ZOMERSEIZOEN ZOND&GRUST i4JÜSk INTERNATIONALE RIJDERSSTRIJD État-Civil d'Ypres. Maatschappij der Oud-Pompiers Velodroom van Yper. Groote Internationale Koersen Lijst der Apothekers De Zon- en Feestdagen Mr C. MAY, GROOTEN CIRCUS RANCY Algemeene Verlichting Nieuwstijdingen. Schallen op den jaarlijksche gegevens uit de registers van den burgerstand, de algeheele bevolking van rechtswege, op 31 December 1900, moest beloopen tot 17,303 inwoners, maar ja wel, na de optelling op dien dag gedaan werd vastgesteld dat er maar 16,552 wezentlijk bestonden. Dus een verschil in min van 841 perso nen. Eene niet kleine misrekening van onze Ypersche bureelratten, zooals men ziet. Het is bijna niet geloofelijk dat in eene stad van zoo weinig beweging de registers van den burgerstand niet beter aangehou den worden. Wij lezen in het verslag over de gemeen tezaken van 1907 dat de bevolking van Yper op den 31 December van het zelfde jaar, beliep tot 17,479 inwoners, en dat er 784 personen er hunne huisvesting geno men hebben, en, integendeel, 368 de stad verlaten hebben, dus nogmaals een verschil van 84 in min. Op 31 December 1909 zal opnieuw de volksopstelling gedaan worden. Wij zullen als dan zien hoeveel het algemeen cijfer die deze werking vaststellen moet, zal verschil len met dat van de registers van den bur gerstand. Het zal waarschijnlijk, even als over tien jaar, aanzienlijk wezen. Wij hebben bestatigd dat meestal de personen die Yper verlaten tot de begoede of bemiddelde klas behooren, zooals grond eigenaars, rentiers, nijveraars, en uitmun tende ambachtslieden, terwijl degeene die zich hier komen neerzetten bestaan in oude sukkelaars, arbeiders en arme huisgezinnen van landelijke gemeenten die de werkmans huizen welke men overal rond de stad bouwt, komen gebruiken in de hoop van geholpen te zijn door Disch of Hospicen. Reeds meer dan het vierde der gansche bevolking is door deze twee armbesturen ondersteund. Het is het recordcijfer der armoede van al de steden en dorpen van gansch Belgie Dat is de voorspoed van Yper Welaan dat onze klerikalen maar plech- tiglijk op Zondag aanstaande het zilveren jubelfeest vieren van ons hatelijk stadsbe heer en champagne drinken op de gezond heid, van Mter Colaert hunnen Kamerheer Wij, liberalen, onthouden ons en roepen uit volle borst Weg met het klerikaal gouvernement dat, sedert 25 jaar 's lands middelen bij honderde millioenen schandelijk verkwist in eenige groote steden en ons fopt en met beloften paait Achteruit met uwen partijdigen Burge meester die de eene helft der bevolking, zijne partijgangers, bevoordeeligt ten na- deele van de andere. Waarom hebben de Belgen het verplichtend onderwijs niet eenig voedsel had genuttigd. Terwijl Geer trui haar vervallen gezicht gadesloeg, merkte zij meer dan ooit de verandering op, welke het vlugge, werkzame vrouwtje had onder gaan en overtuigd dat het niet anders dan eene wezenlijke ziekte kon wezen, die zulk herschepping had bewerkt, besloot zij geenen dag weer te laten verloopen zonder eenen dokter te raadplegen. Na het ontbijt waren er nog boorden te Wasschen, kamers op te ruimen en toebe reidselen voor het middagmaal te maken. Voor dit alles zorgde Geertrui en gedeelte lijk deed zij het eigenhandig, eer zij zich kleede om naar school te kunnen genieten, die zij zoo zeer noodig had. De man, die Geertrui met zooveel harte lijkheid behulpzaam was