen daags weige ren aan de ouderlingen die voor hen niet stemmen, heeft eens te meer de gevoelens dier gewezen Christenen in het licht gesteld. Wij hebben vroeger reeds aan onze lezers gezegd dat de klerikalen de ministerien van landbouw en arbeid, welke tientallen millioenen kosten slechts hebben gesticht, om het geld DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. Achttiende hoofdstuk. De lieersclieiide hartstocht bedwopgèn. Zooiira zij de kamer had verlaten, haast te zich Geertrui, wier nieuwsgierigheid niet weinig was opgewekt, om eene menigte voorwerpen, zoowel tot sieraad als gebruik, die door hunne vreemdheid en grillige sa menvoeging reeds hare aandacht hadden, met meer nauwkeurigheid te bezichti gen. De huiskamer van jufvrouw Pace zag er even zonderling uit als de eigenares zelve Haar ameublement bestond even als haar toilet, uit een mengelmoes uit allerlei tijden en modes van de stoelen af, die zonder twijfel met de eerste kolonisten waren over gekomen tot aan de hedendaagsche spelde- kussen en liefhebberijwerkjes, die zeker door haar zelve vervaardigd en deerlijk mislukt waren. Geertrui verlustigde hare oogen met eenige overbiijselen van ouder- wetsche pracht en vermaakte zich met de talrijke voorbeelden van dwaasheid en slech ten smaak, die de kamer vulden, tot de oude jufvrouw terugkwam. Nu scheen net hoewel nogeenigzins vreemd zwart kleed het hoog gewaardeerde kleed toe te werpen aan de klerikale niets doeners, en dat de boeren en werk lieden slechts de brokkelingen krij gen van deze feesten waar millioe nen worden verbrast. Onze knappe volksvertegenwoor diger, M. Buyl, heeft op de banken der linkerzijde kreten van opstand en verontwaardiging uitgelokt toen hij aan 't licht bracht welke sommen 't gouvernement betaalt aan zijne kies- agenten voor politiek werk. Door de opsomming der duizende franken hier en daar te grabbelen gegooid zooals onze lezers in de redevoeringen van M. Buyl, hebben kunnen opmerken zien wij eens te meer hoe, met de 9 millioen, jaarlijks aan de kloosterscholen toegeworpen, waar het geld der belgischelastenbe- talers naartoe gaat want vergeet niet dat de klerikalen de lasten en de staatsschuld verdubbeld hebben. Gelukkig nadert de groote kuisch. De kiezers hebben er genoeg van. Zij zullen het bestuur aan de liberalen geven die een pensioen zuilen schen ken, niet aan sommigen van 9 centen daags maar één frank daags aan alle arbeiders. Zij zullen ook de hatelijke loting afschaffen en de wet die zegt dat de arme alleen den ransel moet dra gen üazer tied wring. De Klerikale gazetten doen dikwijls denken aan den dief die aan 't roepen gaat Houdt hem vast wanneer hij op heeterdaad van zakkenrollerij be trapt werdt. Met eene ongehoorde schaamteloos heid beweren zij de eenige ware aan hangers en verdedigers van de vrijheid te zijn en van geenen lcazernedwang te willen hooren. De kreet der klerikalen was immers Weg met alle verzwaring van militaire uitgaven. Geen man, geen kanon, geen cent ineer 1 Wat niet belette dat onze katholieke vertegenwoordigers van ons Arrondis sement mede de VIJF EN ZEVENTIG MILLIOEN stemden voor de nieuwe fortenaan de Maas en honderd millioen voor de, nieuwe forten van Antwer pen...... zonder de steertjes. Wij vragen de gelijkheid van armen en rijken voor de verplichting van ons land te dienen en dat noemen zij ka- zernedwang Maar het huidig militair regiem, met al de verzwaringen welke de klerika len aan gebracht hebben, is dat niet de ergste dwang met strooken had vervangen, zag zij er veel fatsoenlijker uit. Zij had een glas met peperwater in' de hand, en verzocht hare nieuwe vriendin dit uit te drinken, haar verzekerende dat het haar de maag zou verwarmen en eene verkoudheid afweren en toen Geertrui, die zich slechts met moeite kon onthouden van baar in haar ge zicht uit te lachen, dien drank afweees, ledigde jufvrouw Patty zelve het glas met kleine teugjes, en voerde ondertusschen een gesprek, hetwelk hare bezoekster het eene