Lantaarnaansteker, Stadsnieuws, Geen man Geen cent Geen kanon meer Mengelwerk. 41 LOTGEVALLEN EENER WEES Wetsontwerp Woesle. Gijle is. lil erikale postzegels, 8)e terechtwijzing. eenen leergang van werktuigkunde. Dat bestaat in vele steden. Deze zaak zal onderzocht worden. M. Lemahieu spreekt nog over de kwestie der pompiers op het Wieltje. M. Sobry (in 't vlaamsch), vraagt de plaatsing eener haag langs het water der vesten, voor het gedeelte begrepen tusschen den zwemkom en de statie. Dat zal veel verfraaien en zal de onge vallen beletten (4). De Raad bespreekt deze kwestie die in eene naaste vergadering zal verhan deld worden. De openbare zitting wordt ten 6 ure 15 m. geheven. Dit was de strijdkreet waarmede de klerikalen het liberaal ministerie van 1884 omver wierpen. Geen man meer Welke klucht spelers Nauwelijks waren zij aan 't hoofd of het liedje veranderde. Onder het liberaal ministerie van 1878 tot 1884 bedroeg 't jaarlijksch kontingent 12,000 man. Weldra brachten die veelbelovers van katholieken het jaarlijksch getal der in te lijven mannen op 13,000 hetzij 1000 meer dan onder 't liberaal bestuur Ziedaar hoe de klerikalen hunne kiesbeloften hielden van Geen man meer Daarbij valt nog op te merken, dat zij die verzwaring nog verergerden met den tijd voor het bekomen van 't be paald verlof van acht tot veertien jaar te brengen Geen cent meer was hun twee de kreet. Weihoe Geen cent meer Maar se dert 1884 is het bedrag van het jaar lijksch krijgsbudget bijna verdubbeld. Hier ook deden de klerikale veelbe lovers juist het tegenovergestelde van hetgeen zij gezegd hadden te zullen doen, indien de lichtgeloovige kiezers hun aan het schotelken brachten, waarmee ze nu kiesagenten vet kwee ken. Immers, in plaats van het gestemde geld als pensioentje aan de 65jarige ouderlingen te geven, deelen zij het onder alle slach van voorwendsels uit aan hunne zeer katholijke kiesdra- vers Wij keuren dat gedacht niet goed, M. Sobry. Het woord verfraaien is te veel. Dit zou eene groote uitgave veroorzaken en ware van geen nut. De jongens zouden spoedig gedaan heb ben om deze haag te vernielen. (N. d. R.) DE Uit het Engelsch. Vier en twintigste hoodfdstuk. Vermeerdering van zorgen. Doch eer zij hem kon aanspreken, werd hare aandacht door een ander, geheel on verwacht gezicht getrokkeu. Tegen een muur van het vertrek, vlak tegenover de deur, stond een bed, waarin iemand scheen te liggen slapen. Nauwelijks echter was Geertrui binnen gekomen, of de gedaante kwam eensklaps overeind, zag haar strak aan, stak eene hand uit als om haar af te weren, en gaf eenen doordringenden g'1- Gezicht en stem waren niet te misken nen, en Geertrui, bleek en bevende, voelde eenen zweem van haren vroegeren angst herleven, toen zij de welbekende trekken van Nan Grant voor zich zag. Ga weg ga weg schreeuwde Nan, toen Geertrui, na een oogenblik aarzelend, verder binnen kwam. Wederom bleef Geertrui staan, want de oogen van Nan blikkerden zoo wild, dat zij bevreesd was om hare duit nog meer op te wekken. Nu kwam jufvrouw Miller tusschen beide en zegde Wel, tante Nancy, wat scheelt Geen cent meer Toedan far ceurs De klerikale ministers met hunne meerderheid stemden meer dan 75 millioen voor de Maasforten te Namen en te Luik. Verleden jaar stemden ze weeral het katholiek ontwerp, strekkende om nieuwe versterkingen te bouwen rond