Lantaarnaansteker, ZOND&GRUST M annen van orde Festival. DAGkLAPPER. Mengelwerk. 36 Ouderlingen Bijstand SPORT. Lijst der Apothekers Be Zon- en Feestdagen Mr A. l>ONCK, Met eene blijkbare voldoening melden de klerikale bladen dat er weer eene zekere gisting ontstaat onder de bedienden van het beheer van posterijen, telegraaf en telefoon van Frankrijk. Hunne innigste wen- schen zijn dat er nogmaals werk stakingen uitbreken met den nasleep van onlusten en moeilijkheden voor dé republikeinsche antiklerikale re geering. Vóór eenigen tijd durfde een voor naam klerikaal orgaan beweren dat noch de liberale partij, noch de so cialistische partij op den naam van regeeringspartijen konden aanspraak maken. Men ziet dat de katholieke partij slechts regeeringsgezind is zoolang ze zelf aan het bewind is, terwijl ze revolutionnair wordt wan neer zij de mogelijkheid niet meer in ziet zooals in Frankrijk terug het roer in handen te krijgen. In Bel- gie hebben wij hetzelfde schouwspel bijgewoond tijdens den beruchten schoolstrijd, toen openbare bedien den de onderwijzers aange spoord werden openlijk in opstand te komen tegen eene regelmatig ge stemde wet. Voor de klerikalen zijn alle middelen goed om de macht in handen te krijgen, een reden voor alle oppositiepartijen liberalen, socialisten en christen democraten om zich te verstaan. DE STAD ANTWERPEN richt dit jaar haar 25e bestendig festival in. Het wordt aangeboden aan al de zang-, fan faren-, harmonie- en symphoniëmaat- schappijen van het land en den vreem de en zal plaats hebben de Zondagen der maanden Juli, Augustus en Sep tember, alsook den 9 en 10 Augustus. Elke maatschappij mag voor hare deelneming, den dag kiezen die haar het best bevalt. De waarde der premiën en medaliën bedraagt meer dan 7000 frank. De eerste premie is iOOO frank voor de maatschappijen en 200 frank voor de bestuurders. De maatschappijen, die geen pros pectus zouden ontvangen hebben, ge lieven er een per postkaart te vragen aan den Burgemeester der Stad Ant werpen. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM Opgepast voor het zilvergeld. Het Staatsblad van Zondag kondigt de wet af, waardoor de wijzigingen goedge keurd worden, gebracht aan het Munt- verbond tusschen Belgie, Frankrijk, Griekenland, Italië en Zwitserland be sloten. Wij hebben vroeger reeds over die wijzigingen gesproken. Te rekenen van I Augustus aanstaan de zullen de Grieksche zilverstukken van 2 fr. 1 fr. en 50 centiemen niet meer gangbaar zijn in ons land. De Nationa le Bank zal van nu af die stukken welke zij ontvangt niet meer terug uitgeven. Zij zal ook de versleten halffrankskens inhouden. De vijffrankstukken van Leopold 1 zullen ook ingetrokken wor den. In Frankrijk worden de zilver stukjes van 50 centiemen van voor 1870, zegge die met de beeltenis van Napoleon III ingetrokken en men zal ze vervangen met stukjes waarop de zaaister staat. De brieventaks Het Staatsblad deelt oök de wet mee, waardoor het port voor de gewone brieven, in het binnenlandsch verkeer, bepaald wordt op 10 centiemen per 20 gram of min der. Het port voor boeken en ander drukwerk wordt bepaald op 1 centiem tot 25 gram 2 centiemen van 25 tot 50 gram en daarboven 2 centiemen voor elke 50 gram of deel daarvan. De regeering zal bepalen wanneer die wet in voege komt. De oude taksen blijven dus nog voorloopig bestaan. Te beginnen van 1 Juli 1909,' is de posttaks tusschen Belgie en 't Groot hertogdom Luxemburg gewijzigd als volgt 10 centiemen frankeering per brief van 20 grammen 5 centiemen per gewone postkaart. Wat men vond in eene hen. Te Schwerwiller, in Duitschland, moest