Lantaarnaansteker, Voordracht van ill. BuyI te Luik Gewijde Sas Ier. 'I is altoos voor 't geld. Mengelwerk. 29 LOTGEVALLEN EENER WEES MAGkLAPPËIt. Va is alles wal. Dezer dagen hield de heer Buyl te Luik eene voordracht, die te recht eene zekere opschudding verwekte. De onvermoeibare volksvertegen woordiger van Dixmude-Veurne- Oostende vergeleek er met cijfers en statistieken den stofïelijken en zedelij ken toestand der walen, en Vlamingen in hun gemeenschappelijk vaderland en hij kwam tot de bedroevende uit slagen voor Vlaamsch Belgie. De vergelijking is verpletterend ten nadeele der Vlaamsche gewesten. Ziehier eenige der aangehaalde sta tistieken In Belgie bestaan twintig athenea (twaalf in het Walenland, 1 te Brussel en enkel zeven in het Vlaamsche land). De toestand is dezelfde voor de middelbare scholen. We tellen er 65 in het Walenland en slechts 47 in de Vlaamsche gewesten, waaronder de 17 scholen van Brussel en voorsteden. Het lager onderwijs verkeerd in eenen nog slechteren toestand. Het Vlaamsche land, met inbegrip van liet arrondissement Brussel, telt 2151 gemeentescholen, dus 1 school op 2936 inwoners de Walen hebben 3472 scholen, of 1 voor 822 inwoners. Het hooger onderwijs laat ook veel te wenschen over. Zoo de provincie Antwerpen 485 studenten op 100,000 inwoners, West-Vlaanderen 410, Oost- Vlaanderen 542 en Limburg 635. De Waalsche gewesten staan nog maals hooger. Henegouw telt 633 stu denten per 100,000 inwoners, Luxem burg 731, Namen 735 en Luik 1069. Ongelukkig is het ook gesteld met het beroepsonderwijs in Vlaanderen. Er zijn slechts 16 beroepscholen in het Vlaamsche land met 4799 leerlingen, tegen 55 in het Walenland met 15,221 leerlingen. In die cijfers komen de 15 scholen van Brussel met hare 3147 leerlingen niet voor. Konden lezen en schrijven Oost- Vlaanderen 60.61 t. h., West-Viaande- ren 61.10, Henegouw 66.92, Limburg 68.09, Antwerpen 68.39, Brabant 70.43, Luik 71.10, Namen 78.50 en Luxem burg 80.32. Die onwetendheid staat ook in ver band met het getal misdaden. In 1905 werden in het Vlaamsche land 44 op 10.000 inwoners tot correctioneele straffen verwezen en in het Walenland 33. Zelfde toestand voor het getal onwet tige geboorten. In 1903 telde men 5538 onwettige geboorten in het Vlaamsche land en 4124 in het Walenland 3387 van die Waalsche kinderen werden erkend en slechts 725 van de Vlaamsche. Het getal officieele armen is dubbel zoo groot als in het Walenland. Verschrikkelijk is ook de kinder sterfte 205 per duizend in het Vlaam sche land en 116 per duizend in het Walenland. Dit alles is aangrijpend in de hoogste mate en van aard om de gemoederen der Belgische burgers diep te schok ken. Wij hebben in onze brievenbus het nummer 3 gevonden van 'Licht en Vrede het eigen gazetje van den bisschop van Brugge. 't Staat erin, dat het sedert eenigen tijd gratis ten huize van ai de inwoners van Yper wordt besteld. Wat er in dit gazetje verteld wordt is echte krankzinnigen praat, waarvoor zelf de minst geleerde werkman mede lijdend de -schouders ophaalt en die aan den godsdienst, de geestelijkheid en de clericale politiek veel meer kwaad doet dan goed. Licht en Vrede bevat in zijn laatste nummer tegen de herbergiers den snoodsten aanval die wij ooit onder de oogen te lezen kregen. De herbergiers worden in dit gazetje afgeschilderd als af troggelaars, volks verleiders, opstokers, zedenbedervers, kortom 't zijn volgens Licht en Vrede de herbergiers die rechtstreeks de schuld dragen van al het kwaad dat er onder de kappe des Hemels gebeurt. Ziehier, om een voorbeeld te geven, welken