Lantaarnaansteker, ZOMER5EIZOE1 1909 TUINDAG 190! HU Schollaert en II. Colaerl. Mengelwerk. tëeii woord aan den Burgersbond. Tombola van den Ouderlingen Bijstand. Staatsmiddelbare school van Vper. illaat^ehappij der Oud-Pompiers oordeeld, men moet zich er niet lan ger in verontrusten. Het ontwerp dat schijnt te moeten verwezenlijkt worden, behoudt de vestingen. Slechts de toegang langs den kant der statie schijnt te moeten gewijzigd worden, maar de bastions, gracht, enz., zouden behouden zijn. Het is eene oplossing die ten ergsten kant zou kunnen aanvaardzijn indien zij aan eene noodwendigheid beant woordde. Maar bestaat deze nood zakelijkheid Wij betwisten het. Wij, voor wat ons betreft, zien de noodzakelijkheid niet de nieuwe gen darmerie kazern te stellen op de plaats gekozen door het departement van oorlog, eensgezind met het stads bestuur. Indien, zooals men het zegt, men de vestingen moet behouden, zal de nieuwe kazerne gedeeltelijk verborgen worden. Van eenen ande ren kant, is het wel noodig het zicht te beletten op de Esplanade en op de kazerne van het voetvolk. Dit zicht toont niets aan dat afstootend is. In dien men moet doen verdwijnen wat aan het gezicht mishaagt, er zijn an dere plaatsen die zich aanbieden en die het bestuur misschien met ver standige onderhandelingen, zich zou kunnen toeëigenen. Wat de tegenwoordige gendarme rie aangaat, hopen wij dat de hospi- cen die er eigenaars van zijn, er het nut zullen kunnen uittrekken dat be hoort. De plaats is gansch aangewe zenvoor een begijnhof, dat de vreem delingen zouden bezoeken gelijk zij dat van Brugge, van Kortrijk en Gent gaan bezichtigen. Zeker zou het kleiner zijn maar het is niet min schoon de kapel zou kunnen hersteld worden en dienen, bij voorbeeld, voor tentoonstellings zaal om onze kantennijverheid te doen waardeeren in het tegenwoor dige en in het verleden. In de bespreking in de Kamer no pens het bedrog dat begaan was in het opmaken der kiezerslijsten, heeft M. Mechelynck aangedrongen opdat de bedriegers zouden gestraft wor den. M. Schollaert deelt de zienswijze niet van M. Mechelynck en is niet van gedacht het bedrog te straf fen. M. Celaert ondersteunt de thesis van M. Schollaert. 44 DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. Vijf en tminigste hoofdstuk. Het droomgezicht. Hij scheen ouder te zijn, toen hij bij ons was, en zag er omtrent zoo uit als ik hem mij altijd had voorgesteld na de beschrijving die hij in zijne brieven gegeven heeft van de verandering, die zijn voorkomen beeft on dergaan. Ik volgde hem door verscheidene straten, en eindelijk ging hij een groot en prachtig gebouw binnen, dat bijna in het midden der stad stond. Ik trad ook binnen Wij gingen verscheidene zalen en heerlijk gemeubleerde kamers door, en stonden ein delijk in eene eetzaal, waar eene tafel stond met fllesschen, glazen en het overs'chot van een prachtig dessert, zoo als ik nooit voor heen gezien bob Eene groep jonge heden zat om de tafel, allen fraai gekleed en som migen zoo gunstig van uitzicht, dat ik in het eerst zeer met hen was ingenomen. Ik scheen echtereenbovennatuurljjk vermogen te hebben om in hunne harten te zien en al 't kwaad daarin te ontdekken. Een ander scheen door vernuft en gees tigheid de lust van het gezelschap te zijn maar ik kon de eerste sporen van dronken schap bij hem waarnemen en wist dat hij in minder dan