Stadsnieuws. fe Communie Mode Album August SOÜXDORF, ZONDAGRUST Velodroom van Yper Tir au Gergle Fixe. En de loting illoet men regiemenleeren De Halfvasten. Zondag 4 April aanstaande. Société Royale des Francs Arbalélriers. SJjsl der Apothekers De Zon- en Feestdagen Mr A. WECK ESS ER Nieuwstijdingen Koei markt, 24, M. M EI ER, heel-en land mees er spe cialist van Kort rijk, is te raadplegen ie YPER, als voorheen, drie dagen te week De Maandagen Donderdagen en Zater dagenvan 9 ure tot 's middags, bij Mevr. Van- kemmcl .Groote Markt, 5. Mond- en landziekten. Volledige kunstgebitten vanaf 100 fr. gewaar borgd voor het leven. Kunsttanden vanaf 5 fr. Den Tandt, Aalst. bekwaam zijn, wanneer het hunne heerschzucht geldt. In Holland maken de clericalen wel verbonden met de protestanten met de grootste vijanden van het Roomsch- katholiek geloof Is dat alles geen comedie En zijn zij die zoo handelen geen comedian- ten En, wanneer men de doorluchtige spruit bekijkt, geboren uit de samen koppeling van de kerkelijke aristocra ten met de ci-devant roode Marjan, moet men bekennen dat de jongen zich maar triestig voordoet, krom, scheef en gebocheld blijkt, en dat hij niet lang in den weg zal loopen Als men echter de bladen der cleri calen gelezen heeft en als men zich herinnert op welke afgrijselijke wijze zij de socialisten afschilderden als zijn de de vijanden van godsdienst, van familie en eigendom dan moet men zich afvragen hoe het mogelijk is dat clericalen een verbond met socialisten hebben kunnen maken De clericale gazetten handelende over socialisten schreeven over eenige maanden nog Dat de socialisten de straten met dyna miet bestrooid en met vernielingswerken bezaaid hebben. Laatst nog keurden de socialisten de moord van den koning van Portugal goed en wettigden die misdaad beweert de pastoorsgazette en voert verder De liberalen leggen de hand in hand dergenen die koningsmoorden goedkeuren, die den eigendom willen afschaffen en de werklieden willen misleiden door hunne schoone beloften, in een woord, ootmoedig- lijk nemen die goede liberalen den rooden Anseele zijne woorden aan God is de vijand God is de leugentaal met ons, socialisten, zult gij moord en dy- namietaanslagen goedkeuren of uit de poli tieke wereld verdwijnen Daarom, al wie een greintje eer in 't lijf bezit, zal zijne hand van zulke man nen afnemen en zich zulke verdwaalden niet meer aantrekken. Dit schreven de clericale Gazetten En nu desniettegenstaande maken hare eigene vrienden eert verbond met de zelfde socialisten Thans moeten de clericalen de roode vlag van Anseele volgen Thans moeten de clericalen hand in hand gaan met diegenen die konings moorden goedkeuren die eigen dom willen afschaffen en de werk lieden willen misleiden. Ja, thans teekenen die clericalen een helsch verbond met den rooden An seele en nemen zijne voorwaarden aan God is de vijand God is de leugentaal enz... O clericalen wat doet gij met uw Geloof Met het schoon Geloof van Jezus-Christus Wordt gij dan niet gewaar dat gij het bezoedelt en dat de mensehen gewaar worden wat gij eigentiijk zijt. ruij aan het leven vast, en kan nog wel trouwen D mode was insgelijks een onderwerp waarover zij zeer breedvoerig kon uitwei den, en dan betuigde zij steeds dat zij een vast besluit- had ge neuten, om, wat het ook mocht kosten, altijd modern te zijn Geer trui kon niet nalaten op te merken dat zij )n dit oogmerk even wenig kon stagen als in dat om een jeudig minnaar te bekomen en langzamerhand kwam zij ook tot de overtuiging dat jufvrouw Pace, hoe het ook met hare geldmiddelen gesteld inoeht zijn. schrikkelijk gierig was. Am lia, die de ou de juffrouw wel kende en haar dikwijls iets had laten verdienen, had er niet tegen dat Geertrui hare woning bezocht, en ver gezelde haar somtijds want Amelia hield veel van gezelligheid en vermaakte zich evenzeer als Geertrui met de eigenaardige gesprekken van jufvrouw Pace. Deze be zoeken werden beantwoord met, eenen spoed, waaruit du'delijk bleek dat jufvrouw Patty veel liever uitging dan te huis bleef en dit opmerkende gaf Amelia haar eenealgemeene