Lantaarnaansteker, En a va til, ilarche Mengelwerk. 33 De millioenendaiis. Knap geantwoord. Aan de vruchten kent men de hoornen. Het nieuw kariiSon. De Ilalle. Tombola van den Ouderlingen Bijstand. het minimum van den Staat, want voor velen onder hen is de verhooging maar onbeduidend geweest en den aftrek is verdubbeld Deze werklieden zijn dus benadeeld door de overname. Dit is een gewettig de grief die moet verdwijnen. Eene der voorwaarden der overname is ge weest dat men de bekomene toestan den moest eerbiedigen. M. de minister heeft het verstaan met voldoening te geven aan de kleine bedienden die zich beklaagden van een evenaardigen toestand. Ik bedank hem er voor en ik vraag hem hetzelfde te doen voor het arbeidend personeel. (Zeer wel links). Marche is een stadje .in 't Walen land waar op Zondag 2 Mei de groene paus Woeste en de zinken kanselier Beernaert in elkanders ar men zijn gevlogen en zich den judas kus gaven.Een kus vol gal van wege den eene, een kus van onderwerping van wege den andere Het klerikalismus van alle dage, misvormd, vol belang, vol verraad, zich kunnende plooien naar alle grillen, maar het klerikalismus van den schotel vooral, vierde er op dien dag het 25jarig jubelfeest van zijne noodlottige heerschappij over Belgie. Daar werden op dit feest door de Heeren Woeste en Beernaert rede voeringen uitgesproken, enkel en alleen, om hun toe te laten het ver molmd gebouw van het katholieke Staatskraam te lappen en te 'tappen die heeren hebben zich verzoend vóór het dringend gevaar. Zij hebben door hun woord aan het belgisch volk getoond dat het waggelende ministerie op den boord van den af grond staat. Maar bij het lezen der verslagen springt het oneindige ver schil dier twee redevoeringen in het oog dezelve gelijken zooveel op elkaar als de heer Woeste aan den heer Beernaert gelijkt Deze laatste sprak met de tranen in de stem en innige voldoening over al het grootsch door de katholieken teweeg gebracht toen hij zelf eerste minister was hij vergat enkel te spreken over een feit dat hem eeuwig zal brandmerken de zaak Pour- baix. En eindigende riep hij uit, tot groote verbazing van zijne toehoor ders, dat in de kiezing van toekomend jaar, de katholieke partij versterkt uit den slag zou komen. De heer Woeste is daarvan niet overtuigd en hij deed verstaan dat al die belangrijke hervormingen DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. Een en twintigste hoofdstuk. Verijdelde voornemens. waaraan de katholieke partij zal moeten meewerken, als ver plichtend onderwijs, algemeen stem recht, algemeene dienstplicht, een- zelfmaking der kieswetten, niets zullen bijbrengen tot versterking der partij. Als deze voorname punten zullen opgelost zijn, riep hij uit, zal onze partij er bij gewonnen hebben Knoop deze beide beweringen aaneen zoo gij kunt, beste lezer. Ver moedt gij niet dat meer dan ooit de verdeeldheid in de katholieke partij heerscht en dat deze partij beschim melt en bederft. Haar behoeft lucht En om de woorden van den groenen paus tot de onderwijzers gericht in 1884 te herhalen zeggen wij over het klerikaal bestuur: qu'il s'en aille Dat het er van door trekke Marche welk woord vol betee- kenis voor deze die het verstaat. Marche zegt de priester tot de kiezers die hij als schapen ter stem bus leidt Marche zegt de geestelijke, op het spoor dat hij u aanwijst of hij ont neemt u geldgewin en brood. Marche zegt de biechtvader tot onze vrouwen in den biechtstoel, overweldigt ten prijze van uw huise lijk geluk, het eergevoel van uw echt genoot, van uwen zoon