d'Exteiision Universitaire Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 16" December 1909. o centiemen. Zesde jaar. Mr 5. CEKCLE p ÉTUDES Les gr an des découvertes géographiques contemporaries Alzijdig Volksonderwijs. Het leren in de diepe zee. Gemeenteraad van Yper. Een Warboel. Eendracht maakt Macht. K erscllij nettfle tii'S Si O tl ili'VtlUf/SVires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uitgever, bixfloudesiraat, n1 33, te Yper. - De aankondigingen van ganscb België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden leu bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk legen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. ET Y P R E S. A dater du 16 Janvier 1910 Cours de M. Ie prof'. PERGAMENI avec projections lnmineuses. KRING Zondag 19 December 1909 om 3 ure stipt des namiddags, in de Zaal der Beurs, Cartonstraat. Openbare voordracht MET hlCHTBEERDEN door M. DE BRUYNE, professer der Hoogeschool van Gent. Onderwerp Ingang vrij voor de leden. 10 c. voor de andere manspersonen en vrij voor de vrouwen. GRATIS TOMBOLA. Openbare zitting van den Zaterdag 4" December 1909. De openbare zitting wordt om 5 ure 15 m. geopend. Zijn tegenwoordigde heeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter Fraeys en Vandenboogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Biebuyck, Begerem en Boone, Raadsleden Van- derdonkt, Secretaris. Afwezig de heer Struye. De secretaris geeft lezing van het proces-verhaal der laatste zitting, dat goedgekeurd is. M. D'Huvettere doet opmerken dat, sedert een zekeren tijd, het verschil tusschen het uur der statie en het uur der stad niet meer bestaat. Dit is eene groote hindernis voor de personen die gelooven dat het uur der stad vooruit is. Na inlichtingen, ben ik er in ge slaagd te weten dat dit komt omdat de regulateur niet behoorlijk meer gaat. Ik vraag aan het College een crediet in de begrooting te schrijven dat zou toelaten den regulateur te vernieuwen. Wij mogen ons dat wel toelaten, de beiaard heeft ons ten minste wel 50 a 60,000 fr. gekost. M. de Voorzitter. Dat is nietwaar. Het is veel te veel. M. Boone vraagt dat men den alge- meenen regel volge, te weten het urn- der stad van 5 minuten te vervroegen met het uur van het buitenste der sta tie, die op hare beurtS minuten vooruit is met het binnenste. Dit zou in alles tien minuten maken. M. Begerem. Dat ware uitmuntend voor de reizigers die 's morgens vroeg moeten vertrekken en die te lang sla pen. M, Colaert. Men zal zorgen dat het uur der stad van 5 tot 7 minuten voor uit is bij dat der statie, gelijk vroeger. 1. Stadsbibliotheek begrooting 1910. De begrooting voor het jaar 1910 der Stadsbibliotheek, beloopt in ontvang sten en uitgaven tot de som van 1523-30 frank. Goedgekeurd. De heer Voorzitter geeft lezing van eenen brief der besturende Commissie, waaruit volgt dat de openbare- en volksbibliotheken altijd van langs om meer bezocht zijn. De Commissie vraagt gedurende eenige jaren een hulpgeld van 150 fr. ten einde nieuwe boeken aan te koopen. M. D'Huvettere. Men zal niet veel doen met 150 fr. Ik stel voor die som te verdubbelen. M. Colaert. Wij moeten niet meer geven dan men ons voorstelt. Ik stel voor dat hulpgeld op het buitenge wone te brengen. Deze zienswijze wordt goedgekeurd en het crediet gestemd. 2. Middelbare schoolbegrooting 1910 Debegrootingder middelbare schooi voor het dienstjaar 1910, beloopt in ontvangsten en uitgaven tot de som van 34, 354 fr. 57 c. Aangenomen. 3. Middelbare school leergang van gymnastiek. De heer Voorzitter geeft lezing van eenen brief van den heer Minister van Schoone kunsten, den Baad uitnoodi- gende zijn deel van tusschenkomst te stemmen in de jaarwedde van een derden leeraar van gymnastiek. De besturende commissie heeft dezen maatregel goedgekeurd. Het zal gelden voor de stad eene jaarlij ksche uitgave van 200 fr. op de begrooting te schrij ven. M. Biebuyck. Nuttelooze uitgaaf. M. Colaert. Er zijn tegenwoordig 4 groepen voor dezen leergang. De eerste bevat 27 leerlingen, de tweede 68, de derde 71 en de vierde 27, te samen 193 leerlingen. M. Boone. Dat men de groepen verdeele en de beste leerlingen neme om lessen te geven, aan de twee eerste groepen. M. Begerem. 't Is klaar. M. Biebuyck. Indien men dat vroeg in eene vrije school, men zou zeggen dat zij kwalijk ingericht is. Eindelijk gaat men over tot de stem ming. De tnsschenkomst is verworpen met 11 stemmen tegen 2 (de heeren Colaert en Bouquet). 4. Nijverheidsschool van S' Jozef vraag van hulpgeld. De heer Voorzitter. De nijverheids school bevat eene klas van leerjaren voor timmerlieden en eene klas van theorie. De jonge lieden alleen die de nijverheidsschool bijwonen, kunnen er aanvaard worden. De provincie heeft hulpgelden verleend van 780 fr. en van 3516 fr., de helft der kosten voor gereedschap. De bestuurbare commissie is samengesteld als volgt De heeren Albert Biebuyck, voorzit ter Begerem, Coomans, Vanderghote, leden Dumelie, secretaris de abt Neuville, bestuurder. M. Sobry zal tegen de subsidie niet stemmen, hij zal zich onthouden. M. Bouquet stelt voor de som van 1000 fr. te verminderen, aangenomen itvvr-Meelingen op 500 fr. De som van 1000 fr. wordt gestemd door 7 stemmen tegen 2 en 4 onthou dingen. 