eene zieke hen worden afgemaakt en ziehier wat men nu in de maag van 't dier aantrofnegen stukken van een pfennig, een van twee pfennigs, een oud stuk van 20 centiemen, 13 gordijn ringen, elf kleine vijzen, eene groote hoeveelheid haken en oogen, boven dien een 40tal glazen parels, enz. Ook stak in den hals eene naald, welke de ziekte veroorzaakte en dus den dood van het dier voor gevolg had. De toestand van M. Dieter Daens, volksvertegenwoordiger van Aalst, welke de methode Kneipp volgt in het gesticht van Sleidinge-bij-Gent, is veel verbeterd deze laatste tijden. Hij heeft zelfs de hoop uitgedrukt binnen een tiental dagen de zittingen der Kamer te kunnen bijwonen. Waarom hebben de Belgen 't al gemeen zuiver stemrecht niet DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. Twee en twintigste hoofdstuk. Zelfzucht. Totnbola van den Parijs-Luik. Deze koers werd Zondag laatst gere den. 58 renners hebben er aan deelge nomen. Ziehier den uitslag 1. Masseiis, belg. 2. Blaise, 3. Garrigou, franschman. 4. Faber E., 5. Gruchon, 6. EaberF., 7. Ringeval, 8. Lequatre, 9. Koppe L., Belg. 40. Dupont, Jl. Menager, franschman. 12. Maintron, 13s Devroye, Belg. 14. Wielaads, 15. Bronne, Masseiis, de overwinnaar van deze koers, heeft de 426 kilometers afgelegd in 16uren, 16 minuten, 2 seconden 1/5 dat maakt gemiddeld, 26 kilometers 160 meters per uur. Dit is zeer schoon want men moet rekening houden van de bergachtige streek en van den wind waartegen die knappe mannen hebben moeten strijden. Over veertien dagen was Van Houwaert, overwinnaar van Bordeaux-Parijs en nu is het de beurt van Masseiis in Parijs-Luik. Onze Vla mingen gaan er goed door. In den velodroom van Meenen heeft Van Houwaert geklopt geweest door Lapize. De vervolgingsmatch heeft maar 9 m. 57 seconden geduurd. De Toer van Belg-ie. Zaterdag namiddag, rond 4 1/2 of 5 ure zal in den velodroom van Yper, d& aankomst plaats hebben, van de tweede etape der Toer van Belgie Een vijftigtal renners zijn in deze koers ingeschreven. De vergaderingen van Zaterdag en Zondag in den Y^elodroom van Yper belooven veel. Indien wij be gunstigd zijn met schoon weder, zal er een toeloop van volk zijn. Zijn reeds ingeschreven Als Liefhebbers Buysse, Dorvil- lers, Desmet. Als Beroeprenners Rieaux, Mar- celli, Antony, Vandenberghe, YVan- court. Als Stayers Platteau, Luycken, Bonrath. Als Moiocyclistes Nevejans, Ripp. Onze bevolking. De rechtstreeksche bevolking van de stad Yper, op 31 Decerpber 1908, is vastgesteld op 17,542 inwoners. De totale bevolking van het arron dissement Yper bedraagt 130,137 in woners. vuil dienst zijnde va» 's middags lol 10 nren s'avonds VOOR 'T JAAR 1909. ZOiNDAG 23 MEI 1909, RIJSBLSTAkT.fi15, YPER. - - - Ti OF DE Denkt hij dat mijne vrijheid de prijs is, die ik voor mijne opvoeding moet betalen, en het mij niet meer veroorloofd is, ja of neon te zeggen Amelia denkt zoo niet. Amelia, diemij duizendmaallieverenduizend- maal meer noodig heeft dan haar vader, denkt dat ik wel gedaan heb en heeft mij, nog maar weinige uren geleden, verzekerd dat het mijn plicht was mijn voornemen te volbrengen. En mijne plechtige belofte aan Willie, moet die voor niet gerekend wor den dacht zij verder. Neen, het zou eene dwingelandij van mijnheer Graham zijn als b'J er op bleef aandringen dat ik bij hem bleef, en ik ben blijde dat ik besloten heb mij aan zulk eene dwingelandij te ontrek ken. Bovendien ik ben tot onderwijzeres op gevoed, en mijnheer W*** zegt dat het van belang voor mij is terstond te beginnen met onderwijs te geven, terwijl het geleerde nog versch in mijn geheugen ligt