Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 22° April 1909. 5 centiemen. Vijfde jaar. Nr 24. Alzijdig Volksonderwijs. Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. Wet*Schijnende des BPondecduffS. Vires acquirit eundo. Wen schrijft in bij den Uitgever, Dixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch helgië en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. M. Begerem. Over de lezing, ja. Deze brief der gasmaatschappij, zegt" M. Begerem, schijnt het debat over de gaskwestie te openen. Er is geschil tusschen het verslag aangeboden, op aanvraag der stad, door M. Dehonck en den brief der gasmaatschappij, welken men kan aanzien als een tegen onderzoek. Er is geene overeenkomst. Men zou moeten eene commissie be noemen in den Gemeenteraad om deze kwestie te onderzoeken. M. Fraeys. De afdeelingen moeten eerst vergaderen. M. Begerem. De brief zegt ook en ik weet niet met welk inzichtZekere lieden en zekere besturen die schijnen te hekelen.... M. Fraeys. Ik denk het niet. M. Begerem. Jawel, jawel, ik heb het aanstonds aangeteekend als gij er- lezing van gegeven hebt. M. Fraeys geeft insgelijks lezing van een verzoekschrift uitgaande van tal rijke inwoners van Yper, den wensch uitdrukkende de eerste communie te zien uitstellen tot het beter jaargetijde. M. Fraeys voegt er bij dat de stad niet bevoegd is in deze zaak. Wij kunnen dit verzoekschrift zenden naar Mgr. den Bisschop. M. Vanderghote. Er is geene een stemmigheid in de stad om den datum der eerste communie te veranderen. Alzoo, bij voorbeeld, voor de kooplie den is dat schadelijk. M. Bouquet is het met M. Vander ghote eens. Hij vindt zelfs dat het in Juni even slecht weder kan maken als in Maart. (1) M. Boone. Sturen wij het verzoek schrift naar den Deken, die het langs den hierarschischen weg aan den Bis schop zal doen toekomen. M. D'Huvettere. Er is hier geen sprake van opklimmende macht, noch van Deken, noch van Bisschop. M. Begerem. Volgens M. Bouquet zou er geene eerste communie moeten zijn, aangezien er in Juni even slecht weder kan zijn als in Maart, alsof men op geen gunstiger weder kan rekenen in Juni dan in Maart. M. Bouquet. Dat is niet ernstig voor een groot verstand M. Begerem. Laten wij elks ver stand waar het is. Laten wij dus, Mijnheeren, de zaak van vijffrankstukken en de kooplieden daar en aanzien de zedelijke zaak en de demokratische zaak. De eerste com munie wordt gedaan in volle vasten voor goede christenen is het 't gebruik niet groote maaltijden te doen. Voor de armen, is het niet veel aangenamer hunne kinderen naar de kerkte leiden in een schoon weder Voor de rijken, 't is gelijk wel weder het is, zij nemen een rijtuig. Wij kunnen dus den wensch aanne men den datum der eerste communie te zien veranderen. M. Begerem geeft nog lezing van twee uittreksels van gazetten, 't Nieuwsblad .dan Yper .en Journal d'Ypres, insgelijks voorstanders der verandering van da tum. Hij eindigt met te zeggen dat 403 gezinnen liet verzoekschrift geteekend hebben. M. D'Huvettere. Deze bespreking kan maar eindigen met eene stem ming. M. Fraeys. Het was mijne mee ning. De zaak zal onderzocht worden in de afdeelingen. MSobry vraagt eenige inlichtingen nopens de overeenkomst die gesloten is tusschen de stad en de kerkfabriek van S'Marrten, betrekkelijk de abdij van S' Maarten. M. Fraeys zegt dat geen misverstaan mogelijk is, want alles is goed uitge legd. M. D'Huvettere vraagt de herstelling- van verscheidene zandwegen namelijk den weg van het Wittenhuis naar Voor- mezeele, den steenweg bij de Statie van Zillebeke de zandwegen vaii Berle- kot naar den vijver