Lantaarnaansteker, GEORGES Emulsion SCOTT voorbeeldige emulsion De Brusselsche klerikale» in nesten. Vlamingen en Walen. Mengelwerk. LOTGEVALLEN EENER WEES Hunne liefde voor hel Onderwijs. De leger her vorming. Licht en Vrede. Soeiélé des Francs Arbalétriers. Cook zegepraalt. K» 11 mmvM Mijn KLEINE Lijsl der Apothekers De Zon- en Feestdagen, W. A. DONCK, kunnen buiten zetten indien zij iets tegen den godsdienst ondernamen. Laat den schrik voor de kinderen, en stemt voor de liberalen, de ware vrienden van Algemeen Stemrecht Verplicht Onderwijs Persoonlijken dienstplicht en Een Ordentelijk Ouderdomspen sioen Waarom hebben de Belgen het verplichtend onderwijs niet Wij lezen in Le Bien Public Donderdag laatst, vergaderde het ge mengd comiteit gelast door de Katho lieke Associatie, den Bond der Onaf- hankelijken en de Volksfederatie, over het verbond te onderhandelen met het oog op de verkiezingen van 1910 te Brussel, in Patria. Van de elf afgevaardigden waren er slechts 5 verschenen MM. Theodor, Mousset, Nerinckx, De Bue en Feul- lien. In zulke voorwaarden heeft de be spreking tot niets geleid. Het schijnt dat een dar gewezen kan didaten der onafhankelijke lijst, M. Pieter Parmentier-Gilbert, beslist heeft een verbond te Brussel aan te gaan mét Priester Fonteyne. Deze kandidaat zou het getal onafhankelijke stemmen kunnen verminderen en eenige van onze vrienden vragen zich af of dat men M. Theodoor en zijne partijgenoo- ten zplke schoone voorwaarden moet aanbieden. Hoewel de meeste katho lieke kiezers het verbond wenschen, zal de vraag onderworpen worden aan het hoofdcomiteit der Associatie. Wat M. Hellinckx betreft, deze is uit de Associatie gebannen geweest omdat hij reeds twee jaar lang zijn jaargeld niet meer betaalde. M. Hellinckx denkt er aan, zoo het schijnt, een verbond te maken met de HH. Fonteyne en Parmentier-Gilbert. Het ministerie van Binnenlandsche zaken heeft een officieel bulletijn afge kondigd, waarin vermeld wordt dat er in België 4.438.860 Vlamingen en 2.947.584 walen zijn. Het getal Vlamingen bedraagt dus 1,491.276 meer dan Walen. Dit als inlichting aan zekere franskil jons, die in ons land en zelfs in ons Vlaamsch Vlaanderen de baas willen spelen. DE 53 Uit het Engelsch. Acht en twintigste hoofdstuk. De teleurgestelde miniman*. Ik dank u, antwoordde Geertui maar ik zie mijnen vriend den dokter aan den overkant. Hij verwacht dat ik bij hem zal komen laat ik u dan dus niet storen. Dokter Jeremy kwam haar nu halfver- wege de kamer te gemoet en haar bij de hand nemende leidde hij haar naar het ven steruitstek en liet naar zich daar op zijne eigene plaats naast Fanny Bruce neerzetten. Tot verbazing van allen die hem kenden, bracht Ben Bruce zijn eigen stoel en plaats te dien voor den dokter tegenover Geertrui. Zooveel eerbied voor den ouderdom had men vaa den nieuwerwetschen jongenheer niet verwacht. Is dat eene dochter van mijnheer Graham vroeg eene jonge dame.aari Bella Clinton, die naast haar zat Neen, waarlijk niet, antwoordde Bel la, zij is een meisje, die jufvrouw Graham heeft laten opvoeden, en na hier woont om voor hem te lezen, eenigzins als jufvrouw van gezelschap haar naam is Flint. Hoe zegt ge dat die jonge juffer heet vroeg een zwierige luitenant, zich overbui De belgische onderwijzers vergader den in Congres te Spa. De meest be- belangrij kste punten ten bate van het volksonderwijs