De wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Vijfde jaar. i\r 23. VETPOTJES. Ze zitten vol schrik. Eendracht maakt Macht. I er schijnende deëëonderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in hij den Uitgever, hixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch'België en 't,buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij,en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. M. Roosevelt te Port Said. Cairo. M. Roosevelt is te Port Said toegekomen. Hij werd begroet door de Egyptische overheid en door 't hooger personeel der compagnie van het Suez- kanaal Een paketboot gestrand. Ramsgate. De paketboot Mahrat- ta, met 200 passagiers aan boord ter bestemming van Calcutta, raakte vast op eene zandplaats en was 's nachts nog niet vrij. Daar hing een dikke mist. Veie passagiers zijn aan boord. Samenzweering tegen de Shah van Perzië Bij de Perziërs te Gonstantinopel is een bericht uit Teheran aangekomen meldend dat voor eenige dagen op den lessenaar van den Shah een helsch werktuig werd gevonden dat echter niet ontplofte. De Shah en zijne vertrouwelingen zijn ten hoogste opgewonden daar men aanneemt dat er spraak is van eene samenzweering wier leden tot in de onmiddelijke omgeving van den Ko ning zich bevinden. Onder de bedien den van het hof geschieden tatrijke aanhoudingen. Over de uitkomst van het onmiddelijk ingesteld onderzoek is tot heden niets bekend. Eene brug ingestort. Twee dooden en verscheidene gekwetsten. Stockholm. De houten brug, wel ke over den beroemden waterval van Trolhattan, in 'Zweden, loopt, is inge stort. Juist reden daarover twee wa gens, geladen met steenen 10 arbei ders bevonden zich op de brug. Deze laatsten stortten in den afgrond. Twee werden gedood en al de andere zijn ge vaarvol gewond geworden. Bezweken bij de redding zijner vrouw. Londen. Sinds vijf jaar lag M. Blakerman, oud-marineofficier, te bed, getroffen door verlamming en onbe kwaam tot eenige beweging. Zaterdag viel zijne vrouw, die hem verzorgde, eensklaps ten gronde getroffen door geraaktheid. De zieke kreeg, door de ontroering, voor een oogenblik 't ge bruik zijner ledematen terug en sprong uit zijn bed om zijne echtgenoote te helpen. Maar zijne krachten verrieden hem en hij viel, om niet meer op te staan. Kort nadien vond men de beide lijken. "Tempeest in de Vereenigde-Staten. New-York.Een schrikkelijk tem- peestwoedt over de Vereenigde-Staten. Het aantal dooden bedraagt 20, en er zijn duizenden gewonden. Te New-York had de wind 121 kilo meters per uur bereikt. Ook zijn ver scheidene huizen ingestort. Drievoudige terdoodveroordeeling in Spanje. Madrid. Drie Spanjaards werden onlangs aangehouden beschuldigd van moord. Thans werden zij door 't assi senhof van Gerona ter dood veroor deeld. Zelf moord op het graf zijns vaders. Weenen. De gekende bouwkun dige Marmorck, leider der sionisten van Oostenrijk, welke geruïneerd werd door de aftrnggelarijen van den ban kier Reicher, heeft zich op 't graf van zijnen vader gezelfmoord. Einde van een geruchtverwekkend proces. Ne vV-York. Mevrouw Georgia Sampson, vrouw van een rijk hande laar van Lyon, in den Staat New-York en welke beschuldigd werd haar man te hebben vermoord, werd door de jury dier stad vrijgesproken. De debat ten duurden verscheidene dagen. Mev. Sampson werd dadelijk in vrijheid ge steld. De opgeslotene van Dench. Londen. Cecil Densch, welke zich gebarrikadeerd heeft in zijn huis van St-Diazey sinds Woensdag, werd nog niet gevangen genomen. Hij is voorzien van voorraad en Levensmiddelen. Aan de politie die van hemeischte zich over te geven, antwoordde hij Ik heb nog voorraad om weerstand te bieden gedu rende 14 dagen. Desnoods zal ik mijne kat opeten Twee visschers