Eene gebeurtenis ZONDAGRUST Allen gierigaards de klerikalen. Verstandige werklieden, leest dit In de Kamer. SPORT. LLOAHAHÜ TIETZ, Verdronken. Lijst der Apothekers De Zon- en Feestdagen M. A. ÜOMCK, De openbaringen van M. Buyl heb ben bewezen op welke wijze de open bare machten hunne hulp bieden aan de klerikalen om hunne werken te ondersteunen en van waar de kies- koek komt uitgedeeld aan de klerikale volksvertegenwoordigers voor hunne persoonlijke propaganda. Deze heeren houden niet op aan de liberalen te verwijten dat zij allen gie rigaards zijn wanneer deze laatsten al de liberale werken met hunne eige ne penningen ondersteunen, wanneer- de klerikale volksvertegenwoordigers hunne kiespropaganda maken met het geld van al de lastenbetalers zonder onderscheid. Hebben wij het recht niet hun het verwijt weder te sturen en hun luide toe te roepen Allen gierigaards de klerikalen Een klerikaal dagblad, waarvan de opstellers opgevoed zijn geweest in de school van Basiel, aarzelt nooit voor de onwaarschijnlijkste uitleg gingen, als zij maar schijnen hem uit den slag te trekken voor zijne sul achtige lezers. Weet gij hoe dit ellendig papiertje antwoordt op onze vragen Waar om hebben de Belgen het algemeen stemrecht niet Waarom hebben de Belgen den persoonlijken dienst plicht niet Onnoodig het u te zeggen, niet waar Gij hebt het geraden door eene rondzwaaing van eendom- men clown. Het is, zegt dit godvruchtig dag blad, omdat de liberalen die hervor mingen niet gewild hebben in de constitueerende vergadering in 1893. Maar de Ypersche werklieden (wij spreken van dezen die verstand heb ben) vergenoegen zich niet met die kromme sprongen van hansworsten die werken ten dienste van geweten- looze klerikalen. Zij weten dat indien zij het stem recht niet hebben ontbloot van voor rechten en getemperd door de E. V., welke de liberalen altijd gevraagd heb benhet is omdat de katholieken, (het Journal d' Ypres aan 't hoofd) het altijd bestreden hebben. Voor het overige de werklieden 5' van Yper en van het arrondissement weten dat de klerikalen aan het bewind zijn sedert 25 jaren, dat zij op een gegeven oogenblik 58 stem men meerderheid hadden, en dat zeg mij waar gij 'ie ringen hebt gelaten, /ij zullen er naar vragen, die inenschen, en wat zal ik hun dan zeggen Na eene poos van stilte, waaronder zij hare oogen strak op den muur gevestigd hield, hervatte zij zachter, maar met even veel ernst Neen, neen Steven, ik zal het nooit vertellen dat zal ik nooit, nooit. Zoodra dit woord over hare lippen was schrikte zij, ke-k om, zag Geertrui bij het bed staan, en gilde, met een gezicht vol angst Hebt gij het gehoord Hebt gij het I gehoord Ja, dat hebt gij, vervolgde zij. en nu zult gij het vertellen. O, als gij dat s doet Zi] deed eene poging om uit haar bed te springen, maar door eene inspanning geheel uitgeput, zonk zij weder op haar kussen neer. Geertrui thans geloovende dat, hare tegenwoordigheid de zieke te veel opwond, riep Miller en zijne vrouw, die, half ver Wachtende dien nacht opgeroepen te wor den, zonder zich te ontkleeden in de naaste kamer waren gaan liggen, liet de stervende aan hunne zorg over, en poogde in een an der gedeelte van het huis haar ontsteld ge moed en hare geschokte zenuwen te bedaren i Na verloop van omtrent een uur, van juf vrouw Miller vernemende dat Nau bedaar der was geworden, maar nu zeer zwak en nabij naar einde scheen te zijn, achtte Geertrui het