Stadsnieuws. I Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. 5 centiemen. Vijfde jaar. ftrs 41-42 Gemeenteraad van Yper. Blauwe Beloogiug te Hasselt. Prijskamp voor het visschen. Donderdag, 2» September 1909. Eendracht maakt Macht. Verschijnende (les tïonderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. MenjJHAndelt bij overeenkomst. Openbare zitting van den Zaterdag 14 Augusti 1909. De openbare zitting, voor 5 ure aan gekondigd, wordt ten 5 ure 25 m. ge opend. Zijn tegenwoordigde lieeren Colaert, Burgemeester - Voorzitter Fraeys, en Vandenboogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bou quet, Sobry, Biebuyck, Begerem, en Boone, Raadsleden. Afwezig de heeren Struye, Iweins, Lemahieu. M. Biebuyck, het jongste raadslid zijnde, vervult den dienst van Secre taris. Het proces-verbaal der laatste zitting, geene aanleiding gegeven hebbende tot eenige opmerking, wordt goedge keurd. Vooraleer de dagorde aan te van gen legt de heer Voorzitter de stads rekening neder, die zal kunnen nage zien worden door de Raadsleden en dan in afdeeling, gedurende den ver loftijd. De hoogdringendheid wordt ge vraagd voor het vaststellen van den prijs van eenen dag onderhoud. Vol gens eenen brief der Godhuizen en waarvan lezing gegeven wordt, is die prijs van 2 fr. 19 c. aangenomen. Het eerste voorwerp aan de dag orde is uitgesteld tot op het einde der zitting, er moeten inlichtingen gevraagd worden aan den ingenieur der stad. 2 Stadsverordening beweging der au tomobielen, enz. De heer Voorzitter Ten gevolge der talrijke reclamatiën tegen de overmaat van snelheid der automo bielen, heb ik een ontwerp van regle ment gemaakt. De algemeene veror dening over de zaak voorziet eene snelheid van 30 kilom. per uur te lan de en 10 kilom. in het doorkruisen der steden. Men heeft gevonden dat 10 kilm. per uur te veel is voor sommige stra ten. Wat mij betreft, ik vind het niet. Het college stelt 5 kilm per uur voor voor alle voertuigen aan de hoe ken der maloulaan, de Statiestraat, Tempelstraat, Boterstraat, Rijsel- straat, Groote markt, Meenenstraat. De Burgemeester zal daarenboven het recht hebben den toegang te ver bieden van zekere straten ter gele genheid der openbare feesten. M. D'Huvettere. Gij moogt niet te streng zijn, gelijk het stadsbestuur van Veurne. De voertuigen vergelij ken met den gang van eenen mensch, dat is niet redelijk, maar 10 kilm. ware een maximum van snelheid dat men zou mogen toelaten. M. Biebuyck. Dan dient er niets veranderd te worden. Men zou ech ter eene voorwaarde kunnen bijvoe gen, eene snelheid van 5 kilom. vast stellende voor zekere straten. Eene lange en verwarde bespre king wordt alsdan tusschen verschei dene leden aangevangen en eindelijk neemt men het reglement aan voor gesteld door het College en verbe terd door M. Biebuyck. Men schrijft in bij den Uitgever, bixmudestraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de NotariaIe en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. M. Begerem- alleen onthoudt zich. De heer voorzitter zal in het nieuw reglement het verbod doen nakomen met een velo op de vesten te rijden, te rekenen van 's middags. 3 i?eredienst begrooting 1910 Kerk fabriek van S'- Maarteus. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 165,923-28 De uitgaven tot de- ze van fr. 165,345-32 Overschot Goedgekeurd. fr. 577-96 4 Eeredienst begrooting 1910 der Kerkfabriek van S' Jabobs. De ontvangsten en uitgaven be loopen tot de som van fr. 90,482-51 Goedgekeurd. M. D'Huvettere. Aangezien er kwestie is van begrootingen, herin ner ik aan het College het voorstel dat over eenige'n tijd gedaan werd eene werkplaats van zuivering yan Haeren te bezoeken. Ter gelegenheid der begrooting 1910 zou men insgelijks de kwestie kunnen studeeren van de zuivering der waters van Yper, hetgene eene uitmuntende gezondheidsmaatregel zou zijn. M. Vandenbogaer deWelk is dat stelsel dat gij aanprijst M. D'Huvettere. Dat van Hae ren en dat hierin bestaat al de riool wateren worden in een algemeenen vergaarbak geleid, waar zij behan deld worden met kalkmelk door elec- trische stroomen na in drie klaar- bekkens verbleven te hebben, bevat ten de waters geene enkele kiem van ziekte meer. Dat stelsel is zeer praktisch en veroorzaakt maar eenen kleinen kost. 5. Stadseigendommen herstelling van het zuid-west torentje van het gebouw der Halle. M. de Voorzitter geeft lezing van eenen brief gezonden door den raads heer Begerem aan hetCollege, betrek hebbende op de herstelling der Halle. De spits die komt opgemaakt te wor den is zeer wel gelukt enhetachtbare lid drukt den wensch uit de andere spits te zien herstellen door denzelf den aannemer en onmiddelijk om ver zekerd te zijn een gelijkgeldend werk te hebben. Dit torentje is in slechten staat, zegt de heer Burgemeesterhet is ge durende 25 jaren omgeven geweest van stellingen het is maar in 1890 dat men het vrijgemaakt heeft. Het bestek dat M. Coomans, in genieur der stad, opgemaakt heeft, is van fr. 17,205-20. Het is iets min dan dat wat het oostelijk torentje ge kost heeft. Er is »p te merken dat de haken der oude spitsen onder hen verbonden waren door een metsel werk, terwijl nu de haken verbonden zijn door steenen van Euville, wat het werk beter doet uitkomen onder het oogpunt der schoonheid. M. Biebuyck zou verkiezen dat dit werk zou deelmaken van de volledi ge herstelling van den wester gevel. M. Colaert. Dat is het inzicht van het College. Wij zullen de her stelling der wester vleugel in aanbe steding stellen, ten spoedigste moge lijk-zijnde, om denzelfden onder-aan nemer te kunnen behouden, die nu zijn werk kent. Op die wijze zal de voorgevel der Halle geheel hersteld zijn voor 1911. In den toekomenden herfst zal men insgelijks overgaan tot de aanbeste ding der herstellingswerken der abdij van St Maartens. 