Lantaarnaansteker, tadsnieuws. Mengelwerk. LOTGEVALLEN EENER WEES Z. M. Colaert I. ULJJKÜJJU daat te zien gekozen worden, in ver vanging van eenen klerikaal. Het is onbetwistbaar dat de veree- nigde antiklerikalen zeer gemakkelijk dit getal van minder dan 2000 stemmen kunnen behalen in dat arrondisse ment. Wij bevinden ons nu tegenover eene partij die ontzenuwd is, neurasteniek, vermolmd tegenover klerikale leiders welke door de klerikale bladen zijn uitgekreten voor meineedigen, Judas sen, verraders tegenover vertegen woordigers van het volk welke het be trouwen van hunne machtgevers niet meer bezitten Onder zulke voorwaarden, de schoonste die zich ooit hebben voor gedaan, trekken wij ten strijde en moeten wij noodzakelijk in Mei a. s. zegepralen (De Vrijheid.) In I88O, liberaal bestuur, bracht «Je genever frank «S,620,000 op. In 1907, klerikaal l>estour, frank t»»,32?,000, of mil joen 90 J duivenei fr. meer In de Kamer. Vaart van de Leie naar de Yperlée. M. Nolf heeft de volgende vraag ge steld aan den heer minister van Open bare werken Den 18 September 1909 is er overge gaan geweest tot de openbare aanbe steding der aanneming van de Voltooi- irigswerken der vaart van de Leie naar d'Yperlée. Bij afbreuk van het artikel 33 van het algemeen lastenkohier, heeft het De partement zich verbonden uitspraak te doen over de neergelegde inschrijvin gen binnen de 3 maanden te rekenen van den datum hunner opening. Zou M. de Minister ons willen laten weten wie de aannemer is die met de werken gelast is en welk het ontwerp is dat aangenomen is geweest Openbare aanbestedingen voor Hospicen en Armbestuur M. Nolf heeft de volgende vraag ge steld aan den heer mininister van Jus titie Zou de heer Mister ons willen zeg gen welk gevolg hij denkt te geven aan de talrijke verzoekschriften der koop lieden van Poperinghe en Yper die vra gen dat de leveringen te doen aan de burgerlijke Godshuizen en aan de Bu- DE 63 Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Tweede Hoofdstuk. Hoogmoed. Bella was boos en verlegen, Kitty en de hoer Bruce laehten hardop, luitenant Os borne deed hetzelfde stil en heimelijk. Dit duurde echter maar kort, want spoedig kwam Geertrui het bosch uit, met den hoed in de hand. Naast haar ging Fanny, die de omstandigheden waarnemende dat Bella met haren rug naar haar toe zat, Geertrui wederom met werken en gebaren wilde be duiden om niet toe te geven. Jufvrouw Clinton, sprak Geertrui, den hoed op haren schoot leggende, ik vrees dat Fanny mijner, naam gebruikt heeft om zeer lomp te zijn. Ik heb haar orn geen van bei de hoeden gezonden, en het zal mij genoe gen doen als gij dezen draagt zoo dikwijls gij verkiest. Ik heb hem niet noodig, zegde Belle met minachting. Ik verbeelde mij volstrekt niet dat hij van u was. Dat kan ik wel bebrijpen, hervatte Geertrui. Maar dat zal u, hoop ik, niet be letten om hem ten minste voor vandaag te dragen. reelen van het bestuur van weldadig heid dezer twee steden in openbare aanbesteding zouden gesteld worden gelijk het de wet van Messidor jaar VII vereischt MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van dienstijd. Nieuwe afkondiging aan de be minde medeburgers Ditmaal geldt het te laten ygeten ten eerste dat de heer Burgemeester tegenwoordig was in de plechtige zitting den 23 December, dan dat de koning Albert den grondwettelijken eed afgelegd heeft. En de officieele en gemeentelijke mededeeling is gedagteekend uit... Brussel In Brussel zijnde, hebben wij me nigmaal op de muren der hoofdstad documenten aangeplakt gezien ge- teekend door het College en de melding dragende Gedaan ten Stadhuize, den... Nooit hebben wij er gezien die uit Yper of andere plaatselijkhe den gedagteekend waren, Allo duurbare medeburgers, weest gelukkig Uw Burgemeester zal de zekerheid hebben dat niemand van u niet zal weten dat hij tegen woordig was in de gedenkwaardige zitting van den 23 December, in het Paleis der Natie. De groote man van Poperinghe heeft zorg gehad u te berichten bij middel van plakbrieven. Klerikaal beheer. De Commissiën der Godshuizen en van het Bureel van weldadigheid onzer stad, de oude leus der jezuiten in prak tijk gesteld hebbende Wie met ons niet is, is tegen ons gaan voort in vol ledige overeenkomst van het stadsbe stuur met in alles en overal dezen uit te sluiten die hunne politieke denk wijze niet deelen. Talrijke kooplieden en winkeliers van Yper en van Poperinghe, niets moetende verwachten van het stelsel van begunstiging en partijdigheid dat Zonder verder op de zaak aan te dringen, stelde zij voor dat men zich nu naar den top van den heuvel zou haasten, dien men anders niet voor het ondergaan der zon zou bereiken, en gaf het voorbeeld door zelve terstond die richting in te slaan, door Fanny vergezeld, die al .voortgaande de paarden- bloemen van Amelia's verachten hoed pluk te, terwijl Bella eenen geborduurden zak doek onder hare kin vastknoopte en de heer Bruce de nu anders geheel verwaarloosden troohoed aan zijnen arm liet hangeu. Bella kwam den geheelen avond niet we der in haar humeur de anderen vonden de wandeling zeer gemakkelijk, en