LET OP Liberale Kiezers! Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement Donderdag, 50" September 1909. Vijfde jaar. Ar 46. I>e kiezingen van 1910. De vaarl van cle Leie naar de YperJée. Albrecht Rodenbach. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij tien Uitgever, Uixïmidestraat, nr S3, le Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Uijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen'25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De voorloopige kiezerslijsten voor 1910 zijn verschenen. Ze liggen ter inzage in het Se cretariaat der Liberale Associa tie, Seminariestraat. Zorg er voor, niet alleenlijk dat uwe rechten, maar ook deze van uwe bloedverwanten, vrienden en geburen geëerbiedigd wor den Zorg er voor, liever morgen dan overmorgen Indien gij een aangeteeken- clcii brief hebt ontvangen van 't Coliogie van Burge meester en Schepenen om u te laten weten dat jgi j op de kiezerslijsten niet behouden ■rijt, doet hein zonder uitstel geworden ten bureele der Liberale associatie, Semïna- riestraat, Yper. Gelief er de stukken bij te voegen die u nuttig schijnen om uwe rechten te vrijwa ren. Van nu af beginnen de klerikale bladen reeds te jammeren en te wee klagen over de Kamerkiezingen van 1910. Ziehier wat een katholiek blad hierover zegt De toestand is bedenkelijk. Het is zeker dat, met de kleine katholieke meerderheid, welke nog in de Kamer der volksvertegenwoordigers bestaat, wij geen verliezen meer mogen onder gaan en dat wij integendeel uit al onze krachten moeten werken om binnen anderhalf jaar ons stemmengetai en ook onze zetels in het parlement te vermeerderen. Het is omdat wij dien toestand be seffen, dat wij reeds meermalen de hoofdmannen onzer partij en de.regee ring gesmeekt hebben, zooveel moge lijk voldoening te schenken aan de rechtmatige eischen der katholieke kiezers, alle oorzaken van misnoegd heid te vermijden, en daarom zekere kwestie van kant te stellen, die slechts verdeeldheid in onze rangen kunnen brengen. 't Is ook omdat wij het gevaar van dien toestand inzien, dat wij 't voorstel bestreden hebben, in de Katholieke Vereeniging van Brussel gedaanslechts met eene beperkte lijst kandidaten in den aanstaanden kiesstrijd op te ko men. Het besturend komiteit heeft bekend, dat het dit voorstel voorna melijk gedaan heeft om de voorkeur stemmen te vernietigen. Het vindt dat zekere kandidaten al te zeer propagan da voor hun eigen persoon maken en bij middel van de "voorkeurstemmen de rangschikking der lijst het onderste boven werpen. Nog nooit hebben wij, in gelijk welke omstandigheden, dergehjken wanhoopskreet door eene partij hoo- ren slaken, en de oneenigheid in haar midden hooren bevestigen. Ziedaar dus de groote klerikale partij gedwongen hare eigene zwakte te bekennen, ondanks al den invloed waarover zij beschikt, al het geld en de macht die zij bezit, al het bedrog dat zij pleegt Reeds sedert de laatste kiezingen is zij feitelijk gevallen. De kleine meerderheid die zij nog in de Kamers bezit, is eene gestolene meerderheid zij bekomt die maar door de slecht heid van ons kiesstelsel en der even redigheid, die geene evenredig heid is Inderdaad, de klerikale partij be haalde het land door, min stemmen dan de oppositiepartijen, en Aoch bekwam zij meer zetels in de Kamer. Die zwakte wordt zoo duidelijk, de zucht tot behoud hunner plaatsen is bij sommige leden der rechterzijde zoo groot, dat zij zich uit vrees hunner kiezers tot eene meer de mocratische wending plooien. Van daar ook de oneenigheid in de rangen der kleri kalen, en de on macht waarin zij verkeeren om zelfs hervormingen in bewarenden zin voor te stellen, en nog min om ze door te drijven. Ze bepalen hunne werkzaamheid bij wetten van burgerlijken aard, waarbij zij mogen rekenen op de hulp van de gematigde elementen der li berale partij zoo was het met de wet op de