Lantaarnaansteker, Belgische schalkistbond. Mengelwerk. 61 LOTGEVALLEN EENER WEES In de Kamer. Accijnsrechten. In den Senaat. De militaire wet gestemd. |)e ziekte van koning Leopold l| Monsterverbond. Eene waarzegster. ooit een oorlog moeten losbarsten, de kinders van de boeren en van de werklieden, die alleen moesten sol daat worden wanneer de plaatsver vanging bestond, naar de slachting had geleid Ziet gij welke verschrikkelijke verantwoordelijkheid er weegt op de klerikalen, die gedurende jaren en jaren om zich aan het bewind te houden, beroep hebben gedaan op de ellendigste gevoelens der menigte, op de ikzucht en het eigenbelang, en die dan eindelijk zoover zijn ge komen, dat al hunne valsche belof ten te niet zijn gebracht en dat de werkelijkheid eischt dat men ten minste ten deele, het programma zoude verwezentlijken die de libera len vrij en vrank, rechtzinnig en oprecht gedurende vijf en twintig jaar hebben verdedigd. Eerlijk duurt het langst, zegt onze eerlijke vlaamsche bevolking En ze gevoelt afkeer voor de kle rikalen die haar hebben bedrogen. Vijf en twintig jaar lang klerikaal Staatsbestier heeft het krediet van ons land bijna gansch geruïneerd en het tot over het hoofd in schulden gebracht. In dit loopende jaar 1909 is de openbare schuld van 119 millioen vermeerderd. De rentebrieven die de minister van financien gedurig doen maken heeft zijn in "groot getal op de beurs- markt geworpen geweest. Alle open bare besturen zijn er nu in overvloed van voorzien. De kapitalisten durven aan den huidigen prijs er geen meer aan of bijkoopen uit vrees dat ze nog meer zouden kunnen dalen moesten de geldverkwistende klerikalen lan ger aan het Staatsroer staan. Niettegenstaande het groot getal nieuwe rentebrieven uitgegeven zijn de rijkskassen evenwel bijna altijd ijdel. Om de verscheidene diensten en werken van het land te verzekeren is het ministerie verplicht zijnen toevlucht te nemen tot Belgische en Fransche bankhuizen om er tijdelijke geldleeningen te doen tegen, het geen men in 't fransch Bons du Trésor noemt, waar voor het meer dan 3 en soms tot 4 °/0 intrest moet betalen. Van al de ministerien die zich in Belgie sedert 1830 opgevolgd heb ben, heeft het tegenwoordig kleri kaal Staatsbeheer, denken wij, hier- DE Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Tweede Hoofdstuk. Hoogmoed. van het meest gebruik en misbruik gemaakt, om zich geld te verschaf fen. Zoo is het dat de minister van fi nancien den 30 November in de wetgevende Kamers bekende dat het kapitaal der in omloopzijnde schat kistbons op in Januari 1908 beliep tot een en vijftig millioen twintig duizend franks, en op in Januari 1909 tot honderd negen en zestig millioen vijf honderd tien duizend franks. Dat kan meêtellen, niet waar Bewijst dit met dat het klerikaal beheer zeer slecht de zaken van ons land bestiert Het verkwist inderdaad jaarlijks bij millioenen in nuttelooze praal- werken, zooals de Tunnel van Lae- ken, de Mont des Arts en het Paleis van den Koning. Dit laatste alleen heeft reeds 1 3 millioen gekost, en is nog niet voltrokken. Het moet dus niemand verw.otj.de- ren dat onze belgische staatsrente 3 n°g altijd aan Jt dalen gaat en tegenwoordig nog slechts aan 94 fr. 25 kan verkocht worden, hetgeen op een titel van 1000 fr. een verlies uitmaakt van 57 fr. 50. Daaruit moet men besluiten dat de geldelijke toestand van Belgie op heden zeer te wenschen laat en dat de renteniers nog weinig ver trouwen schijnen