LET OP Liberale Kiezers! De wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 14» Oclober 1909. 5 centiemen. Vijfde jaar. !Vr 48. België in 1909. Ons i 5 rog ra min a Eendracht maakt Macht. Verschijnende de* iJonderdfif/S. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixfiiudestraat, nr 83, te Yper. Ue aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Kechlexlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklainen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De voorloopige kiezerslijsten voor 1910 zijn verschenen. Ze liggen ter inzage in het Se cretariaat der Liberale Associa tie, Seminariestraat. Zorg er voor, niet alleenlijk dat uwe rechten, maar ook deze van uwe bloedverwanten, vrienden en geburen geëerbiedigd wor den Zorg er voor, liever morgen dan overmorgen Indien gij een aangeteeken- den hriel' lieht ontvangen van 't Collegie van Burge meester en Schepenen om u te laten weten dat gij op de kiezerslijsten niet behouden zijt, doet liein zonder uitstel geworden ten bureele der IAl>erale associatie, Semina riestraat, Yper. Gelief er de stukkeu bij te voegen die u nuttig schijnen om uwe rechten te vrijwa ren. Oudheidkundige ontdekking. Berlijn. Professor Schuehard deed nabij Neditz eene belangrijke oudheid kundige ontdekking. Bij het onderzoe ken der Romeinsche vestingen, bracht hij de overblijfsels van een Germaansch dorp te voorschijn, dorp welk dagtee- kend 200 jaar voor Christus. De schik- kingswijze der huizen herinnert won derbaar aan deze van Troja en Mycena, en laat toe te veronderstellen dat er verwantschap en betrekkingen hebben bestaan tusschen die Germanen en de oude Grieken. Aanslagen op meisjes. Berlijn. Vijf onderofficieren van het 10° regiment voetvolk, welke te Saarbrücken aanslagen hadden ge pleegd op meisjes, onder de 14 jaar oud, werden veroordeeld tot straffen verschillende tusschen twee en zes maand gevang en de militaire degrada tie. Tot verzachtende omstandigheden nam de krijgsraad voor verscheidene meisjes dezer zedelijke bedorvenheid aan. Weggejaagde negers. New-York. Te Cincinnati nam de municipaliteit een besluit aan de ne gers den toegang tot de openbare Bad inrichtingen verbiedend. Tot voor wendsel haalt men aan dat de negers te vuil zijn. En wat zal het dan worden, als men ze belet zich te wasschen Eene bom te Stockholm. Stockholm. De bestuurder van het Zweedsch uitvoerdersverbond ont ving een postpakket waarin zich eene bom bevond, welke met geweld ont plofte, toen hij het pak opende. Hij had duim en wijsvinger afgerukt. Roovers in Servië. Drie Servische roovers, hebben in het distrikt Oechitz eene vrouw- op de wreedste wijze gefolterd. Eerst boeiden zij de ongelukkige vrouw met gloeien de ketens en bestolen haar dan. De arme vrouw die vreeselijk verbrand is overieed aan hare wonden. Een boer werd vermoord en bestolen. In het distrikt Tchatchak heeft eene andere rooversbende verscheidene moorden gepleegd. Tot heden loopen de roovers op vrije voeten. Een schandaal te Kiew in Rusland. Uit Kiew wordt gemeld dat een groot aantal dames, waaronder van den adel en van de hooge burgerij aangehouden werden onder verdenking eenen on- tuchtigen levenswandel te leiden. De aangehoudene dames baden de politie hare namen niet bekend te maken. Daaraan werd gevolg gegeven. Russische officier, dief en aftrug gelaar Dé bestuurder van het gesticht voor paardenfokkerij te Gharkow, generaal Baggo, een gunsteling van grootvorst Dimitriis in het gevang opgesloten. Tot heden werd een jaarlij ksch tekort van 300.000 roebel vastgesteld. Dit vermo gen is in de zakken van den generaal