oogenblik overtuigde dat zij eene vrouw van verstand, was, en het andere oogenblik deed denken dat zij krankzinnig of kinds van ouderdom moest wezen. Den indruk dien Geertrui op jufvrouw Patty maakte was meer beslissend. Zij was opgetogen over de jonge dame die, gelijk zij verklaard, een vernuften toon spreidde, dat eene koningin ter eer zou' strekken, een Sguurtje had als eene hinde, en bewegingen maakte, zoo sierlijk als van eene zwaan. Eindelijk kwam Georges om Geertrui af te halen en jufvrouw Pace, wie het inder daad scheen te spijten nu afscheid te moeten nemen, noodigde haar nieuw vriendinnetje uit om haar nog eens te komen bezoeken, hetgeen Geertrui ook beloofde. De heugelijke tijding van Willie en de vermakkelijke avonturen van Jen namiddag hadden Geertrui zulkeene luchthartige vroo- lijkheid ingeboezemd dat zij te huis ko mende den trap opwipte, met die dartele vlugheid, welke oom True zoo gaarne vao haar gezien had, maar welke hare meestal gedrukte stemming haar sedert zijnen dood slechts zelden had laten ten toon spreiden. Zij haastte zich naar hare kamer om van kleederen te verwisselen, eer zij Amelia ging opzoeken, aan welke zij de gebeurte- Wie zijn het. die het jaarlijksch con tingent van het leger met verscheidene honderdtallen verhoogd hebben, zoo dat alle jaren zooveel honderden at me werkmanskinderen meer gedwongen worden naar de kazerne te trekken De katholieke volksvertegenwoordi gers en senators die terzelfdertijd ue begrooting van oorlog van 40 10 I hK MILLIOEN deden stijgen, zonder dat wij daarvoor een enkel cent meer heb ben Wie zijn het die den reserventijd van tien op dertien jaren brachten, zoodat de regeering drie jaren langer over de arme werkmansjongens mag beschik ken en ze van hun werk aftrekken om ze te dwingen terug naar de kazerne te gaan Nog eens de klerikalen Ondertusschen kunnen de rijken voor een handsvol goud, en de pries ters, gratis voor niet, zich van al deze lasten ontmaken. De kinderen van boeren, werklieden en kleine burgers alleen zijn daar goed voor en van het oogenblik dat de lasten alleen op min bevoordeeligden der for tuin drukken en de geestelijken en rij ken er van ontslagen zijn, is alles om te best in de beste der klerikale we relden, voor de klerikale gazetjes die 'T VOLK VERKOOPEN EN VERRA DEN. Zij roepen Weg met de kazerne- dwang» terwijl zij den ergstenschan- daligsten en onrechtvaardigsten dwang in voege houden. Aan ons, volksgezinde liberalen, een einde aan dat wraakroepend schan daal te stellen, het jaar 1910 is voor ons de schoonste gelegenheid. M. Nolf heeft de volgende vraag ge steld, aan den heer Minister van open bare werken In zitting van 21 Oogst 1908, heeft den heer minister ons wel willen laten weten dat zijn inzicht was over te gaan, onder vorm van prijskamp, tot de aanbesteding der voitooiïngswerken voor de vaart van de Leie naar de Yperlée, zoodanig dat het ontwerp van voltooiing van deze vaart in den loop van dit jaar verwezenlijkt zij. Wanneer denkt den heer minister tot de aangekondigde aanbesteding over te gaan Antwoord viiii «leii minister. Het ontwerp van lastenkohier welk de aanbesteding-prijskamp der voi tooiïngswerken der vaart van de Leie naar de Yperlée moet regelen, is thans nissen van den dag verlangde mede te deel- len. Aan do deur harer kamer ontmoette zij Brochtje, de werkmeid, met stoffer, vuil- nisblik, enz Toen zij vroeg hoe dit zoo kwam op dien ongewonen tijd, vernam zij dat hare kamer, die sedert' het verhuizen nog niet recht op orde was gebracht, dewijl jufvrouw Ellis nog niet had kunnen beslis sen welke meubelen daar geplaatst zouden worden, gedurende hare afwezigheid eens ter dege was schoon gemaakt. Schrikkende, hoewel zij nauwelijks wist waarom, dat jufvrouw Ellis aldus in hare kamer was ge drongen, zag zij met zekere ongerustheid in het vertrek rond, maar zoodra zij ont- d/kte wat er gebeurd was, sloeg hare be zorgdheid tot gramstorige verontwaardiging over. Toen Geertrui van jufvrouw Sullivan