De wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 20n lier 1909. 5 centiemen. Vijfde jaar. Nr 28. Klerikaal Jubeljaar. Tegen den godsdienst. Eendracht maakt Macht. er8Ciiijnen(/e ties ifottffffflaf/tiVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-ÖO. Voor stad EenJjaar,jFr. 3-50. yMen handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gausch België en 't buitenland evenals de Notariale en Kechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. .Vlen wordt vriendelijk verzoctit alle boege- naamde artikels uiterlijk tegen Liijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Generaal Botha ongesteld. Pretoria. Reuter bericht dat generaal Botha wederom zoo ongesteld is dat hij zijn ministerieele werkzaamheden niet kan uit oefenen. Hij lijdt nog onder zijn zware werk zaamheden in verband met de Ontwerp- Konstitutie. Aanhouding van soldaten. Konstantinopel. In een der forten van de Dardanellen heeft men 6o soldaten der artillerie en genie aangehouden op welke men bommen en revolvers heeft gevonden. Onlusten. Konstantinopel. Twee en dertig stuk ken geschut met toebehoorten zijn naar het Noorden gezonden, voor het dempen van onlusten welke in Albanië zouden uitge broken zijn. Vervolging der trusts in de Ver.-Staten New-York. De rechtbank heeft twee leden van de trust der terpentijn veroordeeld tot gevang en de andere tot boeten. Door electriciteit gedood. Milaan. Zaterdag waren nabij Borgo- manero werklieden bezig met het leggen van een nieuwen electrischen kabel, toen een hunner door den stroom getroffen en onmid- delijk gedood. Verscheidene anderen bekwamen gruwe lijke brandwonden, daar ze eveneens met den kabel in aanraking waren gekomen. Ontploffing aan boord i an de Suffren Toulon. In de machienenkamer van de Suffren had Zaterdagavond eene ontploffing plaats welke hevige ontsteltenis verwekte en teweeggebracht werd door eene lamp welke in aanraking kwam met ontvlambare stof fen. De tweede machinist Salon bekwam schrikkelijke brandwonden op al de deelen van 2ijn lichaam en is in wanhopigen toe stand overgebracht naar het hospitaal. Door hun vader vermoord. Trier. Te Bernkastel heeft Pieter Ber- ges, koopman in bloem, zijne twee dochters met eene revolver gedood terwijl zij sliepen. De eene was i8 en de andere 20 jaar oud. Deze laatste was verloofd en zou weldra in het huwelijk treden. Berges werd aangehouden, na vruchteloos gepoogd te hebben zich te zelfmoorden. Het schijnt dat de man door godsdienstwaanzin is aangedaan. Een groot huwelijk in Abyssinië Addis-Abeba. Prins Lidj Janssu klein zoon van Keizer Menelick en troonerfge- naam, trouwde met prinses Romanie, klein-, dochter van den overleden Keizer Jan en nicht van Keizerin Taitou. De prins is 13, de prinses 7 jaar oud. Een schouwburg afgebrand. Berlijn. De koninklijke schouwburg van Stuttgart werd door brand vernield. Groote brand eener spinnerij bij Rijsel. Rijsel. Zondagmorgen heeft het vuur de magazijnen eener spinnerij te La Made leine bij Rijsel in asch gelegd. De schade bedraagt 200,000 frank. Ge- lukkiglijk is de spinnerij niet aangetast. Kurassier des Konings en bandiet. Rome. De politie van Rome hield in de voorkamer van het Quirinaal den kuras sier Bosco aan. Deze wordt vervolgd als zijnde lid eener misdadigersvereeniging. Bosco had zich, dankzij valsche papieren, doen opnemen in het korps der caribiniers. Daar werd hij gekozen tot kurassier des Konings om zijne reusachtige gestalte. De klerikalen zijn aan liet Jiewind gekomen in Juni 1884. Het is dus te naaste maande dat zij het jubelfeest zullen vieren van 25 jaar bestuur, dwang ware juister. Het ware liet oogenbiik om de bij zonderste feiten onzer poii tieke geschie denis aan te balen, sedert een vierde eeuw, van te herinneren hoe, op welke manier en met welke beloften de kleri kalen aan het bewind kwamen en wat zij verwezenlijkt hebben. Het is met den kreet Weg met de belastingen dat zij het