6. Buurtspoorwegen. De heer Voorzitter vertrekt en M. Fraeys vervangt hem in den voorzit terszetel. De intercommunale gestemd zijn de, dient het aandeel van tusschen- komst bepaald te worden. In de laatste vergadering der afge vaardigden hebben de gemeenten Nieuwkerke en Meesen zich terugge trokken. Voor de lijn Veurne-Yper hebben wij 53 deelen te nemen en voor de lijn Yper-Nieuwkerke-Waas ten, 64 aandeelen. De aandeelen van Nieuwkerke en van Meesen blijven dus beschikbaar. Wij mogen ze ne men boven dezen die ons toekomen en, bij de weigering zal de provincie dezelve met haast nemen. Het Col lege denkt echter dat wij ons zouden houden bij de 117 aangewezen dee len. M. Boone vraagt rond welk tijdstip de intercommunale in uitbating zal komen. M. Fraeys. Het loopende dienst jaar sluitende met einde December, zal de intercommunale waarschijn lijk in gang komen te rekenen met 1" Januari eerstkomende. Goedgekeurd. M. Sobry deelt aan den Raad den droevigen toestand mede waarin zich tegenwoordig de Kaai bevindt. De bewoners hebben geprotesteerd bij wijze van omzendbrieven die zij hebben doen uitdeelen in de stad. Wij zouden ons bij hen kunnen voe gen en eene reklamatie zenden aan den bevoegden minister. M. Fraeys. De ingenieur Froi- dure is geroepen geweest en hij heeft voetstappen gedaan bij zijn bestuur. Krachtige maatregelen zul len dadelijk genomen worden. M. Begerem. Wij waren onbe voegd in de zaak voor het vaststel len van den datum der eerste com munie. Maar er is iets anders te doen, dat de Staat een weinig neme van de 400,000 fr. die gestemd zijn geweest voor de voltooiing der an dere vaart, zooals het de bovenge melde omzendbrief zeer wel zegt- M. Fraeys. Men kan geene credieten overbrengen. M. Begerem. Kom aan dan, maar zij doen al wat zij willen. De zitting wordt ten 6 ure geheven. 45 m- Vorigen Zondag had minister Schollaert zich naar Hasselt begeven om er deel te nemen aan de manifes tatie van het 25jarig klerikaal be wind. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen- 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De liberalen hadden groote blau we plakbrieven uitgehangen en bij zondere vlugschriften rondgestrooid waarin het bewind van het klerikaal gouvernement beknibbeld en gehe keld werd. In den voormiddag kwa men de boerenbonden van het arron dissement aan, geleid door pastoors en kapelanen. Nadat in de kerk een Te Deum was gezongen, werd M. Scholaert, die over de Groote Markt in gesloten koets reed, erkend en uitgefloten. s' Namiddags werd een stoet van Boerenbonders gevormd en Hasselt heeft een kleinen 7 september bijge woond. Aan elk kruispunt werden de ma nifestanten uitgejouwd en uitgeflo ten. Het was een gedruisch dat de pas-redoublés der muziekkorpsen van den stoet overstemde. Die manifestanten kregen blauwsel in het gezicht. Men had ook blauw sel rond het verhoog gestrooid van waar M. Schollaert de Blau we Boerenbonders in oogenschouw nam. Het was voorzeker geene wachtparade. Eindelijk moest die klerikale mili tie de vlucht nemen in de patronagie waar M. Scholaert gepoogd heeft hunnen gevallen moed op te wekken. De boeren van Zolder, Cousel en Zeelhem hebben vooral met het blauwsel kennis gemaakt. s' Avonds werd de minister bij zijn vertrek nogmaals uitgejouwd. Aan zulk zegepralend onthaal had minister Schollaert zich voorzeker niet verwacht. Die blauwe tegeebetooging bewijst eens te meer dat ook de Lim- het klerikale juk moede worden. Zonda29 Augusti had een schoo- ne groote prijskamp plaats voor het visschen, gegeven door den heer Brunfaut, aan de muzikanten en leden der Maatschappij de Oud- Pompiers. Talrijke schoone prijzen werden door de Commissie en de vrienden dezer bloeiende Maatschap pij uitgeloofd de prijzen bestonden in geld en eene menigte voorwer pen van waarde in natura. Men be merkte er een uurwerk, kiekens, sigaren, enz., enz., gezondendoor de vrienden, beschermers en officieren der Oud-Pompiers. Het wecler was gunstig en eene heerlijke Augustizon zond hare milde stralen over de aarde. Ten 2 ure vergaderden de leden in hun lokaal, Seminariestraat, en ten 2 1/2 ure vertrok de stoet, opgeleid door het muziek, naar de Meenenpoort, waar de prijskamp moest plaats hebben. Vele volk wilde het feest bijwonen en 't was oprecht eene vroolijke dag, een echte kermisdag, die zeer voor- deelig is geweest voor de neering- doeners van deze wijk. Ten 5 ure eindigde de prijskamp en de Oud-Pompiers vertrokken met WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1