Lantaarnaansteker, De wereld rond. Mengelwerk. Staalkundig Overzicht. Monsterverbonden. 11. Burgerlijke Godshuizen verkoo- ping van een onroerend goed. De Raad bemachtigt het bestuur der Godshuizen de herberg Hoogen Zand berg met hare afhankelijkheden te ver- koopen op eenen instel van 6,500 fr. gelegen te Gheluvelt, deel makende van de erfenis Godtschalck. 12. Burgerlijke Godshuizen verpach ting van landgoederen. Deze zaak zal eerst in afdeelingen onderzocht worden, ten gevolge van een verschil ten propooste van een jachtrecht. Zij zal op de dagorde eener naaste zitting gebracht worden. 13. Burgerlijke Godshuizen rekening 1907 en begrooting 1909. De Voorzitter geeft lezing van het verslag van M. Iweins, die belet is ten gevolge van eenen familierouw de vergadering bij te wonen, over de re kening 1907 en begrooting 1909 der burgerlijke Godshuizen. Er volgt uit dat verslag dat het beheer van dit lief dadig bestuur goed is en dat de fïnan- cieele toestand niets te wenschen iaat. Hij maant dit bestuur aan zijn best te doen om besparingen te verwezenlij ken, De daling van den interest kan verminderen de ontvangsten die mis schien niet zouden vergoed zijn door eene aanhoudende verhooging van den opbrengst der pachten. M. D' Huvettere. Verscheidene kwestien zijn bestudeerd geweest door de 2" Commissie. Ik bestatig dat de heer verslaggever er geen woord van rept. M. Vandenboogaerde drukt zich in denzelfden zin uit. Ik heb doen opmer ken dat het zonderling was smids te zien die verre van hier woonden, te Góxyde, gelast met de herstellingen aan de hofsteden der Hospicen van Yper, welke bij de poorten der stad ge legen waren, liet ware zeer billijk deze werken te doen uitvoeren door werk lieden te Yper gehuisvest. (1) M. D'Huvettere vraagt dat de reke ning en de begrooting der Godshuizen zouden gescheiden zijn van de reke ning en de begrooting der fundatie Godtschalck. (i) Van langsom beter Het is niet genoeg dat de leden der Commissie van de burgerlijke Godshuizen zich niet onderwerpen aan de eischeri der wet, voor wat de aanbestedingen aangaat, zij moeten nog de werklieden der stad met ostracismus slaan en naar Coxyde gaan voor de herstellingen die te doen zijn aan de eigendommen van dat weldadig bestuur. Is het voor die reden niet dat deze die het lot der behoeftige klassen voorzit, bet voorzichtig geoordeeld heeft in de zit ting van den Gemeenteraad te schitteren door zijne afwezigheid. Wij zullen zorg dragen het aan de Yper- sche kiezers te herinneren. (N. d. R.) 28 DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. Achttiende hoofdstuk. De heerschencle hartstocht bedwongen. Er was niemand iti de eelzaal van juf vrouw Ellis de heer Graham was in de stad opgehouden en Amelia had zware hoofdpijn. Bij gevolg zat Geertrui alleen met jufvrouw Ellis. De laatste, boewei on bekend met de groote waarde, die Geertrui aan hare oude gedachtenissen hechte was zich Wel bewust dat zij iets hatelijks ge daan had en daar de beleedigde geene ver stoordheid of wreveligheid liet blijken en Zelfs geen woord van de zaak sprak gevoel de zij, die het kwaad gedaan had, zich meer beschaamd en verlegen dan zij had willen bpkenen. Er werd nooit eenige melding van de zaak gemaakt, maar jufvrouw Ellis be hield eene kwelende bewustheid, dat Geer trui zich in verdraagzaamheid boven haar verheven had getoond. Den volgenden dag kwam de oude keu kenmeid aan Amelia's kamerdeur kloppen, en gereedelijk toegang gekregen hebbende, vertoonde zij 't mandje, dat Willie eens uit «ene noot had gesneden, en zegde Ik wilde jufvrouw Geertrui opzoeken, jufvrouw Amelia want ik