Lantaarnaansteker, m: K\iiEï\. Verpletterende beschuldigingen. Mengelwerk. 31 Prinselijke reis. EEN EX ANDËIt' 3. Het kongres wenscht het princiep in de wet te zien voegen waardoor de burgemeesters door de gemeentera den zouden gekozen worden 4. Dat de gemeenteraden alle vier jaar geheel zouden herkozen worden. Met algemeene stemmen aangeno men. Na een woordje van dank aan de vrienden van Mechelen, voor de puike inrichting van het kongres en den welgemeenden wensch dat zij een schoonen uitslag mogen behalen in de provinciekiezing van Zondag, wordt de vergadering geheven. Toevallig komt ons in de handen een boekdeel geschreven door eenen ka tholieken schrijver, Mr Alph. Sevens met titel Schoolmeester We vin den er in het volgende Mijn boek, zegt hij, is een pleidooi ten voordeele van het verplichtend on derwijs, een aanval tegen den adel en de rijken, welke onze bevolking onder den hiel houden, eene aanwijzing,eene waarschpwing, eene verwittiging aan de geestelijkheid die niet toelaat aan bet Vlaamsche volk van zich vrij te ontwikkelen. Een der personnagiën van dit boek, ons de huidige levenswijze beschrij vende, roept uit na den rampzaligen toestand en de slavernij der Vlaamsche dorpen te hebben bestadigd Hier het kasteel en daarde kerk. De kasteel heer bedrukt het volk en doet het bui gen onder zijn juk. De pastoor houdt de massa in de onwetendheid, in de ongeleerdheid. Ziedaar de zienswijze van een mili tant katholiek die geleefd heeft en nog leeft de midden der Vlaamsche inboor lingen. Welke verpletterende beschuldiging ten laste van het klerikaal ministerie en van ganseh de klerikale partij. Vraag aan den heer Minister van Kunsten en Wetenschappen M. Nolf. Mevrouw Folcque-Ver- meire, gemeente hoofdonderwijzeres te Poperinghe, werd in beschikbaar heid gesteld door afschaffing van ambt in October 1884, en teruggeroepen tot de werkzaamheid om het onderwijs te geven, aan de kinderen die de gemeng de gemeenteschool bijwoonden. Van hoofdonderwijzeres werd zij achteruit- geschoven tot de bediening van hulp onderwijzeres, in tegenstrijdigheid met het Koninklijk besluit van den 30 April 1896. Mon11-12 Mei). Van eenen an deren kant, werd hare jaarwedde vast- DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. Negentiende hoodstuk. De ziekeuoppasster. Geertrui bloosde, zij was eenigzins ge voelig op het puut van haren naam, en hoewel zij altijd onder dien van haren pleegvader Flint doorging, en gewoonlijk niet veel daarover dacht, kon zij toch, wanneer haar rechtstreeks daarnaar werd gevraagd, dat zij werkelijk geen eigen fa milienaam had. Amilia had moeite gedaan om Nan Grant te vinnen, ten einde van deze iets van Geertruide's vroegere geschiedenis te ver nemen maar Nan had hare oude woning verlaten, en men had in geene jaren iets van haar gehoord. Geertrui, gelijk wij zegden, bloosde toen zij naar haren naam werd gevraagd, maar antwoordde met fierheid, dat zij den haren zou zeggen, onder beding dat haar nieuwe bekende deze beleefdheid wilde beantwoor den. Neen, dat doe ik niet, antwoordde de knaap zeer lomp, en het kan mij ook niet schelen of ik den uwen weet. Dit zeggende schopte hij met zijnen voet eenen appel weg, en dien gedurig voor zich uitschop pende, ging hij heen terwijl Geertrui niet gesteld, zonder rekening te houden van de schadeloosstelling van woning, waaraan zij het recht had te genieten volgens de ministeriëele omzendbrie ven van den 30 Juli en den 21 Novem ber 1896 die, haar geval bedoelende, zeggen dat eene onderwijzeres in be schikbaarheid, teruggeroepen tot de werkzaamheid om het onderwijs te geven aan al de meisjes, recht heeft op den titel van onderwijzeres en de voordeelen welke de wet er aan