een uur niet langer meester over Dus onze klerikale volksvertegen woordiger is partijganger van het behoud van het bedrog. De twee maken een paar uit. Het is om te onthouden. Het is waar dat M. Schollaert zich van-s anderdaags bekeerd heeft. Het publiek herinnert zich dat het nauwelijks een jaar geleden is dat in deze stad de Burgersbond ingesteld werd, dit is eene maatschappij inge - richt met het doel de belangen te ver dedigen en te beschermen der Yper- sche ambachtslieden, kooplieden, handelaars en nijveraars, tegen de vreemde mededinging. Te dien einde had eene ten toonstelling van kunsten en am bachten plaats den 2 Oogst 1908, waar al wat in Yper gemaakt is door onze ambachtslieden ten toongesteld werd. Deze tentoonstelling bekwam den grootsten bijval en bewees overvloe dig dat de Yperlingen bekwaam wa ren te wedijveren tegen de ambachts lieden van het land en van den vreemde en dat zij bekwaam waren alle slach van werken uit te voeren. Er zijn nauwelijks elf maanden vervlogen sedert de stichting van den Burgersbond, en wat zien wij In het klooster der Arme Claren in de de Stuerstraat zijn vreemdelingen bezig met alle soorten van schilder werken te doen. Wij denken nochtans niet dat de Ypersche schilders overlast zijn van werk opdat dit klooster de hulp der vreemdelingen zou moeten inroepen voor het uitvoeren hunner werken Welnu, Burgersbond Gï) die luidop beloofdet de belangen der Ypersche kooplieden en ambachtslieden ter harte te nemen, het oogenblikis geko men tot daden over te gaan Indien gij uwe beloften volbrengt zal u de sympathie van al de Yper sche ambachtslieden verworven wor den Wij bevelen vurig onzen stadsgenooten de tombola aan ingericht door de Maat schappij van Onderlingen Bijstand, de Oud-Leerlingen der Stadsschool van Yper. zijne zinnen en bedrijven zou weziu. Een derde poogde vruchteloos te veinzen dat hij vergenoegd en vroolijk was inaar zijne ziel lag bloot voor mijnen droogdrin- genden blik, en ik wist dat hij daags te vo ren al zijn eigen geld en eene som, die zijnen patroon behoorde aan de speeltafel had ver loren endoorden angst gefolterd dat hij dien avond niet gelukkig genoeg zou zijn om zijn verlies terug te winnen. Er waren nog vele andere aanwezig, en allen, meer of minder, in losbandigheid ver zonken, waren op den weg naar het verderf, de een al verder dan de ander. Hunne ge zichten stonden echter levendig en vroolijk, en toen Willie in het rond zag, scheen hij zich door hen aangetrokken te voelen. Een van hen bood hem eene plaats bij de tafel aan, en allen drongen hem om die te nemen. Hij deed zoo, en de jongman aan zijne rechterhand schonk een glas vol schuimenden wijn en bood hem Uat aan. Hij aarzelde, nam het en bracht het aan zijne lippen. Juist op dat oogenblik tikte ik hem op zijnen schouder Hij keek op, zag mij, en dadelijk viel het glas hem uit de hand en brak in duizend stukken. Ik wenkte hem en hij stond oogenbhkkelijk op en volgde mij. De vroolijke kring, dien hij verliet, riep hem luidkeels om terug te komen een van hen legde zelfs eene hand op zijnen arm en poog de hem vast te houden maar hij wilde niet blijven of luisteren hij rukte zich van die hand los en wij gingen heen. Eer wij buiten het gebouw waren geko men, kwam de man, op wien ik het eerst had gelet, en uien ik wist dat de listigste van allen was, uit eene kamer bij de deur, welke hij langs een