noödigiiig, waarvan de oude jufvrouw niet draalde gebruik te maken. Negentiende koodstuk. De ziekeiioppasster. Lieden die binnen de zes mijlen afstand van eene groote stad wonen, kunnen eigen lijk niet gezegd worden het landleven te genieten Zij hebben groote tuinen, dikwijls uitge strekte landerijen en kweeken hunne eigene vruchten en groen zij houden gewoonlijk paarden, gaan veel uit rijden en komen veel in de opene lucht Sommigen houden eene geheele boerderij aan en zijn grootsch op hun vet vee en zeldza me doenders. Wordt Voortgezet) Thans, clericalen, thans, na uw ver bond met de Gentsche socialisten, mo gen wij u toeroepen ofwel is alles wat gij schrijft leugen en laster en dan zijt gij ellendige leugenaars of lasteraars Ofwel, meent gij dat gij de waarheid schrijft en dan hebt gij een politieke deugnieterij begaan en u met den duivel verbonden Clericalen, gij kunt kiezen de eene handelwijze is al zoo slecht als de an dere. Het volk heeft u geoordeeld en ver oordeeld. Het volk weet wie ge zijt Valsch en ondeugend Wij zullen het op tijd en stond weten te herinneren. De Onthoudersbond heeft te velde getrokken om de afschaffing van het Carnaval te bekomen. Het is het Carnaval alleen niet dat de oorzaak is van baldadigheden. De loting geeft er niet min. Zal de Onthoudersbond ook de af schaffing der loting vragen Wat denkt er het Journal dYpres van Een abonnent vraagt ons of la Gazette en le Petit Bleudie de bui tensporigheden van het Carnaval beweenen, te velde trekken opdat het Stadsbestuur van Brussel er de afschaffing van zou verordenen Niet in de artikelen welke wij over genomen hebben deze dagbladen bepalen zich met te hopen dat een dag komen zal op welke het Carna val uit het gebruik zal geraken. Wij hebben dezelfde hoop uitge bracht verzedelijken wij, maken wij de opvoeding der massa's, maar wachten wij ons wel te gelooven dat het met verordeningen is dat men de ondeugd verjaagt. Getuige de wet op de openbare dronkenschap. Getuige nog de wet op het spel. De Meesenaars bereiden zich om de Halfvasten met vroolijkheid te vieren. Wenschen wij hen goede kans, schoon weder en vele volk. Wenschen wij vooral dat zij 'eene goede omhaling doen voor hunne armen Het Carnaval heeft toch iets goeds in. De Bestuurraad der Naamlooze Maatschappij van den Velodroom van Yper heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat de opening van den velodroom vastgesteld is op Te dezer gelegenheid zal eene groote wielrijders vergadering plaats hebben waaraan zullen deel nemen de heer Arthur Vanderstuyft, re cordman der gansche wereld, achter groote motos, M. Platteau, winner der snelheidkoersen van 6 en 8 uren, en meer andere wielrijders wier na men en het programma weldra zul len verschijnen. De ingangprijzenin den velodroom zijn vastgesteld als volgt ALLE DAGEN buiten de dagen van vergadering en den Zondag tot 's middags 0-25 DE DAGEN VAN VERGADE RING Volksplaatsen, gradins 0-75 Keerplaatsen 1-5° Tribunen 2-50 Logiën 4-°° Logiën voor 4 personen i5~°° Men zal ook de volgende abonne menten afleveren, geldig alle dagen Voor de loopers met toegang tot de keerplaatsen 10-00 Voor het publiek met toegang tot de tribunen 15-00 Buiten de feesten ingericht door de Maatschappij van den Velodroom, zijn de abonnementen geschorst. De abonnementen zullen afgele verd worden in den zetel der Maat schappij Café het Klein Yper Dixmudestraat, 51, te rekenen van heden af. N. B. Alle maatschappij van sport, die begeert gebruik te maken van het terrein van den Velodroom, zal mogen aanbod en aanvraag doen ten lokale der Maatschappij. Voor den Bestuurraad De Voorzitter, H. JONCHEERE. Lundi 15 Mars 1909. Haut total Hoflack Fr. Bas total Dupont V. vuh dienst zijnde v;iij 's ini hl.