liberaal bestuur van Frère-Orban hebben doen vallen. Zij hebben deze belastingen behou den, zelfs verhoogd, en hebben bij zonderlijk de onrechtstreeksche belas tingen verhoogd, die wegen op de werkersklas, op de voedingsmiddelen der kleine burgerij. Dat men de cijfers in tegenwoordig heid zette, der helasttngen van 1884 met deze van 1909, en men zal bestati- gën dat zij veel meer verhoogd zijn dan de bevolking, Zij hadden matigheid en toegevend heid beloofd. Zij hadden de schoolvrede beloofd. Zij hadden de gemeentelijke en pro vinciale vrijheid beloofd. Welnu, nooit hebben wij aan het bewind grooter fanatieker^ klerikalen, sectarissen gehad dan de tegenwoor dige ministers. De schoolvrede Zij hebben ze beoefend met scholen af te schaffen, oorlog te maken aan scholen waarvan de verdediging hun was toevertrouwd en met de klerikale scholen te bevoor- deeligen op alle manieren zij bedruk ten op het geweten der ongeiukkigen, hun brood weigerend indien zij hunne kinders naar de klerikale scholen niet zenden. Dat is hunne manier van matig en toegevend te zijn, van de vrijheid der familievaders te eerbiedigen. Moet men spreken van de wijze waarop zij de gemeentelijke zelfswet- ting beoefend hebben De vrijheid der gemeente, dat is goed alswanneer een liberaal goevernement aan het bewind is. Dan spreken de klerikalen van zelfswetting, van vrij heid. Maar zijn zij zelf aan 't bewind, dan bekommeren zij zich daarmee niet. Zij weigeren stelselmatig aan de liberale en socialiste gemeenten het geen zij toelaten aan de gemeenten door hunne vrienden bestuurd. Zij noemen klerikale burgemeesters uit de minderheid gekozen. M. Woeste, hun onbetwistbaar hoofd wil aan de provinciën en de gemeen ten het recht ontnemen onzijdige nor maalscholen te stichten. Ziedaar hoe zij de vrijheid verstaan Ziedaar hoe zij gematigd zijn De waarheid is dat zij het land ver drukt hebben met nieuwe lasten. Zij hebben de openbare schuld ver dubbeld. Zij hebben prachtuitgaven gedaan om den koning te bevallen talrijke noodige werken weigeren zij uit te voeren. Deveruiling is. overal rondgestrooid Zij hebben het bestuur, de magistra tuur, het leger, het onderwijs, in een woord, al de groote openbare diensten met klerikale schepsels vervuild. Het politiek, personeel der katholieke partij heeft zi.ch betrokken in de hooge finantie. De bestierders hebben alle slach van uitbatingen aan hunne vrienden ver leend mijnen der Kempen, buurt spoorwegen, Nationale Bank, enz. En dit alles ten nadeele van het publiek, ten bate van eenige dozijnen klerikalen der ergste soort. En het is dat welk de bestierders en hunne vrienden willen vieren Dat zij vijf-en-twin tig jaar klerikale heerschappij klerikalen dwang vieren Maar dat het volk die kerels uitschui- fele Zij zullen het niet gestolen heb ben l «De liberalen zijn tegen den gods dienst zoo schrijven met roerende eenparigheid alle clericale gazetten. Zoo en bewijst dat eens Bewijzen niets is gemakkelij ker De Chronique heeft dit ge schreven en de Gazette heeft dat geschreven en de Indépendance heeft zulks geschreven. Zeer wel. Wij aanveerden dat al de gazetten die gij aanhaalt, ge schreven hebben gelijk gij het be weert. Wij willen ons de moeite niet geven van zulks te onderzoeken. Maar wat bewijst dat allemaal Dat bewijst enkelijk dat aangehaalde gazetten zulke denkbeelden koeste ren, maar die denkbeelden blijven de hunne, en gij hebt niet het minste recht van ze op den rug der partij te leggen. Ah, ah hooren wij onze tegen strevers schaterlachen, zulke manier van redeneeren is al te gemakkelijk. Die gazetten zijn uwe gazetten, ze zijn de tolken uwer partij, en met al- zoo te spreken, 't zijn uwe gedachten die zij verdedigen Luistert eens hier, beste cleri cale tegenstrevers. Indien gij zulke manier van redeneeren aanveerdt voor ons, gij moet ze ook aanveerden voor u. Welnu, ter uwer stichting zullen wij drie voorbeelden aanhalen De Bien Public