om den grijsaard te verstrooien en bezig te houden, was een fatsoenlijk handwekman, een metselaar, die dikwijls voor den heer Graham had gewerkt, en wiens genegenheid en dankbaarheid Geertrui had gewonnen door de vriendelijke oplettendheid, welke zij zijn huisgezin in den vorigen winter had bewezen, toen dit door ziekten was bezocht Dagelijks de kerk voorbij komende, had zij Miller dikwijls aan het werk gezien, en zoo was het haar ingevallen dat de oude Cooper, indien het haar gelukte hem eenige belangstelling voor het nieuwe gebouw in te boezemen, mis schien afleiding zou kunnen vinden door daar naar de werklieden te gaan kijken. Zij had vrij wat moeite om hem over te halen tot het bezoeken van een gebouw, tegen welks oprichtings hij zich heftig had aangekant, niet alleen dewiil hij daardoor in zijne belangen werd benadeeld maar ook nit hoofde van zijne sterke gehechtheid aan de oude kerk Eens echter zoo ver gekomen, begon hij Zondag T3 Juni, om 4 ure 's na middags, CONCERT in den hof van M. Joseph Didier, Lombardstraat. Waarom hebben de Belgen het nationaal leger niet PROGRAMMA 1. Snelheidskoersvoor beginnelingen (seriën en halve-finalen). 2. Koers van 10 kilometers met pre- miën voor liefhebbers. 3. Vervolgingmatch in twee manchen tusschen den grooten Robert YVANCOURT en RIGAUX van Verviers, kampioen der provincie Luik. 4. Snelheidskoersen in 3 manchen tusschen VANDENBORN, kampioen van Belgie, MORETTI, kampioen van Italië. MARCELLI, kampioen van het Noorden. 5. Match voor motocycletten met medekamping van den antwerp- schen duivel, Jan OLIESLAGERS. Prijzen der plaatsen Voorbehouden 3 fr. Tribunen 2 fr. Virages 1 fr. Gradins 0-50 fr. Voor de inschrijvingen zich te wenden aan M. Robert Clinckemail- lie, Veurnesteenweg, (bij de Velo droom) Yper. Waarom hebben de Belgen 't al gemeen zuiver stemrecht niet van dienst zijnde van 's middags lol 10 iiitii s'avonds VOOR 'T JAAR I 909. ZONDAG 13 JUNI 1909, GROOTE MARKT, N° 35, YPER. belang in het werk te stellen, en dsar Miller zich moeite gaf om hem bezig te houden en hem zelfs in het denkbeeld bracht dat hij zich nuttig maakte, was hij langzamerhand gewoon geworden om daar het grootste ge deelte van den morgend te slijten met naar de werklieden en hunnen arbeid te kijken. Somtijds haalde Geertrui hem weder af, als zij van de school terugkwam somtijds, gelijk bij deze gelegenheid nam Miller het op zich om hem naar huis te bren gen. Sedert Geertrui bij jufvrouw Sullivan in huis woonde had er met den ouden Cooper eene zeer merkbare verandering plaats ge grepen. Hij was veel handelbaarder, zager vergenoegder uit, en liet minder opvliegend heid blijken dan hij vroeger had gedaan en deze gunstige verandering, met den op beurenden invloed van Geertruides gezel schap vereenigd, had eenen tijd lang eene heilzamo werking op jufvrouw Sullivan ge daan maar in de laatste dagsn hadden hare snel toenemende verzwakking en een paar plotselinge flauwten Geertruides vroegere bekommering weder doen ontwaken. Zij was van huis gegaan met het voornemen om, zoodra zij hare taak in de school had verribht, dokter Jeremy op te zoeken en hem te vragen naar de lijderes te komen zien en het was om daartoe tijd te hebben, dat zij Miller had verzocht om voor den ouden Cooper te zorgen. Van Gesrtruides werkzaaamheid in de school zullen wij niets anders zeggen, dan dat de heer W*** haar daartoe ten volle