Lantaarnaansteker, School vaii Weldadigheid Mengelwerk. geld slaan üe kreel ties herten. M. Colaert. Ik vraag u verschoo ning, iedereen heeft de occasie er deel aan te nemen. M. Nolf. Het is onjuist, er is favo- ritisme. M. Colaert. In 't geheel niet. Ik zeg dus dat het stelsel der aanbestedin gen zooals het voorzien is door de wet, ernstige zwarigheden aanbiedt en dat vele besturen er over klagen (1). Om maar eene zwarigheid aan te halen ik denk te moeten zeggen aan M. Nolf, dat indien men al de leveringen moest in aanbesteding stellen, deze beslissing zoo wel voordeel zou aanbrengen aan de vreemdelingen als aan de Yperlin- gen, tot groot nadéel van den plaatse lijke handel. Is het dat wat mijn acht bare collega vraagt (2) Neen, niet waar Dan schijnt het mij toe dat men het stelsel te Yper en te Poperinghe gevolgd is niet moet veranderen, daar het geene aanleiding geeft aan ernstige hindernissen. Voor het persouueel. M. Nolf. Ik hegeer eenige korte bemerkingen te vertoonen ten gunste der onderwijzers en toezichters der weldadigheidschoien van den Staat. De onderwijzers vragen dat hun eene schadeloosheid van woning toegestaan worde, gelijk dit bestaat voor hunne ambtgenooten der gevangenissen. Er is geen reden om die ambtenaren te onderwerpen aan een verschillig be heer, hun dienst juist dezelfde, mis schien noch lastiger zijnde in de wel dadigheidschoien. De onderwijzers dezer scholen hebben wel is waar eene jaarwedde die 200 fr. hooger is dan dat der onderwijzers der gevangenissen inaar dat verschil van jaarwedde ver goedt de herooving niet der schade loosstelling van woning, die ten minste van 400 fr. is. De onderwijzers der liefdadigheids- scholen vragen insgelijks eene wijzi ging van het barrême dat hunne jaar wedde regelt. Zij klagen dat wanneer zij eens het cijfer van 2,400 fr. bereikt hebben, te moeten wachten tot zij den ouderdom van 50 jaar bereikt hebben en dat zij vijf-en-twintig jaren dienst hebben vooralleer eene nieuwe verhooging temogen verwachten. Deze is dan van een vijfde hunner jaarwedde, die hun bij gedeelten toegestaan wordt. Eertijds kon de agent, die tot zijn cijfer (1) In dit geval, verandert de wet. Maar zoolang zij bestaat moet zij toegepast wor den. fN. d. RJ (2) Neen, wat de achtbare college op merkt, het is dat de helft der bevolking uitgesloten zij uit al de leveringen ten voor- deele der vrienden van de partij aan het bewind. Daarom is de openbare aanbeste ding noodzakelijk. fN d. RJ 46 DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. Zes en twintigste hoofdstuk. Nog- meer veranderingen. Jk zal haar dus ..iet meer dringen om van haar voornemen af le zien Zij kan ergens in huis en in den ko.-t. wezen en toch dikwijls tn lang genoeg hij ons komen, uit en in loopen doorbrengen en zoo al meer, en het behoeft haar niet gezegd te wor den dat in geval van ziekte of ongeluk onze deur altijd voor haar zal open staan Neen, waarlijk niet, sprak mevrouw Jeremy en als gij er dus op gesteld zijt Geertje lief, heb ik ook gaarne dat gij maar doet wat u best bevalt maar op één ding dring ik aan, namelijk dat gij vandaag nog dit huis verlaat, waar het u akelig genoeg moet wezen, en bij oos komt, om zoo lang te blijven tot ge weder geheel h-ter zijt. Geertrui gaf met blijd-chap hare toestem ming tot deze soort van overeenkomst, het welk zij bekraehtgde door terstond méde te gaan "ii het was voornamelijk aan des dokters bekwaariheid oplettendheid, en aan de moederlijke zorg zijner vrouw toe te schrijven, dat het jeugdige meisje de ziekte van 2,400 fr. gekomen was, vooraleer den ouderdom van 50 jaar bereikt te hebben, hoofdonderwijzer als perso- neele titel kan benoemd worden wan neer hij zich waardig toont van deze gunst. De onderwijzers zouden willen dat deze regel