verdronken. Montpellier. Drie vrienden waren gaan visschen op de Lez. Zij waren in eene boot geklommen en haalden hun net op toen de boot plots omkantelde, de drie visschers in de rivier wer'pend. Een hunner kon al zwemmend den oever bereiken. De beide anderen ver dronken. Gastro terug naar Frankrijk. Fort de France. Uit La Martinique verdreven, op bevel van het Fransch gouvernement en ingescheept met ge weld op de Versailles, nadat de dokto ren hadden verklaard dat de gewezen president zeer goed de reis kon door staan, is de oud-president van Versail les opnieuw teruggekeerd naar Frank rijk, en zal te St-Nazaire ontschepen. Een doocle en VO gekwetsten. Florence. Alle jaren wordt met Paschen te Florence herinnerd de aan komst aldaar van brokken steen van het Heilig Graf overhandigd; zegt men, door den kruisvaarder Trazzino en sindsdien wérden bewaard in een der kerken der beroemde stad. De cere monie bestaat er in twee maal een met bloemen versierden wagen, geladen met springkussen, door een duifvor- migen vuurpijl te laten ontbranden. Met den eersten wagen ging het goed met den tweeden niet. Een der vuurpijlen viel op den wagen en ont plofte te midden van de menigte, eene gröote radeloosheid verwekkend. Een meisje werd gedood 20 personen zijn gekwetst geworden. Zelfmoord van een Russisch baron. St Petersburg. Baron Ivan Osten- Sackzen, een der gekendste leden der Russische aristocratie, 37 jaar oud, werd doodgevonden in zijn werkkabi- net. Hij had zich een revolverschot in de keel gelost. Deze zelfmoord wordt toegeschreven aan geldverlies. Een QOjarige verwurgd. Cosne. Het dorp Paillot, afhanke lijk van de gemeente St-Martin, werd in opschudding gebracht door eene misdaad. Een90jarige, M. Guillaumot, werd in zijne woonst aangetroffen, ver wurgd en eene prop in den mond ge stoken. Diefstal was de drijfveer tot de misdaad. Gapon's zoon. Gapon, de rnssische pope die in de gebeurtenissen van 1905 zulke verder felijke rol gespeeld heeft, is werkelijk dood. Zijn zoon Alexis Gapon heeft zich bij het gerecht gemeld om in bezit te mogen komen van het nagela ten ver mogen van 14,000 roebel en ook van de 50,000 fr. die zijn vader in een ge huurde geldkist gesloten had. De liberale volksvertegenwoordi ger Buyl heeft onlangs in de Kamer voor gansch het land doen uitschij nen hoe de clericale regeering een heel legertje kiesdravers vet aan smeert, onder voorwendsel van aan moediging en toezicht op de werken van onderlingen bijstand. Willen de liberale volksvertegen woordigers hunne opzoekingen in een andere richting voortzetten, on getwijfeld zullen zij nog. andere vet potjes ontdekken, want de zaakwaar nemers der kloosters, die ongeluk kiglijk 't beheer van Staatsfinantiën in handen hebben, zijn bijzonder be hendig om allerlei benamingen en voorwendsels te geven aan het schandalig misbruik onzer zuurge wonnen centen, ten behoeve van de clericale kiesdraverij. Wij roepen onder ander hunne aandacht op de talrijke en vette toe lagen welke verleend worden aan zoogezegde matigheidsgenootschap pen, onder voorwendsel van bestrij ding der dronkenschap. Sedert eenige jaren hebben de clericalen ontelbare millioenen ge trommeld uit de zakken van de werk lieden, neringdoenden en burgers, zoogezegd voor de beteugeling der dronkenschap. Het vergunningsrecht, onder an- deien, dat zoo zwaar, ongelijk en onrechtvaardig op duizenden herber giers drukt, werd ingevoerd onder bewering dat het de regeering niet te doen was om geld te slaan, dat zij dit geld hoegenaamd niet noodig hadden, maar alleen en uitsluitelijk om de rampzalige onheilstichtende alkoolplaag tegen te gaan. Na verloop van eenige jaren waren de katholieken gedwongen te beken nen dat 't vergunningsrecht niets, maar hoegenaamd niets tót vermin dering van de dronkenschap had bij gebracht. 