I li Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 18° Haart 1909. 5 centiemen. Vijlde jaar. iYr 19. Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des BMonderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-5Ö. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in hij den Uitgever, Dixfnudestra.il, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Noianale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en ouderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Openbare zitting van Zaterdag 6 Maart 1909. De openbare zitting wordt ten 5 ure -15 m. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Go- laert, Burgemeester-VoorzitterVan- denboogaerde, SchepenFiers, Van- derghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry Biebuyck, Begerem, Boone, Raadsle den. M. Biebuyck, het jongste raadslid zijnde, vervult den dienst van Secre taris. Zijn afwezigde heeren Eraeys, Struye, Iweins en Lemahieu. Het proces-verbaal der laatste zitting, geene aanleiding gegeven hebbende tot eenige opmerking, worde goedge keurd. Mededeeling M. Colaert herinnert dat M. D'Hu vettere, in eene voorgaande zitting, tijdens de bespreking van het bndjet, gesproken had over den slechten staat der boeken van de stadsbibliotheek. Den 16 Januari 11. had het College eenen brief gestuurd naar de Commis sie der Bibliotheek, haar biddende een onderzoek te doen over den staat dei- boeken en de bevestiging aan te wijzen die men zou dienen te nemen. De heer Voorzitter geeft lezing van hét antwoord door de besturende Com missie der gezegde Bibliotheek naar het College gestuurd. Er volgt daaruit dat bet feit door M. D'Huvettere voorgedragen, onjuist is. Al de boeken zijn beschermd door een omslag daar zijn er die voor alle be schadiging eene kleine scheur hebben aan den rug. Het ware nuttig en wen- schelijk gedurende eenen zekeren lijd de toelaag te verhoogen die aan de Stadsbibliotheek toegekend is. De Volksbibliotheek is zeer bezocht; het is te betreuren niet meer boeken te kannen ter beschikking stellen der werkende klas. M. Colaert hoopt dat M. D'Huvettere zal voldaan zijn. M. D'Huvettere. Gij zijt tevreden ik ben tevreden iedereen is tevreden. M. Colaert. Gij hebt eene goede inborst(Algemeen gelach(1) 1. Reglementen en verordeningen verordeningen over het rondloopen der rekruiten. De Raad keurt eene verordening goed door den Burgemeester genomen over het rondloopen der rekruiten ter gelegenheid der zitting van den militie raad. Deze verordening verbiedt, op politiestratfen, allen omloop in groepen van meer dan vijf personen. Voorstel. M. Bouquet. De agenten van poli tie hebben aan de bij zonderen bevolen <de sneeuw te ontruimen die zich vöör ihunne huizen bevond. Het achtbare Raadslid is van gedacht dat de stad zou moeten het goede voorbeeld too- nen en dat de reinigheidsdienst regel matiger zou moeten zijn. M. Colaert vindt dat de opmerking van M. Bouquet gegrond is. Wat er van zij, het achtbare Raadslid mag niet uit het oog verliezen dat wij de kwes tie van den reinigheidsdienst bestu- deeren. Binnen kort zullen er merke- (l) Wij zijn in fooretijd. M. de Burge meester heeft zich den koopman in nougat herinnert. (N. d. R.) lijke veranderingen aangebracht wor den. De heer Schepen Vandenboogaerde heeft bevelen gegeven opdat de Groote Markt zou gezuiverd worden voor de foor van 's anderendaags. (1) M. Begerem. Het is bezig met re genen, Mijnheeren, alles is in orde. (Men lacht). 2. Bewaarscholen rekening 1908. De rekening van het dienstjaar 1908 der gemeentescholen beloopt in ont- fr. 5,695-00 5,449-24 vangsten tot de som van ln uitgaven tot deze van Overschot fr. 245-76 Deze der aangenomen bewaarscho len beloopt in ontvangsten en in uitga ven tot fr. 8,000-00 Deze rekeningen worden goedge keurd zonder opmerkingen. 