en help ons zijne stem door geld te koopen. Marche zegt de Staat tot de zo- nen van het volk en trekt den ransel op voor den rijke Marche zegt de Staat om uwe toenemende lasten te betalen Marche dreunt het door de nauwe rangen van het Belgische volk Mar che tot dat gij op den boord van den afgrond zult gekomen zijn waar toe het katholiek Staatsbestuur u leidt. In 1910 zal het aan het land gege ven zijn de partij van haat en ver drukking te verjagen, maar daarom hoeft van heden af eenieder, in de mate van zijn vermogen, op de bres te springen voor de goede zaak. In 1884, riep de heer Beernaert uit Achteruit de onverschilligen Ach teruit de slapers Ehwel, wij maken van zijne woor den de onze en richten ze tot alle vrijzinnige mannen en vrouwen. Wij roepen hun toe Handen uit de mouw Allen op de bres En avant, Marche Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM Wal is er, tot nu toe, reeds uitgegeven voor de haven en het kanaal van Brus sel vraagt La Gazette Ongeveer 38 millioen frank 12 millioen voor de haven zelf, 5 1/2 millioen voor het sta pelhuis en bijna 20 millioen voor het kanal. Doch daarmede is het niet ge daan. Er zullen nog wel 12 millioen noodig zijn, want het laatste deel van het kanaal moet nog gegraven worden, de werktuigen voiledigd, duizenden en duizenden kubieke meters zand weggebaggerd, verschillende kunst werken voiledigd, enz. Wanneer dit alles lclaarzalzijn Onmogelijkdaarvoor op voorhand een tijdstip vast te stellen. Een officieel 'stuk spreekt van bin nenkort Binnen kortTwee jaar - In Rome is een priester tot Kamer lid gekozen, zooals priester Daens zali ger. Hij zetelt te midden der demokraten socialisten en vooruitstrevende libe ralen. Het Vatikaan gaf hem hevel zijn ont slag te geven. Priester Murri weigert en antwoordt in eenen brief dat hij de kleinen zal verdedigen tegen de groo- ten en dus getrouw de leering van Christus volgt en verdedigt. Is dat niet flink gesproken Sedert de klerikalen de officiëele scholen afschalfen en vervingen door klerikale, is de misdadigheid op schrik wekkende wijze toegenomen. Verge lijkt en oordeelt Boetstraffelijke Rechtbanken. Op geroepen zaken20,510 in 1880 33,148 in 1890 39,580 in 1900. Politierechtbanken. Opgeroepen zaken 79,426 in 1880117,573 in 1890 139,010 in 1900. Ziedaar de vruchten der klerikale schoolWat denkt er paus Woeste van Het nieuw karillon is eene besliste zaak. Het is eene uitgave van een veertigtal duizende franks. Gelijk wij het aangekondigd heb ben zal het belfort open geiegd wor den om het plaatsen der nieuwe klokken toe te laten, welke de 0pen klokkentoren niet zou kunnen be vatten. Is de zaak uit er hand afgehandeld of wel zal men handelen bij openbare aanbesteding. Welke is de borgstelling We]ke men zal eischen van den bouwmees ter, want wij veronderstellen dat de stad al hare waarborgen zal nemen voor de goede uitvoering van het werk. Men vertelt dat wij de verledene week bijna een nieuwen brand ge had hebben op de Halle, veroorzaakt in dezelfde voorwaarden als dezen die óver twee jaren het alarm in de stad verspreidde. Ditmaal zou de brand nog eens ontstaan zijn door een komfoor. Men zou getracht hebben zooveel mogelijk over deze tijding te zwij gen, welke nogmaals het gebrek van toezicht zou bewijzen in de wer ken voor de stad verricht. Het Journal d' Ypres zal ons kun nen zeggen wat er van is. (Wordt VoortgMê,^Ê OP DE Dit gezegd hebbende nam (in heer Gra ham eene lamp op, ging naar zijne studeer kamer, en stiet de deur hard toe om niet te zeggen smeet haar' toe en liet zich dien avond