hecht. Eindelijk sedert de gemengde gemeen teschool meer meisjes bevat, Mevr. Folcque gelast is met de lage klas der knechten, in tegenstrijdigheid met het Koninklijk besluit van 30 April 1896, welk zegt dat eene onderwijzeres van eene afgeschafte gemeenteschool voor meisjes mag gelast zijn met de lagere afdeeling der gemeenteschool voor knechtjes, gemengd gemaakt, dezelfde geldelijke voordeelen mag genieten. Niettegenstaande de herhaalde recla mation van Mevr. Folcque, weigert het gemeentebestuur van Poperinghe ha ren toestand te regelen. De zaak tér kennis gebracht zijnde van den heer- Minister sedert de maand October 11., zou hij niet willen laten weten welke maatregelen hij denkt te nemen in dit geval Vraag aan den heer Minister van Landbouw M. Nolf. Zou de heer Minister ons niet willen laten weten welk, voor de tien laatste jaren, de belangrijkheid geweest is onzer invoeren van levend vee, met ons de cijfers te geven per jaar voor het mager vee en voor het vette vee Prins Albert van Belgie is vertrokken naar Congo. Hij is Vrijdag te Oostende ingescheept naar Londen, Vandaar rees hij Zaterdag naar Southampton, waar hij 's namiddags om 5 ure, zich aan boord van de Armadale-Castle voor Capetown, heeft ingescheept. De Armadale Castle is een der voornaamste paketbooten van de Union Castle line de lijn, die Euro pa met Zuid-Afrika verbindt. De overtocht van Southampton naar Capetown duurt 17 dagen. De prins is op zijne reis vergezeld van den luitenantkolonel baron de Moor en Malfeyt. Ziehier enkele bijzonderheden over het verblijf van prins Albert in Congo Op 20 April, vertrek per spoor van Kaap de Goede Hoop, 27 April aan komst te Brooken-Hill. De prins zal daar een bezoek brengen aan de water vallen van den Zambezi, en van daar af vangt nu de Karavaantoclit aan, die ongeveer twee maanden duren zal op anders kon denken of hij was ougemaoier- ste jongen, dien zij ooit van haai- leven had gezien. Twintigste hoofdstuk. V e r a n (I e r i n g e n. Het was de schemeravond van een druk kend warrneu septemberdag, en vermoeid van de langdurigheid der in dat jaargetijde buitengewone hitte, zat Amelia Graham op het terras voor het huis om het verkwik kelijk verfrisschende avondwindje in te ademen, dat juist was opgestoken. In het westen was de lucht nog met schitterend roode strepen geschakeerd, de toevende overblijfselen van den luister, waarmede de zon was oneergegaan, terwijl de maan, bijna vol zegevierende over het einde van den dag en het begin harer nachtelijke heerschappij, hare bleeke stralen op het witte kleekdje van Amelia wierp, en aan haren fraai gevormden arm, die uit de wijde mouw uitkomende, op de leuning van haar landelijken stoel rustte, het voorkomen van gepolijst marmer gaf. Tien jaren waren verloopen sedert Ame lia het eerst aan den lezer werd voorge steld en toch waren de veranderingen, welke de tijd op haar gelaat en in hare gestalte had te weeg gebracht, zoo gering, dat zij nauwelijks ouder scheen te zijn dan toen zij Geertrui voor de eerste maal in de kerk ontmoette Zij had zelfs toen reeds veel van de smart des levens ondervonden, en geleerd hoe men uit den doersem des lijdens een balsem voor elke hartewond kan bereiden. Zelfs toen reeds hadden die ondervinding en de heilzame kennis, welke zij daaruit verkre gen had, zich beiden op hairgelaat geprent de eerste in eene uitdrukking van ernst en weemoedigheid, welke gewoonlijk slechts 16Mei, aankomst te Etoilc du Congo en den 23 Mei te Cambove, waar zich mijuuitbatingen bevinden acht dagen later, zal de prins Lukafu bereiken, en in den aanvang der maand Juni aan het Moeromeer geraken den 19 Juni, aankomst te Kiambi, waar ontzaglijke prauwen zullen gebezigd worden, om