Lantaarnaansteker, ZOMERSEIZOEN INTERNATIONALE RIJDERSSTRIJ ZONDAGRUST Mengelwerk. 40 LOTGEVALLEN EENER WEES Velodroom van Yper. Gouden Bruiloften. Algemeene Verlichting Lijst der Apothekers De Zon- en Feestdagen M. L. AEKTSENS, oogenblik dat zij zich bereiden eene tuimelingte maken hebben onze goede ministers zich herinnerd dat het tijd was voor hen zich bezig te houden met onze vaart van de Lei naar de Yperlée. Zij hebben begrepen dat het spel der kredieten welke men daags vóór iedere wettelijke kiezing inschreef en die men nooit verteerde, lang genoeg geduurd had en dat men iets anders moest hebben. Zij hebben dus aangekondigd dat de kwestie der voltooiing van de vaart het voorwerp zou zijn eener aanbe steding en dat, indien de onderwor pen ontwerpen voldoende waren, zij zouden uitgevoerd w orden. De tijd zal ons zeggen wat deze nieuwe op lossing waard is indien zij ernstig is of indien het eene kiesreklaam van een nieuw slach geldt. Laat ons hopen. Maar wat zeker meer genoegen zal doen aan de Yperlingen, is dat onze ministers, zonder vertoeven, de kwestie van de afschaffing der ver drietige stilstanden in de statie van Kortrijk besloten hebben. Men herinnert zich dat M. Nolf, tijdens zijne interpellatie over de slechte in richting van den dienst der reizigers treinen in YVest-Vlaanderen, de aan dacht van den heer minister van spoorwegen getrokken had op de oude uurtabellen der compagnie en deze van den Staat, uurtabellen die altijd van krachte zijn en de reizigers verplichten tot lange stilstanden in de statie van Kortrijk. Men zal zich ook herinneren dat M. Nolf aan M. Hel- leputte gevraagd had, indien hij den 13 Juni naar Yper zou komen, dat hij niet komen zou met een bijzonde-' ren trein en door zich zeiven zou oordeelen over de aangenaamheden van den regel die aan onze bevolkin gen opgelegd was. MHelleputte heeft er voor gezorgd deze uitnoodiging niet te beantwoor den, hetzij dat hij te goed de spoor wegen kent, hetzij hij de verplich - ting niet heeft willen op zich trek ken beloften van verbeteringen te doen, want wanneer hij belooft, hij houdt het, hij heeft het gezegd het het is om die reden dat hij nooit be looft. Daarentegen hebben de heeren Schollaert en Liebaert beloofd, zjj hebben uit al hunne macht beloofd. Geene verdrietige stilstanden meer te Kortrijk Het is een onzin nu dat het geheele net aan den Staat is.... en dé daad bij het woord voegende, hebben onze twee ministers eene au tomobiel besteld bij M. Hof lack en hebben zich doen naar Kortrijk voe- DE Uit het Engelsch. Drie en twintigste hoodstuk. Een vriend in droefenis. Ik was natuurlijk wel wijzer dan om hein te zeggen wat ik zoo pas van mijn heer W*** had gehoord, maar ik ben nog nooit nieuwsgieriger naar iets geweest, dan om te weten, hoe die zaak zou afloopen. Twee of driemaal maakte ik met mijne vrouw afspraak om eens naar buiten te rij den, Amelia te bezoeken en naar den uitslag te vernemen maar den dokter had nooit een dag meester van zijnen tijd, en telkens kwam er verhindering. Eindelijk op een Zondag, hoorde ik de stem van mijnheer Grahams keukeumeid bij mij in de keuken (eene nicht van haar woont hier) en ging naar beneden om na vraag te doen. Die vrouw is eene vriendin van u, Geertrui, en durft wel spreken als het u aangaat. Zij zegde mij de waarheid, geloof ik, alhoewel niet al de bijzonderhe den. Het was naar een paar dagen