ïgs lol 10 nre.ii s'avonds VOOR 'T JAAR I 909. ZONDAG 21 MAART 1909, DIXMUDESTRAAT. N° 68YPER. Waasten. Eene aanhouding. Vrouw Zenaïde Meys, van Chalons sur Marne, 34 jaar oud en plichtig aan een diefstal in de.statie, werd voor land- looperij ter beschikking van het goe- vernement gesteld. Schielijke dood. Eene 65 jarige vrouw, Rosalie Godtschalck, weduwe Jnpin, was sinds twee dagen niet meer gezien geworden. Men vond ze dood zitten in een zetel. bevattende slechts modellen voor T"° Communie kliederen iri het bureel van ons blad verkrijgbaar. Prijs (>-75 fr. Van alle modellen, welke in dit tles Communie Album voorkomen, kunnen tegen geringen prijs geknipte patronen op maat be komen worden. Ledeghem. Noodlottige misgreep Robert Vromant, 25 jaar, dronk uit eerie flesch welke hij dacht bier te bevatten het was vitriool. De onge lukkige werd inwendig zoo zeer ver brand, dat hij weldra overleed. Gulleghem. Hatelijke aanranding Een blind jongeling, Gheysen, 20 jaar, werd in deze gemeente aangerand door eenen kerel die hem talrijke mes steken toebracht. De oogholten van den ongelukkige werden vol slijk gestoken. De toestand van bet slachtoffer is bedenkelijk. De dader is.gekend. Fd'-S<J$Ê. heeft de eer het publiek, kenbaar (e maken dat men ter gelegenheid van Half-V asten, bij hem een schoon assortiment kostumen kaa vinden, in Zijde, Satinette, fane, enz .zooals Markies, Mar kiezin, Pierots, Klowns, en eene hoe veelheid andere kostumen aan zeer genadige prijzen. Een schoon assortiment MAS KERS aan prijzen buiten alle concurrentie. Daar er eenen bijzonderen uitgang beslaat moet men de Café niet door gaan. Eik zeg het voorts. Koolmijnramp. Zaterdag in den vooravond is een smartelijk ongeluk gebeurd in de schacht Fiestaux der kolenmijn Marchienne-Noord te Gouil- let. Op eene diepte van zoowat 1000 me ters waren vier werklieden onder lei ding van eenen ploegbaas aan den ar beid om te boren, wanneer de boor plots in een waterzak terecht kwam en het water met schrikkelijk geweld uitbarstte de vijf werklieden meêruk- kend en verzwelgend. De slachtoffers zijn J. Michaux, ploegbaas der werken, Fr. Petermans, G. Aucquier, J. Daubresse en Fr. De Kuyck, mijnwerkers. De werklieden wisten dat er zich aldaar een waterzak bevond, doch kon den er de plaats niet van vaststellen en daarbij had niemand durven veronder stellen dat de zak zoo groot was, want te oordeelen naar het uitge stroomd water geleek het eerder aan een onderaardse!) meer. Inderdaad, het water in den bougnou onderste gedeelte van de pijp waarin de ophaler afdaalt, is gestegen tot op eene hoogte van 120 meters. Het nieuws der ramp verspreidde zich bliksemsnel in de gemeente. Men zegde dat er talrijke slachtoffers waren en de bevolking snelde dan ook angstig naar den put. Aangrijpende tooneelen hadden plaats aan de oppervlakte waar nabestaanden der slachtoffers het op halen der lijken afwachten. De ingenieurs der mijnen besturen de opzoekingen. Men denkt niet dat men de lijken der vijf mannen vöör Zondag middag zal kunnen vinden. MAN OF VROUW eenige uren vrij per' week, kunnen in iedere gemeente, 5>ö fr. en meer per maand verdienen, spoedige aan vraag Hatelijke uitbuiting van kinderen te Brussel. Een dezer avonden, rond 10 1/2 uur, zag men hoe op de Liedts- plaats een gebochel en mager knaapje door eene blinde bedelares op deerlijke wijze werd mishandeld. Bedelares en kind werden naar het politiebnreel ge bracht. Ondervraagd, verklaarde de jongen dat zijne ouders hem sinds 10 dagen hadden verhuurd aan die vrouw, mits 15 frank in de maand. Alle mor genden moest het kind te 4 uur op staan en de blinde leiden naar de ker ken der aanpalende gemeenten om te bedelen. Vanaf 5 uur 's avonds begaven blin de en kind zich in koffiehuizen om er te bedelen, en keerden slechts te 11 uur 's avonds of rond middernacht terug. Ontving men niet meer dan 10 of 11 frank, dan werd de knaap mis handeld en moest zonder eten naar bed. Het gerecht houdt, zich met de zaak bezig. De kreupele werd toevertrouwd aan de maatschappij der gemartelde kinde ren. Hij is verstandig en geeft aanleg voor teekenen. Men gaat hem de leer gangen laten volgen der Teeken-Aka- demie van Brussel, die hij reeds vroe ger bezocht. Een dorp dat wegzinkt. Het dorp Glain, bij Luik, is bezig met stilaan weg te zinken. Inderdaad, onder de huizen der gemeente zijn de galerijen eener kolenmijn gelegen en o]> sommige

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 3