werden er besproken. Afgevaardigden van vreemde landen woonden het Congres bij Alleen ons gouvernement was er niet vertegenwoordigd Hier in het land doet men alles wat men kan tegen het volksonderwijs, van 't oogenblik als het niet gegeven wordt door paters of nonnen. De middenafdeeling der Kamer, ge last met het onderzoeken van het wets voorstel tot legerhervorming verga derde de verleden week, om lezing te hooren van het verslag van M. Mëlot. Dit verslag begint met algemeene be schouwingen over den toestand van het leger, sinds de toepassing der wet van 1902. De middenafdeeling met in haar ontwerp het grondbegin van de jaar- lijksche stemmingder lichting te schrij ven, voorziet als noodzakelijk gevolg de ontslaging van de milicianen, welke er te veel zullen zijn, wat zij dan ook door den volgenden tekst regelt Kannen voor een jaar vrijgesteld worden degenen die bewijzen dal hun loon dient om 't zij hunne echtge- noote, 't zij hunne kinderen of een hunner, 't zij hunnen vader en moeder, of e©n hunner, 'tzij hunne grootouders, 't zij hunne broeder en zuster of een hunner te onderhouden De afdeeling besloot in haar verslag de wenschen door M, Hoyois uitge drukt te lasschen, voor wat aangaat den toestand van de jongelingen die de hoogescholen bezoeken. Het wetsont werp stelt voor dat deze jongelingen een uitstel van drie jaar zouden beko men. M. Hoyois doet opmerken dat er geene hooge studies van een duurtijd van drie jaren bestaan voor de ge neeskunde duren de studies zeven jaar en voor de rechten vijf jaar. M. Hoyois vraagt bijgevolg le het recht voor deze jongelingen tot het bekomen van een uitstel, zonder aan het oordeel van derde personen onderworpen te zijn 2° het recht een uitstel te beko men tot het einde hunner studies. Hij doet opmerken dat zulke schikking in Duitschland en in Frankrijk bestaat. Het verslag van M. Méiot, in dien zin gewijzigd, wordt als het ontwerp goed gekeurd met 4 stemmen tegen 2 (leden der linkerzij) en de onthouding van M. Hoyois. gende om Isabella aan te spreken. Jufvrouw Flint. Flint ei Zij heeft een zeer fatsoen lijk voorkomen. Op welk eene bijzondere manier heeft zij het haar opgemaakt Maar dat staat toch heel goed bij zulk een gezichtje, merkte de jonge dame, (lie hot eerst gesproken had aan. Denkt gij het ook niet Ik weet het niet, antwoordde de lui tenant, maar hoe het ook wezen mag, zji ziet er zeer goed uit. Bruce, zegde hij, toen deze na zijne buitengewone poging om be leefd te zijn terug kwam wie is die juf vrouw Flint Ik ben al twee of driemaal hier geweest, en heb haar nog nooit gezien. Wel te denken, antwoordde de heer Bruce zij wil zich niet altijd laten zien. Is zij niet een heerliik mooi meisje Dat ben ik nog niet met mij zeiven eens. Zij heeft een net figuurtje. Maar wie is zij Zij is zoo wat eene aangenomen doch ter van mijnheer Graham, geloof ik eene beschermelinge van jufvrouw Amelia. Arm kind Eene wees Ja, dat zou ik denken, zegde Benja min en beet op zijne lippen. 