Stadsnieuws. Lantaarnaansteker, Vroeger en nu. Liberale zegepraal. Prins Albrecht Millioenendans. en onze laai. De bevolking van Yper onder het klerikaal beheer Colaerl, Fraeys en Cie. Mengelwerk. 38 LOTGEVALLEN EENER WEES Doch, tijdens de klerikale feesten te Leuven, liet minister Schollaert hooren dat hij de overtuiging had dat Belgie bereid was eene geldelijke tusschenkomst te stemmen voor Congo Hebt ge verstaan Leest tusschen de regels Een goed verstaander heeft maar een half woordje noodig. Eerst onze centen en dan... onze zonen <e-r-r a Als er in den tijd een minister in minderheid gesteld werd in de Ka mer, gaf hij zijn ontslag. Dit gebeur de voornamelijk met de liberale mi nisters, die inderdaad ministers wa ren en geen knechten zooals nu. Minister Delbeke, wilde millioe- nen verbrassen aan den Kunstberg te Brussel. Door eene stemming keurde de meerderheid der Kamer minister Delbeke af. Of hij er uittrok In 't geheel niet. Zulks deed men in den tijd van het liberaal beheer maar nu zeggen de klerikalen 'k Ben er, 'k blijf er 't Is goed, dat de kiezers vast be sloten zijn ze in 1910 toch aan de deur te zetten Zondag 6 Juni had te Mechelen eene kiezing plaats voor een provin ciaal raadslid, om een katholiek lid, te vervangen. M. Henri Opdebeeck, liberale kan didaat werd gekozen met 4,035 stemmen tegen 4,000 aan zijnen kle rikalen tegenstrever. De liberale gedachten gaan ras vooruit in de vlaamsche gewesten en met de naaste kamerkiezingen mo gen wij ons aan verrassingen ver wachten. In de laatste weken hebben al 0 fransche-belgische bladen verteld hoe Albrecht in Zuid-Af rika ontvangen werd welken uitstekenden indruk hij daar maakt heeft. Meestal hebben die bla(u' daarbij een bijzonderheid verzwegen nauwelijks aangeraakt, die nochtans Va belang was Te Kaapstad werd namelijk Prins 4, brecht officieel verwelkomd door Ministe Malan, niet in het Engelsch, maar in }J Nederlandsch. Zij, die ten onzent gedurje smalen op wat nochtans de taal is van de groote meerderheid der Belgen, zullen mei verwondering vernomen hebben, dat die niet alleen in Belgie officieel is krachtens de wet De Vriendt, maar ook in de Kaap. kolonie, in Transvaal en in Oranje, dat wi zeggen in eene streek die zoo groot is ap half-Europa. Op de Nederlandsche rede van den mi nister antwoordde de prins in dezelfde taa en verklaarde te dier gelegenheid, dat hel hem genoegen deed met een Zuid-Afrika- ner in het Nederlandsch te kunnen spre. ken Het adres, dat hem, nadien,, te Pretoria door de aldaar vertoevende Vlamingen werd aangeboden, was eveneens in het Neder- landsch opgesteld, en aan die taal gaf ook de prins de voorkeur zooals blijkt uh hetgeen een Engelsch blad van de streel zelf daarover zegt Ofschoon de prins zich heel gemakke lijk in verscheidene talen uitdrukt, were het zeer opgemerkt dat hij met het grootst» genoegen aan de Nederlandsche taal telken: de voorkeur gaf, als hij het woord tot ziji landgenooten richtte. Zijn vriendelijkheit heeft hier den besten indruk gelaten bi alwie met hem in betrekking kwam, en hi zal stellig één der meest geliefde vorstei worden van Europa Alle Vlamingen zullen dit laatste beamen Zij zien ook in Prins Albrecht den eerster Belgischen koning, die de taal van di meerderheid zijner onderdanen vlot zal kun nen spreken, zoowelin afzonderlijke gespre ken als in het openbaar, den eersten Bel gischen vorst die haar in den vreemde al officieel doet erkennen, die haar achter liefheeft zooals zij het verdient en ze, zelf buiten het land, met blijkbaar behagen ge bruikt. de misdaden op schrikbarende wijze