den stroom tot Buli op te varen den 5 Juli zal men zich te Kibombo bevin den den 10 Juli te Stanleyville den 20 te Leopoldville, en eindelijk te Bo- ma, eindpunt* der reis. Prins Albert reist officieel, en dus zullen de eerbewijzen, waaraan hij recht heeft, moeten geschieden. Te Kongo!o vindt prins Albert een geleide van 25 man der openbare macht, dat hem over het grootsche deel zijner reis zal vergezellen, en op een nog niet bepaald punt afgelost worden. Te Kasenga zal een detachement van 100 soldaten in groöte kleedij gereed staan voor de eerbewijzen. Z. K. II. zal gansch het garnizoen in oogen- schouw nemen. Bij zijne aankomst to Kasenga wordt de prins door 33 kanonschoten begroet. Dezelfde eer wordt bewezen aan ai de militaire posten die de prins voorbij trekt, namelijk te Pontheirville, te Stanleyville, Leopoldville, Matadi, in welke laatste plaats de overheden van Fransch-Congo den prins namens de regeering der Republiek zullen komen gelukwenschen. Te Boma zal prins Albert ontvangen en verwelkomd worden door den gou verneur generaal, dan nog waarschijn lijk den generaal major Lantonnois. Aan land bewijzende troepen de eer. Ten paleize van den gouverneur-ge neraal, zal de prins de Portugeesche begrootinsgafvaardiging ontvangen. Voor zijn vertrek zal de prins aan boord van de Bruxéllesville aan de plaatselijke en vreemde overheden een gal innaai aanbieden. Voor de olïicieele ontvangsten zal de prins de groote kleedij van luitenant generaal dragen, met een helm als hoofddeksel, evenwel. De prijs van het vee. Terwijl op de Belgische markten de prijs van het vee nagenoeg onveranderd blijft, is in de laatste week die prijs in Nederland merkelijk gedaald. Op de markt van Groningen, bij voorbeeld, betaalde men voor het melkvee omtrent 125 frank minder dan pas eenige weken geleden. In geval de ziekte in Neder land niet meer heerscht, zou hetoogen- blik dus gunstig zijn om de grens open te zetten ten einde de Belgische land bouwers toe te laten zich in Nederland te bevoorraden en voordeel te trekken uit die prijsvermindering. aan rijpere jaren eigen is, de laat.-,ten iri dien bekoorlijken, kalmen glimlach \an hoop en vertrouwen, die aanduidt dat bet hart diÊt den hemel is gewijd. De tijd had derhalve weinig macht, op haar, en zij was nu, gelijk toen, beminne- iijk iri haar uitwendig voorkomen en riog beminnelijker in hart en wandel. Een scherpe opmerker had bij haar misschien meer blijmoedigheid van geost, levendiger belangstelling in wat er om haar heen ge beurde en meer zichbaar levensgenot kun nen waarnemen, dan zij vroeger liet blij ken en dit was, gelijk Amelia zelve ge voelde en erkende, voornamelijk toe te schrijven aan haren' tegenWoordigen om gang met eene gezellin, aan welke zij door de warmste genegenheid was verbonden, en die door altijd levendig medelijden, hare bestendigen oplettendheid, hare natuurlijke gaaf om zoowel het onderhouden en bespot telijke als het ware en schoone op te vatten en te beschrijven, hare onvermoeide pogin gen om hare beminde Vriendin ia alles te doen deelen, dat haar zelve eenig genot schonk, die vermogens weder in werking had geroepen, welken Amelia's blindheid bijna had doen insluimeren, en aldus, gelijk oom True haar had bevolen, hare weldoen ster tot oogen wao geworden. Thans echter, nu Amelia alleen zat, uitgesloten van het schoon der ondergaande zon, en onbewust van de schaduwen, die iu defi maneschijn over haar speelden, schenen hare gedachten treurig te zijn. Zij liet haar hoofd, m eene eene luisterende houding, een weinig op zijde hangen en zoo dikwijds zij bet hek door den wind hoorde open zwaaien, ma. kte zij eene beweging van schrik, terwijl te gelijk een zweem van pijnlijken