5. Burgerlijke Godshuizen verkoo ping van hoornen en hakhout. De heer voorzitter geeft lezing van eenen brief van het bestuur der Hospi- cen, de toelating vragende om over te gaan tot eene verkooping van boomen en hakhout, gelegen te Westvleteren, Bixschote, Brielen en Wytschaete. Gunstig advies. 6. Burgerlijke Godshuizenverkooping eener weide Het geldt eene weide die M Glaeys- sens van Wambrechies zou willen koopen M. D'Huvettere vindt het nutteloos over te gaan tot eene openbare verkoo ping, niemand anders dan M. Claeys- sens zou zich kunnen bedienen van deze weide. Het ware nieuwe kosten veroorzaken aan den kooper. MColaert antwoordt dat het de bestendige deputatie is die het zoo wil, en er is niets aan te doen. M. Begerem. Wij zullen dus nooit mogen protesteeren. Gunstig advies. 7. Vervoerdienstafschaffing van eenen dienst tusschen Yper en Kortrijk. De heer Voorzitter geeft lezing van eenen brief van den heer Van Lerber- ghe, van Meenen, het College berich tende dat hij voornemens is den dienst tusschen Yper en Kortrijk te staken. Goedgekeurd. 8. Bureel van weldadigheid rekening 1908 begrooting 1910. De heer Voorzitter legt de rekening 1908 en de begrooting 1910 van het weldadig bestuur op het bureel neder. 10. Stadsfinanciënbegrooting der stad voor 1910 neerlegging De begrooting der stad wordt insge lijks neergelegd. De leden van den Raad ontvangen er een exemplaar van. De heer Voorzitter vraagt de hoog dringendheid om eene voorafneming te stemmen op de leening van 850.000 fr. Het is eene enkele formaliteit en dit besluit zal moeten goedgekeurd wor den door de bestendige deputatie. De stad is tusschen gekomen in de werken van herstelling en regeling voor een totaal van 171,225-68 fr. te verdeelen als volgt Halle, 49,551-40 S' Maartenskerk, 16,947-84 S' Pieters kerk 6,207-84Zillebeekvij ver 73,793-20 fr.wegenis, Malonlaan, 9,900wegenis Elverdinghestraat, 4,814-90. De hoogdringendheid wordtgestemd en het besluit goedgekeurd. M. D'Huvettere vraagt aan den heer Burgemeester of de kwestie eener nieuwe tooneelzaal eenen stap vooruit gedaan heeft. De heer Burgemeester. Ja, zij heeft zelfs twee stappen vooruit gedaan. Ik heb laatst een onderhoud gehad met den ingenieur M. Coomans, die mij stellig beloofd heeft de plans en begrooting op te maken tegen den T" Januari naast. Volgens mij is de too neelzaal niet meer waardig van eene stad zooals Yper. Het is zelfs niet meer welvoegelij k. M. Begerem. Indien het niet wel voegelij k is, moet men sluiten. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. M. D'Huvettere. Wij zullen dus in normalen tijd eene nieuwe tooneelzaal hebben. M. Bouquet Als men zekere ge ruchten moet gelooven, zou men in zekere vertooningen omhalingen doen ten voordeele van den schoolpenning. M. Colaert. Inderdaad. Ik heb den politie commissaris gelast onderzoek te doen nopens deze zaak, en ik heb vernomen dat er in zekere vertoonin gen der Vlaamsche Ster omhalingen gedaan zijn ten voordeele van den schoolpenning. Dit is onwettelijk. Er is bevel gegeven dat dit in het toe komende niet meer gedaan worde. M. Bouquet vraagt dat men een lan- teern zon plaatsen op den brugschen steenweg bij de herberg den Hazewind en op den steenweg naar Meenen tus schen de Meenenpoort en de Bascuul. De heer Voorzitter beloofd er gevolg aan te geuen. De openbare zitting wordt ten 6 ure 20 minuten geheven. MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. Nooit stond de klerikale partij in ons land zoo erg overhoop als het thans het geval is Terwijl de liberalen juichen en jubelen omdat een punt van hun pro gramma is verwezenlijkt geworden, houden de klerikalen niet op elkan der te bevechten met eenen onge- wonen ijver. De meerderheid der partij wil het maar niet vergeven aan de minder heid, dat zij liberalen en socialisten hebben geholpen den persoonlijken dienstplicht in te voeren De klerikale volksvertegenwoor digers, die binnen een zestal maan den aan de herkiezing onderworpen zijn, hebben wel te jammeren en te klagen en te bidden opdat men toch zou ophouden elkander in het haar te zitten, niets kan baten. En de twijfelachtige houding van zekere gekozenen brengt gestadig nieuwe moeilijkheden bij. De klerikale kiezers zijn erg ver- belgd op hunne volksvertegenwoor digers. Die menschen bevonden zich in den toestand van hem die einde lijk bestatigt dat hij zich heeft laten foppen en beet nemen. Men heeft ze gestadig met belof ten gepaaid. Men heeft begonnen met te roepen geen man, geen cent, geen kanon meer en men heeft de begrooting van oorlog ver dubbeld. Men heeft hun beloofd geen gedwongen soldaten te behou den, maar men heeft de loting laten bestaan. En zekeren dag, heeft de minister van Oorlog in de Kamer moeten bekennen dat niettegenstaan de al deze uitgaven, niettegenstaande de honderden millioenen verspild aan Maas- en Scheldeforten, niettegen staande de opofferingen in mannen en in geld, ons land niet behoorlijk verdedigd was, zoodat men, had er BE WEERGALM yUTfc.Tr. .var,'. VOOR

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1