't Is jammer, hervatte de jongman. Maar zoo als g« zegt, Ben, zij ziet er goed uit, vooral als zij glimlacht Haar gezichtje heeft iets bijzonder aantrekkelijk. Zeker had het iets bijzonder aantrekke lijks voor Ben waöt een oogenblik later miste Kitty hem uit te kamer, bn terstond daarop zag zij hem buiten staan en door het opene venster leunen, om met Geertrui, dokter Jeremy en Fanny te praten. Het gesprek werd spoedig levendig, er scheen eene schermutseling van vernuft plaats te Waarom hebben de Belgen het nationaal leger niet Licht en 15 ede is het gazetje van het Bisdom van Brugge, dat maande lijks in onze stad en in alle dorpen an ons arrondissement kosteloos uitge deeld wordt. Op sommige gemeenten wordt dit gazetje, door de jongens en meisjes der clericale scholen ten huize besteld. Eenige maanden geleden, bevatte dit clericaal schimpgazetje, eenen schan delijken aanval tegen de herbergiers. Aan den vooravond der kiezing zullen wij eens herinneren wat Licht en Vrede van deze soort neringdoeners heeft weten te zeggen. Op onze schrijftafel hebben wij hier de nummers liggen van Augustus en September. Het nummer van Augustus bevat eene spotprint verbeeldende eene ker mis, op een buitendorp. Daarop ziet men eene collectie dronke boeren, met vieze gezichten en drollige kleedij, zooals wij er binst den Tuindag op de foore te zien krijgen in een Massacre des Innocents waar men, voor eene kluit, vijf keeren met den bal mag gooien. Ziedaar hoe de buitenlieden door de clericalen afgeschilderd en voor den zot gehouden worden Het September nummer van Licht en Vrede is nog een soorte beter. Het is geïllustreerd met een sanctje verbeeldende een jonge boer die zijn kamaraad vermoordt, voor de deur eener herberg, waar zij samen een glas bier komen te ledigen. Hier dus worden de boerenjongens, niet alleen voorgesteld als dronkaards, maar als moordenaars en de her bergiers, als rechtstreeksche mede plichtigen van dusdanige wandaden die op den buiten geschieden 1 Volgens de clericalen is de buiten waar zij heer en meester zijn en waar hunne getrouwste kiezers wonen, een dronkaardsoord en een moordenaars nest. Wij doen het hen niet zeggen Waarom hebben de Belgen 't al gemeen zuiver stemrecht niet Tir du 11 Octobre 1900. Haut total Dewanckel J. Bas total Vermeulen René. hebben de dochter vooral lachte zeer hard, en dikwijls lachten Geertrui en Fanny met hem mede. Kitty betoomde hare nieuwsgie righeid zoo lang zij kon, en ging toen stout weg op de groep af, om te hooren waarme de men zooveel pret had. Doch alles was en bleef een raadsel voor Kitty. Dokter Jeremy praatte met den heer Bruce over iets dat jaren geleden gebeurd was «r werd veel gezegd van een zots kapje met eene lange kwast en van dutjes in het gras doen de dokter maakte kwink slagen over een ouden perenboom en klem men om dieven te vangen, en herinnerde Geertrui aan de omstandigheden harer eerste kennismaking met hem zeiven en den heer Bruce. Kitty begon te begrijpen dat haar luiste ren, daar zij geheel vreemd was aan alles waarover men sprak, wel voor een onbe scheiden indringen kon worden gehouden, en keek reeds tamelijk verlegen voor zich, toen Geertrui haar aan den arm stiet, en vriendelijk naast zich plaats makende, haar wenkte om daar te gaan zitten, tegelijk zeggende Dokter Jeremy spreekt van den tijd toen hij of hij en ik, als hij het zoo hebben wil, eens fruit gingen stelen in den boomgaard van mevrouw Bruce, en over wachts door Ben Bruce werden betrapt. Gij meent, lieve, viel de dokter hierop in, dat mijnheer Bruce door ons betrapt werd. Ik ben van gedachte, dat hij tot op dit oogenblik zou zijn slapen, als ik hem niet zoogoed had wakker geschud. Mijne kennismaking met u deed mij zeker voor het eerst ,van mijn leven recht wakker