verdwenen. De totale som der diefstal len beloopt verscheidene millioenen roebel. Sedert 1884 zijn de Staatsuitgaven in België van 181 tot 230 mihoen ge stegen d. i. eene vermeerdering van 33 t. h. terwijl de bevolking slechts met 28 t. h. toenam. De onrechtstreeksche belastingen d. w. z. de tol- en accijnsrechten die van 1880 tot 1884 36,% van de alge- heele belastingen bedroegen, verte genwoordigen thans 48 p. h. Toen de liberalen de rechten op den alcohol verhoogden werd die handelwijze, als een moordaanslag zoo erg door de katholieken gelaakt, maar zij brachten die rechten van 18 op 44 en daarna op 36 1/2 millioen. De openbare schuld was, in 1884, 1 milliard 766 millioen groot thans is ze tot de monsterachtige som van 3 milliards 600.000 fr. gestegen In 1884 waren 82 millioen noodig om de kroozen der schuld te betalen. Thans gaan die kroozen jaarlijks met 178 millioen weg. In 1883 bestonden er 27 Staats normale scholen. Sedert 1905 is dat getal op 13 gevallen. Maar... in 1883 bestond geene enkele vrije normale school en thans zijn er 41... helaas In 1883 waren er 4787 lagere offi- ciëele scholen, in 1905 zijn er 250 min alhoewel, zooals hierboven gezeid, de bevolking met 28 p. h. is ver meerderd. In 1883 bestonden 10 lagere aan genomen of gesubsideerde scholen in 1905 zijn er 2611 In 1884 ontvingen de vrije scholen geene toelagen thans verhorberen ze 3,240,000 fr. 's jaars en... de kleri- kalen vinden dat het niet genoeg is En eindelijk De katholieken kwa men aan het bewindonderden kreet Geen man, geen cent, geen kanon meer Ellendige kluchtspelers Oordeel, beste lezers, hoe dat pro gramma trouw werd nageleefd On der het liberaal beheer werd voor het budget van oorlog en dat der gen- dafmerie 49 millioen verteerd. Thans, zijn die budgetten 67 millioen groot geworden en wanneer men bij dit ontzaglijk cijfer dat van de militaire pensioenen, van het loon der lotelin- gen enz. voegt, komt men tot de ver schrikkelijke som van, 97,706,000 frank. t. t. z, nagenoeg honderd mil lioen 's jaars. En niettegenstaande die onloo chenbare feiten die de veroordeeling van het klerikaal bestuur, waaronder we sedert 25 jaar gebukt gaan, uit maken, roepen onze meesters victo rie. Zachtjes aan, Mijne Heeren Het is niet genoeg in een roes, na de tal rijke banketten die in den laatsten tijd voor doel hadden in de oogen der menigte zand te werpen en te doen gelooven dat buiten den katholieken winkel geene zaligheid meer moge lijk is, het is niet genoeg, zeggen we, in een roes te verklaren dat aan het katholiek bewind geen einde meer kan komen. Wij weten het wel beter en gij ook, Heeren Klerikalen, beseft wat gevaar U bedreigt, en als ge stoft en pocht over uwe onoverwin- baarheid dan is het tegen beter we ten aan. Want wat leert ons de ge schiedenis van gisteren Sedert 1904 is de meerderheid der klerikale partij op eene voor haar deerniswaar dige manier aan 't verbrokkelen ge gaan. Van 20 stemmen is ze, in 1906, op 12 en verleden jaar op 8 gevallen. Die uitslagen zijn zoo welsprekend dat ze aan de flauwhartigsten onder ons den noodigen moed geven om ten strijde te trekken en ons allen, liberalen, de toekomst met volle ver trouwen doen inzien. En daarom is het dat we ons tot den slag dien we aanstaande jaar zullen leveren geest driftig uitrusten. De tweedracht die we uit onze rangen hebben geweerd is in die van den vijand geslopen en zooals zij vroeger wel eens in onze gelederen verwoestingen heeft aan gebracht zal zij ook bij hen, een kan ker gelijk, het beste hunner krach ten uitzuigen en dooden. Ja, beste vrienden, ik zeg het U in der