angst over hare trekken vloog. Een nieuwe Belgische stoomboot De Lapland het nieuw België vaartuig dat m Engeland gebotC werd, is Donderdag te Antwerpen aan gekomen. De Lapland is een rens achtig schip van 289 meters lang, oj jj breed en een diepgang van 15,2'fhèi laadt 18555 ton bruto gewicht. Een zwijger. Jan Kiekens ging zich aangeven als vrijwilliger bij den plaats- commandant Zijt ge geleerd Ja, ik, mijnheere. En kent gij uwe historie Ja, ik, mijnheere. Zoo, laat zien. Wat weet gij te ver tellen over Marnix Van St Aldegonde Mijnheer, antwoordt Jan Kiekens met waardigheid, het ligt in mijne ge woonte niet koineerpraatjes te houden over de menschen. Akte van berouw. Pastoor Den Haring wilde absoluut eenen op ster ven liggenden dronkaard doen biech ten. Waarom dat grolde de ster vende ik bedreef nooit geen andere zonde dan wijn te drinken die slecht was Gij hebt er berouw over en gij beloofd, zoo God u 't leven behoudt, er geene meer te drinken Geen slechten meer, voorzeker j antwoordde de biechteling. De Oude Majoor. De duivel hale hem voorspelt ons voor April een echt vroolijk maandje. Van 1 tot 9, het overschot van de Maartsche buien, mist nu en dan wat opklaring van 10 tot 14, mist, bewolkte hemel en koude wind van 15 tot 18, nog al regenbuien afgewisseld met sneeuwstormen van 19 tot 22, alweer regenbuien met nu en dan een bleek zonneken, doch iet wat warmer weer van 28 tot 30, over trokken lucht, donkere wolken en, natuurlijk, regen Men spreekt er van de soldaatjes oefeningen verplichtend te maken in de scholen. Vooral moet gezorgd wor den daarbij het zwemmen niet te ver geten, want, spreekt de oude majoor waarheid, dan zullen we hier weldra moeten kunnen zwemmen, willen of niet. Hopen wij dat de oude klappei er nogmaals zal neven knuppelen, zooals hij deed in Februari en Maart. Wantrouwen. Trien zat in de tram. De controleur kwam in het rijtuig. Kaartjes zei hij. Ik verkoop geen kaartjes, zei Trien. Het is uw kaartje dat ik moet Eindelijk komt er iemand langs den hoo- gen muur, die den tuin voor de oogen der voorbijgangers verbergt, op het hek aa:i. Geen ander dan Amelia's scherp gehoor had dien lichten tred kunnen onderscheiden maar zij neemt dien oogenblikkelijk waar, en opstaande gaat zij de nieuw aangekome ne te gemoet, welke wij aan den lezer moe ten voorstellen, want hoewel zij eene oude bekende is, heeft de tijd haar niet onveran derd gelaien, en het zou moeilijk wezen in haar onze vroegere kleine Geertrui te her kennen. De tegenwoordige Geertrui want zij is het is nu eene jonge dame geworden. Zij is eenige duimen langer dan Amelia, en haaf figuurtje is fijn en tenger, hare kleur is-bruinachtig, maar helder, en wordt schit terend ddor den rozenrooden bloos, die op hare wangen groeit, hoewel deze een gevolg kan zijn van bare snelle wandeling van ik spoorweg-statie. Zij heeft haren hoed afge' nomen en laat dien bij de linten aan harp hand hengelen eerie gewoonta, die zij als kind reeds had wij willen haar dus vrijspreken van een behaagziek verlangd om hare buitengemeen fraaie lokken te ver- toonen. Geertruide's. oogen hebben hunnen ouden glans behouden en schijnen nu niet te groot in verhouding tot haar gezichtje en indien haar mond minfijn besneden is dan deklas sieke sehoonheidsregelen zouden voorscbrij' ven, kan men dit gemakkelijk vergevo'1' terwijl twee rijen parelwitte tanden, zo° gelijk en regelmatig als een snoer korak11' haren mond versieren. Haar net kleedje van licht gekleid mouseline, sluit nauw om haren hals, hare eenvoudige zwarte mantile verbe'f6 de ronding van het ranke middel') niet. OF DE w o' p HnBaBVS|BIMRanHlgBmienHDMiiiaiiu|ni111

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2