later toen ik Graham weder zag. Zoo, zegde ik, wanneer gaat gij op reis Morgen, ant woordde hij. Zoo waarlijk, zegde ik, dan zal ik uwe dames niet. meer zien. Wilt ge een pakje van mij voor Geertrui mede ueinen Ik weet niets van Geertrui, ren om er den exprestrein ten 19-00 ure te nemen naar Brussel, zonder den stilstand van een uur te onder gaan dat het bestuur oplegt aan de gewone stervelingen. En ziedaar hoe onze eerste minis ter de afschaffing besloten heeft in de statie van Kortrijk zonder zijnen minister van financien, M. Liebaert, te doen schreeuwen, die zorg dra- gende over eene ledie kas, de tegen strever is van alle nieuwigheid, aan de spoorwegen gelijk overal elders. Zondag 20 Juni laatst was een schoone sportdag voor den velodroom van Yper. Het programma, dat aller aanlok- kelijkst was, had zeer veel volk toe geroepen men mag niet vergeten dat ruime 6.000 personen kunnen plaats vinden in den velodroom. Het weder, 's morgens zeer wan kelbaar, was met den middag opper best geworden. Verscheidene loopers der koersen voor beginnelingen en liefhebbers hebben gevallen, maar niet een werd gekwetst. Te midden der eerste manche van de koers voor motocycletten tusschen Jan Olieslagers en Simon, kwam de motor van deze laatste in vuur, ter wijl hij reed aan de snelheid van 100 per uur. Hij kon erin gelukken zijn motor stil te houden en hij zelf werd niet verbrand. Dit verwekte groote opschudding onder de talrijke aan- schouwers. Ziehier nu de technische uitslagen der koersen I. Koers der beginnelingen. Finaal 1. SESIER, Yper; 2. Noppe 3. Buyse 4. Gheysen 5. Carlier6. Louf, Yper7. Seys, Yper. II. Koers voor liefhebbers. 10 kilometers. Winnen de premiën De Smet 1, Veschoore 1, Vanbauw- hede 1, Vandorpe 1. Finaal 1Dorvillers 2. Lamon. 3. Coussement 4. Abry. III. Vervolgingsmatch. ie Manche 1. Wancour 2. Ri- gaux. Tijd :4 m. is. 3/5. 2e Manche 1. Wancour 2. Ri- gaux. Tijd 3 m. 3 s. 3/5. IV. Snelheidskoers. (3 toeren piste). ie Manche 1. Moretti 2. Marcel- li 3. Duquesne. Tijd 2 m. 6 s.2/5. 2e Manche 1. Duquesne 2. Mar- celli Moretti. Tijd 2 m. 6 s. 3/5. 3e Manche 1. Duquesne 2. Mar- celli. Tijd 2 m. 5 s. 4/5. antwoordde hij stijf, Wat hervatte ik, mij zeer verwonderd houdende, is zij dan bij u weg Ja, antwoordde hij. En durfde zij zegde ik, zijne eigene woorden herhalende, u met zulk eene oneerbiedigheid behandelen zoo met uw gezag den spot drijven - Dokter Jeremy, riep hij uit, ik verlang niets van dat meisje te hooren zij heeft ziuh even ondankbaar als onverstan dig gedragen. Wat dankbaar betreft, Graham, zegde ik, ik meende u te hebben hooren zeggen, dal het slechts een gunst bewijs te meer van u zou zijn als gij haar medenaamt, en ik kan niets anders zeggen, of ik denk dat het verstandig van haar is, als zij zich een onafhankelijk bestaan ver schaft. Maar het spijt mij waarlijk voor u en Amelia; gij zult haar zoo missen. Wij kunnen uw medelijden wel ontberen, mijnheer, antwoordde hij, met iets dat geen verlies is. Zoo inderdaad hervatte ik. Ik dacht integendeel dat Geertruides gezelschap wel een verlies zou zijn. Juf vrouw Ellis gaat met ons mede, zegde hij, met bijzonderen nadruk, die scheen te moe ten aanduiden, dat zij iemand was wier ge zeischap alle ander gemis vergoedde. Ha, zegde ik, eene lieve vrouw, die juf vrouw Ellis Graham keek zuur, want hij weet dat ik een hekel aan jufvrouw Ellis heb. Maar gij liadt