niet meer zien. Arme Geertrui De heer Graham, die zoo goed en mild voor haar was geweest, die haar zelden hard had toegesproken en haar altijd niet groote toegeefelijkheid had be handeld, was nu ernstig op haar verstoord. Hij had haar ondankbaar genoemd, hij be greep blijkbaar dat zij zijne goedheid had misbruikt, en geloofde dat hij en Amelia in hare schatting ten achter stonden bij andere, naar zijn inzien, veel minder hartelijk vrienden. Diep beproefd, haastte z j zich om de niet minder ontstelde Amelia gojden nacht te zeggen, en zich naar hare kamer te begeven, waar zij hoezeer ook door hare aandoeningen afgemat, eenen slapeloozen nacht doorb acht. Twee en twintigste hoofdstuk Zelfzucht. Op den ouderdom van driejaren aan de barmhartigheiden liefdadigheid eener wereld overgelaten, waarin zij geene betrekkingen bezat, had Geertrui gedurendè haar verblijf bij Nan Grant, weinig van die barmhartig heid en nog minder van die liefdadigheid ondervonden. Doch hoewel haar onstuimige geest tegen de behandeling die haar ten deel viel, in op stand kwam. was zij nog te jong om over zaak te redeneeren. of tot algemeene be spiegelingen over de hardheid en wreedheid des menschdoms te komen en ind en zij dit al had gedaan, had zulk een indruk uit- gewischt moeten worden door de lieide en goedheid, welke haar in het daaropvolgende tijdperk omringden, toen zij in de nederige woning van haren goedhartigen pleegvader beschermd en geliefkoosd, zuik eene teedere verzorging genoot, als een weesje maar zei den ten deel valt. Daaina had zij, door eene eergelijke be schikking der Voorzienigheid, in Amelia een nog sterker bewijs gevonden, dat de band der bloedverwantschap niet altijd noodig is om hart aan hart in het nauwste verbond van liefde en toegenegenheid te vereenigen en zoo had zij in haar buiten gewoon gelukkig lot nog geen van die on aangenaamheden gevoeld, welke doorgaans het gevolg zijn van eenen toestand, waarin men van de mildheid van vreemdelingen afhankelijk is. Het onvriendelijk gedrag van jufvrouw Eilis was eene bron van on genoegen voor haar geweest maar het gezag en de invloed des huishoudster in het gezin werden door hare eigene afhankelijk heid beperkt, en Geertruides geduld en ver draagzaamheid hadden eindelijk hare vijand schap bijna ontwapend. Van den heer Graham had zij tot nog toe niets dan goedheid ondervonden Toen zij pas bij hem kwam wonen had hij, wel is waar, zeer weinig acht op haar gegeven, rr.gr^ Wij bevelen vurig onzen stadsgenooten de tombola aan ingericht door de Maat schappij van Onderlingen Bijstand, de Oucl-Leerlingen der Stadsschool van Yper. Deze machtige uitnemende menschlie- vende maatschappij is vast besloten den weg der hervormingen en der heilzame maatregelen ingetreden om hare werking uit te breiden en zich op de hoogte te plaatsen der groote gelijkaardige maat schappijen van het land. In 190S sticht zij eene bijzondere afdeeling met onderscheiden kapitaal niet oud-leer lingen, bestemd voor de personen die het geluk niet gehad hebben de gemeente knechtjesschool te verkeeren. Alzoo kwa men zich 12u leden bij de 550 leden der oude afdeeling voegen. In '1905 wordt bet comiteit der oude ii deeling bewogen over het lot zijner leden bijna allen arme werkers het wil hunnf zedelijke gesteltenis opbeuren, hun na eer gansche leven van arbeid de schande bespa ren uitsluitelijk ten laste te vallen, hetzi van hunne kinderen, hetzij van de liefda digheidsbesturen het zocht het midde om den werkman onafhankelijk te maken al het budjet der burgerlijke godshuizen er van