berekend vond. en dat zij geene andere on aangenaamheden ontmoette dan diegeene, waaraan allen die onderwijs geven, door de traagheid, botheid of koppigheid hunner leerlingen in meer of minder mate bloot staan. Wordt Voortgezet) STAD YPER. 1909. Zondag 13 Juni, ten 6 ure, CONCERT, door de Stadsharmonie. Van 18 tot 20 Juni, vertooningen door den Zondag 20 Juni, 's middags, CONCERT, door de Stadsharmonie. Zondag 27 Juni, ten 6 ure, CONCERT, door de Société Philharmonique van Komen-Frankrijk (75 uitvoerders), Zondag 4 Juli. ten 8 ure, CONCERT, door de Koninklijke Fanfare. Zondag 11 Juli, ten 8 ure, CONCERT, door de Stadsharmonie. Zondag 18 Juli, ten 2 ure, ingericht door den Cercle Équestre. Ten 8 ure, CONCERT, door de Koninklijke Fanfare. Woensdag 21 Juli, (NATIONAAL FEEST) ten 8 ure, CONCERT, door het muziek van het 3" linie regiment, van de Groote Markt. Zondag 25 Juli, ten 8 ure, CONCERT, door de Stadsharmonie. Zondag l'm Oogst, Jaarlijksche Kermis gezegd TUI AD AG Een kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Krakau - - Nabij Podgozee is Zaterdag, tengevolge van het inslaan van den blik sem, een patronenmagazijn van de artillerie in de lucht gevlogen. De schade is belangrijk. Een soldaat werd gedood, en andere gekwetst. Vele boerenhuizen zijn totaal vernield. Dertien inwoners bekwamen kwetsuren. De statie te Podgozee en verscheidene treinen bekwamen stoffelijke schade. Zes tig gewonde reizigers zijn door geneeshee- ren verbonden moeten worden. In de stad Krakau zijn duizenden ven sterruiten stukgesprongen. Geheimzinnige doodt Krakau. De advocaat Vladimir Lewie- ki, verdediger van Janina Borowska in het proces wegens spionneering, ingespannen tegen het blad Naprzod is Zaterdag nochtend dood in zijne woning te Krakau gevonden, met een kogel in den rechter slaap. Janina Borowska, die zich op het oogen- blik van het dr&ma in de kamers van den heer Lewicki bevond, beweert dat hij zich heeft gezelfmoord. Zij is aangehouden en een gerechtelijk onderzoek onverwijld geopend. Wilt gij uw linnen wit ais sneeuw bewaren, gebruikt dan zuivere zeep door voorbeeldige fabrieken ge.naakt. i-i |j fj|jp 13 ZU .VER. Lapouchkine naar Siberië St Petersburg. Het verbrekingshof heeft de vijf jaar gevangenisstraf, waartoe Lapochkine verhoordeeld was, veranderd in verbanning naar Siberië. Lapouchkine had al de beschuldigingen i van hoogverraad met verontwaardiging van i de hand gewezen. De eenige fout door hem 1 begaan was beweerde hij het openbaar 1 maken van officieele inlichtingen. En dit i feit kan niet als eene misdaad worden be- schouwd. Daarenboven kon hij, de dubbele rol van Azeff kennende, het stilzwijgen niet bewaren. Mevr. Lapouchkine zal haren echtgenoot naar Siberië vergezellen. Opstand in de gevangenis van Tiflis Tiflis. Gisteren is in de gevangenis van Tiflis, Rusland een opstand uitgebroken. Vijf ter dood veroordeelde Tartaren heb ben een aanslag op hunne bewakers ge pleegd, dezen hunne wapens ontrukt en 1 hen daarmee gedood. De soldaten der wacht snelden toe en een 1 gevecht ontstond, tijdens hetwelk drie mannen werden gewond. Daar de Tartaren weigerden zich over te geven, zijn ze ten slotte met geweerschoten afgemaakt geworden. bodem der zee. Te Londen is eene maatschappij gesticht met een kapitaal van 200,OOo pond ster ling, die ten doel heeft om 200 jaar gele den door de Spanjaarden in de Vigo-baai tot zinken