heeft geschre ven dat onze Grondwet een karrevol vuilnissen is(unecharretée d'ordures) Is één Een ander clericaal blad heeft ge schreven Mijn vaderland is daar waar ik gelukkig ben, en kan de brokke grond waarop ik geboren ben, mij noch bestaan noch geluk bij brengen. ehwel, dan vaag ik het stof van dien grond aan mijne schoenen Is twee Een hooggeplaatste geestelijke heeft geleerd, in eene openbare voordracht, dat de Staat recht had van te verplichten tot godetienstig- heid en van godsdienstovertredingen te straffen Is drie I Hebben wij nu het recht van uit die onbetwistbare aanhalingen te besluiten, datde clericalen de Grond wet verfoeien, dat zij hun vaderland misachten en dat zij niets beters ver langen dan allen die niet katholiek zijn in het gevang te werpen Ja, wij hebben zulk recht, indien de clericale partij in haar program - ma, door den mond harer hoofdman nen, zulken onzin goedkeurt. Neen, wij hebben dat recht niet, ndien het tegenstrijdige waar is. Welnu, bij ons is het juist het zelfde. Er zijn liberalen die vijandig zijn Van hel kathoHGsniuV,qhïsi. ge lijk er clericalen zijn, die vijanden zijn van deGrondwet, van het Vader land, van de Vrijheid maar welk recht hebt gij, als 't u belieft, van de liberale partij daarvoor aansprake lijk en bijzonderlijk, verantwoorde lijk te maken Wij, liberalen, hebben ons pro gramma in dat programma staan onze wenschen klaar en duidelijk uitgedrukt, op officieele wijze. Wel nu, wanneer wij dat programma over lezen, vinden wij er niet alleenlijk geen woord in dat spreekt van vijan delijkheid tegen den godsdienst, maar integendeel, wij lezen erin het volgende Niemand mag vervolgd worden of misprezen voor zijne gods dienstige overtuiging. Dat is eene persoonlijke zaak. Is zulks klaar en duidelijk genoeg, ligt er de minste duisternis in die woorden en moeten zij verder uitge legd worden Maar gij zult toch niet looche nen dat gij tegen de priesters zijt, zal onze clericale vriend voortvaren, en dat gij van alle middelen ge bruik maakt om de priesters in ach ting te doen dalen Dat is eene andere zaak. De pries ters zijn den godsdienst niet zij zijn slechts deszelfs bedienaars, en er moet hier een groot onderscheid ge maakt worden. Doch, het is nog maals valsch dat het liberalismus den waren priester vijandig is. Wij eerbiedigen de priesters op hunne plaats, altijd bereid om met gretig oor te luisteren naar hunne redens, gelijk wij bereid zijn om, met dezelfde aandacht te luisteren naar de redens van alle verstandige lieden. Maar, als de priesters missen, wij zeggen het hun. Zij, immers, die altijd met den pax vobis op hunne lip pen staan, verdienen eene dubbele kastijding, alswanneer zij, gelijk het maar al te dikwijls gebeurt, door hun gedrag den leugens geven aan hunne leering en voor verontschul diging de gekende woorden schijnen te willen aanhalen Luistert naar mijnenraad, maar zie nietnaar mijne daad 't Zijn daden die wij willen. De raden van sommigen kunnen wij gemakkelijk missen. Wij hebben met voorliefde een woord onthouden van Mgr Pieraert zaliger, dat luidde als volgtCom- battons nos adversaires comme des chevaliers, et non comme des spa- dassins Dat wil zeggen Bestrij den wij onze tegenstrevers als ridders en niet als sluipmoordenaars Dat woord heeft altijd ons gedrag geleid en gericht. Wij vragen niets beters dan heusch en hoofsch te blijven maar alswanneer wij, bijzonderlijk, geweldige, venijnige, eerroovende artikelen lezen, die wij weten door priesters geschreven te zijn, daar te gen verzetten wij ons uit aller kracht. Wij verhopen dus dat de legende van Het liberalismus is tegen den godsdienst hier in de plaatselijke drukpers ten minste zal geleefd heb ben en dat wij, liberalen, eenvoudig- lijk voor de vrijheid zijn tegen den dwang, en voor de verdraagzaam heid tegen het fanatismus Dat is alles, en 't is genoeg B WiEieiCAüJI

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1