Antwerpen en de omheining der stad twee uren gaans achteruit te schuiven, iets wat meer dan twee honderd millioen frank zal kosten Ziedaar nog eens hoe de klerikalen al hunne kiesbeloften verbreken en onder de voeten trappen. Geen kanon meer was het derde lied van den klerikalen strijdkreet. Aan wie zullen zij dat wijs maken Immer waar ze nieuwe forten bouwen, daar moeten ook nieuwe kanons ko men. Dat was het geval voor de talrij ke forten rond Namen en Luik. Dat kostte eene heele reeks millioenen. Dit zal nu weeral 't geval zijn voor de nieuwe forten van Antwerpen waar van de bewapening door 't klerikaal Mi nisterie geschat wordt op 32 millioen, zonder de steertjes, die altijd zeer lang zijn, gelijk men bij ondervinding weet. Sinds Nieuwjaar stemden ze daarvoor reeds 9 millioen in de Kamers Ziedaar ten derde male hoe die kleri kalen hunne beloften houden. Waarom hebben de Belgen het nationaal leger niet Het Uitvoerend Gomiteit van den Al- gemeenen Belgischen Onderwijzers bond heeft in zijne jongste zitting, te Brussel, de volgende dagorde gestemd Gezien dat sedertl884, de Regeering 14 normaalscholen op 27 heeft afge schaft, doch anderzijds 39 kloosternor maalscholen heeft aangenomen Dat tusschen 1884 en 1905 de bis schoppelijke normaalscholen 11,039 diploma's van onderwijzers hebben af geleverd 65 en de normaalscholen van den Staat en van de stad Brussel 3,844 35 Dat deze verhouding tot voordeel van de aangenomen normaalscholen elk jaar aangroeit en dat, gedurende het driejaariijksch tijdvak 1884-1905, zij 71 2065 diploma's voor de aangeno men normaalscholen en 29 832 di ploma's voor de gelijksoortige gestich ten van Staat en Gemeenten was Beschouwende dat het verkrijgen van onderwijzers tusschen de Staatsge diplomeerden meer en meer lastig wordt Dat gedurende bovenvermelde tijd stip de gemeenten 1573 nieuwe benoe mingen hebben gedaan, waaronder u ?_Dat >s jufvrouw Flint, eene van de beste ]onge jufvrouwen der stad. Neen, dat is zij niet, riep Nan met woestheid. Dat weet ik beter. Jufvrouw Miller nam Geertrui nu ter zijde in de schaduw van het droogrek, en sprak zacht met haar, terwijl Nan, op haren elleboog leunende en in den donkeren hoek turende, waar detwee zich verscholen, waakzaam bleef luisterenGeertrui hoorde nu dat jufvrouw Miller eene nicht van Ben Grant was, maar hem of zijne vrouw in geene jaren had gezien, tot dat Nan eenige dagen geleden in den ellendigsten toestand en met de koorts, warvan zij nu lag, reeds onder de leden, bij haar was geko men. Ik kon haar geene huisvesting weige ren, sprak jufvrouw Miller, maar, gelijk gij ziet, heb ik geene plaats om haar te bergen. Het is niet alleen erg voor mij dat zij hier in de keuken ziek ligt, maar met het gewoel van de kinderen en alle andere ongemakken, vrees ik dat zij nog sterven zal. Hebt gij boven geene kamer die gij kunt missen vroeg Geertrui. Ja daar is het kamertje -van Jane, antwoordde jufvrouw Miller het meisje is zoo goedhartig als er een zijn kan, en zegde terstond dat zij hare kamer wel aan arme tante Nancy wilde geven en bij de andere kinderen slapen. Maar wij dachten dat het te duur uitkwam om daar ook nog vuur aan te houden, en dus wilden wij hier maar een bed stellen voor een paar dagen en zien hoe het met haar ging. Maar zij schijnt vandaag vrij erg te zijn, en aan haar doen en spre ken zou ik nu zeggeo, dat niet