De wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 15» Jun 1909. 5 centiemen. Vijfde jaar. Nr 56. Schandelijke verkwistingen. Wat hel miiilair ontwerp der regeering inhoudt. Hel klerikaal onderwijs. Provinciale Raad van Wesl-Vlaanderen. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. <o. Mijnramp in Spanje 750 mijnwerkers begraven. Madrid. Uit Belnez, bij Cordna, meldt men dat eene reeks grauwvuur- ontploffingen plaats hebben gehad in eene mijn. Verscheidene gaanderijen zijn ingestort, 750 mijnwerkers begra vend, 42 arbeiders werden daarna le vend, maar half verstikt en schrikke lijk verbrand, opgehaald, 10 liggen op sterven. Ook 17 lijken werden reeds bovengebracht. Opzienbarende zelfmoord. Kokio. M. Takao, voorzitter der compagnie der suikers, van Jouan, schuldig bevonden in de zaak van be drog, zelfmoordde zich met een revol verschot. De man met 24 vrouwen. New-York. De policie van San Francisco heeft aangehouden zekeren John Madison, beschuldigd van veel wijverij. De overheid bezit de bewijzen dat Madhison met tien vrouwen was ge huwd en bovendien trouwbelofte had afgelegd aan nog veertien an dere. Rijna alle slachtoffers waren wedu wen of gescheidenen, wonende in ver schillende steden van Noord- en Zuid- Amerika. In het gebergte. Bern. Een buitengewoon natuur verschijnsel kwam nu, midden Juli, voor in eene weide, hoog in 't gebergte van het kanton Appenzell. Eene kudde zwijnen, welke op 1400 meters hoogte was, werd verrast door de koude en bezweek. Opstand in China. Shanghai. Men beweert dat er een Musulmansche opstand is uitgebroken ten noorden van den Shang-Si en een andere in Kong-Sou, beide te wei ten aan hongersnood. Eene Engelsch-Duitsche groep han delaren werd den 21 Juni aangevallen te Anting. Men heeft uit Sinaufou Ghineesche soldaten gezonden om ze te bevrij den. De cholera in Rusland. S-Petersburg. Vrijdag waren er 107 nieuwe choleragevallen en 53 over- lijdens. liet aantal zieken bedraagt 721. Honderd elf nieuwe choleragevallen en 36 sterften werden sinds Maandag te S-Petersburg aangestipt. Het aantal zieken bereikt thans 797. Men meldt een cholera geval te Moscou, 13 geval len en5 dooden te Arkangel, 9 gevallen en 5 dooden te Vologda, een te Riga. De kiezingen in Japan. Tokio. Ten gevolge der zaak der suikers, moeten kiezingen plaats heb ben om de 23 volksvertegenwoordigers, thans gestraft, te vervangen. De kies strijd is vooral geopend tegen de partij welke vooral betrokken is in het schandaal. Talrijke politieke vergade ringen hebben plaats. D&rtien spelden in een lichaam. Bern. Een jong meisje van het kanton Bern naaide en al naaiend, stak ze spelden in den mond. Toen er der tien waren, verschrikte ze en daardoor slikte ze heel het pakje in. Thans werd ze geopereerd en uit hare maag haalde men al de spelden. Zij is op weg van genezing. Men schrijft in bij den Uitgever, bixfnudeslraal, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ganseh België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onlerteekend toe te zenden. Weet gij, beste lastenbetalers, hoeveel het meubelen en opschikken van het Hótel van M. Delbeke, Mi nister van openbare Werken tot nu toe aan 's lands schatkist heeft ge kost Ziehier Uitgaven voor 1907. Meubelen 15,095-00 Tafelgerief in massief zilver 29,440-65 Bedden 234-00 Borstels 887-10 Potten en pannen 968-10 Stoven 1,259-20 Buis (voor de naaste kiezing 125-20 