heb haar mandje in het MColaert aanvaardt deze vraag met gunst. De rekening en begrooting der Hos picen worden goedgekeurd, behalve de ontkennende stem van M. Begerem. De rekening en begrooting der Fun datie Godtschalck worden insgelijks goedgekeurd. Dc heeren D'Huvettere en Begerem stemmen tegen. Te 6 ure 25 m. heft de heer Voorzitter de openbare zitting. Amerikaansch detectief vermoord. Palermo. De Amerikaansche detectief Petrosino, van New-York, opzettelijk gelast met het bewaken der leden der Zwarte Hand en te Pa lermo gekomen om een onderzoek aan te gaan, werd Vrijdag met revol verschoten neergelegd in volle stad. De daders hebben de vlucht geno men. Een walvisch in de golf van Gascogne. Arcachon. Een walvisch van 30 a 40 meters werd gevangen in de golf van Gascogne door visschers van Arcachon en in de haven ge bracht Een volksopstand in Portugal. Lisabon. Te Murca, in de pro vincie Tras Los Montes is het volk in opstand gekomen en heeft de bu- reelen van den staatsontvanger over rompeld, roofde het geld en de waar den en stak daarna het huis in brand. De politie gelukte erin de orde te herstellen. Eene zuster door haren broeder gedood. Gueret In het stadje La Sou- terraine gebeurde een familiedrama. De 41 jarige Amédé Bastier, welke werd bedreigd door zijne zuster, loste drie revolverschoten op haar. Het slachtoffer stierf kort nadien. Hevig gevecht aan de haven van Bastia, '17 gekwetsten. Bastia. Een geweldig gevecht had plaats aan de kaaien der oude haven van Bastia tusschen gesyndi- keerde visschers en zeelieden, aan boord der stoomvisscherssloepen. Toen de politie de vechters scheid de, waren er 17 gekwetsten, waar onder vier vrouwen. Sinds lang heerschte er vijand schap tusschen beide kampen. kolenhok gevonden, en ik denk dat zij er blij mee zal zijn het heeft nog niets gele den. Welk maandje vroeg Amelia, en nadat de keukenmeid het haar in de hand had gegeven, deed zij ook volijverig verslag van de vernieling van Geertruide's eigen dom, waarvan zij zelve met verontwaardi ging getuige was geweest, en weidde met veel beklag uit over de droefheid, die het meisje had getoond toen zij Brechtje over het gebeurde ondervroeg, hetgeen de mede- lijdènde oude vrouw in haar eigen, niet ver verwijderd kamertje had gehoord. Terwijl Amelia naar dit verhaal luisterde, herinnerde zij zich wel dat zij Geertrui den vorigen avund in hare kamer, die aan hare eigene grensde, had hooren snikken, maar naderhad had gedacht dat zij zich daarin vergist had. Ga het mandje nu maar aan Geertrui brengen zegde zij. Zij is in de kleine biblio theek. Maar zeg haar niet dat ge mij van de zaak gesproken hebt. Verscheidene dagen lang bleef Amelia verwachten dat Geertrui haar zelve het ge leden verdriet zou verhalen maar Geertrui hield baar leed voor zich zelve en droeg het in stilte Dit was de eerste maal dat Geertrui eene vulkornene overwinning op zich zelve be haalde, de laatste waarvan wij gelegenheid zullen hebben uitvoerige melding te inaken. Van dien tijd af oefende zij zich hoe langer hoe meer in zelfbeheersching en met elke poging bekwam zij nieuwe kracht. Zij was nu bijna veertien jaar oud, en zoo snel was haar groei in den laatsten tijd geweest, dat zij in plaats van beneden de gewone lengte, thaus rijziger was dan de meeste meisjes van hare jaren. Bij het inkrimpen harer Menscheneters ontdekt. Londen. - In het Office Colonial kwam een verslag in over de ontdek- king' van den Oeganda, eene weinig doorreisde plaats. Deze omvat 400,000 personen. Allen zijn zwart en gaan heelenal naakt. Zij bebouwen hun gronden met veel zorg. Door bandieten