wederom nageleefd worde, maar zij zonden vooral eene verbetering van het huidige barrême verkiezen. Wat de toezichters betreft, zij bekla gen zich maar vijf verlofdagen 's jaars te hebbeu zij vragen er tien. Deze vraag is redelijk als men rekening houdt dat deze agenten overanderdag in het gesticht verblijven, dat zij dus zeer ge houden zijn. Zij beklagen over de lengte van hunnen persoonlijken dienst en zij vragen dat men hen eene vergoeding verleene wanneer men van hen bijge voegde diensten eischt, om zieke agen ten te vervangen, wat dikwijls gebeurt. Zij vragen dat men hen in dat geval bijgevoegde verlofdagen verleene. Deze eisch schijnt mij zeer gewettigd. In alle geval deze diensten zouden moeten aanzien worden als buitenge wone diensten en recht geven op eene schade vergoeding. Eindelijk zij vragen dat de beginnen de jaarwedde dezelfde zij voor al de toezieners, hetgeen nu niet betaat. De eene beginnen met 1,400 fr. de andere met 1,300 fr. De beginnende jaarwedde van 4,400 fr. is verleend aan dezen die een ambacht kunnen, van drukker, van klompenmaker, enz., niet aan de andere. Welnu, het is niet volstrekt noodzakelijk een ambacht te kmmen om een goede toeziener te zijn men treft er zeer goede aan onder de oud onderofficieren van het leger. Het zijn geene beropstoezichters, maar zij be wijzen andere diensten, die eden waar deerbaar zijn met de opvoeding tema ken der jonge lieden die zij onder hun ne bevelen hebben en met hun de princiepen van tucht in te prenten welke zij hoohst noodig hebben. Dat verschil van beginnende jaarwedde weegt op geheel de loopbaan van den toezichter deze agenten maar alle twee jaren van 50 frank verhoogd zijn de, zalde toezichterdie begonnen heeft met 1,400 fr. zal van 2le klas benoemd worden, deze die met 1,300 fr. begon nen heeft zal maar dezelfde jaarwedde bereiken na tien jaren, en hij zal altijd in eenen minderen toestand zijn tegen over zijne collegas, gezegd beroeps- toezichters. Ik beveel deze verschillende eischen aan de welwillende aandacht van den achtbaren minister en ik vraag hem wel te willen recht er aan doen. Buurtspoorwegen. Y per- Nieu wkerke- W aaste n M. Nolf heeft in de kamer de vol gende vraag gesteld aan den bevoegden minister. ontkwam, die tiaar zoo ernstig bedreigd had. De heer W*** en zijne vrouw, die, be kend met de zware beproevingen, welke Geertrui dien winter had doorgestaan, het innigste medelijden met haar gevoelden, drongen haar om bij hen in huis te komen en daar te blijven tot de heer Graham en Amelia van hunne reis terugkwamen maar toen zij vernamen dat de tijd van die terug komst geheel onzeker was en Geertrui ook later waarschijnlijk niet weder bij hen zou komen, begrepen zij insgelijks dat zij ver standig deed met zich terstond in eenen on- afhankelijken toestand te plaatsen De heer Arnold en zijne echtgenoote, die jufvrouw Sullivan en Geertrui beiden ge durige blijken van hunne oplettendheid hadden gegeven, en behalve den dokter, de eenigen waren, die in de ziekenkamer wa ren toegelaten, gevoelden dat zij bijzondere aanspraken hadden om hef meisje, dat thans eene dubbele wees geworden was, onder hunne hoede en voogdij te nemen, en draalden dus niet met haar te dringen om lidvan hun huisgezin te worden en zich onder hunne bescherming te plaatsen, even wel, gelijk W***s gedaan hadden, hunne uitnoodiging beperkende tot den tijd wan neer Amelia van hare reis zou terugkomen. Daar de heer Arnold echter een talrijk ge zin en een betrekkelijk klein huis en inko men had, was ware menschlievendheid de eenige drijfveer die hem noopte dit voorstel te doen, en toen Geertrui zijne huishoudelij ke en spaarzame vrouw onderrichte dat zij door haren eigen arbeid ruim in staat was om in haar onderhoud te voorzien en nu be sloten had