worden, sprak de heer Bruce alsof hij tot den dokter het woord richtte, maar tevens een veelbeteekenenden blik naar Geertrui werpende. Zij heeft mij meer dan De Press van Pitsburg, steln* referendum in onder hare lezers Tn hunne meening te vragen over pn i en Peary. Er kwamen 73.238 stenimï uit ten gunste van Cook en slecht 18.043 lezers meenen dat Pearv !r Pool heeft bereikt. - ae Eeindelijk denken er 58.000 dn. Peary nooit de Pool heeft bereikt ter wijl er maar 2.815 zijn die dit denken jegens Cook. En dat zou wel kunnen wezen tenzi" dat allebei de menschen op stoópkens trekken werd, op den ouderdom van 4^ jaren buitenmate opschietende, bleek, mager en uiterst zwak. Dank zij de Emulsion SCOTT, is hij thans levendig en kloek gewordenhij geniet eenen goeden eetlust, een bevallig uitzicht en eene blozende gezondheid. van dienst zijnde van 's iiihhliigs lot 10 uren s'avouds VOOR 'T JAAR 1909. ZONDAG 17 OCTOBEK 1909, RIJSELSTRAATn 15. VPER. een slaapje gekost. Hoe spijt het mij juf vrouw Geertrui, dat ge niet meer in den tuin werkt, zooals ge placht te doen. Zeg Zeg mij toch eens, hoe komt dat Mevrouw Graham heeft hem geheel anders laten aanleggen, antwoordde Geer trui, en de nieuwe tuinman behoeft of ver langt mijne diensten niet. Hij heeft zijne eigene plannen, en het is niet goed een kunstenaar te willen helpen ik zou zeker maar kwaad doen. Ik twijfel of hem het bloemkweeken zoo goed gelukt als u, zegde Benjamin hier op. Ik zie op verre na zoo veel bloemen niet meer in de kamer als gij placht te hebben. Ik geloof, antwoordde Geertrui, dat hij ze niet zoo gaarne afsnijdt als ik deed. Mij was het er niet zoo zeer om te doen hos de tuin er uitzag, als dat men in huis over* vloed van bloemen had maar bij hem is bet anders. Kitty deed nu den heer Bruce eene vraag over zijnen tuin, en Geertrui, zich naar dokter Jeremy keerende, bleef in ernstig gesprek met dezen, tot dat mevrouw Jeremy opstond om heen te gaan, e<i naar het veD- ster komende zegde n Dokter Jerry, hebt gij Geertrui haren brief al gegeven Goede hemel riep de dokter uit dat had ik haast vergeten. Toen in zijnen zak tastende haalde hij er eenen brief uit, dia blijkbaar uit verre landen kwam, daar de omslag letterlijk was bedekt met verschil lend gekleurde stempels van vreemde post kantoren. Ziedaar, Geertje, die komt zeker van Calcutta. Geertrui nam den brief aan, en toen Z'J den dokter bedankte voor 't overbrengen drukte haar blik de blijdschap uit, die een* ter door zekere treurigheid werdgetempei" i OP DB Au CERCLE. Br'ef in date 4 Februari 1909, van M. J. WOU TERS, 67, Vander Stichelenstraat, Brussel. Omdat de Emulsion SCOTT (dank zij hare zuivere en krachtdadige bestanddeelen en tevens haar eenig stelsel van bereiding), de zwakheid, onder welkdanigen vorm zich ook voordoende, geneest, wordt zij als de erkend. De namaaksels genezen niet. Zoo gij dus eene genezing beoogt, eisch dan de en weiger volstrekt elke andere emulsion. Dui- zende en duizende zieken zijn genezen niet door de namaaksels, maar enkel door de echte SCOTT. t De vervaardigers der Emulsion SCOTT voegen bij de bereiding de genezing; bij de namaaksels der SCOTT ontbreekt dezelve. Prij» 2,25 fr. en 4,50 fr. bij alle apothekers. Staal vrachtvrij, mits 50 centiemen in postzegels, gestuurd aan M. G. Cobben- HAGEN, 39, Zuidstraat, Brussel.

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2