te stellen in ons klerikaal ministerie. Het is dus meer dan tijd dat het zelve er van door trekke Tijdens de bespreking der begroo tingen, heeft M. Nolf de volgende op merking gemaakt aan M. Liebaert mi nister van financiën De lieer l\olf. Artikel 6 ge waagt van het accijnsrecht op tabak naar aanleiding daarvan, ben ik zoo vrij een oogenblik de aandacht van den heer minister te vestigen op een vraag stuk dat onze hopstreek aanbelangt. Dit jaar werd de hopteelt erg geteis terd door hetgeen men 't zwart noemt. Die plaag, een echte ramp wanneer zij op eene landstreek valt, komt van tijd tot tijd terug, doorgaans om de drie of vier jaar wij werden ermede gekweld in 1890, 1894, 1898, 1900, 1903 en 1909. Hare gevolgen zijn rampspoedig, want de vrach t van gansche hectaren wordt vernield. In achtnemend dat de hop dit jaar duur werd verkocht dank zij de aan- koopen uit den vreemde en vooral uit Duitschland, waar dezelfde plaag heersehte zooals bijna gansch Europa door, mag men het verlies per hecta re, op honderden, ja op duizenden franken schatten. De gemiddelde prijs der hop was dit jaar 115 tot 180 frank de 50 kilo. Alleen de planters die zonder op houden de ziekte bestreden hebben met bespuitingen van tabaksap, heb ben eenen oogst verkregen die zelfs 1,000 kilo per hectare bereikte en over schreed, terwijl de anderen, die zich deze onkosten niet wilden getroosten, schier geene opbrengst hadden. Deze bespuitingen vergen inderdaad buiten handenarbeid het gebruik van gemid deld 500 tot 000 kilo afval van tabak per hectare. Die afval van tabak geldt 25 tot 35 centiemen per kilo, en de rechten be dragen 15 centiemen, dus ongeveer de helft van de waarde van de koopwaar of eene uitgaaf van ongeveer 100 frank per hectare. De heer minister zon eenen onschat- baren dienst bewijzen aandehopbouw, zoo hij teruggaaf van deze rechten kon verleenen. Het gebruik van het hulp middel moet aangemoedigd worden. Het bedrog zou dunkt mij kunnen vermeden worden, indien men zekere stof onder de tabak mengde, die ze on- rookbaar maakt. De heer minister gelieve zijne aan dacht te vestigen op deze vraag en ze te steunen zoo zij praktisch kan opge lost worden. Links (Zeer-wel De beer Liebaert, minister van financiën. Volgaarne zal ik deze vraag onderzoeken. Dinsdag namiddag vergaderde de Senaat, bij hoogdringendheid, ten einde de legerhervorming te stem men. Na eene korte bespreking werd de persoonlijke dienstplicht aange nomen met 58 stemmen tegen 28 en 6 onthoudingen. Dinsdag in den vooravond, hebben M. Schollaert kabinetshoofd, en M. Simonis, voorzitter van den Senaat, de militaire wet voorgesteld aan den Koning. Zijne Majesteit heeft de wet eigenhandig geteekend. MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. De heelkundige bewerking op den Koning. De Koning werd Dinsdag mo gend te 10 1/2 uur geopereerd in h salon, palend aan' de slaapkamer v; het paviljoen der Palmboomen. dokters Thiriar en Stiénon werd* bijgestaan door M. de Page en v; de helpers Goosens, Maiger en Th riar, neef van den eersten. Zij deelden ons het goede nieuw mede dat deze heelkundige oper; tie in alle opzichten goed gelukt is. De koning onderging heel g0e het chloroformeeren. Het was de groote slokdarm dj verstopt was. De dokters hebben geene verzwe ring of wonden ontdekt aan de inge, wanden. Voor de berechting heeft de V ning een onderhoud gehad met Wiener, zijn advokaat en den notaris M. Dubost. Na de bijzonderhedet der berechting