gebrachte galjoenen te lichten, en den inhoud, dien men op eene waarde van eenige honderden millioenen fr. schat, boven te brengen. Deze maatschappij is niet de eerste die wil trachten deze op den bodem der zee rustende schatten op te die pen. Er zijn reeds tal van pogingen hiertoe gedaan, maar men beschikte steeds over te weinig middelen om de ligging des schepen vast te stellen, daar van den gewonen dui- kerarbeid hierbij geen gebruik kan worden gemaakt. Men zal zich herinneren dat in het jaar 1702 de verbondene Nederlandsche en Engel- sche vloten, onder admiraal Rook in de baai van Vigo de Spaansche galjoenen aanvielen. De overwinning bleef aan de verbondene vloten, maar slechts weinig buit viel den overwinnaars ten deel. De zee had het over- groote deel verzwolgen, in den loop der tijden heeft men nu wel een gedeelte er van opgehaald, maar slechts een zeer gering gedeelte. Thans echter zal men een meer stelsel matige poging doen en dat hiervan uit slag wordt verwacht, blijkt wel uit de namen van de opzichters der nieuwe Londensche maatschappij. Twee Italianen, dokter Iberti en de heer Pivi, meenen een middel gevonden te heb ben om de schatten te bergen Dr Iberti, bestuurder der onderneming, verklaart de schepen te hebben gezien, door middel van een doorhem uitgevonden hydroscoop een reusachtige onderzeescde verrijker. Deze hydroscoop bestaat uit een stalen plaat, drijvend op kurk, waarop twintig man plaats kunnen vinden. In her midden daalt een 150 voet lange stalen buis, in doorsnee groot genoeg om er een man in te laten afdalen, in zee. De buis eindigt in een onderzeesche photographische camera en een verrekijker, waardoor hem de onderzee sche w;reld op groote diepte kan waarne men. Door middel van dit toestel hebben de beide Italianen, naar zij zeggen, de schepen gezien. Maar zien is nog niet hebben. Om de schepen te bereiken, zal men, aldus weer de Italianen, gebruik maken van een onder zeesche boot, die duiken kan, onder zee varen, maar tevens op den bodem der zee als automobiel kan rijden. Een type van deze boot is aan de Japansche regeering reeds voor een half millioen verkocht. Zij kan ook met torpedo's worden uitgerust en dan voor oorlogsdoeleinden dienen. Krijgt de vloot avarij, dan kan de bemanning, drie koppen sterk, in een cylindrisch gedeelte van de boot zich bewegen, dit afsluiten, los maken van de overige deelen, waarop zij naar de oppervlakte stijgen. Het syndicaat heeft eene vergunning van de Spaansche regeering, die echter 20 van de opbrengst der berging moet hebben. Het verhaal omtrent verrekijker en onder zeesche boot klinkt wel wat zonderling, maar in dezen tijd van telkens weer nieuwe verrassende technische vindingen, wordt het gevaarlijk, zich ongelukkig te toonen en dus deelen wij de bijzonderheden mede, zoo als de Italiaansche uitvinders ze aan dag bladen te Londen meedeelden. Jammer dat Jules Verne dat alles niet meer beleefde. Declarations du 28 Mai au 4 Juin 1909. Naissances Duplacie, Léon, Wieltjestraat. Lacan te', Henri, chaussée de Kemmel. Laplace, Gaston, Hoornwerk. Salomé, Jeanne, chaussée de Zonnebeke. - Huyghe, Octave, rue de la Plume. Clinckemaillie, Maurice, chaussée de Poperinghe. Devroede, Ar thur. rue du Chateau d'Eau. Manages Wenes, Joseph, peintre, et Debrouwer, ttt sisimxexasssMBÊBSBBafrMmmÊfaÊÊmsBtiammaMMam mm

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 3