Stadsnieuws. 1 Hl De wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 24" Juni 1909. 5 centiemen. Vijfde jaar. l\r 33. Naar 't leven geschilderd. De katholieke partij is ouel en versleten. Het werk van het Eene uitnemende tijding. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Mev. Steinheil voor het Assisenhof. Parijs. De kamer van inbeschuldi gingstelling verzond mevr. Steinheil voor het assisenhof der Seine als voor naamste dader inden moord op man en moeder. De zaak zal in October of No vember worden opgeroepen. Diplomaat ter dood veroordeeld. De secretaris van het Duitsch gezant schap, te Santiago, de genaamde Be- ckert, die den poortier vermoordde tó Santiago en de kanselarij inbrand stak, na 25.000 peseta's te hebben gestolen, werd ter dood veroordeeld. Schrikkelijk werkongeval in Italië. Uit Napels wordt gemeld dat aldaar de stellingen aan eene in aanbouwzijn- de fabriek instortten met het gevolg- dat drie werklieden werden gedood en vier doodelijk gewond. Lijk in een koffer. In eene hotelkamer teNew-York vond men in een reiskoffer het lijk van eene jonge vrouw, die men denkt te zijn de dochter van generaal Leygel. De ontdekking verwekt groote op schudding, het meisje zeer gekend zijnde, daar ze zich met evangelische werken in China bezighield. Door sprinkhanen overrompeld. Rome. Uit Celfleari, op -Sardinië, meldt men dat het eiland thans ver woest wordt door sprinkhanen. De oogst is verloren. De sprinkhanen zijn zoo dik neergevallen op 't veld dat elke hulp onwerkdadig is. Bon-Amora nabij Fez. Fez. De pretendent Bon-Amora kam peert op min dan vier uur oostwaarts van de hoofdstad. De sultan gaf bevel troepen in die richting te zenden. De stam Hyame juichte hem toe als pre tendent en zond hem manschappen en voorraad. De sultan is ziek beweert men. Akelige ontdekking. Sidi-bel-Abbes. In den hippodroom, onder de estakade, ontdekte men 't lijk van een soldaat van 't vreemdelin genlegioen, den 36jarige G. Goeblinck, welke pas sinds November dienst had genomen. Hij was afkomstig uit Stet tin. Vier werklieden gedood. Ugines. Een terras in cement stortte in te Ugines, in Savooie, in eene staelsmederij'en wel op eene opper vlakte van 600 vierkante meters. Vier arbeiders werden op den slag gedood. Twee zijn zeer erg gekwetst geworden. Albaneesehe bandieten. Constantinopel. Eene bende Alba neesehe bandieten begaf zich in het Grieksche dorp Chlena, bedreigde de boeren alles in brand te steken en de schoolkinderen te vermoorden, indien de ouders geen 10 pond per leerling betaalden. Zoo maakte de bende zich meester van 200 pond juweelen en levensmiddelen. Daarna trokken de roovers heen zonder te worden veront rust. Schouwburgcensuur Londen. De Times meldt dat de censuur de opvoering verboden heeft van het tooneelwerk La Grive ui den Adelphi-schouwburgte Londen, waar M. Guitry eene reeks Fransche voorstellingen dacht te geven. Men schrijft in bij den Uitgever, bixinudestraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale c:i Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Schipbreuk. Napels. Het stoomschip Batavia is hier aangekomen, hebbende aan boord 300 landverhuizers, afkomstig van de Slavonia welk vaartuig na bij liet eiland Flor es vergaan is.. Visschersvaartuig vergaan. Parijs. Het visschersvaartuig France thuisbehoorende te Greve- lingen, is nabij IJsland vergaan. De bemanning werd gered. De Christene-Democraten zijn onze tegenstrevers indien zij er somtijds hebben in toegestemd cartels te slui ten met Liberalen en Socialisten, dan was het enkel op aandringen hunner ongeduldigste aanhangers, die kost wat kost de volksgezinde hervormin gen algemeen stemrecht, persoon lijke dienstplicht, degelijk werkers