van Zillebeke en van Wieltje naar de hofstede Capoen, Het achtbare raadslid vestigt nog de aandacht op den slechten staat der reddingstoestellen, bij de grachten der statie. Het ware verkiesbaar deze sta ken weg te nemen. M. Fraeys. De vermakingen ge vraagd door M. D'Huvettere zullen ge daan worden zoodra de werklieden de werken zullen geëindigd hebben die thans bezig zijn in de stad. Voor wat de reddingstoestellen betreft, wij heb ben het recht niet ze te doen wegne men de koninklijke maatschappij van redding heeft dezelve geplaatst. Het is waarlijk spijtig die toestellen van open baar nut te zien beschadigen en stelen. M. Sobry vraagt nog het bouwen van eenen muur bij de vesten van den Kanonweg. De heer Voorzitter vangt eindelijk de dagorde aan. 1. Bibliotheek rekening 1908. De rekening der Bibliotheek wordt goedgekeurd. 2. Burgerwachtrekening 1908. Goedgekeurd. 3. Betalende lagere school rekening 1908. Goedgekeurd. 4. Kostelooze lagere school rekening 1908. Goedgekeurd, 5. Muziekschool rekening 1908. Goedgekeurd. M. Bouquet zou willen dat al de leer lingen een examen afleggen voor hunne aanvaarding tot de leergangen der muziekschool. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Door het Roode Kruis van België ingericht Wat -wil liet JrJtoode Kruis door M. PÉE, leeraar aan het Koninklijk Atheneum te Brugge. Voor deze voordracht is de ingang vrij. Openbare zitting van Zaterdag 10 April 1909. De openbare zitting wordt ten 5 ure 15 m.geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Fraeys en Vandenboogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bou quet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Bie- buyck, Begerem, Boone, Raadsleden. M. Biebuyck, het jongste raadslid zijnde, vervult den dienst van Secre taris. Zijn afwezig de heeren Coiaert en Struye. De zitting wordt voorgezeten door M. Fraeys, in de afwezigheid van den heer Burgemeester, geroepen naar Brussel. Het proces-verbaal der laatste zitting, geene aanleiding gegeven hebbende tot eenige opmerking, wordt goedge keurd. Vooraleer de dagorde aan te vangen, doet de heer Voorzitter verscheidene mededeelingen. Hij geeft lezing van eenen brief van M. Delbeke, minister van openbare werken, de stad ter kennis brengende dat er binnen korten tijd, zal verholpen worden aan den hui- digen staat der Steenenbrug. Deze brug gezien het verkeer der trams en dei- automobielen, biedt ernstige gevaren aan, bijzonderlijk in het zomerseizoen. Ten gevolge der talrijke klachten te dien opzichte gedaan, heeft de heer minister beslist deze brug te verbree- den. M. Fraeys kondigt aan dat het ver slag der ontleding van het gas moet gezonden worden aan den heer minis ter van justitie. Hij geeft lezing van eenen brief gezonden door de gasmaat schappij, in antwoord op de ontleding aangeboden door den heer apotheker Dehouck. De maatschappij vindt dat het gas niet te veel koolzuur inhoudt. De verlichtende macht lijdt er niet door. Het gas is gemaakt met kolen van beste kwaliteit. Nooit heeft de stad Yper zulk zuiver gas gehad. (1) M. Fraeys. Is M. Begerem vol daan (i) Men denkt te droomen I Nichtje's gas, dat 23 liters koolzuur inhoudt per kubiekmeter, volgens de ontleding van M. Dehouck, is maar middelmatig gas, en de gascompagnie heeft schoon te protesteeren, Hj zal niemand doen gelooven dat de stad Yper nooit zuiverder gas heeft gehad. Waarom zou men het verslag van M. Dehouck niet mededeelen (N. d. R.) (1) In vele plaatsen van het land wordt de eerste Communie in Mei en zelfs in Juni gedaan. Waarom zou men in Yper niet kunnen doen wat er elders gedaan wordt Waarom zou men niet een weinig mede lijden mogen hebben voor de kinderen der werkende klas Wat de heeren Vanderghote en Bouquet er ook van zeggen, wij stellen de kwestie van menschlievendheid boven de kwestie van winkelbelang, en deze twee achtbaren zouden de eersten moeten geweest zijn om het verzoekschrift te ondersteunen aange zien zij in den Gemeenteraad de werkende klas vertegenwoordigen. (N. d. R). 