waarheid haast heeft het kleri- kalismus in België gedaan omdat het na 25 jaren overheersching, na 25 jaren tot op den draad versleten is. Onze meesters hebben de openba re schuld op eene schandalige ma nier verhoogd, zij hebben hunne volgelingen, hunne trawanten met goud en gunsten van allen aard be laden, zij hebben de schatkist leeg gepl underd. Dat is meer dan genoeg. het is te veel Het belgische volk is U beu, Mijne Heeren. Rolt uwe mat ten op en moeit U nooit meer met 's lands zaken. Daarvoor zullen de an- ti-klerikalen, ten. goede van werkman en burger, spijts U, te beginnen met 1910 wel zorgen Sursum corda Kiezers, gij kent de drie hoofdpun ten van het liberaal kiesprogramma. IZuiver algemeen stemrechtéén man één stem. Zoo wil het de politie ke eerlijkheid en onze Grondwet die zegt Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Door het algemeen stemrecht zal er een einde worden gesteld aan .de vervalsching der kiezerslijsten, "waar op de macht der klerikalen is ge steund. 2. Verplicht onderwijs, met vrije keuze der school door den familievader Het onderwijs in België is vrij de Grondwet houdt dievrijheid staande. Maar iedereen weet dat op onze da gen de mensch die niet geleerd is eene echte dompelaar is. Vele ou ders verwaarloozen hunne plicht hun ne kinderen te doen onderwijzen. Wij achten dat de Staat moet tusschenko- men en die ongelukkige kinderen tegen hunnen plichtveerdigen. Nie mand nochtans mag verplicht worden zijne kinderen te sturen naar _eene school welke hem geene voldoening schenkt. Daarom verplicht onderwijs, maar recht voor de ouders de school te verkiezen. 3. Persoonlijke dienstplicht. Het vaderland moet kunnen verdedigd worden tegen zijne mogelijke vijan den. Maar die plicht het vaderland te verdedigen mag niet alleen wegen op de armen. De rijken ook moeten de wapens opnemen ten tijde van ge vaar. Daarom vragen wij een leger waar geene voorrechten worden toe gekend aan den rijkdom een leger dat genoeg soldaten telt om eenen nuttigen weerstand te kunnen bie den. Maar wij willen dat de jonge lingen niet langer in de kazerne wor den gehouden, dan de tijd die noodig is om den wapenhandel aan te leeren. Benevens die hoofdpunten komen er dan nog talrijke op ons program ma voor, zooals een ordentelijk ou derdomspensioen, degelijke werkers- wetten, wetten tot bescherming der neringdoeners, eene rechtvaardiger herinrichting van ons belastingstelsel, de herziening der wet op de land- bouwpachten. enz., enz. Kiezers, gij erkent allen de recht vaardigheid van dit programma. Gij zijt allen voorstanders van die drie groote hoofdhervormingen. Gij weet ook dat de klerikalen nooit die hervormingen zullen ver wezenlijken. Hadden zij het willen doen, zij hebben sinds 25 jaren den tijd gehad. En nochtans zijn er velen onder u die voortgaan met voor de klerikalen te stemmen Waarom Omdat de klerikalen, die onbe kwaam zijn ons programma te be strijden, ons valscheljjk hebben be lasterd en belogen en u schrik heb ben aangejaagd met duivel en hel. Zij hebben u, als leugenaars die ze zijn, wijs gemaakt dat de liberalen de kerken zouden verbranden en de priesters ophangen En de klerikale kiezers, als groote onnoozelaars, hebben schrik Wel aan toont dat ge mannen zijt en weet waar gij naartoe wilt Stemt toekomend jaar voor degenen, die de rechtvaardige hervormingen zullen tot stand brengen welke gij allen goedkeurt. En weet ge dan niet, christene kie zers dat het alle vier jaar kiezing is in dezelfde arrondissementen, en dat gij seffens de liberalen terug zoudt WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1