naam volgens Licht en Vrede de herbergiers verdienen In de Godslastering. In 't Zon- dagwerk. In den eersten Misstap. In de dulle Zinnen. In 't Krakeel. In de Moord. In de Ruitenbree- kerij. In de Verzeeuwdheid. In den Her tekeer. In de Nierziekte. In 't Bedrog. In den Diefstal. In 't Gevang. In de Wanhoop. In de Zelfmoord. Ziedaar, herbergiers van Yper en van het arrondissement, wat er te lezen staat in een bladje dat zich titelt Licht en Vrede en dat uitgegeven wordt met de medewerking en onder de bescher ming der hooge geestelijkheid. Wij zullen het nummer 3 van Licht en Vrede in de schuiflade van onze schrijftafel leggen om het toekomende jaar, in Meimaand, eens te voorschijn te halen, ter intentie der Herbergiers- Kiezers van het arrondissement. Hoe dikwijls hebben de klerikale gazetjes die overeenkomst met de so cialisten niet afgeschilderd als iets vernederends, iets verachterlijks, en DE Uit het Engelsch. Negentiende hoodstuk De ziekeuoppasster. Maar toch smaken deze bewoners van eene streek, die men nog tot de buitenwijken der stad kan rekenen, de genoegens van het ware landleven niet. Zij hebben geene ongebaande boschengee ne bruisende beken, geene golvende koren velden, geene onafzienbare weilanden. Van elke hoogte heeft men het uitzicht op de nabijgelegene stad, welker gebrom men nabij kan hooren en elke om het uur afrij dende omnibus of spoortrein brengt u zeiven of uw buurman naar de woelige markt of van daar terug Evenwel kunnen zij die stilte e i afzon dering zoeken, deze bijna nergens zekerder vinden, dan in zulk een verblijf, halfop het land en half in de stad en menige familien begeeft zich zomer aan zomer naar het zelf de afgelegen hoekje, en Keft daar. door geen bezoekofgebabbel gehinderd, met eene vrijheid en onafhankelijkheid, die eene vol- slagone onmogelijkheid wezen zou, waar iemands bekenden gedudg bij hem komen aanloopen. of in. een echt landelijk dorp, Waar men eiken nieuw aankomende be spiedt, bezoekt en de babbeldt. Het buitengoed van den heer Graham was van middelbaren rang, weinig beschikt om bijzondere aandacht te trekken. De tuin was zeker fraai en prijkte met een welig hees- terplantsoen, zomerhuisjes en met wijngaar den begroeide prieëlen maar een hooge steenen muur verborg hem voor het gezicht van voorbijgangers, en het huis, ver van den weg achteraf staande, was tamelijk ouderwetsch en had niets dat het oog trok Behalve dat hij liefhebberij voor den tuin bouw had, was de heer Graham iemand die geheel in de stad te huis behoorde en Ame lia, ongeschikt voor het verkeer in talrijke kringen, kreeg weinig gezelschap, behalve eenige buren die stijve bezoeken kwamen afleggen, en eenige bijzondere vrienden, ge lijk de predikant Arnold en nog eenige ge meenzame bekenden, die dikwijls tegen den avond uit de stad kwamen rijden om Amelia te zien en zich op fruit te vergasten. De zomer ging zeer genoeglijk voorbij en Geertrui, die nu bestendig Amelia's om gang genoot en zich streelen mocht met de bewustheid dat zij zich bij deze onwaardeer bare vriendin op verschillende wijzen nuttig en noodzakelijk maakte, vond eiken dag nieuwe redenen tot blijdschap en tevreden heid, toen al hare vreugde haar eensklaps V) erd benomen Amelia kreeg eene gevaarlijke koortsziek te, en toen Geertrui voor de eerstemaal de ziekekamer wilde binnengaan, om de plich ten daarvan te helpen waarnemen werd zij door jufvrouw Ellis, die zich zelve tot eeni ge oppasster had aangesteld, met. ruwheid afgewezen. Hoe het arme meisje ook smeek te om naar binnen gelaten te worden, die huishoudster bleef bij