vermenigvuldigd, zijndelandloopers- gestichten te klein geworden, terwijl de verbeteringshuizen ontoereikend worden. Sedert 1884 heeft men ontelbare belastingen op de eetwaren, eene wet op de herbergiers, het vergun ningsrecht, gestemd, en heeft men den genever met meer dan 100 mil- lioen belast. Sedert 1884 zijnde kieswetten zoo danig verknoeid dat een rijke 3 en 4 stemmen bezit, en een gewoon bur ger en werkman maar op ééne stem recht heeft. Sedert 1884 zijn in al de openbare besturen de plaatsen, die openval len, met klerikalen gevuld. Sedert 1884 is het Ministerie van Landbouw ingericht, niet met het doel het lot der boeren te verbeteren, maar enkel om eene menigte kleri kale beschermelingen te plaatsen. Dit ministerie is thans feitelijk afge schaft, en de ratten die er in huisden, zijn naar andere kazen overgebracht. Ze vieren feest Ze stoeffen over hunne werken maar zij verzwij gen zorgvuldig nog het volgende Sedert 1884 hebben zij de grenzen gesloten voor mager vee en daardoor aan de burgers en werklieden groote schade berokkend. Sedert 1884 zijn de militaire lasten op verbazende wijze verhoogd, al hoewel de klerikalen het roer des lands hebben in hand genomen on der den kreet van Geen man, geen cent, geen kanon meer Niettegenstaande dat verbrasten zij honderden millioenen aan nieuwe forten en kanonnen Sedert 1884 drijft men in bijna al de kloosters handel tot groote scha de voor de handelaars, heeft men de grenzen geopend voor paters en non nen die uit Frankrijk zijn gevlucht omdat zij zich aan de wet niet wilden onderwerpen. Sedert 1884 heeft men een pen sioen van 9 centen daags aan de ou de afgesloofde werklieden geschon ken, in plaats van 1 fr. daags dus te weinig om te leven en te veel om te sterven Sedert 1884 bestaan er overal spionnen en verklikkers. De men- schen op den buiten zijn niet meer vrij over hun gedacht en ook niet over hunne handelwijze dansen ge lijk de geestelijke fluiten Sedert 1884 legden zij ons den Congo op den hals, die nu onze cen ten en later onze zonen zal opslor pen Dit zijn de weldaden, ons door de 25jarige regeering geschonken, en over dewelke zij gerucht mogen pochen. De klerikale bilan mag dus als volgt worden vastgesteld Verdriedubbelingder Staatsschuld Verzwaring der krijgslasten Honderden millioenen voor nutte- looze forten Vermeerdering der belasting Afschaffing der goede gemeente scholen Verdubbeling der gevangenhuizen en verbeteringscholen Vermeerdering der gendarmerie Verhooging der pastoors jaar wed den Belastingen op de eetwaren Honderd millioen frank 's jaars op den jenever Het vergunningsrecht En... de almoes van 9 centen daags voor den armen afgesloofden werkman, die... dan nog moet in nood verkeeren Menschen, denkt daarop wanneer de klerikalen de onbeschaamdheid zoover drijven, in uw dorp of gemeen te hun 25 jarig bestuur te komen vieren 't Is een bende komedianten, hui chelaars en menschenfoppers die geen ander doel hebben dan u in 1910 nogmaals in hunne netten te vangen Voor den werkman. De klerikalen vieren hun 25 jarige heerschappij, dank zij het bedrog dat zij hebben weten in te voeren. Eene stem is den naarstigen werk man toegestaan en drie stemmen aan de priesters, die noch voor vrouw of kind te zorgen hebben, en ook drie stemmen aan dezen die niet werken. En dat wordt gedaan uit zuivere liefde voor den werkman Hoelang nog zullen de klerikalen, dank zij dat schandalig stelsel, mees ter blijven Tot in 1910 Hij gaat beginnen den millioenen dans in Congo. Toen men de over name stemde, riepen de katholieken al te gaar, dat de Congokolonie ons geen cent zou kosten. Naar zij be weerden zou