Keukengerief 586-45 Timmerwerk 3(3°5-50 Meubelen 4,758-00 ld. 4,684-25 Schilderij 1,000-00 ld. 250-00 ld. 1,500-00 Regulateurs 147-50 Behanging 142-25 Gazvuur 55~°° Stoof 84-15 Verschillige voorwerpen 682-35 Stoelen 33-00 Kassen 954-70 Schilderij 500-00 Meubelen 24,622-35 ld. 4,846-50 Venstergarnituren 16,623-92 Linnen 26,032-40 Zilverwerk 2,196-75 Glazen en tellooren 12,662-99 Badkamer 2,135-00 Meubelen 12,450-00 Inlijstingen 127-00 Tapijten 6,329 46 Schouwgarnituren 12,405-00 Schaapvallen 199-00 Verschillige voorwerpen 594-60 Meubelen voor de eetzaal 12,045-00 Schouwvuren en aanhoorig- heden 5U35-43 Planken 108-85 Schilderij 800-00 In 1908. Glazen en tellooren 435-00 Lanteern, kookstelsel, enz. 113-80 Gordijnen en kaders 1,190-00 The-stelsel 30-00 Vlag en aanhoorigheden I1[5-45 Vazen 750-00 Varia 79_25 Tabouret 17-00 Ditmaakteen total van 5sïl 7,S38 frank en 35 centiemen Is dat gepeperd ja of neen Er zijn voor 93,000 frank meubels. Wat denkt gij van het tafel-service in massief zilver waarvoor wij 29,440 frank moeten uitsplijten. En linnen voor 26,032 frank 't is genoe^ om tien winkels te gerieven. Glazen en tellooren voor 12,662 frank, staat uw verstand daar niet op stil Voor 1000 frank potten en pannen, en voor 887 frank bortels Maar wat denken de kleine staatsbedien- Nu weten we dan eindelijk toch wat het ontwerp van de militaire her vorming der regeering inhoudt. Zoo als de heer Schollaert Woensdag- morgend op de vergadering der rechterzijde verklaard heeft, wordt de loting afgeschaft en vervangen door het stelsel één zoon per huis gezin, dat voor het eerst in den Bien Public voorgesteld werd. Er zijn in Belgie zoowat 26,000families, maar dit cijfer wordt op ongeveer 15,400 herleid uit hoofde der talrijke vrijstellingen, welke het wetsont werp bedingt. Voorloopig zal dit cijfer van 15,400 zelfs niet bereikt worden, aangezien de huisgezinnen welke tot hiertoe één zoon aan het leger gegeven hebben, vrij blijven van eiken verderen krijgsplicht, het geen gedurende drie, vier jaren, een te kort zal veroorzaken en onze le- gersterkte beneden het door den wet gever van 1902 vastgestelde cijfer va n42,8oo man in vredestijd zal hou den. Wanneer die tekort zal verdwe nen zijn, zal men den diensttijd kun nen verkorten en het getal jaarlijks binnên te roepen klassen derwijze verminderen, dat de jongens, die nu feitelijk gedurende 13 jaar onder krijgstoezicht blijven er naderhand slechts 8 of 9 onder- zullen zijn. De lichting zal den 1 Mei geschieden en de jongelieden zullen zes jaar tijd hebben, van 18 tot 24, om hun dienst te doen. De lange verloftijden wor den afgeschaft, eindelij k is de wet niet toepasselijk op de priesters en op al de kloosterlingen welke door de ker kelijke overheid erkend worden. Tot daar het ontwerp der regee ring, dat al de ministers mede on derteekend hebben. Zooals men ziet, spreekt het niet minst over de plaats vervanging, die dus feitelijk behou den wordt. Maar, zooals men weet, heeft de heer Bertrand, een voorstel neergelegd, waarbij dit hatelijk stel sel wordt afgeschaft. Welnu, op de vergadering der rechterzijde door den gewezen minister van der Brug gen ondervraagd over de houding welke de regeering tegenover dit voorstel denkt te nemen, heeft de heer Schollaert geantwoord dat hij en zijne kollegas de leden der meer derheid vrijlaten in deze kwestie naar goeddunken te handelen. De heer Woeste