3. School van huishoudkunde reke- kening 1908. De ontvangsten beloopen tot fr. 5,020-00 De uitgaven tot 4,678-62 Overschot fr. 341-38 Goedgekeurd. 4. Stadsharmonie rekening 1908. De ontvangsten beloopen tot fr. 5,874-00 De uitgaven tot 6,115-00 Te kort fr. 241-00 Dit te kort komt voort van de deel neming aan de zomerfeesten. (2) Goedgekeurd. 5. Pompierskorps rekening 1908. Ontvangsten fr. 3,920-84 Uitgaven 8,916-67 Overschot fr. 4-17 6. Hulpkas der pompiers rekening 1908. De ontvangsten beloopen tot fr. 706-31 De uitgaven tot 400-00 Overschot fr. 306-31 (1) Naar de meening val al dezen die Zondag op de Markt gewandeld hebben voor de opening der foire, bood onze Markt het uitzicht aan van een stinkenden mod derpoel. Het is waarlijk schandalig dat er niet gezorgd wordt om dien staat van za ken te verhelpen Wat moeten de vreemdelingen denken van onze stadhuismannen Op het Stad huis noemt men dat eene kuisching in re gel Wat zou het zijn, groote God indien de kuisching niet in regel ware IN. d. R.) (2) Onze lezers herinneren zich dat in 19Ü8, de feesten van het zomerseizoen, evenals de Tuindagfeesten meer dan 20,000 frank, gekost hebben aan de lasten betalers. Spijts deze overgroote uitgave, hebben deze feesten in de kas der Stadsharmonie eenen schoon stuiver te kort gelaten. Dat nijpt. Indien onze stadhuismannen min sectaris waren, zij zouden zich de medewerking aanschaffen van de Harmonie der Oud- Pompiers, welker faam niet meer te maken is, in plaats van hunne toevlucht te nemen tot de muzieken van het naburigland, van dat Frankrijk, zoo beschimpt door M. Co laert in zijne kiesmanifesten. Indien onze meestens zich toelegden op dat werk van gerechtigheid en billijkheid, zou de stadskas jaar uit jaar in eenige duizenden franken versparen. Aan de belastingenbetalers te oordeelen. (N. d. R.) 7. Openbare verlichting vraag van bijgevoegd crediet voor 1908. VW. Colaert. De openbare verlich ting heeft eene aanzienlijke uitbreiding- genomen. Wij hebben juist 457 lan taarns. Ik verzoek den Raad eene ver hooging van crediet te stemmen van fr. 1,841-97. De kosten der openbare ver lichting beloopende tegenwoordig tot fr. 17,841-97. M. Colaert deelt aan den raad mede dat hij van tijd tot tijd op het onver wachts doet overgaan tot eene ontle ding van bet gas. De laatste is gedaan geweest den 9 Februari en er volgt uit het verslag opgemaakt door den apotheker-schei kundige M. Dehouck, dat de kwaliteit van het gas behoorlijk is. M. Begerem. Behoorlijk, dat kan ook redelijk zijn Wat wil dit alles zeggen M. Colaert (met nadruk). Ik zeg de waarheid. M. Begerem. Ik ontken het niet dat gij de waarheid zegt. (1) M. Colaert. Voor het .overige, ik verzoek den heer Secretaris het ver slag te gaan balen. (M. Biebuyck gaat het verslag halen en behandigt het den burgemeester). M. Colaert geeft lezing van het ver slag. De heer Voorzitter zegt dat hij het doet om voldoening te geven aan de nieuwsgierigen die het recht hebben bet te zijn. Na lezing van dat verslag besluit M. Colaert dat de persing voldoende is en dat er dient gezegd te worden dat de kwaliteit van het gaz behoorlijk is. (2) M. Begerem. Dit belet niet dat het niet altijd zeer klaar is t' mijnent. M. Bouquet is van hetzelfde gedacht. M. Colaert. Bij verschillige bijzon deren was dezelfde bestatiging gedaan geweest. Nu zijn zij voldaan over hun ne verlichting. M. Colaert (zich tot M. Vandenboo gaerde wendende. En gij, M. de Schepen M. Vandenboogaerde antwoordt niet en trekt de schouders op. (3) M. Colaert. daan M. Begerem. Ik zal niets meer zeggen, want zekere drukpers zou mij kunnen gezegden toeschrijven die on nauwkeurig zijn. M. D'Huvettere. Natuurlijk. M. Colaert. Ik houd er aan dat alles om ter best zij M. Bouquet vraagt hoe het is met de verlichting der Rijselpoort. M. Colaert. De uitstel der uitvoe ring van dat werk komt voort van het bestuur van den ijzeren weg die de legging der