Misschien, als ik nu toegaf en hiarin weelde blaef leven. Zou 't zoolang duren tot ik niet meer in staat was om mijne onafhankelijkheid te herwinnen Het eene onrechtvaardige hard heid van mijnheer Graham, dat hij mij van mijnen vrijen wil poogt te berooven. Zoo sprak de trotschheid en Geertrui des hart, trotsch van aard, en alleen door strenge zetfbeheersching en een getrouw geweten in bedwang gehouden, luisterde eene poos naar die taal. Maar niet lang. Zij had zich gewend het gedrag van anderen met dien geest van christelijke liefde te beschouwen, waarmede zij verlangde dat haar eigen gedrag zou beschouwd worden, en zachtere gedachten vervingen spoedig die opwellingen van gramschap en drift. Misschien, zegde zij bij zich zelve, terwijl zij zich het gesprek van dien avond noch eens te binnen bracht, is het toch zui vere goedheid voor mij, die mijnheer Gra ham beweegt om zich tegen mijn voornemen te verzetten. Hij denkt misschien gelijk Amelia ook doet, dat ik te veel onderneem. Hij kan onmogelijk weten welke dringen de redenen ik heb, hoe diep ik mij aan de Sullivans verplicht reken, en hoezeer zij mij tegenwoordig noodig hebben. Ik had mij ook niet verbeeld, dat het zoovast bepaald dat ik mede op reis zou gaan want hoe wel Amelia er over sprak alsof zij het voor goed als zeker hield, had mijnheer Gra ham er mij nooit van gesproken, of er mij om gevraagd, en ik kon niet. denken dat het eene zoo groote teleurstelling voor hem zou zijn als ik weigerde maar nalat hi] ai zijne plannen voor die reis heeft gemaakt voornamelijk gelijk h ij zeg tom ons beiden vermaak te doen, verwondert het mij niet dat hij eenigszins verdrietig was. Voor zijn gevoel is het waarschijnlijk als of ik zoo lang onder zijn opzicht was geweest, dat hij bijna een recht had om te beslissen hoe ik doen moet. En hij is waarlijk zeer toe geeflijk voor mij geweest voor mij eene vreemde, die niets van hpm te eischen had O, hoe spijt het mij dat hij mij voor on- Wij bevelen vurig onzen stalsgenooten de tombola aan ingericht door de Maat schappij van Onderlingen Bijstand, de Oud-Leerlingen der Stadsschool van Yper. Deze machtige uitnemende menschlie- vende maatschappij is vast besloten den weg der hervormingen en der heilzame maatregelen ingetreden om hare werking uit te breiden en zich op de hoogte te plaatsen der groote gelijkaardige maat schappijen van het land. In I9u5 sticht zij eene bijzondere afdeeling met onderscheiden kapitaal niet oud-leer lingen, bestemd voor de personen die het geluk niet gehad hebben de gemeente knechtjesschool te verkeeren. Alzoo kwa men zich 1 Ju leden bij de 550 leden der oude afdeeling voegen. In 1905 wordt bet comiteit der oude af deeling bewogen over het lot zijner leden, bijna allen arme werkers het wil hunne zedelijke gesteltenis opbeuren, hun na een gansche leven van arbeid de schande bespa ren uitsluitelijk ten laste te vallen, hetzij van hunne kinderen, hetzij van de liefda- digheidsbesturen het zocht het middel om den werkman onafhankelijk te maken, al het budjet der burgerlijke godshuizen en van het bureel van weldadigheid te ontlas ten. En bij middel van een jaarlijksch boni dat het kan verwezenlijken dank aan de mildheid zijner hooggeachte begiftigers, doet het comiteit eene jaarlijksche storting van drie franks per hoofd aan de pensioen kas onder de waarborg van den Staat om een ouderdomspensioen te verzekeren aan de leden. Eindelijk de aangekondigde tombola heeft voor doel om het gebrek aan te vullen der hulpmiddelen van de nieuwe afdeeling met eene aanmoedigingskas te stichten voor stortingen op pensioen boekjes. De