forten van Antwerpen, de koolmijnen van Limburg, de over name van den Congo en tal van klei nere wetten, die eigenlijk noch kle rikale noch liberale wetten zijn. De hoofdmannen der klerikale partij en de regeering voelen dat hun einde nabij is. De kiezingen van 1910 jagen hun een vreeselijken schrik op het lijf. Van daar die bede, dat ge smeek om alles te vermijden wat misnoegdheid kan verwekken, en om zekere kwestien van kant te stel len, die de verdeeldheid al te daad zakelijk zouden doen uitschijnen. Onder die kwestien telt men de militaire hervorming, de regeling van den arbeid, de mijnwet, de kies wet, enz. Een bewijs te meer dat de kleri kale regeering totaal onbekwaam is nog een der sociale belangen aan te pakken. Zij moet zich op dit oogenblik ver genoegen met te levengelijk destijds het ministerie Malou. En hoe komt ook de baatzuchtig heid hunner mandatarissen aan het licht, als de Comiteiten zelfs ver plicht zijn maatregelen te nemen, om het misbruik der voorkeurstem men tegen te gaan Ha het besturend komiteit vindt dat zekere kandidaten al te zeer propaganda maken voor hun eigen persoon Dus... eigenbaat... eigenliefde bij de klerikale mandatarissen. Wat kostelijke bekentenis in een klerikaal blad En eindelijk, door nood gedwon gen, zijn dezelfde bladen verplicht te bekennen, dat hunne eigene be sturende komiteiten maatregelen moeten nemen, om de persoonlijke baatzucht hunner kandidaten te smachten Wat les Wat vernedering De groote klerikale partij is heur historisch einde nabij. Zij heeft uitge diend. Eens gevallen zal zij onder haren ouden vorm niet meer op staan, nooit meer de staatsmacht in handen krijgen. Dat dit ons moed geve De dagen der zegepraal naderen... allen meêgewerkt, allen meêgevoch- ten. Het daghet in het Oosten Zaterdag '18 September had te Brug ge de aanbesteding plaats van de vol- tooiïngswerken der vaart van de Leie naar de Yperlée. Deze vaart, bij vergunning afgestaan aan eene maatschappij bij koninklijk besluit van 31 Januari 1863, moest op zekere gedeelte doorloopen 't zij in open lucht, 'tzij onderden grond. Na een en ander oplossing beproefd te hebben, liet de maatschappij, in 1870, de werken in den steek. Al de moeilijkheden kwamen voor uit den aard van den grond deze bevat in derdaad eene laag ondoordringbare Ypersche leemgrond met al boven doordringbare lagen leemachtig zand. De Staal nam deze vergunning over, door de wet van 9 Mei 1886 en deed een voltooiingsontwerp van de vaart opmaken ontwerp bij hetwelk een onderaardsche weg van 247 meters lengte voorzien werd die later op 318 meters gebracht werd. In '1889 begonnen, werden de wer ken midden de grootste moeilijkheden voortgezet tot in 1893. De onderaard sche weg werd op heel zijner lengte gebouwd maar op 18 Juli 1893 stortte hij in op eene lengte van 97 meters. Tengevolge van dat ongeval werden de werken gestaakt. Gedurende de werken en daarna, deden zich menigvuldige instortingen voor andere instortingen moet men vreezen. Daarom vroeg de Staat dat de aan biedingen van de mededingers zouden opgesteld zijn volgens twee veronder stellingen. Er zal onderzocht worden welk ontwerp voor ieder veronder stelling het beste is en de Regeering zal dan beslissen welk een der ont werpen zal uitgevoerd worden. De opvatter van het ontwerp dat het best zal gevonden worden maar waar van de veronderstelling niet aanveerd wordt, krijgt eene premie van 20,000 fr. In het geval waar er geen gevolg aan de aanbesteding gegeven wordt, zal deze premie verdeeld worden tusschen de opstellers van de twee beste ont werpen. De Staat verbindt zich eene beslis sing binnen de drie maanden'te nemen. Ziehier de uitslag der aanbestedingen M. G. Vanhatten, Den Haag (Holland) 2,770,000 fr. tijd van uitvoering drie jaar (2e veronderstelling). M. Victor Dumon, Uytkerke geen algeheele prijs (2e veronderstelling). M. E. De Gloedt, Brugge 