canalisatie verhindert op de vlakke doorgangen en beweert eene vergoeding te moeten hebben uit dien hoofde. Welnu, deze bewering is on- (t) Indien gij de gramschap van onzen burgemeester wilt vermijden, M. Begerem, raak nooit de kwestie aan van nichtjes gaz. (N. d. R.) (2) Indien wij goed begrepen hebben, volgens de ontleding gedaan door M. De houck, zijn er 23 liters koolzuur per kubiek- meter. Naar de meening van dezen die be voegd zijn in de zaak is dat veel te veel. Het schijnt ons dat de heer Burgemeester beter zou gedaan hebben te zeggen dat de kwaliteit van het gaz middelmatig is in plaats van behoorlijk. Onze Burgemeester ware nader geweest van de waarheid. Mahr met het gaz van nichtje zijn er schikkingen. (N. d. R.) Verwondering van M. Colaert. (N. d. R.) Is M. Begerem vol- aarmeembaar en indien het geschil niet weldra vereffend wordt, zal ik de noodige voetstappen doen bij het hoo- .ger bestuur. 8. Archieven sorteering en classee- ring vraag van crediet. De Raad stemt een supplement van crediet van 300 fr. om toe te laten de klasseering voort te zetten der doku- menten neergelegd in de zaal der XXVII en die zich te voren bevonden in eene der zalen van den toren van het Belfort. 9. Liefdadigheidsfeest vraag uan crediet. MColaert. De kost der twee wel dadigheidsfeesten ten voordeele der ongeiukkigen van Sicilië en Calabrië, beliep voor de stad tot de som van fr. 562-73. Op zijn ergst genomen zouden wij deze som kunnen eischen van de twee comiteiten, maar de opbrengst ware er door verminderd. Het College is van gedacht deze uitgave ten laste der stad te nemen om toe te laten de opbrengst dezer feesten geheel aan de ongelukkige Italianen te geven. Dé som vau 562-73 fr. zou bet aandeel van tus- schenkomst der stad vertegenwoordi gen in dat liefdadigheidswerk. M. D'Huvettere. Is het waar dat de gasmaatschappij de verlichting der zaal ten haren laste genomen bad, tij dens deze twee feesten. M. Colaert. Ja. Na deze uitleggingen stemt de Raad een crediet van fr. 562-73. 10. Herstelling der kerk uan S1 Jacobs. De heer Voorzitter. De schatting der herstelling van den toren, naald niet medegerekend, is gerekend op fr. 82,655-50 de tusscbenkomst der stad ware van een vierde, deze der kerkfa briek insgelijks van een vierdede Provincie, het bestuur der eeredien sten en dat der fraaie kunsten zouden lusschenkomen eik voor een zesde. Het geldt voor bet oogenblik maar de herstelling van den toren alleen. Deze herstelling ware in den trant der XVI6 eeuw van de kerken van Vlaanderen aan de zee liggende het bovengedeel te dat dreigt in puin te vallen zou om trent vier meters afgenomen worden de gotische naald zou nu niet opge richt worden, men zou zich bepalen met het verhoogen van den voet der tegenwoordige naald. M. D'Huuettere. In de laatste zit ting is er verschil van zienswijze ge weest ten propooste der verplichting de monumenten te hersteilen. Ik ge loof niet dat er strenge verplichting is, Wanneer het herstellingen gold, heb ben wij altijd de noodige sommen ge stemd, zonder verplichtenden aard. Voor de gebouwen van den eeredienst, ik denk dat wij moeten tusschenko- tnen, maar voor andere monumenten niet. Het achtbare lid zou begeeren verzekerd te zij n over die kwestie van princiep. M. Colaert. De bemerking van M. D'Huvettere beeft een dubbel oog punt. Voor de gebouwen van den eeredienst, denkt het achtbare lid dat er verplichting is ik deel zijne ziens wijze. Voor de andere monumenten, ik ben insgelijks van meening dat er ver plichting is. Maar voor het oogenblik is er geen kwestie voor dat slach van monumenten, zij is niet in bespreking. Ik stel voor de kwestie van princiep te bespreken in eene naaste zitting. Eindelijk, het aandeel van tusscben komst der stad, beloopende tot fr. 20,663-84, wordt gestemd. DE WEERGALM i

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1