toch beter moeten doen, dokter Jeremy, sprak zijn goedhartige vrouw, dan om iemand zoo in zijn zwak aan tasten dat was hem voor een niet uit zijn humeur brengen. Ik zette hem maar voor Geertrui be taald. vrouw. En ik geloof niet dat Geertrui ver langt, dat gij hem iets voor haar betaald zet. Ik twijfel er niet aan of zij koestert nu Moretti is verschoven omdat hij Marcelli belet heeft, nochtans zonder slecht inzicht. V. .Vatch voor koersmotocycletten. ie Manche (5 kilometers) 1. Olie slagers 2. Simon, opgehouden). Tijd 3 m. 29 s. 2e manche (5 kilom.) 1. Oliesla gers. 2'. Simon, op 2 meters. Tijd 2 m. 33 s. 2/5. Olieslagers stelt het record vast voor de toer der piste van Yper, (333 m. 33 c.), in t2 seconden. Wij vernemen dat Zondag 11 Juli, nogmaals schoone koersen zullen plaats hebben. Onder andere hebben wij eene koers achter zware motos van 80 kilometers, in twee reeksen. Dit belooft veel en volk zal er in den velodroom niet ontbreken. Maandag 11. hebben de heeren Albert Lacante en zijn schoonbroeder Joan nes Michiels hunne gouden bruiloften gevierd. Van 's morgens ten 3 ure waren de geburen aan het werk 0111 hunne hui zen te versieren en te bevlaggen en gaven aan de buurt een schoon en vroolijk uitzicht. Ten negen ure kwam een rijtuig de jubilarissen halen en voerde hen naar het Stadhuis, waar de heer Schepen van den Burgerstand de gewone formaliteiten deed en den ju bilarissen een geschenk aanbood. Van daar begaven zij zich naar S'-Pieters- kerk waar eene plechtige mis ter hun ner eer gezongen werd en eindelijk begaf de stoet zich ten huize der jubila rissen om te ontbijten. In den loop van den dag gingen de genoodigden, die door een groot getal familieleden samengesteld was, de ver sieringen der straat bezichtigen en ont vingen overal de hartelijkste geluk wenschen hunner geburen. Het was volop feest in de Klaverstraat en op het Zaalhof, waarde jubilarissen wo nen, er werd gezongen en gedronken op de gezondheid der gelukkige echt- genooten die alzoo hun huwelijk her dachten. 'S avonds rond 6 ure ging de Maat schappij der Gedecoreerde Werklieden stoetsgewijze, met hun vaandel aan 't hoofd, hunnen voorzitter Albert La cante gelukwenschen. Een kostelijken bloemtuil alsook een geschenk in geld werd hem aangeboden. Ter dezer ge legenheid nam de heer Cyriel Eeck- hout het woord en in den naam zijner medebroeders en van den Heer Eere- Voorzitter der Maatschappij bood hij de gelukwenschen aan van allen die den heer Lacante zoo zeer genegen waren. Dan vergezelden de jubilarissen de nog de welwillendste gezindheid voor den heer Graham. Dat doe ik warlijk, mevrouw Jeremy, sprak Geertrui hierop. Hij is een zeer edel moedig en toegeeflijk vriend voor mij ge weest. Behalve wanneer gij uw eigen zin wildet hebben, merkte de dokter aan. Wat ik zelden deed als het met zijne wenschen strijdig was. En als dat nu toch gebeurde Dan achtte ik het altijd mijn plicht mij aan hem te onderwerpen tot dat een hoogere plicht mij dwong om anders te han delen. En toen, lieve, zegde mejuffer Jere my, durf ik wel zeggen dat het u smartelijk was hem te moeten mishagen en dat is een echt vrouwelijk gevoel, dat dokter Je remy in zijn hart niet anders kan doen dan goedkeuren, hoewel men zeggen zou, als men hem zoo hoort spreken, dat hij het aardig vond als een jong meisje liehebberij had om een oud heer te overbluffen. Maar laten wij niet