prijzen aan het publiek aangeboden bestaan uit stadsloten met premie eener nominale waarde van 1,500 fr. De loterijbriefjes zijn te koop aan den prijs van'10 centiemen bij den Voorzitter, M. Arthur Stoffel, en bij de andere leden van het comiteit. dankbaar houdt. Zal ik er dan toe besluiten om van de school af te zien, en mede op reis te gaan, en die lieve jufvrouw Suilivan te laten lij den, misschien sterven, terwijl ik ver weg ben Neen, dat is onmogelijk. Ik wil nooit mijn eigen hart en mijn gevoel van recht zoodanig verraden. Hoe het mij ook spijten zal, mijnheer Graham op mij verstoord te doen blijven, ik mag door de vrees voor zijn ongenoegen mij niet van mijnen plicht laten terughouden. Aldus besloten hebbende om den storm te staren, dien zij wel wist te moeten ver wachten, en hare zaak aan hem bevolen hebbende die rechtvaardig oordeelt, poogde Geertrui den slaap te vatten, maar vond het onmogelijk eenen ongestoorde rust te ver wezen. Nauwelijks had de sluimering haar gemoed van den last, die het drukte, onthe ven, of droomen van even benauwenden aard beangstigden haar en deden haar met schrik wederontwaken. In sommige van die droomen zag zij den heer Graham, driftig en verstoord gelijk op den vorigen avond, en haar genoegen dreigende, indien zij zijns met de geduchtste blijken van zijn ontplan- nen durfde dwarsbooraen dan weder scheen zij Willie te zien, nog even jeugdig als toen zij vijf jaren geleden afscheid van elkander namen, haar met een treurig gelaat naar de kamer wenkende, waar zijne moeder in flauwte lag, gelijk Geertrui haar eenige weken geleden had gevonden. Afgemat door eene reeks van zulke kwel lende tafereelen, zag zij eindelijk af van de poging om iri den slaap naar rust te zoeken, stond op, zette zich bij het venster, en daar naar oe nu ondergaande maan en het aan breken van den dageraad lurende, vond zij ■f in het stille verkeer met zich zeiven, d< kracht en den moed, die zij voelde da noodig zouden zijn, om haar met kalmte er standvastigheid den volgenden dag door t helpen een dag bestemd om hare treurig' scheiding van Amelia te zien, en teven haar afscheid van den heer Graham, da waarschijnlijk van nog pijnlijker aard zo wezen. Het mag vreemd schijnen, date iets hoogers dan gewone vastberadenheid e zedelijken moed noodig was, om Geertrr in hare tegenwoordige omstandigheden t ondersteunen Maar in waarhaid, er wer nogtans geene geringe maat van beide di eigenschappen vereischt voor een zoojeugdi meisje van achtien jaar, die lang afhanki lijk van de weldadigheid van een bejaar ■man, wel bekend als een streng wetgevi in zijn huisgezin, eensklaps de banden d< gewoonte wilde breken, om tegen zijne ve langens en oogmerken haren eigen wil kiezen j en niets anders dan eene zeer drit gende reden had de dankbare en vredelif vende Geertrui tot zulk eenen stap kunnf bewegen. De heerschzucht van den hef Graham was in zijn gezin maar al te got hekend ieder lid daarvan was gewoon zijne wenschen en grillen te eerbiedigen hoewel hij altijd welwillend en gewooniij goedaardig was, waagde niemand ooit ee drift te braveeren. die, wanneer zij ee werd opgewekt, ten uiterste heftig wa Het is dus niet te verwonderen, dat Gee trui den moed bijna ontzonk, toen zij,e hall uur voor den tijd waarop men gewoo lijk ontbeet, voor de deur der eetzaal sto en de hand aan de klink sloeg, al ha kracht bijeen zamelde voor eene twe® ontmoeting met den geduchten man, 1 haar naar zijnen wil poogde te dwingen- bedacht zich echter slechts een oogenh' opende toen de deur en trad binnen-

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2