Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. ZOND&GRUST Mengelwerk. LOTGEVALLEN EENER WEES 's Lauds uitgaven voor 1909. DE kAilEK. Onze co r res po tul en li en Tombola van den Ouderlingen Bijstand. Liberale Wachl. Lijst der Apothekers be Zon- en Feestdagen, Mr O. MAY, DE HEX DE POLLETÏ Prijs 2 fr. 50. stellen, gedeeltelijk om politieke rede nen, liet kwaad dat zij gedaan heeft. 't Zijn wij niet die ze daarom zullen laken, 'tis altijd schoon van zijn ongelijk te herkennen, en 't is eene plicht van het kwaad te herstellen dat men, al ware het onrechtstreeks en onvrijwillig, gepleegd heeft. Maar bemerken wij wel dat er in verledene eeuwen honderd duizende personen veroordeeld zijn geweest door gelijksoortige tribunalen, voor dezelfde redenen, en dat er slechts ééne is, te weten Jeanne d'Arc, wier verdiensten al te uitstekend waren, die door de kerk in hare eer is herteld geweest. Bemerken wij nog dat de inkwisitie, het geestelijk tribunaal, in de Room- sche kerk nog bestaat, en dat er tus- schen onze klerikalen mannen te vin den zijn, wien het spijt dat de vonnis sen zulke'r inrichtingen niet meer kun nen bekrachtigd worden, en dat zij in de onmogelijkheid verkeeren van de ketters aan den wereldschen arm, 't is te zeggen aan den dood over te leve ren Nu, de dooden zijn dood, en de kerk heeft schoon eene dier doorluchtige dooden op hare altaren te plaatsen niets zal nochtans aan die edele slachtoffers van haai' fanatismus, het leven terug schenken, die zij hen ontnomen heeft, noch de schande ontsparen waarmede zij hen heeft overladen. Met Jeanne d'Arc op hare altaren te plaatsen, veroordeelt de kerk eene inrichting die zij gesticht heeft. Immers met te erkennen dat de inkwisite een maal gemist heeft, erkent zij dat zij menigmaal kon missen, en 't is aan hare eigene geschiedenis dat zij den kaakslag toedient, als zij bekent dat zij door de schuld harer eigene inrichtin gen de fransche heldin een doorluch tige schandedood is gestorven. Wij, liberalen, buigen met eerbied voor het reine figuur der groote maagd van Orleans. Wij ook, wij plaatsen haar op onze altaren, nevens het groote fi guur van den goddelijken Kristus, dat allerdoorluchtigst slachtoffer van fana tieke geestelijke rechtspleging, en 't is als wanneer wij ons stellen in tegen woordigheid dier groote martelaars van den godsdienstigen vervolgings geest, dat wij nieuwen moed scheppen en nieuwe krachten, om de gedachten van vrijheid te verdedigen en verdraag zaamheid, die de eer uitmaken en de glorie onzer gezindheid. Het klerikalismus, heeft aan het menschdom zeeën van bloed gekost. Het liberalismus geen druppel. Dat is onze fierheid, en niemand zal ze ons ontnemen - Dinsdag 27 April hebben onze afge vaardigden hunne werkzaamheden her nomen, na eene vacantie van vier weken. DE 34 Uit het Engelsch. Twintigste hoofdstuk. Ver anderinge n. Wij zijn tezamen zeergelukkiggeweest, Geertje, sprak zi], en ik zal u erg missen de helft van alle levensgenot, dat ik de laatste jaren heb gekend, was van u ge leend Maar ik heb u nooit half zoo lief gehad als ik nu doe, juist op den tijd dat wij moeten scheiden want in uwe zelfop offering zie ik een der edelste karakter trekken, die eene vrouw kan bezitten. Ik weet hoe lief gij de Sullivans hebt, en gij hebt zeker alle reden om aan hen gehecht te zijn en te verlangen uwe oude verplich ting aan hen af te doen maar dat gij ons in dezen tijd verlaat en zonder eens te mor ren van die reis maar het