voortaan geheel onafhankelijk te leven, betuigden beide hunne hartelijke goedkeuringen vond zij in mevrouw Arnold eene uitmundende raadgeefster. De gemeenten bediend door den buurtlijn van Yper-Nieuwkerke-Waas ten, een ongunstig adgies uitgebracht hebbende tot het stichten eener inter communale maatschappij voot' de uit bating dezer lijn in de plaats van den huidigen concessionnaris. die nog voor jaren gehouden is en die er zich van zou willen ontmaken, de dienst der treinen is geheel en al omgekeerd en de uurregelingen zijn gemaakt geweest derwijze dat het meerendeel der cor respondentie met de spoorlijnen afge schaft zijn te Y'per en te Waasten er volgt daar eene volledige wanorde uit zoowel voor den dienst der reizigers als voor dezen der postde briefwisse lingen ondergaan er groote vertragin gen door. Zon de heer minister niet willen tus- schenkomen om de uurregelingen te herstellen zooals zij vroeger bestonden of ten minste om te eischen dat het ge tal treinen, voorzien in het lastenko- hier, ingericht zijn derwijze dat de gemeenschappen verzekerd zijn met de spoorlijnen In geval van toestemming, zou hij niet willen tusschenkomen zonder ver toeven Antwoord van den minister. Deze zaak is in onderzoek. Dit is nog niet geëindigd. Stilstond van Iloiitliem. Vraag gesteld door M. Nolf aan den heer minister van spoorwegen De stilstand van Houthem bij Yper is heden maar open voor den dienst der reizigers, der bagage en der col is van vijf kilos en min. Tal van transporten en met volle vracht in bestemming van Houthem, Holiebeke, Zondvoorde, Wijtschaete en Zillebeke zijn tegenwoordig wegge nomen in de statiën van Komen en Yper, die deze plaalsen hedienén. M. de minister zou een grooten dienst be wijzen aan den koophandel indien hij de verhandering van den stilstand van Houthem wilde bevelen in eenen stil stand voorzien van eene brug om te wegen en van een spoor om te laden en te lossen. Een wisselspoor te Houthem zou ter zelfder tijde toelaten den dienst der reizigerstreinen te verbeteren tusschen Yper en Kortrijk. Zou de heer minister de oplossing dezer zaak niet kunnen bespoedigen en ze in den aangewezen zin niet kunnen oplossen Antwoord van den minister. De opening van den stilstand van Houthem tot den dienst der Koopwa ren in het algemeen (groote en kleine snelheid) is besloten geweest in 1908. Het plan van behoorlijke inrichting is goedgekeurd geweest en de verkrij ging van gronden word voortgezet. Mevrouw Arnold had eene zuster, eene weduwe die gewoon was haar matig inko men te vergrooten, door eenige weinige jonge juffers, die naar de stad kwamen om daar hare opvoeding te voltooien, bij zich in huis en in den kost te nemen Geertrui kende deze dame niet persoonlijk maar, had met grooten lof van haar hooren spre ken, en koesterde de hoop, dat zij door tusschenkomst hare vriendin de predikants vrouw, bij haar eene aangename en niet te te dure woning zou vinden. In dit opzicht werd zij niet teleurgesteld. Mevrouw Warren had gelukkig juist eene ruime en vroolijke voorkamer ledig en daar mevrouw Aarnold Geertrui op het hartelijkst had aanbevolen, sloot men weldra eene overeenkomst en werd de kamer onmiddelijk tot hare beschikking gesteld. Jufvrouw Sullivan had haar al hare meu belen vermaakt, welke grootendeels eerst kortgeleden waren aangekocht en, dewijl Willie dit zoo verlangd had, zoowel wat stof als bewer king betrof, van de beste soort waren en mevrouw Arnold en hare twee oudste dochters drongen er op aan dat zij, na de vermoeinissen en aandoeningen, die zij zoo pas had doorgestaan, zich nu tot ha re werkzaamheden op de school zou bepalen en aan hare vriendinnen de taak overlaten omhare kamer te raeubeleeren met datgene wat zij daar geplaatst wenschte te hebben^ en dat overige in te pakken