pensioen, enz., wilden doen door dringen. Nochtans dient er te worden ge zegd dat die tegenstrevers wat eer lijker en openhartiger te werk gaan als de clericalen en dat zij niet ge woon zijn de waarheid onder stoelen of tafels te steken. Terwijl de weldenkende bladen, zooals het Journal d' Ypres, 't Nieuws blad, het Nieuws van den Dag en an dere organen van dien deeg, zich de meeste moeite geven om de beteeke- nis der provinciale kiezingen van Me- chelen en Loochristy op hunne man nier uit te leggen en beweeren dat den liberalen vooruitgang, in die streken, te danken is aan plaatselijke redenen, bekennen de Christene-De mocraten ronduit dat de Liberalen, op den buiten, eenen reuzachtigen stap vooruit hebben gedaan. Een hunner meest verspreide orga nen, Het Vrije Woord stelt vast dat de clericale partij overal aan het afbrokkelen is en zie hier in welk le vendig portret dit blad de Woeste- partij weet uit te schilderen Verleden Zondag hebben er ver- schillige provinciale kiezingen plaats gehad. Zij hebben nogmaals bewezen dat de katholieken achteruitgaan, dat zij afbrokkelen zooals wij het zoo dikwijls geschreven hebben. In 't kanton Loochristi hebben de katholieken omtrent 700 stemmen verloren de liberalen zijn geklommen tot 3,250 stemmen de katholieken zijn gevallen van omtrent 4,850 op 4,200. Een ommekeer van 457 stem men is voldoende om de katholieken te doen vallen en dat in 't harte van Vlaanderen, in eene Landbouwstreek. Zoolang de katholieken geen ech te, radikale, en gansch op haar eigen bestaande volkspartij niet enkel zul len dulden maar zelfs steunen, zullen zij achteruitgaan. Te Mechelen ook is een katholiek gevallen de liberaal is gekozen. En de katholieken Zij dansen en springen en kijven en vechten onder elkaar en denken dat er aan hun macht geen vergaan is, lijk nen verloren zoon die brast en smeert tot dat hij door den deurwaar der uit zijn huis wordt gezet en de verkens mag gaan hoeden. De oppo sitiepartijen hebben 50,000 stemmen meer dan de katholieken van dag tot dag de vrije, de krachtige ele- 'V.' rten der bevolking verliezen en de Landwacht't Volksken, 't Nieuws van den Dag, dat maakt maar van zij nen neus, dat maakt maar beslag lijk 'nen steeman die op een kleine buitenkermis paradeert met een wandelstok van 25 c., manchetten en col van papier en een papieren half hemd op zijn bloot vel, en zich dan inbeelt dat hij als millioennair aanzien wordt door de boeren met 't vallen van den avond vraagt men hem op hoeveel tijd hij naar de stad kan loopen en zijn pretentie valt in den grond van zijn broek, 't Zal toe komende jaar ook wel zoo zijn met de behoudsgezinde windmakers. Ge denkt u Frankrijk, mijnheeren. Hoe de zaken toch al veranderen Waar is de tijd dat de bisschop pen en de priesters, heel Vlaanderen door, iedereen onder hunne heer schappij deden buigen Hedendaags ziet men duizenden en duizenden buitenlieden het hoofd op heffen en openlijk aan den priéster lijken dwang, weerstand bieden. De clericale kudde is uiteen geloo- pen en de macht der geestelijkheid, en de invloed van den adel zijn onbe kwaam geworden om de weggevluch te schapen terug naar den stal te brengen. Immers de geschiedenis is eene eeuwige herhaling Een rijk van dwang Duurt niet lang Die woorden zijn niet van ons, maar van M. Woeste, die ze uitgesproken heeft op de jongste vergadering der rechterzijde. Wij lezen inderdaad textueel in De bien Public, orgaan van den bisschop van Gent, datum 6 Juni laatstleden M. Woeste estime que le parti catholique souffre de vieillesse et d'usure, il ne faut pas agiter des ques- tions qui le divisent In 't Vlaamsch M, Woeste is van gedacht dat de katholieke partij, die oud en versleten is, geene kwestiën mag op werpen die