Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. 1909 TUINDAG 1909 W etsvoorstei Mengelwerk. 43 Ouderlingen Bijstand. Maatschappij der Oud-Soldaten van Vper. Granct Concours Hi ppique International MM. D'hont van Blankenberghe en Mullier van Moorslede, nieuwe raads leden, leggen den eed af. De raad gaat over tot de samenstel ling van het bureel, M. Van Hee wordt gekozen als voorzitter, M. Fraeys als ondervoorzitter, MM. Goethals en F. de Thibault de Boesinghe worden tot secretarissen en MM. Maes en Emma nuel van Outryve d'Ydewalle tot hulp secretarissen benoemd, Als lid van de bestendige afvaardi ging, in vervanging van den heer Cau- we, overleden, wordt benoemd de heer Kervyn de Meerendré, raadslid van het kanton Brugge. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM op het krediet der kleinhandelaars en van ambachtslieden. Eerste artikel. De betaling van de leveringen, door kleinhandelaars gedaan, of van de wer ken verricht door ambachtslieden, kan worden gevorderd binnen eene maand na indiening van de factuur of van het uittreksel van rekening, indien door de partijen daaromtrent niet anders is bedongen. Bij gebrek aan betaling op den ver valdag, geeft de verschuldigde som van rechtswege een driemaandelij k- schen interest van 1 1/2 t. h. Art, 2. Deze bepaling is dan alleen van toe passing, wanneer de leverancier daar van melding maakte in de factuur of in het uittreksel van rekening. Het bewijs dat deze formaliteit is vervuld, blijkt genoegzaam uit de over schrijving van de factuur in een kopij- boek en uit de overlegging van een fac- turenboek waarin de bewoordingen van artikel 1 zijn weergegeven, zoowel op het aan den stam blijvend als op het afgescheurd gedeelte van het blad Art. 3 Deze wet is niet van toepassing op de verbintenissen aangegaan door han delaars, tenzij de leveringen en wer ken niet tot hunnen handel betrekke lijk zijn. F. Masson. Mullendorff. Alb. Thooris. P. Hyrnans. Maurice Lemonnier. Ernest Nolf. Waarom hebben de Belgen 't al gemeen zuiver stemrecht niet DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. Vijf en twintgste hoofdstuk. Het droomgezicht. De brief kwam van Havana, waar de rei zigers hunnen intrek hadden genomen in een boarding-house door eene amerikaansche dame gehouden en reeds vol gasten uit Bos ton. Nieuw-York en andere noordelijke steden. Het is toch eigenlijk zoo vermakelijk niet, Geertrui, schreef jufvrouw Ellis, en ik wenschte dat wij maar veilig weer te huis waren en dar, niet zoo zeer om mijn eigen wil als om Amelia's. Zij voelt zich hier zoo geheel vreemd, en geen wonder, want het huis heeft schrikkelijk veel onge makken. De vensters hebben geene ruiten maar traliën evenals een gevangenis en er is in het geheele huis geen tapijt en geene stookplaats, hoewel het des morgends som tijds heel koud is. Er is eene weduwe hier, met eenen broeder en verscheidene nichtjes. De weduwe is eene zwierige dame, die ik begin te denken, als gij het gelooven wilt, dat zij het ernstig op mijnheer Graham toe legt, of hem zoo oud als hij is voor den gek houdt,. Zij is eene levendige, luidruchtige vrouw, die zich machtig opkleeden en gaar ne gaarne het hoogste woord hebben en Tombola van den Wij bevelen vurig onzen stadsgenooten de tombola aan ingericht door de Maat schappij van Onderlingen Bijstand, de Oud-Leerlingen der Stadsschool uan Yper. Deze machtige uitnemende menschlie- vende maatschappij is vast besloten den weg