3,751,094 frank 33 c. Tijd van uitvoering 32 maanden (2" veronderstelling). M. L. Monnover, Elsene 3,581,333 fr. Tijd van uitvoering 32 maanden (2e veronderstelling). M. Smis-Valcke, Oostende: 5,977,742 frank. Tijd van uitvoering (600 werk dagen (L veronderstelling). M. Wiegerinck, Schaarbeek, 1,952,560 frank 68 c. Tijd van uitvoering 32 maanden. (le veronderstelling). Niet uit het oog verliezen dat er toe komend jaar, in Mei, eene belangrijke Kamerkiezing op handen is. Het kan best gebeuren dat, eens de stemming voorhij, de ontwerpen van het minis terie voor eenige jaren, terug in de kartons zullen worden neergelegd. Wij hebben onderstaand artikel in zijn geheel ontleend aan onzen goeden konfrater De Dixmudenaar, en bijzon derlijk dit gedeelte betreffende de kleingeestigheid van de klerikale be sturen van Dixmude en Rousselaere die, het eene, eene groote Vlaamsche dichteres niet wilden huldigen omdat zij vrijgezind was, en het tweede, de vertooning van Rodenbach's Gudrun niet officieel wilde aankondigen, omdat de opvoerders niet klerikaal waren. Dat toont eens te meer dat de Vla mingen zich nooit aan klerikale voor gewende Vlaamschgezindheid mogen laten vangen, en dat de liberale Vla mingen boven alles liberaal en viaamsch- gezind moeten'zijn en blijven Sinds 14 dagen werd veel over Albrecht Rodenbach gesproken en geschreven in Vlaanderen en 't Walenland prachtige feesten hebben in zijne moederstad plaats gehad ter zijner eer. Vele oningewijden ken nen maar weinig den jongen dichter en den kloeken inrichter der Vlaamsche studenten beweging. Rodenbach was een figuur daarom noopt het ons zijne korte levenschets hier nêer te schrijven en te toonen dezes liefde voor zijn land en zijne taal, alsmede de dwaze en hardnekkige strijd der hoogere geestelijkheid tegenover hem en zijn stre ven. Albrecht Rodenbach wierd te Rousselaere geboren in 1836 en overleed er op 18 Juni 1880. Tot zijn maagschap behooorde de blinde Dr Rodenbach, lid van het Natio naal Congres en die in de Belgische Om wenteling van 1830 eene groote rol speelde, 't Was hij die in bedoeld Congres de uit sluiting eischte en bekwam van het huis van Nassau uit de regeering van België ten eeuwigen dage. Hij was het ook die uitriep De Hollanders zijn het lafhartigste volk der aarde zijn invloed in de scheidings zaak der twee landen was groot, het volk wist ook dat hij en De Potter de helden wa ren der scheiding en het zong Leve De Potter en Rodenbach. Jantje Kaas is naar de... knoppen. Albrecht heeft dien afkeer voor Holland niet geërfd was hij een vijand van het pedantism dat steeds onze Noorderbroeders kenmerkte, toch was kunde en kunst. Maar bij hem de klok de leus Vlaanderen bo venal hij streefde enkel voor waarheid, schoonheid en leven. Men roemt Albrecht Rodenbach als een groot dichter het weinige dat hij in zijn te kort leven voorbracht, getuigt dat hij een groot dichter zou geweest zijn. Onge lukkiglijk werd zijn begonnen halfgespon- nen levensdraad afgebroken. Zijn grijze en eerbiedwaardigen meester Hugo Verriest heeft eeas terecht geschreven dat hij een genie zou geworden zijn, de Dichter van het herwordend Vlaanderen. Vooral was Rodenbach de stichter der studentenbeweging hij was een opstande ling. Ten zijnen tijde was het in de kolle- giën verboden Vlaamsch te spreken de leerlingen mochten geene Vlaamsche brie ven schrijven en in sommige kostscholen wilde men geene brieven in die taal aan de kostgangers overhandigen, zelfs als zij door de ouders geschreven waren. Onze groote dichter Gezelle werd schan delijk door den bisschop Faict, een herber- gierszoon van Leffinghe, van te midden het studentenvolk verbannen, vervolgd en tot zwijgen gebracht maar zijn geest leefde voort door zijns leerlingen zoo geleerd als Vlaamschgezind, de heeren Vanhee, oud- WEERGALM n

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1