aangevallen. Sidi bel-Abbes. Eene karavaan, zich begevend naar Bou-Denib langs den Opper Guur, werd door eene bende Marokkaansche plunderaars aangevallen. Meer dan 500 schapen werden geroofd en een i5tal gelei ders zijn gedood geworden. In Marokko De troepen van Moulaï-Haficl verslagen. Tangiers. Uit Fez meldt men dat de troepen van den Maghzen werden verslagen door den Rogui. Plulptroepen werden er heengezon den. Een kazerne in brand 2 dooclen en 3 gekwetsten. Straatsburg. Te Bregnez werd de kazerne van het i68e infanterie heelenal vernield door brand. Twee soldaten kwamen om en 3 werden gekwetst. PERZIE. De ruiters van Samad-Khan, deelma kend van het leger van den Shall, heb ben Zondag, te Tabriz, de revolution- nairs aangevallen. Deze laatsten, on voorziens bestormd, moesten 6 straten van de stads wij k Choknabad ontruimen De ruiters maakten van dit voordeel gebruik om de huizen te plunderen en eenige straten in brand te steken. Na een gevecht van eene halve uur werden de ruiters door de revoludonnairs, die versterking gekregen hadden, uit de stad gedreven zij lieten zelfs eenige krijgsgevangenen in de macht der op roerlingen. In de Perzische stad Djoulfa zijn de bestuurder en eene telefoniste van. den kabeldienst Indo-Européen ver moord geworden. Men verweet hen hunne genegenheid voor de Perzische opstandelingen. De revolutionnaire beweging breidt zich meer en meer uit in Perzie. De steden Ben-der-Abbas en Liugeh wor den door de revoludonnairs bedreigd Deze laatsten hebben ook te Tabriz nieuwe verschansingen gemaakt. De leeruren en overvloed van beweging in de opene lucht werd hare gezondheid echter door dien snellen groei niet benadeeld. Haar tuintje was eene bron van groot ge noegen voor haar, en daar de bloemen voor hare zorgvuldige kweeking dankbaar sche nen te zijn, had zij altijd eenen ruiker ge reed om bij het ontbijt naast Amelia's bord leggen Nu en dan ging zij hare vriendin, juf vrouw Pace, bezoeken en vond altijd eene hartelijke ontvangst. Jufvrouw Patty be steedde j"ist veel tijd aan het maken van papieren bloemen, en daar Geertje's tuintje de modellen leverde, ging zij zelden met ledige handen heen maar dewijl de uitslag van den arbeid der oude jufvrouw geenszins aan haren ijver geëvaafedigd was, zou men do natuur ongelijk aandoen, indien men zelfs de beste proeven van dat liefhebberij- werk getrouwe kopieën had willen noemen, JufvrouwPatty was er echter mede te vreden, en het is te hopen dat hare ver schillende vrienden, voor welke de groote ruikers bestemd waren, die zij aan het groene lint om haar middel gehouden op reis medenam, insgelijks te vreden wa ren. Jufvrouw Patty scheen eene menigte vrienden te hebben. Naar het aanzij met Geertrui sprak besloot deze laatste dat zij iedereen in Boston kental menschen oordee- lende over welke de. Het zou ook moeilijk geweest zijn iemand te vinden, die een grooteren van bekenden had. Zij had in hare jeugd het beroep van meubelstoffVeren geleerd, hetwelk zij vele jaren had uitgeoe fend, begunstigd gelijk zij zegde door de eerste familien in de stad en zoo oplettend was zij en zoo scherp van oordeel, dat er een tijd lang een gerucht liep dat jufvrouw Pace oogen achter het hoofd en twee paar andj liman van Tabriz heeft een oproPr, afgekondigd waarbij hij de gewelf den opsomt die daar, over eenige <pT gen, gepleegd zijn door de h'oepenvun den shah en de bewoners verzoekt de wapens op te nemen om hunne families hunne eer en hunne eigendommen té verdedigen. MONTENEGRO. Het officieel orgaan van het Montene- grijnsch gouvernement protesteert te_ gen de Oosten rij kscli-1 urksche over