anderen weg had be reikt. naderde Willie en fluisterde hem iets in het oor. Deze machtige uitnemende menschlie- vende maatschappij is vast besloten den weg der hervormingen en der heilzame maatregelen ingetreden om hare werking uit te breiden en zich op de hoogte te plaatsen der groote gelijkaardige maat schappijen van het land. In 1905 sticht zij eene bijzondere afdeeling met onderscheiden kapitaal niet oud-leer lingen, bestemd voor de personen die het geluk niet gehad hebben de gemeente knechtjesschool te verkeeren. Alzoo kwa men zich 12u leden bij de 550 leden der oude afdeeling voegen. In 190ö wordt bet comiteit der oude af deeling bewogen over het lot zijner leden, bijna allen arme werkers het wil hunne zedelijke gesteltenis opbeuren, hun na een gansche leven van arbeid de schande bespa ren uitsluitelijk ten laste te vallen, hetzij van hunne kinderen, hetzij van de liefda- digheidsbesturen het zocht het middel om den werkman onafhankelijk te maken, al het budjet der burgerlijke godshuizen en van het bureel van weldadigheid te ontlas ten. En bij middel van een jaarlijksch boni dat het kan verwezenlijken dank aan de mildheid zijner hooggeachte begiftigers, doet het comiteit eene jaarlijksche storting van drie franks per hoofd aan de pensioen kas onder de waarborg van den Staat om een ouderdomspensioen te verzekeren aan de leden. Eindelijk de aangekondigde tombola heeft voor doel om het gebrek aan te vullen der hulpmiddelen van de nieuwe afdeeling met eene aanmoedigingskas te stichten voor stortingen op pensioen boekjes. De prijzen aan het publiek aangeboden bestaan uit stadsloten met premie eener nominale waarde van 1,500 fr. De loterijbriefjes zijn te koop aan den prijs van '10 centiemen bij den Voorzitter, M. Arthur Stoffel, en bij de andere leden van het comiteit. Maandag namiddag hadden de uit gangsexamens plaats in de Staatsmid delbare school. Hebben het uitgangsdiploma beko men Jacques Georges, met de grootste vrucht. Wenes Valere, met groote vrucht. Devos Max, met groote vrucht. Jansseus Emile, met groote vrucht. Roffiaeu Gaston, met vrucht. Grondal Jules, met vrucht. Rousseeuw Camille, met vrucht. Programma van het Concert dat zal plaatè hebben Zondag 25 Juli aanstaan de 0111 4 1/2 ure namiddag, in den hof van M. Joseph Didier, Lombaard straat. Willie wankelde, keerde zich om en zou misschien terug gegaan zijn maar ik plaat ste mij vlak voor hem, hief dreigend den vinger op en schudde het hoofd. Hij aarzelde niet langer, maar den verzoeker van zich aftoondende, snelde hij de deur uit, en was den hoogen stoep af eer ik hem kon inhalen. Ik scheen mij echter zeer snel te kunnen bewegen, kwam hem spoedig vooruit en leidie mijnen zoon door de woelige verward door elkander slingerende straten der stad. Vele ontmoetingen hadden wij, vele strik ken zag ik voor onbedachtzamen gespan nen. Meer dan eens bewaarde mijn waakzaam oog den onvoorzichtigen jongeling naast mij voor eenen gevaarlijken kuil, waarin hij zonder mij zeker zou zija gevallen. Nu en dau verloor ik hem uit het gezicht en was hij door het gedrang van mij gescheiden en aldus verdwaald, dan was hij opzettelijk achter gebleven om de vermaken der vroo lijke bevolking aan te zien of te deelen. Tel kens echter luisterde hij naar mijne waar schuwende stem, en gingen wij veilig ver der. Eindelijk, evenwel, toen wij eene schitte rend verlichte