heeft het ontwerp der regeering bestreden, maar flauw tjes slechts. Ten slotte heeft hij zich daarenboven bereid verklaard in tegemoetkomingen toe te stemmen ten einde een vergelijk onder deleden der rechterzijde mogelijk te maken. De heer Levie heeft formeele te rughoudingen uitgedrukt betreffende het niet afschaffen der plaatsvervan- AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id den, die ter nauwernood 3 frank daags verdienen, van zulke schande lijke geldverk wistingen En de arme lastenbetalers die daarom hunne zuurgewonnen centen naar den ontvanger moeten dra gen. 't Is tijd dat de kiezers tusschen- komen om aan al dit brassen en smeeren een einde te stellen. ging. In naam der Antwerpsche Meeting heeft de heer Van Reeth tijd tot nadenken gevraagd. xMaar ver scheidene redenaars, waaronder de heeren Rosseuw, de Brocqueville, Pollet, Vict. Delporte, Heynen, Pir- mez, enz. hebben zich bereid ver klaard het ontwerp der regeering te stemmen. Natuurlijk geeft dit ontwerp ons, liberalen, geen de minste voldoening. En dat generaal Hellebaut, die zich steeds zoo kranig heeft aangesteld in de Kamer, nu klink trekt en met de wolven meehuilt, bewijst de waarheid van het oude spreekwoord Praten zijn geen oorden Dat is trouwens voor het oogenblik het belangrijke in de zaak niet. De vraag is wat de rechterzijde met het ontwerp der re geering zal uithalen, of zij het zal stemmen ofwel wijzigen en of de katholieke voorstaanders van den persoonlijken dienstplicht hun woord getrouw zullen blijven om met de linkerzijde de afschaffing der plaats vervanging te stemmen. De nederlegging van het wets voorstel heeft Donderdag namiddag in de Kamer plaats gehad. Woens- dagaanstaande zullen de afdeelingen der Kamer het wetsvoorstel onder zoeken. Het blad Journal des Instituteurs, or gaan van het onderwijzend personeel, deelt eene statistiek mede, opgemaakt door het komiteit tot verdediging der Nationale school. Hieruit blijkt en dit uit officieele cij fers dat de aangenomen scholen, dus de broerkens en zusterkensscholen op de laatste vijf en twintig jaren eene globale som van honderd zeventig milli- oenen franken aan subsidièn getrokken hebben van de Staat. Dat zijn dus honderd zeventig millioen die toch uit geene aartbisschoppelijke kas gekomen zijn. En dan beweren de klerikale gazet- kribbelaars, dat dit hunne scholen zijn, onderhouden met hunne centen. Aan onze propagandisten zeggen wij, vergeet dit cijfertje niet het moet nu het best van pas komen. Dinsdag werd de gewone zittijd geo pend, onder 't voorzitterschap van M. Loontjes, ouderdomsdeken. In zijne openingsrede handelt de heer gouverneur, Baron Ruzette, over zekere betrachtingen die aan te moedi gen zijn met het oog op den economi- schen bloei van West-Vlaanderen. Spreker wijst op het graven der vaart van Brugge naar Rousselaere. Door de bedrijvigheid welke heerscht in onze bijzonderste nijverheidsplaatsen, is het aanleggen van dit kanaal eene volstrek te noodzakelijkheid. De gouverneur handelt nog opvol- genlijk over de aan te vullen leemten in onzen uitvoerhandel het inrichten eener aanzienlijke stooinvisscherijon- derneming te Zee-Brugge en het be houd der oorspronkelijkheid en der eigenaardige kenmerken onzer oude Viaamsche steden wier schilderachtig heid eene bron van welvaart uitmaakt voor hunne bewoners. DE WEERGA

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1