zuiden afziet, waarvan gij zooveel hadt verwacht, bewijst dat mijn Geertje het goede, brave meisje is, hetwelk ik altijd gehoopt en gebeden heb dat zij worden zou. Gij zijt op het pad van uwen plicht, Geertrui, en zult beloond worden door de goedkeuring van uw eigen geweten, al is het dan op geene andere Wijs. Toen Amelia ophield met spreken, be reikten zij juist eenen hoek van den tuin, en kwamen daar eene meid tegen, die naar 218,971,628 58,182,505 8,675,611 21,277,665 17,906,482 917,500 De uitgaven van den Staat voor het loopende jaar 1909 worden gerekend op 2,292,035 frs min dan in 1908. Ziehier de bijzonderste verdeeling der uitgaven voor 1909 Dienst der openbare schuld 178,057,751 Dotaties, Kamers, Senaat en Rekenkamer 5,410,200 Ministerie van Justicie 28,900,200 Buitenlandsche zaken 4,031,408 Binnenland en Landbonw 17,112,497 Wetenschappen en kun sten 33,789,377 Nijverheid en Arbeid 22,871,817 IJzerenwegen, Post, Tele graaf en Telefoon Ministerie van Oorlog Gendarmerie Geldwezen Openbare Werken Ministerie van Koloniën In alle ministeries werden besparin gen gedaan voor het jaar 1909. Het ministerie van oorlog maakt eene uit zondering, want de uitgaven klimmen dit jaar met 1,055,531 frank om reden der 7 1/2 miljoen frank buitengewone uitgaven, veroorzaakt door de vernieu wing der artillerie. Vraag aan den heer Minister van Kunsten en Wetenschappen M. Nolf. Mevrouw Folcque-Ver- meire, gemeente hoofdonderwijzeres te Poperinghe, werd in beschikbaar heid gesteld door afschaffing van ambt in October 1884, en teruggeroepen tot de werkzaamheid om het onderwijs te geven, aan de kinderen die de gemeng de gemeenteschool bijwoonden. Van hoofdonderwijzeres werd zij achteruit- geschoven tot de bediening van hulp- onderwijzeres, in tegenstrijdigheid met het Koninklijk besluit van den 30 April 1896. Mon11-12 Mei). Van eenen an deren kant, werd hare jaarwedde vast gesteld, zonder rekening te houden van de schadeloosstelling van woning, waaraan zij het recht had te genieten volgens de ministeriëele omzendbrie ven van den 30 Juli en den 21 Novem ber 1896 die, haar geval bedoelende, zeggen dat eene onderwijzeres in be schikbaarheid, teruggeroepen tot de werkzaamheid om het onderwijs te geven aan al de meisjes, recht heeft op den titel van onderwijzeres en de voordeelen welke de wet er aan hecht. Eindelijk sedert 1896 de gemengde ge meenteschool van Poperinghe geene meisjes meer bevat, is Mevr. Folcque gelast met de lage klas der knechten, haar huis had gezocht om te zeggen dat mevrouw Bruce en haar zoon in de voor kamer waren en naar beiden hadden ge vraagd. Hebt ge in de stad die knoopjes voor haar gekregen, Geertrui vroeg Ame lia. Ja, ik heb er gevonden, die heel goed bij de kleur van haar kleedje kwamen. Waarschijnlijk verlangt zij te weten of mij dat gelukt is maar kan ik zoo bij haar gaan Ik zal alleen met Kaatje naar huis gaan, en gij kunt de zijdeur in naar uwe kamer komen, zonder dat men u ziet. Ik zal voorreest wel bij mevrouw Bruce eene verontschuldiging voor u maken en als gij uwe oogen hebt afgewasschen en u bedaard voelt, kunt ge binnen komen en verslag van uwe boodschap doen. Een en twintigste hoofdstuk. Verijdelde voornemens. Toen Geertrui een halt uur later de ka mer binnentrad was er geen spoor van bui tengewone gemoedsbeweging in haar voor komen meer zichtbaar. Mevrouw Bruce in een hoekje der sofa gezeten, knikte haar vriendelijk toe. Haar zoon stond op en bood haar eenen stoel, maar