wel meer bij het hoofd is. Zij moest zeer stil worden gehouden, minstens 741 onderwijzers uit de aan genomen normaalscholen gekomen Beschouwende dat de lagere aange nomen en ondersteunde scholen tegen woordig 2,199 ongediplomeerde onder wijzers hebben Beschouwende dat er gebrek aan gediplomeerde onderwijzers is en het voorstel Woeste den toestand, zoo na- deelig aan het openbaar onderwijs nog wil erger maken ïeekent krachtig verzet aan tegen een gebeurlij k aannemen van dit voor stel en spreekt bovendien den wensch uit dat de Wetgevende Kamers de dub bel paragraph 2 en 7 van art. 19 der schoolwet, waardoor enkel de helft van het personneel der aangenomen, ondersteunde en vrije scholen moet gediplomeerd zijn, zou afschalfen. Waarom hebben de Belgen het verplichtend onderwijs niet Toen de liberalen, in 1884, het be wind neerlegden, beliepen de belastin gen, per inwoner gerekend, tot 28 frank en 02 c. In 1905, na een vier-en-twintigjarig klerikaal bestuur, bedragen die belas tingen 36 franks per kop. Bij het aftreden der liberalen, in 1884, beliep de openbare schuld, per inwoner, tot 299 fr. 95 centimen Na gedurende vier-en-twintig jaren het geluk te hebben gesmaakt, door de klerikalen geregeerd te wor den, heeft elke Belg nu eene schuld van 465 franks. In vier-en-twintig jaren heeft de kle rikale regeering het voordeel genoten te ontvangen 1 miljard 248 miljoen franks voortkomende van de begroo ting der belastingen Zij ontleende 2 miljards 53 miljoen 385,432 franks Eene kleinigheid Aldus had de klerikale regeering tot hare beschikking, in 't geheele, 3 mil jards 301 miljoen 385,432. En die spaarzame klerikale minis ters verteerden jaarlijks dooreen gere kend, 137 miljoen 500,000 franks meer dan hunne inkomsten Wat zou 't dan geweest zijn waren ze eens niet spaarzaam geweest Rekent daarhij dat de Belgische openbare schuld gestadig aangroeit. In 1884 bij de aankomst der clerica- len, bedroeg zij een miljard 771 mil joen En minister Liebaert bekende nog dit jaar in de Kamer, dat de Belgische Staatsschuld, op 1" Januari 1908, beliep tot de schrikkelijke som van drie miljard, 904 miljoen 550 franks. Gaan wij niet den dieperik in Waarom hebben de Belgen 't al gemeen zuiver stemrecht niet sprak Geertrui hierop, en als gij op mijne kosten in het kamertje van Jane vuur wilt aanleggen en voor haar wat gij kunt, zal ik mijn best doen om haar eenen dokter te zenden. Jufvrouw Miller wilde Geertrui met dankgetuigen overladen, maar deze viel haar in de rede en sprak Bedank mij niet, jufvrouw Miller. Nancy is mij niet vreemd ik heb haar vroeger gekend en voel mis schien meer belangstelling voor haar dan gij zelve doet. Jufvrouw Miller zag haar verwonderd aan, maar Geertrui, Jie zich moest haasten, kon zich niet ophouden om haar verdere ophelderingen te geven. Evenwel verlan gend om, zoo mogèlijk, met Nan te spreken en haar van hare welwillende gezindheid te verzekeren, ging zij onbeschroomd naar het bed, in weerwil van de flikkerende oogen, die strak op haar gevestigd ble ven. Nan, sprak zij, kent ge mij Ja, ja antwoordde Nan, half fluisterend en naar adem hijgende, hoe wel zij zeer snel sprak. Waarom komt gii hier Om u goed te doen hoop ik. Nan zag haar onseloovig aan en hervatte, even zacht en angstig Hebt gij Geertje ge zien Waar is zij Zij is wel, antwoordde Geertrui echter verwonderd over deze