6. Nijverheidschool rekening 1908. Goedgekeurd. (1) 7. Nijverheidschool voorstel van eenen leergang van decoratie schildering in te richten. De Commisie der nijverheidschool, in hare vergadering van 26 Maart 11., (1) Het spijt ons niet juist de cijfers te hebben kunnen weergeven van deze reke ningen. Het is ons onmogelijk geweest deze cijfers duidelijk te verstaan. (N. d. R.) AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. vraagt de inrichting van feenen leer gang van decoratieschildering. Het college stelt voor dezen leergang- van decoratieschildering in te richten. De benoeming van den professor zal met gesloten deuren gedaan worden. 8. Stadseigendommenverkooping van gronden. Op het voorstel van het College stemt de Raad toe in de verkooping van twee perceelen bouwgrond, van eenen inhoud van 140 v. m. en 108 v. m.gelegen in de Jules Capronstraat, aan den prijs van 10 fr. den v. m. M. D'Huvettere. De gebouwen, langs den Noord en Oostkant gemaakt, zijn eene groote tegenstelling met de schoone huizen gebouwd langs de twee andere zijden der Maloulaan. Er was nochtans middel om dezen staat van zaken tegen te gaan, de stad hadde moeten veel'eischerder geweest zijn, en zekere gebouwen niet moeten ge- doogen die niets behoorlijks betee- kenen. M. Fraeys. Wij raden nochtans altijd de koopers aan schoone huizen te bouwen. M. D' Huvettere De stad zou niette min voorwaarden kunnen vaststellen. Waarom zou men geene schoone huizen kunnen bouwen om onze schoo ne laan niet te verkleinen. M. Begerem. Die meer dan eene koninklijke laan is. M. D'Huvettere. Ik hoop dat de stad in het toekomend al haar gezag zal gebruiken 0111 de gerneene gebou wen te vermijden. 9. Stadseig endommen begrooting van het gewezen hotel Hynderickx. Deze overeenkomst wordt met een parigheid goedgekeurd. 10. Vrije bewaarscholen hernieu wing der aanneming. Tot hiertoe werd de vernieuwing der vrije bewaarscholen gedaanzonder bepaling van duur. M. Begerem. Ik stel voor den duur der vernieuwing op 10 jaren te brengen. Met alzoo te handelen, zullen wij in de wettelijkheid zijn. M. Fraeys vondt het voorstel van M. Begerem zeer billijk en legt ze in stem men. Zij wordt eenpariglijk aangeno men, De vernieuwing der aanneming van de vrije bewaarscholen wordt insgelijks gestemd voor 10 jaren. 11. Aankoop van een toestel voor den diénst der begravingencrediet. Dë heer Voorzitter zegt dat de proe ven gedaan metde kuschtouw, gemaakt om de schrijnen in de putten te laten zinken, een gunstigen uitslag gegeven hebben en dat dit toestel dient gekocht te worden, die 325 fr. kost. Het crediet wordt gestemd min de onthouding van M. D'Huvettere. M. D' Huvettere vraagt of er het Col lege geen verslag aangeboden is ge weest. M. Fraeys geeft lezing van dat verslag dat in 't vlaamsch opgesteld is. De in houd van dat verslag verwekt een al gemeen gelach. M. Begerem doet de tegenstrijdigheid uitschijnen welke dat verslag bevat en .spreekt van de gevaren welke de werk lieden loopen, die gelast zijn met de doodkisten in de putten te laten zin ken. 12. Burgerlijke Godshuizen verpach ting van buiten goederen ZONDAG 25 APRIL OM 3 UREN, in de zaal der Beurs, Gartonstraat.

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1