tegelijk wees de heer Graham naaar de vensterbank dicht bij hem en zegde vriendeiijk Hier is eene plaats voor u. Geertrui. Voor de beleefdheid van beide heeren be dankende, begaf Geertrui z'ch echter naar eene ottomane, die zich in eene half liggende houding op de bovenste trede van den trap, welke naar den tuin leidde, neerzette, en een gesprek met haar begon. De jonge heer Bruce dezelfde die eenige jaren geleden een fluweelen mutsje droeg en zija namiddagslaapje in het gras in tegenstrijdigheid met het Koninklijk besluit van 30 April 1896, welk zegt dat eene onderwijzeres van eene afge schafte gemeenteschool voor meisjes niet mag gelast zijn met de lagere al- deeling der gemeenteschool voor knechtjes, gemengd gemaakt, dezelfde geldelijke voordeelen genietende. Niettegenstaande de herhaalde recla mation van Mevr. Folcque, weigert het gemeentebestuur van Poperinghe ha ren toestand te regelen. De zaak ter- kennis gebracht zijnde van den heer Minister sedert de maand October II., zou hij niet willen laten weten welke maatregelen hij denkt te nemen in dit geval Antwoord van den minister. Het vraagstuk is onderworpen aan het gemeentebestuur. Vraag aan den heer Minister van Landbouw M. Nolf. Zou de heer Minister ons niet willen laten weten welk, voor de tien laatste jaren, de belangrijkheid geweest is onzer invoeren van levend vee, met ons de cijfers te geven per jaar voor het mager vee en voor het vette vee Het antwoord op deze laatste vraag zullen wij in ons naaste nummer me- dedeelen. Een stilstand is beslist tusschen Houthem en Yper en zal de statie van Zillebeke worden. De statie die deze gemeente bedient op de lijn van Yper naar Zonnebeke, zal behouden worden. Zillebeke zal dus twee statiën heb ben. Wij twijfelen zeer, indien dit de eenige verandering is die ons den ie Juni toekomende verwacht, van aard zij onze bevolkingen in verruk king te brengen ten voordeele der uitbating onzer spoorwegen door den Staat. Wij bevelen vurig onzen stadsgenooten de tombola aan ingericht door de Maat schappij van Onderlingen Bijstand, de Oud-Leerlingen der Stadsschool van Yper. Deze machtige uitnemende menschlie- vende maatschappij is vast besloten den deed was kortgeleden uit Europa terug gekomen, en thans met den glans van eenen knevelbaard, eenen franschen kleermaker, en het bezit van een eigen, niet onaanzien lijk vermogen prijkende, was hij meer met zich zeiven ingenomen dan ooit te vo ren. Ge zijt dus den geheelen dag in Bos ton geweest, jufvrouw Flint Ja, bijna den geheelen dag. Hebt ge de warmte niet zeer lastig ge vonden Eenigzins. Ik wilde naar de stad om eene com missie te verrichten, waaraan mijne moeder veel gewicht hechtte, en ging zelfs naar de statie maar ik moest er toch van af zien. Zoudt ge onder, de hitte zijn bezwe ken Ja, dat zou ik zeker. Hoe ongelukkig zegde Geertrui op eenen toon, die half medelijdend, half spot tend klonk. De jongman keek op, om zoo mogelijk uit haar gezicht op te maken of zij ernstig was of niet maar dewijl er. om de warmte van den avond, weinig licht in de kamer was, kon hij het daarover niet met zich zeiven eens worden, en antwoordde dus Ik heb eenen grooten hekel van zulk eene hitte, jufvrouw Geertrui, en waarom zou ik er mij dus buiten noodzaak aan bloot stellen O, ik verzoek u wel verschooning, maar gij hadt van eene gewichtiige commis sie gesproken. Het was maar iets voor mijne moeder niets waarin ik zeiven belang stelde en zij' weg der hervormingen en der heilzarn