te hebben geregeld schreef hij verschillende wilsschik kingen en had daarna een onderhou met zijne familieleden. De eerste woorden van den Koning na de operatie. Toen de Koning te 11 uur 05 om waakte, na de operatie, was zijn eer ste woord om te vragen hoe dez was afgeloopen. Daar geen gezwel werd aangetroi fen, denkt men dat geen verwikke lingen zullen voorkomen. Sommige klerikale bladen gaan vooi met het klerikaal ministerie aan vallen aangaande de stemming de nieuwe legervvet, omdat het de mede hulp van liberalen en socialisten daai voor aanveerdde Die bladen sprekei van monsterverbond Het zijn de zelfde die het monsterverbond GenL toejuichen, waar klerikalen t socialisten samen de stad besturen Eene beroemde waarzegster van Ps rijs, Mad. de Thebes, heeft aldus eeni ge gebeurtenissen vau 1910 voorspelt De revoiutionnaire geest zal zich ii Engeland en Pruisen veropenbaren Merkelijke verandering in Rusland Toebereidsels van oorlog in Balkanen Merkelijke verandering ook in Belgie! Dat kan niets anders zijn, dan de kie zingen van Mei aanstaande. JV V] fO OF DE Mevrouw Graham antwoordde dat zij dit zeker niet hadden gedaan, en was verlegen hoe te handelen, daar zij nu geheel uit het gezicht waren en het zoo lastig voor haar zou wezen, zoo ver terng te komea. Ik heb zeer lichte gom-elastieke over schoenen, zegde Geertrui. Die zal ik mede neman, en Fanny en ik zullen ze nog wel bij tijds inhalen, om ze te waarschuwen eer zij aan die plek komen. Het was gemakkei jk Isabella en den lui tenant in te halen, want zij wandelden zeer langzaam e.i schenen niet ongenegen om achteraan te blijven. Het tegmd el was echter het geval met den heer Bi nee en Kit ty, die met opzet zich vooruit schenen te haasten; Kitty versnelde hare schreden uit vrees dat zij in e«n aangenaam tèie d tête zou gestoord worden, en Benjamin uit ver langen om in het oog te blijven, opdat Geer trui zijne oplottendhoid voor Kitty zou kun nen zien, welke, zoodra zij wier jalouzij hij wilde opwekken in het gezicht kwam, nog veel grooter werd. Zij waren nu de hoeve van Tornton voor bij, en nog maar een veld scheidde hen van de weide, met, gras bedekt en schoon voor- het oog, evenwel in het middeu een vol maakt moeras was, en zelfs wanneer men dikke schoenen aan had, alleen was door te komen als men dicht bij den muur bleef en zoo het veld eigenlijk omging. Geertrui en Fanny waren een eind achter en bijna bui- ted adem, daar zij de anderen, die zoo ver voorhuit waren, wilden inhalen. Toen zij de boerenwoning voorbij gingen, kwam vrouw Thornton aan de deur en sprak Geertrui aan. die voorziende dat zij eene poos zou worden opgehouden. Fanny ver zocht zich voort te haasten en haren broeder en Kitty te zegiren, welke soort van grond zij voor zich hadden en dat zij wel zouden doen met aan het hek te wachten tot, de an deren van het gezelschap aankwamen, Fan ny kwam echter, hoeveel haast zij ook maakte, te laat de twee waren de weide ree.is half over loen zij aan het hek kwam, maar zij hadden volserekt geen nood, daar de heer Bruce Kitty op het «enige begaan bare pad, dicht langs del muur, geleidde en dus Geertrui die Farmy wehira inhaalde, b"wees dat hij daar ind rdaad geen vreem- delingwas. Toen zij nog wat, verder kwa men, schenen zij eene h-lemir.ering te vin den. want Kitty bleef, zich aan den muur vasthoudende, op eenen voet staan, terwijl de heer Bruce eenige steetien op het pad legde om op te stappen. Daarna hielp hij haar over de