der hervormingen en der heilzame maatregelen ingetreden om hare werking uit te breiden en zich op de hoogte te plaatsen der groote gelijkaardige maat schappijen van het land. In 1905 sticht zij eene bijzondere afdeeling met onderscheiden kapitaal niet oud-leer lingen, bestemd voor de personen die het geluk niet gehad hebben de gemeente knechtjesschool te verkeeren. Alzoo kwa men zich 12u leden bij de 550 leden der oude afdeeling voegen. In 1905 wordt bet comiteit der oude af deeling bewogen over het lot zijner leden, bijna allen arme werkers het wil hunne zedelijke gesteltenis opbeuren, hun na een gansche leven van arbeid de schande bespa ren uitsluitelijk ten laste te vallen, hetzij van hunne kinderen, hetzij van de liefda- digheidsbesturen het zocht het middel om den werkman onafhankelijk te maken, al het budjet der burgerlijke godshuizen en van het bureel van weldadigheid te ontlas ten. En bij middel van een jaarlijksch boni dat het kan verwezenlijken dank aan de mildheid zijner hooggeachte begiftigers, doet het comiteit eene jaarlijksche storting van drie franks per hoofd aan de pensioen kas onder de waarborg van den Staat om een ouderdomspensioen te verzekeren aan de leden. Eindelijk de aangekondigde tombola heeft voor doel om het gebrek aan te vullen der hulpmiddelen van de nieuwe afdeeling met eene aanmoedigingskas te stichten voor stortingen op pensioen boekjes. De prijzen aan het publiek aangeboden bestaan uit stadsloten met premie eener nominale waarde van 1,5ÜÜ fr. De loterijbriefjes zijn te koop aan den prijs van 10 centiemen bij den Voorzitter, M. Arthur Stoffel, en bij de andere leden van het comiteit. De jongelingen die het ambt van Commissaris willen waarnemen in den Stoet, welken den Zondag in Augusti zal gevormd worden ter ge legenheid der inhuldiging van het Vaandel dezer maatschappij, worden vriendelijk verzocht zich te willen aangeven bij den heer Gustaaf Hou- zé, voorzitter der maatschappij, of ten lokale den Zwarten Leeuwvoor Vrijdag 17 dezer. mijnheer Graham is onnozel genoeg om hare (roep overal te volgen en allerlei toertjes en ritjes mede te doen het is belachelijk en dat iemand dis over de vijf en zestig jaar is Amelia en ik komen haast niet meer in het salon, want die vroolijke lieden nemen geheel geene notitie van ons, zegt er geene woord van en klaagt volstrekt niet maar ik weet wel dat zij het hier niet naar haren zin beeft, en blij zou zijn als zij maar weer naar Boston ging en dat zou ik ook, als het niet om die gruwelijke stoomboot was. Ik ben zoo zeeziek geweest om het haast te besterven, Geertrui, op de reis hier naar toe en ik ben zoo bang om weer naar huis te gaan. dat ik niet weet wat ik doen zal. Geertrui schreef aan Amelia, maar we tende dat hare vriendin de ooogen van juf- urouw Ellis moest baat nemen, en harp brieven door deze werden gelezen, kon zij hare innigste gedachten en gevoelens niet zoo uitdrukken, als zij in het gesprek met hare teedere en toegeeflijke vriendin wel ge woon was Elke indische post bracht tijding van William Sullivan, die, voorspoedig in zijn beroep en in zijne balingschap getroost door het geloof, dat zij, die hem het dierbaarste waren, de vruchten zijner vlijt genoten, altijd met zijne gewone blijgeestigheid schreef Op eenen Zondag namiddag, eenige we ken na den dood van den ouden Cooper, zat Geertui met eenen open brief in de hand, buiten op met een aantal postmerken be stempeld, die aanduidden