vraag, want zij bad gemeend dat zij herkend werd. Wat heeft zij van mij gezegd Zij zegt dat zij u vergeeft en medelij den met u heeft, en hoopt iets te kunnen doen om u te helpeD. Heeft zij dat gezegd sprak de zieke. Dan zult ge mij niet vermoor den De klerikalen plakken overal en tr op hunne brieven etiketten, in vorm van postzegels, met het opschrifi 25 jaren katholiek bestuur, 25 jare rust en vrede in plaats van dwang e schooloorlog. Wij zullen toekomende jaar andei postzegels uitgeven met het opschrifi België verlost van de klerikale dwini landij. 25 jaren verstomping en iniljo nenverbrassing. R. I. P. Anno lom Onze confraters les Nouvelles en Flandre hechten aan de ministeriëe beloften der heeren Schollaert Liebaert en aan de voorzegging^ van M. Fraeys, eene gewichtighe die zij waarlijk niet verdienen. Het is de eerste maal niet dat klerikalen van Yper aankondigen d zij de drie zetels zullen winnen in wetgevende kiezingen. Zij hebben h einde en verre geroepen, in 190 in 1902 en 1906 men weet well goede profeten zij geweest zijn. In 1900 werd M. Nolf gekozen m 8,287 stemmen tegen 22,924 ster men gegeven aan de klerikale 4,382 aan M. Lefevre, boerenkanc daat en 278 aan de lijst Lambot Leclercq (valsche socialisten). De klerikalen kondigden van daai na deze kiezing af, dat M. Nolf ma; een korten tijd in de Kamer zou z telen, twee jaren ten hoogste. In 1902, bekwam M. Nolf, wie: nederlaag men als zeker voorze had, 11,222 stemmen, tegen 25,9, gegeven aan de klerikalen. Bij de; kiezing, wel is waar, trok M. No ruimschoots voordeel uit een zeke getal stemmen welke hem gegera werden door kiezers van Poelcap^We, die de scheiding hunner gemeent eischten van deze van Langemarcl reeds oude wedereisching welke klerikalen altijd uitgesteld haddd en welke M. Nolf op de dagorde d| Kamer deed brengen. Het is waar ook dat de hevij strijd die twee jaren vroeger doori klerikalen tegen M. Lefevre, boerl kandidaat, schepen van Zillebek geleverd werd, een misnoegen hl laten bestaan dat den tijd niet gehl U vermoorden Neen, ze| niet. Wij hopen u te genezen en te pen. Jufvrouw Miller, die een kopje thee ingeschonken kwam nu daarmede nad Geertrui nam het kopje en bood het aan, die het gretig uitdronk, maar toch den rand naar haar bleef staren. Toen| gedronken had, liet zij zich zwaar op kussen vallen en begon onduidelijk te pelen. Het eenige woord, dat men kon staan, was de naam van haren zoon Stev Toen zij zag dat de gedachten der lij dl zoo verstrooid schenen, ging Geertrui,! zich nu wilde haasten om dokter Jereml te lossen, een weinig van het bed af, tegl zeggendd Goeden nacht Nan. Ik zal nog wel naar u komen zien Zult ge mij geen kwaad doen Nan, wederom opspringende. Wel neen. Ik zal zien u iets meij brengen, dat u smaakt. Maar brengt Geertje hier niet 1 Ik wil haar niet zien. Ik zal alleen komen. Nan ging weder liggen en sprakl meer zoolang Geertrui nog bleef hoeWf| haar strak in het oog hield tot zij de uit was. De oude Cooper maakte geene bezffl om zijne jeudige geleidster te vergeZj en hoewel het zoo hard sneeuwde en de dat hij doornat werd, kwam bij °l gens goed te huis, weinig later daD uu| dat G 'ertrui was eengegaan om hem 'el ken. B Dokter Jeremy zat bij het vuurmeL voeten op den haardrand, en met he' vj noegde gezicht van iemand die f OF DE Jf:

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2