maatregelen ingetreden om hare werking uit te breiden en zich op de hoogte te plaatsen der groote gelijkaardige maat_ schappijen van het land. In 1905 sticht zij eene bijzondere afdeeline. met onderscheiden kapitaal niet oud-lee^_ lingen, bestemd voor de personen die het geluk niet gehad hebben de gemeente knechtjesschool te verkeeren. Alzoo kwa men zich Du leden bij de 330 leden der oude afdeeling voegen. In 1905 wordt bet comiteit der oude af deeling bewogen over het lot zijner leden, bijna allen arme werkers het wil hunné zedelijke gesteltenis opbeuren, hun na een gansche leven van arbeid de schande bespa ren uitsluitelijk ten laste te vallen, hetzij van hunne kinderen, hetzij van de liefda- digheidsbesturen het zocht het middel om den werkman onafhankelijk te maken, al het budjet der burgerlijke godshuizen en' van het bureel van weldadigheid te ontlas- ten. En bij middel van een jaarlijksch b0ni dat het kan verwezenlijken dank aan de mildheid zijner hooggeachte begiftigers, doet het comiteit eene jaarlijksche storting van drie franks per hoofd aan de pensioen- kas onder de waarborg van den Staat om een ouderdomspensioen te verzekeren aan de leden. Eindelijk de aangekondigde tombola heeft voor doel om het gebrek aan te vullen der hulpmiddelen van de nieuwe afdeeling met eene aanmoedigingskas te stichten voor stortingen op pensioen boekjes. De prijzen aan het publiek aangeboden bestaan uit stadsloten met premie eener nominale waarde van 1,300 fr. De loterijbriefjes zijn te koop aan den prijs van 10 centiemen bij den Voorzitter, M. Arthur Stoffel, en bij de andere leden van het comiteit. Het bestuur der Liberale Wacht biedt aan hare leden en hunne vrou wen een buitenfeestje aan. Dit feest zal plaats hebben in het Hoekje op Donderdag 20 Mei aan staande (O. H. Hemelvaart). vim dienst zijnde van \s middags tol 10 uren s'avontis VOOR 'T JAAR 1909. ZONDAG 2 APRIL 1909, GROOTE MARKT, 35, YPER. TEN BUREELE VAN DIT BLAD\ Boekdeel van 460 bladz. liet den staat van het weder ah eene vel schooning gelden. Indien ik geweten hsl dat gij op den trein waart, gelijk ik sedel heb gehoord, zou ik zeker hebben volgehol den, om het genoegen te hebben van Wl shingtonstraat met u langs te wand| len. Maar gij zoudt dat toch wel hebben als gij een goed geleide hadt gehad zegde de jongman half vragender wijs, Als ik van mijn weg had moeten i gaan om bij mijn geleide te blijven, zl dat geleide een zeer twijfelachtig voordJ zijn geweest, antwoordde Geertrui chende. Wat zijt ge toch onverzettelijk, j| vrouw Geertrui. Gij wilt dus zeggen gijals ge naar de stad gaat, alleen een plan maakt hoe gij gaan en doen zult, nooit daarvan afwijkt Wel neen. Ik geloof dat het n| moeilijk is mij daarvan af te brengen men mij maar goede reden daar| geeft. De jongman beet op zijne lippen, doet ge nooit iets zonder eene reden, mij toch eens, wat is dan de reden da altijd dien grooten hoed draagt als g'jI den tuin werkt Dat is eene oude gewoonte, dieI jaren geleden heb aangenomen, en waar'! ik mij nog houd, in spijt van latere uiFf dingen, die mij zeker nog beter voor zon zouden beschermen. Wat mijne hechtheid aan dien ouden hoed betreft. B1! ik mij, vrees ik, aan zekere stijfhoofdig11! schuldig bekennen. - Waarom bekent gij de waarheid "'1 jufvrouw Geertrui, dat gij hem draag' dat gij er zoo aardig en schilderachtig31 uitziet, dat uwe buren alleen daaraü OF DE fc?:EySEMi®58S;3£.*3

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2