eenkomst. Het schrijft het volgende Wij laten aan de mogendheden de zorg over te oordeelen of een staat het recht heeft zich toe te eigenen wat hem toevertrouwd is. De mogendheden hebben aan Oostenrijk-Hongarie, door het verdrag van Berlijn, de zorg toe vertrouwd Bosnie-Herzegowina te be sturen op een oogenblik dat deze pro vincies het voorwerp waren van een geschil tusschen de Servische prins dommen en Turkije. Deze maatregel heeft bijgevolg dit geschil onopgelost gelaten. Door 't Oostenrijksch-Turksch akkoord neemt Oostenrijk de plaats van Turkije in tegen de Servische sta ten, in een geschil dat nog niet gere geld is. Dit akkoord heeft van Oosten rijk-Hongarie niet den eigenaar van Bosnie-Herzegowina gemaakt, maar wel den tegenstrever van de Serviscne staten. SERVIE. Woensdag namiddag werd de tekst van de Servische nota aan de vreemde gezantschappen gezonden. In deze nota verklaart Servie zoomin van zin te zijn een oorlog met een nabu rig koninkrijk uit de wederzijdsche: stoffelijke belangen voortspruiten te willen veranderen. Servie erkent even wel dat het bedoeld koninkrijk Oosten rijk, dezelfde voornemens ten zijnen opzichte koestert. Servie verklaart verder dat de kwes tie Bosnië en Herzegowina eene Euro- peesche kwestie is en dat het de mo gendheden, die het traktaat van Berlijn geteekend hebben, zijn die moeten beslissen Iedereen weet want het is reeds i genoeg in de Weergalm herhaald geweest dat. te Gent, de clericalen een verbond met de socialisten ge maakt hebben om het liberaal sche pencollege te kunnen vervangen. Te Tongeren maakten de klerikalen wel een akkoordmét een anarchist, om de verkiezing van den heer Neven te beletten. Hun plan viel daar echter in duigen maar het lukte te Gent. Dit bewijst eens te meer en klaar als pompewater dat die mannen tot alles, tot de oneerlijkste politieke middelen ooren had. In weerwil harer wonderbare scherpzichtigheid en scherpzinnigheid wist men niet dat zij ooit oneenigheid in familien had gesticht Zij was voorzichtig en gemoe delijk. en schoon zij altijd iets eigenaardigs in hare manier van doen en spreken bezat, en dikwijls zulke zonderlinge invallen en grillen had, dat vreemdelingen haar voor eenigzins van de wijs hielden, Leef zij toch de genegenheid van een groot aantal welwil lende heeren en dames behouden, in wier huizen zij altijd goed ontvangen en met beleefdheid behandeld werd. Zij maakte zulk eene berekening, dat zij 10 den loop van het jaar bij al deze vrienden en vrien dinnen de ronde deed, en bleef dus in ge- meenzamen omgang met al die huisgezinnen, in wier leden zij inderdaad het warmste belang stelde. Jufvrouw Pace had een groot verdriet, waarover zij zich dikwijls bij Geertrui beklaagde, namelijk dat zij zoo alleen leef de. Ach, jufvrouw Geertrui, riep zij som tijds uit, en scheen dan voor eene poos haren ouderdom' met zijne zwakheden te vergeten ik zou het in deze wereld heel goed hebben, als ik maar huiselijke gezel ligheid had, en dan vervolgde zij fluisterend, terwijl zij met een half koket glimlachje haar hoofd op zijde hield en ge moet we ten, lieve, ik denk somtijds nog aan het hu welijk. Dan den half verwonderden, half lachen- den blik van Geertrui ziende, begon zij ziek te verontschuldigen dat zij zoo lang ge* draald had met iets dat zij altijd voorne mens was geweest, en te gelijk toestem mende dat zij niet zoo jong meer was a's zij eens was geweest, besloot zij doorgaaos met het gezegde Het is waar, de tijd is onverbiddelijk. Maar ik klamp mij aan hst leven vast, jufvrouw Geertrui, ik klamp OP DB

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2