'Edoch, zij hadden onze zuurge wonnen centen, de millioenen uit de zakken van herbergiers, werklieden en burgers opgestreken... en zij blij ven ze opstrijken, óp den hoop toe de herbergiers op de vaan houdende met de belofte het vergunningsrecht te zullen afschaffen, iets waartoe onder anderen al de katholieke sena tors en volksvertegenwoordigers van Yper zich sedert jaren woordelijk en schriftelijk verbonden hadden, maar 't woord en de verbintenissen van de katholieken blijken geene sieke tabak waard te zijn. Terwijl de clericalen aldus op be- driegelijke wijze zware lasten op herbergiers, neringdoenden en werk lieden laten drukken, verkwisten zij het geld op schandalige wijze ten voordeele van de clericale krochten, kiesdravers en mouchardsvereenigin- gen. Dezer dagen nog werd aan een clericale patronagie eene toelage van 2,500 frank verleend, onder voor wendsel van aanmoediging tot ma tigheid en beteugeling van alcool- plaag. Er zijn clericale kiesvereeni- gingen die aldus alle jaren op onze kosten aangevet worden, en men noemt ér zelfs die op een jaar tot elf duizend frank toelagen opstre ken. 't Schandaligste van al is dat deze clericale zoogenaamde matigheids genootschappen meestendeels maar op papier bestaan. Onnoodig er bij te voegen dat 't gewoonlijk geeste lijken zijn die de centen opstrijken. Zoo worden met ons zuurgewonnen geld, de kiezerlij sten vervalscht, kiezers omgekocht of gebroodroofd, dwang uitgeoefend, en de gazetten en schriftjes betaald waarin wij op den hoop toe beschimpt en belasterd worden. Zoo worden de millioenen verbrast ten voordeele van de clericale kies draverij, waardoor de clericale re geering zich weet recht te houden. Wordt het ontwerp Woeste aange nomen, dan zullen de zwarte kies dravers en politieke geestelijken nog meer millioenen op onzen rug klop pen. Werklieden en burgers, wilt gij daar een einde zien aan stellen Sluit u in massa aan bij de volksge zinde liberale partij, die alleen in Belgie de anticlericale vlag kloek en recht houdt. Weg met de clericale vetpotjes partij Nog veertien maanden scheiden ons van de Wetgevende kiezingen en reeds laten de klerikalen bittere jammer klachten hooren. Zij zien immers den grond onder hunne voeten wegzinken, hunne verpletterende meerderheid, welke zij te danken hadden aan de in wendige verdeeldheid onzer partij, is, sedert dat onze vrienden begrepen hebben dat alleen eene eendrachtige samenwerking ons van het klerikaal juk kan verlossen, van jaar tot jaar op zichtbare wijze ingekrompen, en van de overgroote meerderheid blijft er heden slechts eeu stroohaimpje meer over, dat weldra door eenen rukwind, als rook zal verdwijnen. Vijf-en-twintig jaren, een vierde eeuw, hebben de klerikalen de boeren bedrogen, den werkman voor den aap gehouden, den neringdoener met ijdele ■beloften gepaaid, den handel laten kwijnen en de nijverheid eenen doo denden oorlog aangedaan, en nu de maat vol is, nu van alle kanten de bitterste klachten oprijzen, nu zij den afgrond bemerken waarin zij het land hebben gestort, nu hunne eigene vrienden hunnen onyermijdeiijken val voorspellen, nu pogen zij nogmaals de oogen der klaarzienden te verblinden, en willen zij het volk wijsmaken dat de stoffelijke vooruitgang onzes lands hun werk is, en dat elkeen daarom de klerikale regeering moet steunen. Te vergeefs roepen zij de hulp in dei- werkende klas, die zij sedert jaren be spot hebben want al de werkmans- wetten, van de klerikale regeering af gedrongen, werden zoozeer verdraaid, dat zij eerder moesten dienen om van clen werkman een werktuig te maken om hun politiek doeleinde te bereiken, GE ERGALN ■■saw aeessiTeEB

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1