straat doorkwamen want bet was reeds avond geworden bemerkte ik eensklaps dat hij niet meer naast mij was. Ik ging dan woorwaarts en achterwaats, maar hij was nergens te zien. Een uur lang zocht ik hem langs de straten en riep hem bij zijnen naam, maar er kwam geen antwoord. Vervolgens verspreidde ik mijne vleugelen uit, en boog boven de volle stad zwevende, overzag ik die geheel, hopende dat ik met dien eenen blik, gelijk ik vroeger gedaan had, mijnen zoon zou ont dekken. lte Deel. 1. Marche militaire 2. Lysistrata, ouverture. P.L X.. 3. Les Vers Luisants, gavotte. Lincke 4. La Veuve Joyeuse, valse. Lehar 2de Deel. I Les Chevaliers-gardes, marche triomphale. A. Thomas 2. Dans les Bois, fantaisie. Viollc 3. Carmen, fantaisie. 4. LaMousmé, dansejaponaise. Waarom hebben de Belgen 't a| gemeen zuiver stemrecht niet 3 STAD YPER. 1909. Zondag 25 Juli, ten 8 ure, CONCERT, door de Stadsharmoni Zondag P" Oogst, Jaarlijksche Kermis gezegd TUINDAG STAD YPER PROGRAMMA Zaterdag 31 Juli 1909. Ten 8 1/2 ure, Concert, Groo Markt, door de Stadsharmonie. Zondag 1 Oogst. Ten 10 ure Uitgang van de Process, van O. L. V. van Th wine. 's Middags, Concert, Groote Marl door de Koninklijke Fanfare. Ten 2 1/2 ure, Stoet en Inhuldigii van de Vlag der Maatschappij Ancie: Militair es. Ten 6 ure, Concert, Groote Markt Ten 9 ure, Vuurwerk, op het Minn plein. Maandag 2 Oogst Ten 10 ure, in de Halle, Prijsdeelü, aan de Leerlingen der Staatsmiddelbat school voor Jongens. Ten 11 ure, Wedstrijd van llondmy spannen. I 's Middags, Concert, Groote MarJ Ten 2 ure, Boomgaardstraat, Ha Ten 8 ure, Concert, Groote Markl Dinsdag 3 Oogsl. j Ten 10 ure, in de Halle, MuziekvoX dracht, door cle leerlingen der muziJ school. I 's Middags, Concert, Groote MarJ Ten 8 ure, Concert, Groote MarlJ Ik werd niet teleurgesteld. In el prachtige zaal, schitterend verlicht, en I eene menigte heeren en damen, allen el vroolijk, gevuld, zag ik Willie. I Een schoon meisje leunde op zijnen al en ik zag in haar hart dat zij niet blind m zijne schoonheid en niet ongevoelig vooil innemende daarvan was. I Maar.0 na beefde ik voor hem. Zij I bekoorlijken rijk, en uit het zwierige I hare kleeding en de aandacht, die zij I maakte ik op, dat zij tot de modewereliB behoorde, en daarin algemeen bewoniH werd. Ik zag echter in hare ziel, en zij I ij del hoogmoedig, hardvochtig en wer® gezind; indien zij Willie lief had, wareiB zijneschoouheid, zijne innemende manil en glimlach, die haar behaagden, nietH edel gemoed, hetwelk zij niet wist te wH deeren. Terwijl zij door de zaal wanJeM en het meisje, dat door een geheeleu bewonderd werd, al haren tijd en bar^J dachten aan hem wijdde, daalde ik onzH neder en tikte hem, gelijk ik vroegei^J daan, op een schouder. Hij keek om, eer hij het gelaat zijner moeder kon trok de stem der sirene wederom zijne Nogmaals en nogmaals poogde ik weg te lokken, maar hij hoorde mij Eindelijk sprak zij een woord dat edelaardigen zoon de dwaasheid en n'IH liefde harer wereldsgezinde ziel varriel^B nam het oogenbliek waar toen zij aldus^^B macht over hem hai verzwakt, en in armen sluitende spreidde ik mijne vleufj^H uit, en zweefde met hem weg, den waarvoor ik zooveel moeite gedaan nn^^H eindelijk gewonnen had medevoerende^i^J wij in de lucht oprezen, werd mijn lijke zoon ia mijne armen ~J"' OF DE 'IXCKE

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2