Stadsnieuws, Ter overweging aan onze vrienden. Frankrijk De nieuwe Gids. De vrienden van het leger Hel getuigschrift der Snelheid. Tombola van den Ouderlingen Bijstand Reeds dikwijls werd er gesproken over de verklaring van de liberale lin kerzijde verklaring, waarop zich, en gematigden, en vooruitstrevers, en ra- dikalen, kortom alle liberale gezindhe den hebben 't akkoord kunnen stellen. Die punten afzonderlijk uitleggen, daar voor gaan wij ons voor ditmaal wel wachten, andere gelegenheden zullen zich daarvoor nog wel voordoen. Dat wij, Liberalen, partijgangers zijn van verplichtend onderwijs omdat meer dan 1/5 van 's lands bevolking gansch «ngeletterd is, noch lezen noch schrijven kan. En die kwaal, die hier onder de bevolking maar al te veel wortel ge schoten heeft, door de schuld van 't klerikaal ministerie, willen wij uit- r.oeien, want, waarlijk strekt het ons tot schande, dat in de XXe eeuw, die de eeuw van verlichting en beschaving genoemd wordt, Belgie aan den staart komt van de geletterden en de eerste plaats bekleedt, wat de onwetendheid aangaat. Wat de gevolgen van de invoering van 't Verplichtend Onderwijs zouden zijn, is eerstens zonder twijfel de ver mindering der misdaden, want de sta tistieken zijn daar om te bewijzen, dat op 100 misdadigers er 76 ongeletter- den zijn. Maar zoolang de klerikale partij de scepter over ons land zwaait, is zeker geene hoop op verplichtend onderwijs te verwachten, integendeel onze huidige meesters vragen niet be ter dan het Belgisch volk zooveel mo gelijk te verkwezelen met het onder wijs aan nonnen, paterkens en broer- kens'toe te vertrouwen. Als het kind maar zijn cathechismus kent schijnt het volgens de klerikalen voldoende maar of het daar, door de wereld zal meê geraken We zullen er liefst niet op antwoorden... Wat de leger- kwestie betreft werden er nog maar 90 millioenen franks voor de nieuwe versterkingen van Antwerpen gestemd wees gerust, dat, indien men met 200 miljoen toekomt, men zal mogen te vreden zijn, immers is het genoeg ge weten dat er voor de forten van de Maas, ook maar 25 miljoen werden ge vraagd en men op het einde blijde was ze met... 95 miljoen te kunnen afma ken... En nog Waarom de nieuwe forten Om ze het grootste gedeelte van het jaar zonder soldaten te laten. Het is genoeg geweten en bewezen, dat zoolang de persoonlijke dienst plicht niet is ingevoerd, er niet moet aan gedacht worden, die forten de noodige bezetting te geven. Waarom geen persoonlijke dienst plicht? De arme moet maar alleen soldaatje spelen, en in voorkomend geval het land verdedigende rijke blijft in luiheid meestal zijnen tijd slijten.... Op den buiten jaagt men de bevol king schrik aan met ons, Liberalen, als combisten af te schilderen plun deraars en bestormers van kerken en kloosters, uitroeiers van den gods dienst, vertrappers van H. Sacrement moordenaars der priesters, enz., enz. Daartegen moet geprotesteerd wor den Wij haten den godsdienst niet maar willen dat hij in de eerste plaats door de dienaars zelve geëerbiedigd wordt en niet gebruikt worde als een politiek kieswapen. Zoo verstaan wij den godsdienstverdraagzaam en wel dadig, maar niet fanatiek en hypo- kriet. Wat w'ook willen beteugelen is de handeldrijvende kloosters en derge lijke gestichten. Ziedaar eene handel wijze, die opkomt, die strijdt tegen alle gezonde rede en helaas Hoeveel paters en nonnen zijn er niet, die con currentie doen aan de kleine nering doeners Brouwerijen, kantenfabrieken, cho coladefabriek, wasscherijen, bleeke- rijen, enz. Zulks mag niet langer blij ven duren. We spreken dan nog niet van de fortuinnajagingen en onterfe- nissen, waaraan ze zich plichtig maken; daar men dit alles door het klerikaal gouvernement ziet bekrachtigen, komt al het zwarte goed ook naar België afgezakt. Volgens de statistiek van 1906 waren er 57,000, en nu op den huidigen dage spreekt men van ruim 60,000 geestelijken, verdeeld in 4,500 kloosters. Niet alleen tevreden handel te drijven, zijn zij daarbij noch echte kiesdravers en spannen zich in het allereerste gareel, zij zitten de meetin gen voor, gaan de wankelbare kiezers, hen met banbliksems dreigende, om praten, enz. Het is oprechte schande dat zulks geduld wordt door de gees telijke oversten. En daarom, zegge n we de priester in zijn kerk en de burgemeester op 't gemeentehuis. Wanneer de beide linkerzijden in 1906, in de Kamers voorstelden, eene loonsverhooging te geven aan de brie- vendragers en andere mindere spoor wegbedienden, dan stemden de kleri kalen met klank neen het voorstel werd natuurlijk verworpen. Postbedienden en