het aangeworven land zoo rijk zijn dat het de kosten van zijn eigen bestuur zou dekken en te meer nog mooie sommen aan Belgie zou opbrengen. De hartelijke gelegenheid, die onze toe komstige koning bij het vlaamsch volk ver worven heeft, dankt hij ongetwijfeld groo- tendeels aan zijne houding tegenover onze taal de achting, die hij haar toedraagt heeft hij meer dan eens openbaar getoond. Reeds in 1896, te Gent, sprak hij in de koninklijke vlaamsche academie een Ne derlandsche redevoering uit. In 1897 deed hij hetzelfde te Eecloo, aan den voet van het pas onthulde standbeeld van Lede- ganck en in 1905 te Berchem bij Antwer pen, bij de onthulling van het gedenktee- ken Felix de Mérode. In alle vlaamsche steden waar hij in het nederlandsch ver welkomd werd, zooals te Antwerpen door burgemeester Jan Van Rijswijk en te Gent door burgemeester Braun, antwoordde hij in dezelfde taal. laten zien wat wij gedaan hebben sedert gij hier zijt geweest. Ik wilde eens van u hoo ren hoe gij vindt dat wij voortmaken. Zoo sprekende stapte hij met den grijs aard heen, maar Geertrui volgde hem, en hield nog even op om hem te vragen of hij haar den dienst wilde doen van den man naar huis te brengen, als hij des middags zelf naar huis ging. Zeker jufvrouw Flint, antwoordde de man, met alie genoegen. Hij gaat gewoon lijk heel gewillig met mij mee als gij hem bij mij laat. Deze belofte verkregen hebbende, spoedde Geertrui zich naar de school, zich verheu gende in de zekerheid dat de oude Cooper den geheelen morgend onder veilige hoede vou blijven en bezig gehouden worden, ter wijl jufvrouw Sullivan, van alle verant woordelijkheid voor hem bevrijd, de rust en stilte zou gaan, waarin zij nu sedert eenige weken als onderwijzeres geplaatst was. Kwartier voor negen keek zij de keukendeur binnen, en zegde op eenen vroolijken toon tot den ouden man, die somber mijmerend bij het vuur zat Kom, grootvader Cooper, gaat ge he den morgend niet met mij mede, om een poosje naar de nieuwe kerk te zien Miller zal op u wachten hij zegde gisteren dat hij op uw gezelschap rekende als hij aan het werk was. De oude man stond op, nam deD jas, dien Geertrui hem bracht, trok hem met hare hulp aan, en ging bijna werktuigelijk met haar mede, op een wijze, die scheen aan te duiden, dat het hem bijna onverschillig was of hij uitging of te huis bleef. Terwijl zij stilzwijgend de straat afgingen, kon Geertrui niet nalaten aan den zonderlingen samenloop van omstandigheden te denken Wanneer wij de volksoptelling van 189| vergelijken met die van 1900, vinden wijI Voor het buitengrondgebied in 189(| 3144 bewoners en in 1900, 3446, dus eed vermeerdering in tien jaar van 302 zielen. I Terwijl de binnenstad eigentlijk, in 189(1 13,361 inwoners en in 1900, nog slechl 13,106 inwoners telde was er dus eerl vermindering van 255 personen. 1 Hier valt op te merken dat, volgens cl die haar aldus wederom tot het dagelijkse! gezelschap van eenen zwakkelijken grijl aard had gemaakt en evenmin kon I zich onthouden van eene vergelijking tul schen den vroolijken, goedhartigen Tri Flint en den ontevredenen Paul Cooper, gelijk wij gezegd hebben, nooit een op! ruimd humeur had gehad, en bij wien thai! bij de verzwakking zijner geestvermogen! zijne oude karaktertrekken nog veel sterk! uitkwamen Hoe ongunstig de vergelijkki! ook voor hem was verminderde dit I vriendelijkheid en zorgvuldigheid ui! waarmede Geertrui den suffen grijsaard d handelde, die voor haar een voorwerp vl oprecht medelijden was. Weldra hadden I de nieuwe kerk bereikt, waarvan Geertl gesproken had fraai gebouw, datl plaats besloeg van de