vanwaar bij kwam. Deze brief was dien dag ontvangen, en jufvrouwSullivan, opde sofa uitgestrekt, had reeds voor de derde maal naar den in- Eene algemeene vergadering zal gehouden worden om de Commissa rissen in te lichten over den dienst welken zij zullen te vervullen heb ben. Velodroom van Yper. Baankoers voor beginnelingen zon der licence1BU YS8E op LaFrangaise Diamant, 2. Pascal, 3. Haltein, 4. Se- sier, 5. Van de Bruwaene, 6. Stamper, 7. Bourgeois, 8. Bouckaert, 9. Kijn- gaert, 10. Van de Marlière. Koers voor allerkleinsten onder de 10 jaar 1. De Cock, 2. Van den Broe- le, 3. Seys. Groote match demi-fond achter zwa re motoren le match 4. Tubbax, 2. Bonrath. 2e match Tubbax Bonrath en zijn gangmaker Maus vielen door 't barsten van een pneu. Demi-fond liefhebbers 1. Dorvil- lers (7 premiën), 2. Tuytten, 1 3. Be- hague, I. 4. Lamon 5. Spanhove6. Druck 7. Van Temsche 8. Symon. Beginnelingen van 10 tot 14jaar: l Dumortier, 2. Lemahieu, 3. Decrocq, 4. Mat, tan. Doodgevallen. Dinsdag namiddag, rond 1 1/2 ure, is een zekere Emile Gardijn, 39 jaar oud, werkende aan het groot magazijn van M. Vandoorne, aan de Kaai, plotseling doodgevallen. Juist na eten was hij ge- loopen tot op den zolder van het hoo- ge gebouw, en toen hij beneden kwam gevoelde hij zich zoo afgemat, en ruste een weinig. Eensklaps viel hij ten, gronde den hertader was gespron gen. Men haalde een dokter, maar de ze kon maar het sterfgeval bestatigen. Deze dood dompelt in de droefheid eene vrouw en een klein kind. organise dans l'enceinte da Vélodrome avec le bienveillant concours de l'Harmonie Communale Ee Diimiuclie 1H Juillct, a 2 heures précises. i° Prix du début 500 fr. de prix 2° Prix du cercle (handicap) 900 fr. 30 Prix de la ville d'Ypres (omnium) 1600 fr. Prix des Places Loge ou tribune réservée (circulation) 5 fr. Tribune 3 fr. Virage i fr. Gradins O fr. 50 La location des places sera ouverte au Café du Sultan, Grand'Place, vers la mi- Juin. houd liggen luisteren. De blijde hoop door haren zoon uitgedrukt, en de vroolijke toon, waaroop hij schreef, geheel onbewust, als hij was, van de wolk van droefheid, welke zich boven hem samenpakte, vormde zulk een treffend contrast met hare eigene ge dachten, dat hond liggen luisteren. De blijde hoop zij met geslotene oogen en door eene ongewone treurigheid overstelpt bleef lig gen terwijl Geertrui die 't oog liet vallen op de plaats, waar Willie over de blijd schap uitwetdde van zijn lief moedertje, waarnaar hij zoo verlangde weder in zijne armen te sluiten, en toen naar de uitge teerde gestalde en verbleekte wangen dier moeder zag, haar hart door een onbe- schrijllijk killen schrik voelde aantasten. Wat dokter Jeremy terstond had gevreesd had zich bewaarheid, en daar de kwaal nog meer verergerd was door de smartelijke aandoeningen bij ziekte en den dood van baren vader, was jufvrouw Sullivan snel aan het afnemen. Of zij zelve wist dat dit zoo was, had Geertrui nog niet kunnen opmerken. Zij had nooit daarover gesproken, of op eenigerlei wijze de overtuiging te kennen gegeven, dat haar einde nabij was, en terwijl Geer trui hare kalme trekken beschouwde, ge loofde zij bijna dat de lijderes zich zelve nog met de hoop op herstel misleidde. Alle twijfel in dit opzicht werd spoedig opgeheven, want nadat jufvrouw Sullivan eene poos in diepe gedachte of misschien in gebeden verzonken was geweest opende zij hare oogen, zag hare jeugdige oppasster strak aan, en zegde met eeene heldere, dui delijke stem Geertrui, jk zal Willie nooit weder zien. Geertrui gaf geen antwoord. STA1) YPER PROGRAMMA Zaterdag 3i Juli '1909. Ten 8 1/2 ure, Concert, Groote Markt, door de Stadsharmonie. Zondag 1 Oogst. Ten 10 ure Uitgang van de Processie van O. L. V. van Thuine. 