ook meestal de onderwijzers, worden slecht betaald, uit oorzaak dat men de kloosters te veel bevoordeeligt. Van daar de aan houdende verhooging van lasten er dient niet uit het oog verloren te wor den, dat de kloosters nooit successie rechten moeten betalen nog een mis verstand dat er in ons land heerscht. Wordt het geen tijd dat onze nu reeds 25 jarige bedriegers met klikken en klakken aan de deuren worden ge smeten In naam der rechtvaardig heid, in naam der openbare meening, in naam der in opstand gekoine ware vaderlanders, roepen wij Ja, ja, Weg met het hatelijk klerikaal gouver nement, het heeft te lang geduurd* Meermalen reeds hebben wij erop aangedrongen dat de herziening der kiezerslijsten van het allergrootst be lang is dit komt nogmaals een cleri- caal dagblad, de Journal cle Roubaix, te bevestigen. In een artikel, zondag laatst in ge meld blad verschenen, en getiteld Lettre de Bruxelles lezen wij daar omtrent het volgende Voor wat de ware kiespropaganda Detreft, zij bestaat, in België, in eene goede herziening der kiezerslijsten van de eene stemming tot de andere verhoogt het aantal uitgebrachte stem men, in eene verhouding, die de aan groei der bevolking niet uitlegt. Met het meervoudig stelsel is er al tijd mogelijkheid stemmen af te nemen of bij te voegen, en bij iedere stemming ontmoet men tal van personen, die kla gen van maar ééne stem te hebben kunnen uitbrengen, terwijl zij in de vereiscbte voorwaarden verkeeren om er twee, zelfs drie uit te brengen. De Belgische inrichting, onder het oog punt van herziening der kiezerslijsten, wordt aanzien als eene model-inrich ting zij zou bijna niet meer kunnen verbeterd worden. Het personeel, met dit werk gelast, is gewoonlijk te klein want het is dit personeel, die zelf het initiatief zou moeten nemen om de «oodige navor- schingen te doen. De belanghebbende kiezers, op eeni- ge uitzonderingen na, geven zich de moeite niet te onderzoeken, indien zij wel op de kiezerslijsten ingeschreven zijn met het getal stemmen waarop zij recht hebben. Men mag zeggen dat de overwinning- in België aan deze partij is, die met de meeste zorg de herziening gedaan heeft de meetingen, de artikels en de vlug schriften, de persoonlijke bezoeken Rebben in vergelijking maar weinig in vloed. Men moet er evenwel de kosten van doen, om de werking van de ande re partijen tegen te gaan en om zich den schijn te geven van te werken. Maar het ware, het echte, het vrucht bare, nuttige werk is gedaan vöör de opening van den kiesstrijd. Het andere is van minder belang. De criminaliteit in Frankrijk en in Belgie. Wij lezen altijd in onze clericale bla den, dat Frankrijk zoo een bedorven land is, zoo een slecht land, een land dat op zichtbare wijze ten onderen gaat, terwijl ons Belgie, dank aan ons cleri- caal bestuur, dank aan onze clericale scholen, dank aan de onophoudende zelfsopoffering onzer bewonderens- weerdige geestelijken, enz., enz., gij kent het overige aan het hoofd der wereld staat. En ziet wat wij, tot onze volstrekte verbazing in die statistieken lazen In Belgie, voor de boetstraffelijke rechtbanken, waren er beschuldigd, gestraft. In 1880 41,651 34,106 1890 48,330 50,295 1900 56,862 45,939 -1904 51,854 42,334 1906 56,528 46.806 Wij bestatigen dezelfde droevige klimmende verhouding voor wat de rechtbanken van enkele politie aangaat beschuldigd, gestraft. In 1880 106,142 94,110 1890 149,783 132,462 1900 170,816 146,174 1904 169,883 144,615 -1906 179,579 157,513 Ziet daar dus den crimineelen toe stand van ons Belgie, na 25 jaren geze gend clericaal bestuur. Onderzoeken wij nu eens de toestan den in Frankrijk, waar het clerikalis- mus tot onmacht gedwongen is, waar de godsdienstvrijheid heerscht, en waar, dank aan ware volkswetten, de priester-al macht voor goed verbrijzeld ligt- Wij putten onze inlichtingen uit een verslag van Senator Maurice Faure, dat hij opgemaakt heeft om de goede gevol gen der verweereldlijking van het on derwijs te doen uitschijnen men zal er in bestatigen, hoe de criminaliteit in Frankrijk verminderd is, sinds de broederkens zich met het onderwijs niet meer bemoeien. Van 1881 tot 1885, dus onder het broederkens systeem, waren er gemid deld 200 jongens beneden de 16 jaar jaarlijksch door de assisen verooor- deeld van 1901 tot 1905 is dat cijfer tot 94 gedaald. Van 1881 tot '1885 hadden de boet straffelijke rechtbanken 5,846 jonge lieden gevonnisd, waaronder 791 meis jes. Van 1901 tot 1905 zijn er slechts 4,602 geweest, 't zij eene vermindering van 18 t. h. Men heeft bijna de helft der ver beteringshuizen mogen afschaffen. Het getal der