oude kerk, eel servet voor de borst, en zette toen het oil Terwijl jufvrouw Sullivan koffie sckoil ontdeerd Geertrui, meteene vlugheid, wal door haar bedrijf bijna niet werd merkt, een gebraden aardappel van de sell en een hard gekookt ei van de schaal, legl beide op het voor dén man bestemde en zette hem dit voor, hem aldus ontbeff^| de van de moeite om deze kleinigheden te verrichten, en jufvrouw Sullivan het driet besparende van te zien hoe hij zijne steeds toenemende onhandigheid bij tegen de zindelijkheid zondigde, die^J hare oogen zoo heilig was. De arme jufvrouw Sullivan had eetlust, en moeite haalde Geertrui haaroj^H om iets te gebruiken. Eenige ge^ oesters evenwel, onverwacht voor gezet bleken zoo uitlokkend voor haarM ZiJnt dat zij zich liet bewegen omerVa"^| proeven, en er eindelijk verscheiden® opat, met meer smaak dan zij sedert ona DE Uit het Engelsch. Drie en twintigste hoodstuk. Een vriend in droefenis. Toen zonder gerucht te maken het aan grenzende vertrek binnentredende, waar jufvrouw Sullivan nog lag te slapen, stak zij den brand in bet vuur, dat des avonds te voren reeds in een haardje was aangelegd, en met denzelfden lichten tred den trap af naar beneden gaande, deed zij hetzelfde in den kookkachel, die in een ruim vertrek stond, waar, nu het weder koud werd, het gezin gewoon was te eten Zij had het ont bijt bijna gereed gezet, toen jufvrouw Sul livan, bleek, mager en zichtbaar verzwakt, in eenen grooten omslag gewikkeld, binnen kwam. Geertrui zegde zij, waarom laat ge mij focb zoo lang slapen, terwijl gij op en aan het werk zijt Ik geloof dat het deze week alle dagen zoo geweest is. Om de beste reden der wereld, tante omdat ik in den voornacht gerust slaap en zoodra de dag aanbreekt klaar wakker ben, en het met u juist anders is. Bovendien, ik maak gaarne bet ontbijt gereed ik kan zoo eerlijk koffie zetten. Kijk zeg zij, een kopje half vol schenkende, en daarna het deksel van de koffiekan nemende en het vocht er weder in gietende zie eens hoe helder zij is. Verlangt gij er heden morgend niet naar, nu het zoo koud is Jufvrouw Sullivan glimlachte, want daar oom True altijd liever thee dronk, had Geertrui in het begin geen koffie kunnen zetten, maar bij haar om onderricht moeten komen. Nu, zegde Geertrui, schertsend, terwijl zij eenen gemakkelijken stoel dicht bij het vuur schoof, inoet gij hier gaan zit ten en op het koken van den theeketel pas sen, terwijl ik eens ga zien of de oude man klaar is om mij zijn halsdoek te laten strik ken. Zij ging heen, terwijl jufvrouw Sullivan zat te denken'welk een goed meisje zij was, en kwam weldra terug met den ouden Coo per, die met de grootste netheid gekleed was. Zij zette eenen stoel voor hem. en gewacht hebbende tot hij was gaan zitten, spelde zij hem. als ware hij een kind geweest, waarin Cooper zoo lang den post van koster had waargenomen. Het was niet geheel vol tooid, en een aantal werklieden waren bezig met de muren van binnen te bepleiste ren. Een man met eenen kalkbak ging Geer trui en haren medegel vooruit toen zij den hoofdingang bereikten, maar toen hij zich bij zijnen naam hoorde aanspreken bleef hij in het portaal staan, zette zijne vracht neer en keerde zich om ten einde op de welbe kende stem te antwooorden. Goeden morgend, jufvrouw Flint, zegde hij. Ik hoop dat gij wel vaart Een mooie dag vandaag. Ha, ha, meester Coo per, gij komt mij een beetje helpen, zie ik. Dat is goed. Wij kunnen zonder u nier wel voort gij zijt hier zoolang gewend. Als ge nu eens met mij mee wilt gaan, zal ik u VAN OF DE

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2