best niet meer in de ziekeka- mer te komen, en bleet bij het keukenvuur zitteu nadenken over het vreemde tooneel, dat zij had bijgewoond. De dag begon juist aan te breken, toen jufvrouw Miller haar kwam zeggen dat Nan den laatsten adem had uitgeblazen. Geertruides werk van barmhartigheid, vergevens gezindheid en schristelijke liefde aldus volbracht zijnde, haastte zij zich naar sedert die 25 jaren, gedurende de welke zij alles konden doenzij aan het volk noch het algemeen stemrecht gegeven hebben, getemperd door de evenredige vertegenwoordiging noch den persoonlijken dienst, noch het verplichtend onderwijs. Zij weten ook, en zij zullen het zich op tijd en stond herinneren dat deze klerikalen een dingen niet vergeten hebben het isde geldkassen te vullen der pastoors.... hunne eepige vrienden. Vraag gesteld door M. NOLF, aan den heer minister van oorlog: Indien men moet geloof hechten aan eenige dagbladen, gewoonlijk goed in gelicht, zou er spraak zijn de oude vestingen af te breken die men be merkt bij het afkomen der statie van Yper, van het water te vullen, en op den watergepasten grond een kazern van gendarmerie te bouwen. Dit ongelukkig ontwerp is zeer ge hekeld, en talrijk zijn dezen die den ken dat het uitzicht der ingang van de stad zal verliezen met de verdwijning der overblijfselen van onze oude ves tingen, en de schoone beplantingen die ze versieren. Is het juist dat dit ontwerp opgelegd werd door de genie, en welk zijn de redens die zij vorderd om de gendar merie te bouwen op deze plaats en op geen andere. Antwoord vail den Minister. De plaats voor de kazern is gekozen geweest, 't akkoord met het gemeente bestuur, ten Noord-Westen van de Esplanade zelfs aan den hoek der Vooruitgangstraat, en op de rechttrek king der huizen die naar de statie wij zen. Verbist ol Vanderstuyit. Sinds de Belgische kampioenschap pen afgeloopen zijn, hoort men in de sportwereld van niets meer redetwis ten dan over den strijd die A. Vander- stuyft en Verbist in het kampioenschap der 100 kilometers geleverd hebben. Een sportblad van Brussel opent zelfs een referendum om aan de sportvrien den te vragen wie van de twee de bes te renner is. Op zulke vraag redelijk antwoorden is onmogelijk en dat wil len wij hier in een paar regels bewij zen. Onze lezers zullen zich nog wel her inneren, toen A. Vanderstuyft in het begin van het sportseizoen in den velo droom van Karreveld tweemaal het on derspit moest delven tegen Parent en Nat-Butler, dat Verbist in Duitschland reeds de eene overwinning na de ande re behaalde. Hun eerste samentreffen huis om haar uitgepuite krachten door rust te herstelien, en zich zoo goed zij kon te sterken voor den arbeid en het lijden, die haar noch verwachtten. Het was geene gewone kracht en stand vastigheid, die zij noodig had, om haar te ondersteunen in een tijdperk, gelijk tnen iu deze wereld dikwijls geroepen wordt te ge- moet te gaan, wanneer tooneelen van lijden, ziekten en dood elkander met zooveel snel heid opvolgen, dat eer men zich van den eenen schok kan herstellen, een andere we derom zijne zwaarte komt voegen bij den ree is overstelpenden stroom fu minder dan drie weken na den dood van Nan Grant, werd ook Paul Cooper door de hand des verdelgers getroffen en nr eene korte ziekte naar zijne laatste rustplaats gebracht en hoewel door geen van die beide sterfgeval len het diepste gevoel van Geetruides hart volkomen werd gewekt, was het