gestraften voor de assi sen is gevallen van 4,320 tot 2,306, en dat der ongeletterde gestraften van 459 tot 77. Ziet daar wat men een prachtige uit slag mag heeten de clericalen, nog- thans, zwijgen zulks 'lijk vermoord, en alswanneer, in de wereldstad Parijs, die natuurlijk gelijk alle wereldsteden, eene bedorven stad is, en die terecht hetbordeel der wereld mag ge noemd worden, 't is met voorliefde, dat onze clericale confraters het aanha len, en erop vallen, gelijk de duivel op eene ziel, en de schuld ervan leggen op de verwereldlijking van het onderwijs. Gij ziet hoe zij den bal mis slagen. Luid, luid, vroolijke Beiaard... het zijn de schoone Ypersche schijven die klinken. Men spot veel in de stad met het ongeval van den nieuwen beiaard. Men weet dat onze achtbaren, zeer ingenomen met hunnen persoon, ten allen prijze er aan houden, dat komt op geen veertig duizend frank na, hunne bescheiden verdiensten tot het nageslacht te doen overgaan. Zij hebben onschuldige, schuchtere en bevende klokken gelast hunne deugden dwars door de toekomende eeuwen te bezingen. Maar, o straf, de verstandige en eerlijke klokken weigeren eene leu genachtige zending te volbrengen men hoort ze nauwelijks, zij luiden valsch Spoedig doet men eenen oproep aan de gieters die, na onderzoek, overeenkomen al de opschriften en over heer schrijvingen af te schaffen die den toon der klokken verzwaren en valsch maken. Men zal dus zonder uitstel de na men en de lofspraken onzer achtba ren afvijlen en de beiaard zal beter klinken en zal onze hooren niet kwet sen. En de toekomende eeuwen zullen zich verplicht zien een nummer van het Journal d' Ypres te bewaren, in dien zij niet willen onwetende zijn, dat den 15 Oogst 1909 't Volk van Yper verrukt was en het Stadsbestuur dank wist Het is gelijk, het voorval is aardig maar kostelijk 40,000 franks, zelfs 60,000 fr. zegt men. Het is duur om de gekke ijdelheid onzer meesters te voldoen. Metzulke som kon men recht doen aan de vaderlandslievende eischen van het leger en van de burgerwacht, die se dert twintig jaren eenen stand vra gen. Met zulke som kon men vele wij ken der stad gezond maken en het Journal d' Ypres zelf doen zwijgen dat een kleinen schrik van cholera wenscht om de oogen en den... neus onzer meesters té openen. De nieuwe Gids der spoorwegen komt te verschijnen. Hij brengt ons geene enkele verandering mede voor wat onze verfoeielijke gemeenschap pen betreft Onze klerikale volks vertegenwoordigerszijn onbekwaam wat het ook zij van hunne Regeering te verkrijgen Het was wel der moeite waard zooveel gerucht te maken rond de ministerieele verklaringen, gedaan in het banket Colaert Wat er het duidelijkste uit voort gesproten is, 't is dat onze fameuze ministers naar Yper gekomen zijn om met hun publiek te spotten en eene schoone reklaam te maken voor het huis Hoflack, waarvan zij zorg hebben gehad de automobiel» te ontleenen om zich naar Kortrijk te begeven. In afwachting gaan de reizigers voort met duurder te betalen dan vroeger om niet beter gediend te worden. Gezegend zij de klerikale Regee ring Yper is de eerste stad geweest der beide Vlaanderen die eenen Stand opgericht heeft voor oorlogswapens. Het was in 1867, onder het liberaal bestuur. Heden onder het klerikaal bestuur is Yper de eenige garnizoenstad die geenen Stand bezit. Eene geïllustreerde postkaart, ge frankeerd met eenen postzegel van vijf centiemen, verzonden van Blan- kenberghe ter bestemming van Yper, den 21 September 11., is te Poperin- ghe toegekomen den 23 der gezegde maand, rond den avond, en is besteld geweest aan den bestemmeling, te Yper, den 24 September, ten 1 ure 's namiddags. Sedert wanneer moet de briefwis seling ter bestemming van Yper langs Poperinghe gaan Geheim en snelheid Vervolg van het voorgaande Een reiskoffer, vrachtvrij uit Blan- kenberghe verzonden naar Yper, met tarief II, den 25 September 11., is aan den bestemmeling den 30 der zelfde maand overhandigd geweest, ten 61/2 ure 's avonds. Sedert de lijn van West-Vlaande ren overgenomen is geweest door den Staat, zijn er vijf dagen noodig om een reiskoffer of een pak ter be stemming te doen komen. Het is de invloed onzer klerikale Volksvertegenwoordigers die aanlei ding geeft tot dat record van snel heid. Wij bevelen vurig onzen stadsgenootefl de tombola aan ingericht door de Maat schappij van Onderlingen Bijstand, de Oud-Leerlingen der Stadsschool van Yper. Deze machtige uitnemende menschb®" vende maatschappij is vast besloten de weg der hervormingen en der beilza®, j> 'tCWU*'

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2