moeilfjke plek, en toen zij weder voortgingen, verdwenen zij weldra in het verder gelegene geborrate. Isabella en de luitenant bleven zoo lang achter dat Fanny zeer ongeduldig werd en Geertrui drong om hen maar aon hun lot over te laten. Eindelijk kwamen zij aan den hoek bij de boerenwoning om en zacht- - - - je» aan nader, daar Belle nog op haar uiter ste gemak bleef wandelen, schoon zij wel kon zien dat de anderen naar haar wacht ten. Zijt ge kreupel, jufvrouw Clinton riep Fanny haar toe, zoodra zij dicht bij genoeg waren om te hooreu, Kreupel zegdo Bella. Wat meent gij daarmee Wel, gij gaat zoo langzaam, ant woordde Fanny, dat ik dacht dat u iets aan de voeten' moest haperen. Bella achtte het beneden zich hierop te antwoorden, en stapte, haar hoofdje in den nek werpende, de vochtige weide binnen, in druk gesprek met haren jongen officier; zij verwaardigde zich niet naar Geertrui om te zien, die zonder op deze trotschheid te willen letten. Fa ny bij de hand nam, en het recht doorloopende pad verlatende, om het veld rond te gaan, met ongedwongene beleefdheid sprrk Dezen weg, als het u belieft, jufvrouw Dlinton wij hebben naar u gewacht om u het pad door deze vochtige weide te wijzen. Is het hier nat zegde Bella, or.ge- rusi naar hare dunne .schoentjes kijkende en vervolgde toen op eenen spijtigen toon Gij had toch beter moeten weten drn ons op dezen weg te brengen Ik ga hier niet door. Dan kunt ge terug gaan, antwoordde de snibbige Fanny er is niemand die dat kan schelen. Het is mijn voorstel niet geweest, zeg de Geertrut zachtzinnig, hoewel met eene verhoogde kleur, maar ik geloof dat ik u (och uit den nood kan helpen. Mevrouw Graham was bang dat gij dunne schoenen zoudt aan hebbeu, en ik heb u een paar overschoenen meegebracht. Bella nam ze aan, zonder eens te danken en het papier open leende, waarin zijgewik keld waren, zegde zij Van wie zijn zij Van mij, antwoordde Geertrui. Ik geloof niet dat ik ze aan kan hoa den, mompelde Bella zij zuilen mij veeltf groot zij 11 Met uw verlof sprak de luitenant, et een van de overschoenen nemende bukte hi om dien haar aan te doen, maar vond dil niet gemakkelijk, daar de schoen werkelijk te klein was, Belle dit bespeurende, bukt' zelve om mede te helpen en handelde Geer- truide's eigendom, met zulke grrmstorij' drift dat zij het zwakke riempje aan stuf trok; en zelt toen kon zij haren voet geheel in den schoen wringen. Terwijl Zij zoogebuktstor.d werd Fannf aandacht gelrokken door een eer siueak vollen hoed met eenen breeden rand, di" zij zeer zwierig een weinigje schuins op hÉl hoofd had gezet, dien Fanny terstsoml e'! het eigendom van Geertrui erkende Het wa> een ee.iigzins ongemeen hoofdtooisel, hef' welk Geertrui waarschijnlijk niet v.oor ziek zelve zou hebben gekocht, maar dat debet' Graiiam de 1 vorigen zomer voor haar bali uitgezocht, en medegebrach', om haren wonen tuinhoed te vervangen, weikeu b'l vernield bad door er bij ongeluo op te g"S! zitten. Daar het fatsoen echter eenvoudige# in goeden smaak was, droeg zij dezen b0^ dikwijls op hare wandelingen in den omtrek van het buiten, en gewoonlijk liet zij 'ie!l1 'n kas op den bovengang hangen, waar Dj' bella hem gevonden en zich toegeëigend!13 lanny had dezen hoed in Geert ruide s ka®3j bij mevrouw Warren gezien, en eens ba1 zij hem Ztlve mogeu dragen, toen zij se° rol in eene chrrade speelde,, zooda' zij z'c'1 er niet in kon vergissen

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2