's Middags, Concert, Groote Markt door de Koninklijke Fanfare. Ten 2 1/2 ure, Stoet en Inhuldiging van de Vlag der Maatschappij Anciens Militair es. Ten 6 ure, Concert, Groote Markt. Ten 9 ure, Vuurwerk, op het Minne plein. Maandag 2 Oogst. Ten 10 ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Staatsmiddelbare school voor Jongens. Ten 11 ure, Wedstrijd uan Hondenge spannen. 's Middags, Concert, Groote Markt, Ten 2 ure, Boomgaardstraat, Hon denloop. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Dinsdag 3 Oogst. Ten 10 ure, in de Halle, Muziekvoor- dracht, door de leerlingen der muziek school. 's Middags, Concert, Groote Markt. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Woensdag 4 Oogst. Ten 3 ure, in de Halle, Prijsdeeling van den Wedstrijd in Orde en Netheid, ingericht door het Beschermingscomi- teit der Werkmanswoningen. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Donderdag 5 Oogst. Handboogschietingingericht door dc Koninklijke maatschappij S' Sebastiaan Ten 9 ure, Veemarkt, Wedstrijd, in gericht door den Bond der Geiten kweeksyndikaten van het arrondisse ment Yper. Ten 4 ure, Volksspelen, Zaalhof. Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Zondag 8 Oogst. Kruisboogschieting in den Doel, inge richt door de Maatschappij Les Francs Arbalétriers. 's Middags, Concert, Groote Markt Ten 5 ure, Opstijging van een Lucht ballon, onder de leiding van den luchl vaarder J. Dumortier, van Brussel. Ten 6 ure, Concert, Groote Markt. Ten 9 ure, opstijging van een luchl ballon met vuurwerk. I Zondag 15 Oogst. I Inhuldiging- van den nieiJ wen lieiaard, met Concert, dool M. Denyn, beiaardspeler van Mechl len. I Ik verlang aau hem te schrijven 1 hem dat zelf te zeggen, vervolgde de zieke of liever, als gij hem voor mij schrijve wilt, gelijk gij zoo dikwijls hebt gedaa; had ik gaarne dat hij van u hoorde wat I te zeggen heb en ik voel dat er geen ti verzuimd moet worden, want ik ben sq aan het verminderen en zal er misschi niet lang meer kracht genoeg toe hebbel Het zal uw taak worden, mijn kind, ij hem te laten weten als alles voorbij ij maar gij hebt reeds al te veel treurige plicl ten gehad, en het zal u iets besparen alsI hem voorbereid om de treurige tij ding I hooren. Wilt gij vandaag eenen brief begl nen I Zekerlijk, tante, als gij dat bi acht. I Dat doe ik, Geertrui. Wat gij J den laatsten post hebt geschreven betl hoofdzakelijk de ziekte en de dood vi mijnen vader, en er werd niets in getnel dat hem voor mij ongerust kon doen w4 den werd er wel 1 Geheel niets. 1 Dan is het hoog tijd dat hij gewaA schuwd wordt, de arme jongen. Ik V dokter Jeremy niet noodig om mij te zeggB dat ik stervende ben. Heeft hij u dat gezegd sprak Ge® trui, terwijl zij naar haar lessenaartjegi® om haar schrijfgereedschap te leggen. Neen, Geertje daartoe was hij I voorzichtig maar ik heb het hem gez0M en hij heeft mij niet tegen gesproken. I hebt het reeds eenigen tijd geweten, waar sprak zij, naar Geertrui opzi0D,sM die naar de sofa was terug gekomen en Z'CM over hare vriendin gebogen, op Jefl r3M daarvan had neergezet. H OP DE

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2