978,000 fr. Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 27" Juli 1909. 5 centiemen. Vijfde jaar. i\r 57 Gemeenteraad van Yper. De Legerkwestie. 't Vergunningsrecht, Schoonheidsleer. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Openbare zitting van den Zaterdag 10 Juli 1909. De openbare zitting, voor 5 ure aan gekondigd, wordt ten 5 ure 15 m. ge opend. Zijn tegenwoordigde heeren Colaert, Burgemeester-VoorzitterVandenboo- gaerde, SchepenFiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu,Biebuyck, Begerem, Boone, Raadsleden. M. Biebuyck, het jongste raadslid zijnde, vervult den dienst van Secre taris. Afwezig MM. Struye en Fraeys. Het proces-verbaal der laatste zitting, geene aanleiding gegeven hebbende tot eenige opmerking, wordt goedge keurd. De heer Burgemeester kondigt aan dat M. Fraeys te Brugge weerhouden is voor bestuurlijke zaken. De besten dige deputatie zal in 't kort een gunstig advies geven over de plans der herstelling van St Maartens kloos ter. Wij zullen dan aldus niets meer behoeven dan de goedkeuring van het bisdom, zoodat dit werk zal kun nen aanbesteed worden in het begin van den aanstaanden herfst. Drie torenwakers, de genaamde Wolters, Logie en Gisquière zijn door den Burgemeester ontboden geweest om hen de medaillie van 3e klas te behandigen, even als het diploma, dat Z. M. Leopold II hen geschonken heeft. De heer Burgemeester wenscht deze drie hooge dienaars geluk, de hoogste der stad. (Gelach en toejui chingen). M. Colaert deelt den Raad eenen brief méde, ontvangen van M. den Deken aankondigende dat de proces sie van O. L. V. van Thuyne maar ten io ure zal uitgaan na de mis, in plaats van ten 9 ure, gelijk eertijds. De heer VoorzitterDe maat schappij de« Dappere Lijnvisschers deelt ons mede dat de prijskamp voor het lijnvisschen zal gegeven worden den 22 Augusti in plaats van den 15. M. Bouquet deelt aan den Raad de veranderingen mede welke de feest commissie aan het programma van den Tuindag gebracht heeft. Het vuurwerk zal plaats hebben den eersten Zondag. Den tweeden Zon dag zal er eene opstijging van eenen luchtbal plaats hebben ten 5 ure en eene tweede ten 9 ure, vergezeld van een klein vuurwerk. Het achtbare raadslid denkt dat de Raad deze veranderingen wel zal willen aan vaarden. De heer BurgemeesterDe feest commissie heeft wat laat die veran deringen aan het programma ge bracht. Daar het reeds gedrukt is zal men moeten een bijvoegsel drukken. Ik hoop dat de Raad geene hinder nis ziet aan deze veranderingen. Aangenomen. Men schrijft in bij tien Uitgever, üixmudestraat, nr §3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. 1. Sadseigendommen verkooping van gronden. Het College heeft twee vragen ontvangen van aankoop van grond op de Maloulaan. De eene is gedaan door den notaris Butaye die een per ceel van 225 v. m. begeert 7 m. 50 x 30 m. De andere door den notaris D'Huvettere, voor eenen grond van 185 v. m. De verkooping zal gedaan worden op de gewone voorwaarden, aan 15 fr. den v. m. Met eenparigheid aangenomen. 2. Bureelvanweldadigheidproces-ver baal van verpachting van onroerende goederen. De heer Burgemeester geeft lezing van het proces-verbaal van verpach ting van onroerende goederen,toebe- hoorende aan het Bureel van Welda digheid. Deze verpachting heeft 207 fr. 30 c. meer opgebracht dan vroe ger. M. Colaert herinnert den Raad de reklamatie welke de inwoners van Zillebeke gedaan hebben aan de bestendige deputatie, nopens het leg gen van buizen die het water van de Yzerwegbeek naar den vyver moet leiden. De oeverbewoners verkozen een acqueduc met eene leiding in open lucht. Deze inwoners zijn op hunne beslissing weergekeerd en aanvaar den de oplossing door de stad voor gesteld. De Burgemeester vraagt de hoogdringendheid voor dit werk. De hoogdringendheid wordt met eenparigheid aangenomen. De werken aan den vyver van Zil lebeke zullen met Tuindag voltrok ken zijn. M. Boone. Zal het werk kloek zijn De heer VoorzitterAlles is in de beste voorwaarden gedaan ge weest. De oevers zijn 3 meters hoog en zullen zeer goed houden. M. D'Huvettere had de vermaking gevraagd van den muur bij het Vij verhuis deze vermaking is gedaan. De dagorde uitgeput zijnde, en niemand het woord meer vragende, wordt de zitting ten 5 ure 35 minu ten geheven. Woensdag 11. hebben vier afdee- lingen der Kamer op zes, het wets ontwerp van het ministerie verwor pen. MM. Colaert en Van Merris, de klerikale vol ksvertegen woordigers van Yper, hebben er voor gestemd. De klerikalen van Antwerpen minister Delbeke uitgezonderd hebben vlakweg neen gestemd. Welk ander stelsel blijft er dan over, nu dat de loting zal afgeschaft worden dat in de afdeelingen der Kamer, het ontwerp Bertrand, strek kende tot afschaffing van plaatsver vanging is aangenomen door 78 stemmen tegen 70 en 1 onthouding en dat het ontwerp van één zoon per familie is verworpen door 80 stemmen