geene lichte taak voor een geschokte zenuwen te bedaren. Nahefrvervullen, welkezij zich bij deze gelegenheid vrijwillig oplegde, en dat wel in eenen tijd, waarin haar gemoed door de vrees voor een veel gevoeliger slag werd gedrukt. Amelia's afwezigheid was ook eene zware beproeving voor haar, daar zij gewoon was zich op den raad dezer teedere vriendin te verlaten en in tijden van droefenis, geduld en onderwerping te leeren van haar die zelve een levend voorbeeld van deze deugden was. Slechts een brief had zij van de reizi gers ontvangen, en deze, door jufvrouw Ellis geschreven, bevatte weinig die haar kon voldoen. Wordt Voortgezet). had plaats te Leipzig, waar Vanderstuyft waarlijk onoverwinnelijk was. Verbist behaalde er de zegepraal en verplet terde waarlijk zijn tegenstrever, die er als laatste eindigde. Toen was Ver bist de beste. Dit duurde niet lang. Stilaan kwam Vanderstuyft weer in goeden vorm en vier weken geleden namen ze beiden deel aan den koers in twee manchen van 30 en 50 kilom. te Breslau. Hier wer.l Verbist tweemaal over wonnen. Den Zondag nadien trollen zij elkaar weer aan in eene koers van 100 kilom. te Breslau. Na een hardnekki ge strijd kon Verbist de overwinning behalen, maar Vanderstuyft bad ver scheidene ongevallen en daardoor ve le ronden verloren. Met veel moed reed bij door, haalde ronde per ronde in en eindigde als tweede op slechts 150 meters achter Verbist. Deze heeft ons zelf bekend dat Vanderstuyft zich in Breslau beter, getoond had dan hij. Toen kwamen de Belgische kampi oenschappen. Elkeen voorspelde de overwinning van Verbist ons blad was het eenige die de zegepraal van Vanderstuyft derwijze voorspelde De lezers die, zooals wij, de koersen in Duitschland vólgen, moeten met ons bekennen dat Vanderstuyft zich daar in den laatsten tijd beter getoond heeft dan Verbist', daarom geven wij hem de voorkeur. De duizende toeschouwers van de koers van verleden Zondag hebben ge zien dat wij waarheid spraken zonder ongevallen ware Vanderstuyft kampi oen van België geweest. Sommige bladen beweren dat de gangmaker van Vanderstuyft Verbist niet doorgelaten heeft. Dat noemen wij onzin. Verbist heeft lang genoeg achter zijn tegenstrever gereden als er niets in den weg was. Van voorbij te komen, daarvan was geen spraak. Rond den 50" kil. reed Vanderstuyft zelf zoo snel dat Verbist hem niet meer kon houden. Dat degenen die nog zouden twijfelen eens aandachtig de nieuwe rekorden overzagen die Vanderstuyft van den 30" tot den 00" kilometer opstelde, dan zouden dezen ongetwijfeld met ons zeggen dat er op de wereld geen ren ner bestaat die met zulke snelheid een andere kan voorbijsnellen. Om daaruit op te maken dat Vander stuyft de beste is, ver van daar, wij zullen alleenlijk den toestand beschrij ven zooals bij waarlijk op dit oogenblik is. Het verschil tusschen onze twee renners is tegenwoordig veel te klein om een van hun beiden als de beste aan te duiden. Vandaag zal Vander stuyft zegepralen, morgen zal het Ver bist zijn. De hoofdzaak is, aan bet hoofd te vertrekken daarin ligt de overwinning. De eene kan, in hunnen tegenwoordigen form, den ander niet voorbijsnellen. I11 alle geval mag België fier zijn over zijne twee zonen en indien Ver bist de nationale driekleur in den vreemde zal doen toej uichen dan zal er Vanderstuyft nog veie nationale over winningen behalen. Op de vraag, wie is de beste van de tweeantwoorden wij heel eenvoudig Verbist en Vanderstuyft zijn de twee beste stayers van de wereld. De ronde va.11 Frankrijk. Maandag morgend, om 5 1/2 ure, werd voor de T maal het vertrek gege ven te Parijs, van de ronde van Frank rijk. Deze koers jbestaat uit 14 etapen en bedraagt ongeveer 5,000 kilometers. 