haar verdeelen. Wij bedanken M. Woeste om die woorden en schrijven die op. In tijd en stond zullen wij die aan het kiezers korps weten te herinneren. De katholieke partij is oud en versle ten Welnu, toekomend jaar zullen de kiezers die oud en versleten partij den rug toekeeren en stemmen voor de springlevende partij, voor de demokra- tische partij Toekomende jaar zal eene vooruit strevende, democratische partij de oud en versleten katholieke partij vervan gen Willemsfonds. Reeds mochten wij met genoegen melden de buitengewone en weldadi ge bedrijvigheid door de afdeeling Aalst aan den dag gelegd. Deze streeft er naar, om, voor eigen leden zoowel als voor het volk, een centrum te wor den van intellectueele ontwikkeling door het woord, den zang en het boek Het werk, dat gestadig toeneemt, is in verschillende afdeelingen gesplitst. De Letterkundige en wetenschappelijke afdeeling hield onlangs een belangrij ken kunstavond waarop Vlaamsche lie deren werden gezongen en D1' Van Cau- teren sprak over Kindersterfte Ten sterkste dient het pogen gepre zen geworden, om ook in omliggende dorpen binnen te dringen, die tot nu toe ontoegankelijk schenen voor het vrijzinnige woord en de onbekrompen gedachte. Reeds nog de Aalstersche af deeling met fierheid er op wijzen, dat ze een kostelooze biblioteek heeft op gericht te Nieuwenkerken. Ze werd ge opend met een mooi Vlaamsch concert en een voordracht over het Willems fonds en het nut van het lezen De zelfde poging wordt thans te Erembo- degem gewaagd. Verleden Zondag richt te dezelfde afdeeling een liederavond in te Dieghem, met medewerking van de afdeeling St Joost ten Noode. Een tekstboekje, met tal van onze schoonste liederen, werd onder het publiek uit gedeeld en droeg er niet weinig toe bij om het in de kennis van onzen liede renschat in te wijden. De heer A. Brijs sprak er over Willem den Zwijger. Te Sl Nikolaas trad de heer A. Van Werveke, de bekende conservator van het oudheidkundig museum te Gent, op met het onderwerp Het Graven steen (met lichtprenten) Te Lier richtte de afdeeling een voordrachtavond in met den bond der Oudleerlingen der staatmiddeibare school, Dr Marten Rubelsteiin, uit Ant werpen, sprak er over René De Glercq. Een reeks der schoonste liederen, ge toonzet op woorden van dezen dichter, werden met veel bijval gezongen. Te Tongeren gaf de Tooneelmaat- schappij De Vlaamsche kring eene vertooning ten voordeele van de bi bliotheek, die de afdeeling wenscht uit te breiden. Te Nieupoort sprak de heer J. De Jaegher over De Gist en de Gistings nijverheden terwijl te Veurne de heer Dr Barbier, voor velen een voorbeeld van toewijding, een bloeiende en geest driftige rede hield over Zannekin en zijn tijd Een verzorgd concert luis terde dit feest op, dat een uitmunten den indruk heeft gemaakt. De afdeeling Eecloo gaf aan den heer O. Stegers de gelegenheid een on uitgegeven novelle voor te lezen. Voor de 83t0 maal richtte ze een studiereis in voor de leden, die nu naar Brussel trokken om, onder bevoegde leiding de museums te bezoeken. Vroeger werden Damine, Sluis, Brugge, Oude- naerde, Mechelen, Antwerpen en Gent bezocht. Dergelijk werk bewijst het machtig leven van het Willemsfonds, waarvan we niet genoeg het nut voor onze libe rale beginselen kunnen schatten. Het Journal d'Ypres zal ze ons wellicht in 't lange en in 't breede ge ven. Vergenoegen wij ons dezelve met dankbaarheid bekend te ma ken. De ministers Schollaert en Lie- baert hebben ons te gelijk de vol tooiing beloofd der vaart en betere gemeenschappen te geven voor Brus sel geene stiltanden te Kortrijk. Na vijf en twintig jaren en op het LU DE WEER 1; 1 11 l il 1 H 9 1 ■BB

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1