het bureel van weldadigheid te ontlas ten. En bij middel van een jaarlijksch bon dat het kan verwezenlijken dank aan d mildheid zijner hooggeachte begiftigers doet het comiteit eene jaarlijksche stortini van drie franks per hoofd aan de pensioer en was zoo lang zij zich maar stil hield en niemand lastig viel, geheel onverschillig voor haar geweest Hij bespeurde dat Ame lia veel van het meisje hield en haar gaarne bij zich had en hoewel hij zich over haren smaak verwonderde, gaf hij haar met ge noegen haren zin Het duurde echter niet lang, of hij begon bij de gunstelinge zijner, dochter eene schranderheid en welgema-: nierdheid op te merken, welke hem eene belangstelling voor haar inboezemden, die spoedig in eene wezenlijke ingenomenheid overging, vooral toen hij haren smaak voor het tuinieren ontdekte en zag hoeveel zorg en moeite zij aan hare bloemen besteedde. Hij stond haar niet slechts een gedeelte van zijnen grond ten gebruike af, maar zeer voldaan over dei» uitslag van haren arbeid in den eersten zomer, vergrootte hij ver volgens dien eersten bloemtuin, en was zelf behulpzaam om dien aan te leggen en te verfraaien, Amelia vormde nooit een plan ten aanzien van Geertruides opvoeding, waartoe zij niet. gereedelijk de bewilliging van harrn vader ontving, en Geertrui, har telijk dankbaar voor zooveel mildheid, spaarde geene moeite om haar gevoel van verplichting en achting aan den dag te leg gen, door den heer Graham met den groot sten eerbeid en de meeste oplettendheid te behandelen. Doch, ongelukkig voor den duur dezer vriendelijke betrekking, bezat de heer Gra ham noch de belanglooze toegeeflijkheid van oom True, noch het heilige geduld en de zelfverloocheride liefde van Amelia. Hij was een weldenkend en hoogst achtings waardig man hij droeg den naam van, zoo als men dit in de we'eld noemt, zeer edel moedig en rechtschapen te zijn, en niet zonder reden, want zijn gedrag had dik wijls ditalgemeen gevoelen gerechtvaardigd Maar helaas Hij was een zelfzucbti mensch, en zijne denkwijs was dik wij zeer eenzijdig Hij had Geertrui onderhol den en opgevoed hij was haar genegf zij was de persoon, welke hij tot reisgi zeischap voor hem zeiven en zijne docht» bij voorkeur gekoz -n had - en nu ki noch wilde hij zien dat haar plicht ha; eenen anderen weg aanwees. En toch, terwijl hij zoo gereed was o den dwingeland te spelen, beiroog hij zi< zeiven niet het denkbeeld dat hij de bes vriend was, dien zij in de wereld had. H was niet in staat om dat gevoel te begrijpe hetwelk iemand genoegen doet vinden alles wat tot het tegenwoordig of toekomst welzijn van een ander kan strekken zor.ti daarbij om zich zelve,i of zijne eigene bela gen te denken. Onder den invloed zij'1 eigene bekrompene en bevoordeelde denM wijs handelende, gaf hij zijn ongenoegM den vrijen loop en bedroefde hij GeertiM voor de eerste werkelijk harde en scberM bejening, welke zij ooit van hem had ond^B vonden. H In de lange uren van eenen slapeloo^B en rusteloozen nacht, had Geertrui rijkel^B tijd om haren toestand en hare omstand^B heden te overdenken. Hare eerste aand'^B ning was alleen eenen pijnlijke droefb^D gelijk een kind bij eene harde bestraffi^H gevoelt maar langzamerhand week deze waarwording terwijl andere gedachten bitteren aard, in haar gemoed opkwa®^M Welk recht, dacht zij, heeft mijnheer ham om mij zoo te behandelen om zeggen dar. ik met hem op reis moetga^M en te spreken alsof hij mijne andere vri<M den geheel niet telde en ik dat ook behooi^B te doen

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2