meer daarover spreken. Hij heeft uitgepraat, en nu is het mijne beurt. Ik wil nu van u hooren hoe het u gaat. Geertje, waar gij woont en hoe het onder wijs geven u bevalt. Geertrui beantwoordde deze vragen en de dokter, die jufvrouw Sullivan als esne vriendin van True en Geertje had hooren noemen, in den tijd toen hij den eersten in behandeling had. deed nu nader onderzoek naar den staat harer gezondheid. Het begon nu dicht te sneeuwen, en daar Geertruides verlangen om tijdig te huis te zijn haren vriendelijken gastheer en zijne vrouw zeer duidelijk bleek, drongen zij haar niet om langer te blijven, en nadat zij verscheidene leden der Maatschappij op een klein,,-, stapje dat zij ondernamen in hetu kaal der Maatschappij der Gedecorek de Werklieden teruggekeerd zijnd heerschte opnieuw de grootste y»! broedering onder de leden en dei, bilarissen ten slotte gaf de heü Cyriel Eeckhout, in eene korte aan spraak, de herinnering der 0uh Gedecoreerde Werklieden en van dei gewezen Weldoener der Maatschap* wiens portretten het lokaal vereerfij ken en die de gevierde jubilarisse ook schenen te begroeten en geluk t wenschen. Op iedere aanspraak heeft den Voor zitter met hartroerende woorden antwoord en bedankt. Het feest eindigde te midden de algemeene vreugde na eene schitteren de luchtsteking en een vuurwerk da ter hunner eer afgeschoten werd. STAD YPER. 1909. Zondag 27 Juni, ten 6 ure, CONCERT, door de Société Philharmojpqu van Komen-Frankrijk (75 uitvoerders Zondag 4 Juli. ten 8 ure, CONCERT, door de Koninklijke Fanfan Zondag 11 Juli, ten 8 ure, CONCERT, door de Stadsharmonu Zondag 18 Juli ten 2 ure, ingericht door den Cercle Équestre. Ten 8 ure, CONCERT, door de Koninklijke' Fanfari Woensdag 21 Juli, (NATIONAAL FEEST) ten 8 ure, CONCERT, door het muziek van het 3" linie regimen van de Groote Markt. Zondag 25 Juli, ten 8 ure, CONCERT, door de Stadsharmo/y'e. van dienst zijnde van 's middags lol 10 uren s'avondJ VOOR 'T JAAR 1909. ZONDAG 27 JUNI 1099, BOTERMARKT, rJ^TPEIlJ malen had beloofd hij de eerste gelegel heid haar bezoek te herhalen, reed zij rJ den dokter heen. I Vier en twintigste hoodfdstukI Vermeerdering van zorgel Ik heb al gedacht, zegde Geertrl toen zij het huis naderde, hoe wij tl zullen aanleggen, dokter, om jufvroil Sullivan niet te doen schrikken. I Wat zou haar doen schrikken vrJ de dokter. I Wel, als zij dadelijk hoort dat I een dokter zijt. Ik geloof dat het beter ïl eerst te doen voorkomen als een vriend, I mij om het slechte weder naar huis gebral heeft. 1 Zoo, zoo, dus zullen wij een comefl tje spelen Tooneelbestuurder, Geert! Flint onbekends vreemdeling, dok! Jeremy. Ik ben gereed. Wat moet ik eel zeggen I Dat laat ik voor een wijzer hoofd -I het mijne over, dokter, en ik verlaat fl geheel op uw beleid om van baar te verfl men wat gij noodig hebt te weten, en hfl eert langzamerhaud te ontdekken dat fl een dokter zijt. fl O ja, mij oerst houden alsof ik een H woon mensch en maar een beetje nieuwsgfl rig was. Dat zal mij wel gelukken, defl Zij traden binnen. Toen zij de deur °P® de stond jufvrouw Sullivan meteen be'r<H ken gezicht van haren stoel op, en zij nauwelijks tot Geertrui haren vriend H bekend gemaakt om met zichtbaren ang^M vragen, of zij Gooper niet hadden roed0 S bracht. H Neen, antwoordde Geertrui. Is nog niet te huis gekomen H OF DE

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2