tegen 63 en 5 onthoudin gen ja, wat blij ft er over dan de stappen yah al andere volkeren te volgen en liiëx ook de leus der dernokratie aan te nemen ELK MAN, EENE STEM, EEN GEWEER, GELIJKE RECHTEN, MAAR ook GELIJKE PLICHTEN. De liberale linkerzijde. De liberale linkerzijde vergaderde ook Woensdagmorgen en stemde de volgende dagorde Voor de liberale linkerzijde moet de persoonlijke dienstplicht de basis zijn van de hervorming des legers De afschaffing van de loting ge paard met de behouding van de ver vanging, verzekert geene rechtvaar dige verdeeling van den krijgslast Indien de vervanging afgeschaft was, zou de liberale linkerzijde, met eenen vaderlandschen verzoenings geest het ontwerp aan eene grondige bestudeering onderwerpen en zou haar best. doen om er de beginsels in te voeren, door den minister van oor log aangeduid, namelijk de algemee- ne dienst verzacht door de verkorting van den diensttijd. De liberale linkerzijde drukt haar stellig voorbehoud uit betreffende de uitslagen van het voorstel, dat een problematieke en gevaarlijke proef zal invoeren, namelijk voor hetgeen de diensttijd betreft en de Grondwet telijkheid der voorgestelde maatre gelen Voor hetgeen de vrijstelling be treft der priesters, is het niet noodig andere maatregelen voor te stellen Wat de ontlastingen der kloos terlingen aangaat, die kan men alleen beschouwen als een onverdedigbaar voorrecht. Het voorstel der Regiering. Begrafenis van 10 klas. Zooals te verwachten was werd het bastaardstelsel der regeering in de afdeelingen der Kamer met een dienst van ie klas begraven. Inderdaad, het wetsvoorstel der regeering is er verworpen geweest door 81 stemmen tegen slechts 63 en 5 onthoudingen. Die onthouders wa ren MM. Wauwermans, Standaert (Brugge), Raamdonck (St Niklaas), Lefevre (Mechelen), Woeste (Aalst), en Segers (Antwerpen). Niet alleen hebben de linkerzijden eenparig ge stemd, maar ook verscheidene leden der rechterzijde hebben de regeering niet gevolgd. Hetzijn de heeren Colfs (Brussel), Henderickx, Biart en Van Reeth (allen van Antwerpen). Onder de leden van rechts, die het ontwerp der regeering aangenomen hebben, zijn er zooals M. Lepaige (Turnhout) en Hoyois (Doornik) die in de afdeelingen verklaard hebben zich niet te willen binden en slechts het voorstel te zullen goedkeuren wanneer het grondig zou gewijzigd worden in den zin van het niemand gedwongen soldaat Dus zou de regeering in voorko mend geval een aantal stemmen van hare eigen vrienden verliezen. Het wetsvoorstel Bertrand. Wanneer men de stemmen samen telt, komen wij tot 78 stemmen voor het voorstel Bertrand en 70 tegen en 1 onthouding (Huyshauwer, Gent). AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id| De gansche oppositie heeft de af schaffing der plaatsvervanging aan genomen. De heeren Mabille, Levie en Carton de Wiart hebbenden moed gehad zich van hunne politieke vrien den af te scheiden, om het afschuwe lij k stelsel der zielhonderij te bekam pen. zijn noodig om een minimum van 3 fr. dagloon te geven aan 10,000 werklie den van den ijzerenweg die geene 3 fr. daags verdienen Het klerikaal gouvernement wil die 978,000 fr. nog geen millioen niet vinden maar wat onze geldverbrassers wel hebben kunnen vindendat is 9 1/2 millioen voor het paleis van den koning. 6 millioen voor het kasteel van Lae- ken. O millioen voor den koninklijken onderaardschen gang. 5 millioen voor de kazerne van Lae- ken. 41 miljoen voor de kazerne der klei ne Karmelieten. 12 millioen voor de militaire school DUS EEN TOTAAL VAN 42 MILLIOEN FRANK EN HALF Stemt dan voor de kaloten. Er zou toch sprake zijn van de wet op het vergunningsrecht te herzien. Herbergiers houdt uwe zakken open I Dat onze stadsgenooten partijgan gers zijn van schoonheidsleer, of dat zij het niet zijn, altijd is het zeker dat zij beginnen bewogen te worden door de ontwerpen die vooruit gesteld zijn voor de verandering en de zoo gezegde verfraaiing der statie plaats. De artikels der dagbladen hebben dezen gelukkigen uitslag teweeg ge bracht de openbare denkwijze belang in te boezemen en alle verhaaste be slissing van wege de overheid onmo gelijk te maken. Onder de ingegeven gedachten, zeggen wij rechtuit dat wij dit ver werpen welk M. Sobry vooruit gezet heeft. Het ware een ernstige misslag het gedeelte der vestingen die de Esplanade omringen af te breken om in hunne plaats een nieuwe wijk op te richten, die den tegenhanger uit maakt van deze die langs de Malou laan is. De gedane ondervinding moet vol doende zijn. Het is nutteloos de on roerende goederen in de stad nog meer gering te schatten en dan onder het oogpunt der verfraaiing van de stad zijn het, op zeldzame uitzonde ringen na, de gebouwen niet die sedert eenigen tijd opgericht zijn, die den kunstnaam onzer stad zullen ver- grooten. Het plan Sobry is zegt men, ver- III; GALM 1

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1