de verklaring, dat de ziekte besmettelijk was, en dat jufvrouw nochtans zien wij maar al te dikwijls dat de zoogenaamde katholieken, wan neer hun hoogmoed er door kan ge, streeld worden, niet aarzelen een ver bond te sluiten met de volgens hen- grootste vijanden van geloof en gods dienst. in 1906 wanneer in sommige arron dissementen de liberalen zich met de socialisten vereenigden om in de kie zing de verloren stemmen op de anti klerikale partij bijeen te houden, spuw den de klerikalèn vuur en vlam, om dat deze vereeniging eene schande was. Maar wanneer zij, pastoorkliek, met de hulp der socialisten aan een postje kunnen geraken, dan verbinden zij zich met de vernietigers van troon en altaar. Dit getuigt nogmaals de kiezing van het nieuw schepenkollege van Gént, waar katholieken en socialisten ver broederden om het stadsbestuur ten onder te krijgen. Maar hierbij wasook iets te winnen zoo doende kon men eenen schepensjerp bemeesteren, en dan zijn alle .middelen goed dan mag men zijne princiepen met de voeten trappen, dan mag men samengaan, ja zelfs diegenen ondersteunen die, vol gens de verklaring van alle klerikale bladen, het vaderland, de maatschap pij en de kerk pogen te ondermijnen. Alle deftige me use beu keuren de handelwijze van zulke kerels af, die hunne princiepen verloochenen voor eenplaatske. Endergelijke kerels vindt men in menigte in de partij, die er zich op beroemt, de ware leer van Christus te volgen. Neen, zij zijn oprechte Judassen, die hunnen God verkoopen om hunne heerschzucht te voldoen. En tot zulke akelige comediela-ten die verraders zich verleiden zij verachten de socialisten en liberalen, maar deze haat verandert in oprechte vriendschap, wanneer zij door toedoen van deze gewetenlooze schurken (volgens onze klerikale schrij velaars) maar aan het kqmmeken kunnen geraken. De schildwachten. Gezien de talrij ke aanrandingen waarvan in de laatste tijden da schildwachten het slachtoffer waren, heeft de regeering een besluit genomen waarbij elke soldaat, opwacht staande, de bajonet op 't geweer zal dragen. Gewapende gemeentelijke brandweer Bij koninklijk besluit van 18 Maart wordt het nieuw organisch regiment van het gemeentelijk gewapend brand weerkorps van Poperinghe goedge keurd. Zijn benoemd Kapitein-comman dant de onderluitenant Goevoet. Amelia haar daar niet wilde hebben, dat zij als zij zek was, niemand bij zich wilde hebben dan hare oude oppasster. Vier dagen lang zwierf Geertrui ontroost baar door het huis. Opden vijfden morgend na hare verbanning uit de ziekekamer, zag zij vrouw Prime, de "keukenmeid, naar boven gaan en haar eenige fraaie rozen op dringende, die zij pas geplukt had, bad zij haar deze aan Amelia te geven en te vragen, of zij niet naar haar mocht komen zien. Zij bleef in de keuken maar vrouw Pri me's terugkomst wachten, hopende nu ten minste eene boodschap van de zieke te zul len krijgen. Maar toen de keukenmeid we der beneden kwam, had zij de bloemen nog in de hand, en ze op de tafel nederwerpende, gaf de goedhartige vrouw aldus lucht aan haar gevoel Nu, de menschen zeggen dat knappe keukenmeiden en ziekenoppassters altijd zoo barsch als beereu zijn. Het zou mij niet mooi staan te zeggen, of het zoo met keu kenmeiden is, maar wat oppassters betreft, twijfel ik er in het geheel niet aan Ik zou u maar niet raden daar te komen, jufvrouw Geertrui ik durf er u niet voorzeggen, dat ze u niet zou aanvallen. Wilde jufvrouw Amelia de bloemen niet aannemen vroeg Geertrui zeer be droefd. -- Wel, zij mocht er niets over te zeggen hebben. Gij weet wel, zij kon niet zien