naar het huis van den heer Graham in de stad vertrok, had zij behalve haren koffer met kleederen een oude hoedendoos meege nomen, die zij vervolgens in eene kas op hate kamer had weggezet. Daar bleef die doos den geheelen winter onuitgepakt en door niemand opgemerkt staan. Toen de familie naar buiten vertrok, ging de doos evenwel mede, door de eigenares zorgvuldig bewaakt e i beschermd. Dewijl er in Geertruide's nieuwe kamer geene kas of andere bergplaats was, plaatste zij haren schat in eenen hoek achter het bed, en des avonds voor hare reis naar de stad had zij een gedeelte van den inhoud uitgepakt en nagezien, ieder voorwerp was haar door oude herinneriugen duurbaar en menigen traan hai het meisje over hare kostbaarhe den geschreid. Daar was het beeldje van Samuel, het eerste geschenk van oom True, in onderzoek onderworpen aan den Raad van bruggen en wegen. Ik hoop dus in het korte, vervoB aan deze zaak te kunnen geven. De Bestuurraad der Naamlooze Maatschappij van den Velodroom van Yper heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat de opening van den velodroom vastgesteld is 0p Te dezer gelegenheid zal eene groote wielrijders vergadering plaats hebben waaraan zullen deel nemen de heer Arthur Vanderstuyft, re cordman der gansche wereld, achter groote motos, M. Platteau, winner der snelheidkoersen van 6 en 8 uren, en meer andere wielrijders wier na men en het programma weldra zul len verschijnen. De ingangprijzenin den velodroom zijn vastgesteld als. volgt ALLE DAGEN buiten de dagen van vergadering en den Zondag tot 's middags 0-25 DE DAGEN VAN VERGADE RING Volksplaatsen, gradins 0-75 Keerplaatsen 1-50 Tribunen 2-50 Logiën 4-00 Logiën voor 4 personen 15-00 Men zal ook de volgende abonne menten afleveren, geldig alle dagen: Voor de loopers met toegang tot de keerplaatsen 10-00 Voor het publiek met toegang tot de tribunen 15-00 Buiten de feesten ingericht door de Maatschappij van den Velodroom, zijn de abonnementen geschorst. De abonnementen zullen afgele verd worden in den zetel der Maat schappij Café het Klein Yper Dixmudestraat, 51, te rekenen van heden af. N. B. Alle maatschappij van sport, die begeert gebruik te maken van het terrein van den Velodroom, zal mogen aanbod en aanvraag doen ten lokale der Maatschappij. Voor den Bestuurraad De Voorzitter, H. JONCHEERE. thans door den tijd en ongelukken bescha digd. Terwijl zij eene groote barst in het achterhoofd bezag, het gevolg van een on- voorzichtigen stoot door True zelf er aan toegebracht, en zich herinnerde hoe gedul dig de goede oude man had gewerkt om de schade te herstellen, dacht zij dat zij dit duurbaar aandenken voor niets in de wereld zou afstaan. Daar waren ook zijne pijpen, van klein zwart van den rook en van den ouderdom als zij bedacht hoeveel genot zij hem verschaft hadden gevoelde zij dat het bezit daarvan een troost was voor haar. Zij had ook zij nen lantaarn medegebracht, want nooit zou .'.ij dit lichi daarvan kunnen ver geten, het eerste dat ooit de dnisternis van haar leven had verhelderd evenmin had zij eene oude bonten muts kunnen achterla ten, waaronder zij zoo dikwijls eenen vrien delijke glimlach had gezocht; en daar zij zich nu nauwelijks verbeelde dat er niet zulk eenen glimlach voor haar onder den ruigen rand moest verscholen zijn. Er waren ook eenige stukjes speelgoed en prentenboekjes, geschenken van Willie, een mandje, dat hij uit eene noot voor haar hesneden had, en meer andere kleinighe den. Al deze dingen, behalve de lantaarn en de muts, had Geertje op den schoorsteen mantel gezet, en toen zij de kamer binnen trad, zocht haar oog terstond naar hare schatten. Zij waren weg De schoorsteen mantel was zindelijk afgestoft en geheel ledig. 2ij liep naar den hoek waar zij de oude had gelaten. Ook deze was verdwenen. D® heengaande werkmeid na te vliegen, hasr terug te roepen en eene geheele reeks drif tige vragen te doen, was het werk van ee!1 OF DE

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2