193 renners waren voor die groote koers ingeschreven. Onder hen telt men een twintigtal Italianen, de belgen Van Houwaert, Blaise en Defraye de anderen zijn allen Franschen. De eerste etape eindigde te Roubaix, (272 kilometers). Van Parijs af, houdt Van Houwaert het hoofd. De aankomsten in Roubaix geschied den als volgt 1. VAN HOUWAERT, belg, om 2 ure 48, met eene middel bare snelheid, van 29 kilom. 390 m. per uur 2. Erangois Faber, op eene lengte. Na hen volgen 3. Lapize 4. Blaise, belg 5. Ghristophe 6. Ernest Faber. 7. Garrigou 8. Trousselier 9. Gallet- ti, italiaan 10. Defraye, belg, enz. Men ziet dat de drie belgen de 1°, 4° en IQ" plaatsen veroverd hebben. Het is een goed begin voor hen, dat ben aanmoedigen zal de belgische kleuren dapper te verdedigen in die grootsche koers die duurt tot 1" Oogst. Woensdag, morgen vroeg werd te Roubaix het vertrek gegeven van de 2e etape, Roubaix-Metz (398 kilom.) De 34uren koers von Antwerpen. Zaterdagavond, om 6 ure, werd in den velodroom van Zurenborg het ver trek gegeven aan 21 koene renners, voor de koers van 24 uren. Voor ieder uur was er eene premie te winnen. De 1° werd behaald door Ivy. De 2' tot de 10" premie in begrepen worden behaald door Marcel Buysse. De ile door Golsaet, de 12e door Salès, de 13' en 14e door Buysse. Aan de 15° uur moet men ophouden om 8 ure 23 mi nuten, door den regen. Maandag om 12 ure 23 m., wordt de koers voortgezet, door 18 frissche ke rels. De 12" tot de 24° premien werden allen door den bewonderingswaardi- gen Buysse behaald, die eene oprechte prachtige koers leverde. die altijd zeker geheel het land zal naar Brussel doen trekken is de Groote Likwidatie van het Huis LEOiy H ARO TiETZ welke Maandag 5 Juli beginnen is. Nooit zal men zoo iets gezien heb ben. Luistert liever Vrouwenbloe- sen, genre broderie, aan 0-68. Parasols in zephyrstof, 0-45. Al bums voor 500 postkaarten, 0-95. Bureauclasseurs met metaliekhoe- ken, 0-95. 1/2 dozijn tafelmessen ébène en staal voor 1-25. Geëmail leerde emers, 0-75. 144 druk- knoopen voor 0-25 en duizend andere artikels te lang om hier te beschrij ven. Huisvrouwen, indien gij u wilt uitgeven voor uwe spaarzaamheid dan moet gij absoluut ons schrijven om de volledige lijst kosteloos te ontvangen voor van alles dat om zoo te zeggen voor niet verkocht wordt. Schrijft onmiddelijk Naamlooze Maatschappij 36-38, Nieuwstraat, BRU88EL. Een zekere Charles-Emile Ortille, kleermakersgast, 19 jaar oud, wo nende te Armentiers, was naar Belgie met eenige makkers gekomen. Zij gingen op de gronden der brijkebak- kerij van M. Debosque, van Armen tiers, gelegen op den weg van Pont de Nieppe. Hij baadde zijne voeten in de beek, maar glots in de klijtegrond. Zijne makkers riepen om hulp, maar toen zij terugkwamen was Ortille ver smoord. Het lijk wierd naar Ploeg- steert overgebracht. t— GEBRUIKT GIJ Duizenden huismoeders I gebruiken Sunlight voor den wasch, den onderhoud van de keuken en het huis OMDAT ZIJ ZUIVER IS vuil dienst zijnde van 's middags tol 10 uren s'avonds VOOR 'T JAAR 1909. ZONDAG II JULI 1909, RIJSELSTRAAT, (3, YPER. v -- ,s> -

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 3