wat zij waren, en jufvrouw Ellis gooide ze buiten de deur en zegde, dat ik even goed vergif in eene kamer mocht brengen waar de koorts in was. als die rozen. Ik beproefde om tegen jufvrouw Amelia te spreken, maar jufvrouw EI 1 is maakte zulk een gi-st-st, dat ik dacht dat zij wilde gaan slapen, en maakte dat ik wegkwam. Zij is altijd Tweede kapitein M. üevos. LuitenantM. Decraene. Onderluitenant MM. Blanckaert Dierick. ten De krijgskommissie. Ai de mede- deelingen te sturen aan de Krijgscom missie, mogen postvrij ter post j-Je_ steld worden. Zij dienen gericht tot den voorzitter der Krijgscomrnissie, in het Paleis der Natie, te Brussel. Mijnheer wilt ge mij zakdoeken latep zien, gemerkt met de letter R Heel gaarne, jufvrouw. Uw naam is zeker Rosalie Neen. Dan Rachel Ook niet. Raphaëlla dan Neen, mijnheer, ik heet R...nes. tine De eètlust komt al slapen 'tis hetgeen wij meer en meer kunnen bestatigen in onze goede kleine stad, waar alles zonder achterdenken ge daan wordt. Nauwelijks is de herstelling der Halle en van S' Maartens kerk beslo ten, iets dat wij ten volle goedkeu ren, ofschoon de herstelling in haar zelve, zooals zij gedaan wordt, ons maar weinig tegenlacht daar zij niet genoegzaam gewettigd is, of nieuwe aanmatigingen doen zich gelden van wege de parochie S' Jacobs. Zij ook vindt dat de toren en mis schien geheel de kerk noodig hebben hersteld worden hét zijn van die grillen en willen die veel geld kos ten, zonder groote noodzakelijkheid. De parochie van S' Nicolaus, die zich aanmerkelijk uitbreidt, zal wel dra vinden dat de kerk niet meer in verhouding is met hare bevolking en dat de huidige gevel niet overeen stemt met deze der drie andere ker ken. Zij zal waarschijnlijk iets moe ten hebben vari zuivere vernieuwing, iets dat min théatraal is het zou ons niet verwónderen zekeren dag eene vraag te zien oprijzen van wege de parochie van S' Pieters, een gansch nieuwe herstelling eischende, die getrouwiger aan den romanscben bouwtrant beantwoordt. zoo uit haar humeur als er iemand ziek is Geertrui wandelde in den tuin. Zij had niet anders te doen dan met angst aan Ame lia te denken, die zij vreesde zeer ziek te ztj 11 Haar werk en hare boeken waren in Amelia's kamer gebleven, waar zij gewoon lijk bewaard werden. De bibliotheek had haar onderhoud kun nen verschaffen, maar deze waS gesloten. Aldus was de tuin het eenige dat haar overschoot, en daar sleet zij verder den ge- heelen morgend, en niet alleen dien mor gend, maar ook nog vele andere want Amelia bleef verergeren, en veertien dagen verliepen zonder dat Geertrui haar zag, of iets van haren toestand vernam, dan wat jufvrouw Elhs nu en dan tot den heer Gra ham daarvan zegde, die echter, daar hij dagelijks den dokter sprak en zijne dochter dikwij ls zelf bezocht, die omstandige berich ten niet noodig had, naar welke Geertrui zoo vurig verlangde. Een paar malen waagde zij het jufvrouw Ellis iets te vragen, die echter geen an der antwoord gaf dan Plaag mij niet met vragen. Wat verstand hebt gij van ziekte Op eenen namiddag zat Geertrui eens in een zomerhuisje aan het einde van den tuin. Haar eigen stukje grond, met eenen rand van geurige reseda en vervena was dicht bij, en zij was druk bezig met versch- tullende zaden, die zij geplukt had, in pa piertjes te wouwen en de namen daarop te schrijven, toen zij schrikte van eenen voet stap in de nabijheid, en onkijkende dokter Jeremy zag, die zijn bezoek bij Amelia had gedaan en nu het gebouwtje binnen trad. OF DE mMmmMaamKmmmsarmBSÊËW Ik

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 6