en te bergen want Geertrui wos ongenegen om iets te laten verkonpeu. Het was eene groote ver lichting voor haar, dat haar aldus het grie vende leed werd bespaard van het huis waarin hare verlorene vriendin zooveel eer had gesteld, te zien ontmantelen en uitrui men en hoewel, toen zij hare kamer bij mevrouw Warren voor de eerste maal bin- Waarom hebben de Belgen 't gemeen zuiver stemrecht niet* O III Dat onze Staatkas ledig is dat ratten er in spelen en dansen is o-en geweten. Nu als men in de krotte zit al middels goed om geld te slaan. Vroee wanneer onze patriotten inet de nati nale feesten naar Brussel gingen om hunne dekoratie te ontvangen mocht zij voor nieten naar de hoofdstad ri zen. Het spoorwegbestuur leverde kc teloos eene reiskaart. Maar dit jaar zijn er andere reu menten. De koepon gratis isafgescha Al deze die naar Brussel willen oa om hunne dekoratie moesten betale Van den anderen kant heeft men i getal gedekoreerden van dees jaar vermeerderd er waren er 6000 o trent bovendien in den brief waar; zij naar Brussel werden geroepen, wi den die brave lieden aangespoord zi naar de Hoofdstad te doen vergezel! door eenen of twee bloedverwante: en dat ten einde nog eenige reiska ten meer te verkoopen. Op die manier schat men dat He] putte 50,000 fr. gemaakt heeft, 's A derendaags met de eerste uur zo Liebaert al achter de kluiten om to iets in de ledige Staatskas te kunn leggen. Oh welke mannen. Waarom hebben de Belgen h verplichtend onderwijs niet De klerikalen vieren alle zondags nu hier, nu daar het jvbelfeest van h 25jarig meesterschap. In deze feestvieringen gaat gewoc lijk het geestelijke met het stoiï'elij geoaard Eerst naar het bidkot dan naar het setkot, gelijk wij eenmaul mochten hooren uit denmo van een geestelijk man. Maar m moet meer dan naïef zijn, om te dru ken hetheen wij lettarlijk vinden in di klerikalen XX" Siècle Om tien ure, zoo schijit bi zong Mgr. Heylen, bisschop van a men, eene pontificale hoogmis, volgd van Te Deum maar 't was banket, die het bijzonderste gedeelte miek der jvbelviering Wij doen het hem niet zeggen de kreet des herten Een goed liberaal abo neert zich aan DE WEE GALM nentrad, diepe weemoedigheid haar overmeesterde, op het gezicht dier we kend9 meubelen, kon zij, bij het zien smaakvolle netheid en zorgvuldigheid, w, mede alles voor hare ontvangst was ir richt, niet nalaten te denken, dat het zo zou zijn te morren en zich ongelukki, eenzaam te noemen in eene wereld, harten bevotte zoo fijngevoelig en hac zoo ijverig werkzaam, als die hier hadden gezorgd en gearbeid. Toen zij op den eersten avond nadat bij mevrouw Warren haren intrek had nomen, de eetzaal binnen trad, waar aan de theotafel niets dan vreemdelii verwachte, werd zij aangenaam ver door het gezicht van Fany Bruce, di Boston gebleven, terwijl hare moede haar broeder den winter met reizen sle j nu reeds eenige weken bij mevrouw V ren had gewoond. Fany was een meisj 12 of 13 jaar, en had, daar zij eenige mers op het buitengoed naast dat van heer Graham had doorgebracht, Gee dikwijls gezien, somtijds bloemen van gekregen, boeken van haar geleend liefhebberij werkjes o.n hare huip gevra, Zi j was bij snoer met Geertrui ingedofl had zich zeer verheugd over het vooi zicht van haar beter te leereri kennen lijk zij bij mevrouw Warren hoopte doen, en toen zij den blik dier groote do" re oogen ontmoette en zag hoe een gü®' van genoegen Geertruides trekken spreidde, toen zij in dezen kringeen bek' gezicht vond, kreeg het meisje moed geD om vooruit te komen, haar de hand te ven en te verzoeken dat jufvrouw naast haar zou zitten. Fany Bruee was een meisje met gunstigen aanleg en een gevoelig hart, door hare moeder zeer verwaarloosd) OF DB Jfi

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2