het was bijna donker toe» zij bij hunne terugkomst de hoeve van Thornton weder bereikten. Hier verliet Geertrui het gezelschap, nadat zij Fanny had gezegd dat zij beloofd had eens naar Jereny Thornton, een van hare zonoagscholieren te zien, die aan de koorts ziek lag, zij wilde Fanny niet medenemen, dewijl hare moeder het misschien ongera den zou vinden dat zij in een huis kwam, waar verscheidene zieken waren. Omtrent een uur later, toen Geertrui eenigzins haastig naar huis ging, ontmoette zij dicht bij hare woning den heer Bruce, die met haren hoed nog aan zijnen arm naar hare komst scheen gewacht te hebben Zij schrikte eenigzins toen hij op eens voor haar stond, want het was zoo donker dat zij hem niet terstond herkende, en zij dacht dat het wel een vreemdeling kon zijn. Jufvrouw Geartrui, sprak hij ik hoop dat ik u niet doe schikken O neen, antwoordde zij gerustgesteld toen zij zijne stem hoorde ik wist maar niet wie het was. Hij bood haar zijnen arm en ztj nam dien aan, want de oplettendheid, welke hi] in deze twee plaatsen ingevoerd is ge weest, hebben zich tot den minister van Justitie gericht om zich over dien staat van zaken te beklagen. In de zitting der Kamer van Volks vertegenwoordigers van den 21 Juli 1909, ten propooste der begrooting van het ministerie van Justitie, vestigde onze volksvertegenwoordiger M. Nolf, de aandacht van den minister op deze verschillige verzoekschriften, vragende dat de leveringen te doen aan de lief dadige besturen dezer twee steden (Hospicen en Armbestuur) in openbare aanbesteding zouden gedaan worden gelijkvormig de wet van 16 Messidor jaar VII, gelijk dit plaats heeft in al de andere steden van 't land, ten beste der belangen van allen. De onderteekenaren van het ver zoekschrift voor Yper hadden doen blijken dat de Godshuizen maar drie artikelen in aanbesteding gaven het vleesch, de kolen en de cokes en dat al de andere artikelen en zij zijn talrijk en van de gewichtigste er niet aan onderworpen zijn, maar verdeeld zijn onder eenige bevoorrechte, politieke vrienden der bestuurders. M. Nolf voegde erbij dat de wet moet geërbiedigd worden te Yper en te Po peringhe, gelijk zij het overal elders is, en vroeg de tusschenkomst van den heer minister om dezen bovenmatigen toestand, tegenstrijdig met alle recht vaardigheid en billijkheid, te doen eindigen. M. Colaert kwam ertusschen gelijk hij het reeds gedaan had in 1908 in den gemeenteraad, hij droeg valsche ver ontschuldigingen voor om zijne vrien den te vérschoonen over hunne onver- dragelijke uitsluiting. Onder andere, zeide hij dat de Hos picen verscheidene voorwerpen in aanbesteding stellen wanneer zij vroe ger nooit iets in aanbesteding hadden gesteld. Welnu, dit is onwaar. De Hospicen, onder het liberaal be heer, namen haren toevlucht tot de aanbesteding voor vele meer artikelen dan nu, namelijk voor het vleesch, de rijst, de gist, het zout, de bruine zeep, de kolen, de keersen, de olie, enz. M. Colaert weet dat nog niet, gelijk hij vele andere dingen niet weet in zaak van vroeger beheer. Op dat tijd stip was hij nog in het Seminarie waar hij studeerde om in de orde der Jezuie- ten te treden. Op de opmerking door M. Nolf ge maakt dat, volgens de wet, alles in aan besteding moet gebracht worden, dat deze lieden niet algemeen is en dat er begunstiging bestaat, bevestigde onze Burgemeester dat iedereen er mocht deel aan nemen. De kooplieden en de winkeliers we ten er iets van, niet waar Kitty had bewezen, had haar eenigermate ontheven van de vrees dat zijoe beleefdheid eene bijzondere beteekenis had en daar zij nu begreep dat hij slechts bij alle dames de rol van galant wilde spelen, had zij er niet tegen dat hij haar naar huis geleidde. Wij hebben van avond eene zeer ple zierige wandeling gedaan, zegde hij ik ten minste. Jufvrouw Kitty is zeer onder houdend. Dat vond ik ook, sprak Geertrui; hare levendigheid en rondborstigheid bevallen mij zeer. Ik vrees dat gij het gezelschap van Fanny tamelijk vervelend hebt gevonden. Ik zou wel tusschenbeiden bij u zijn geko men, maar ik kon bijna geene gelegenheid vinden om jufvrouw Kitty te verlaten, zoo belangwekkend was ons gesprek, Fanny en ik zijn aan elkander gewoon en zeer wel tevreden met elkander, liet Geertrui hierop volgen. Weet ge wel dat wij tegen morgen plan gemaakt hebben tot een verrukkelijk rij toertje Neen, daar wist ik niet van. Jufvrouw Eay zal wel verwachten, denk ik, dat ik haar zal vragen maar als ik u eens de voorkeur gaf, jufvrouw Geer trui, en u vroeg, wat zoudt gij dan zeggen Dat ik u zeer verplicht was, maar afspraak bad gemaakt om morgen met juf vrouw Amelia uit te rijden te gaan, ant woordde Geertrui enel. Zoo waarlijk sprak hij verwonderd en verdrietig ik dacht dat gij er lust in zoudt hebben maar jufvrouw Kitty zal zeker wel ja zeggen. Ik zal met één binnen gaan en haar vragen. (Wanl zij waren nu aan het huis gekomen). Hier is uw hoed. M Colaert zegde nog dat het stels van aanbesteding hindernissen aa biedt en deed blijken dat mdien rrii voor al de leveringen, tot de aanbest ding moest zijnen toe\ lucht neuiei dit "besluit zoowel zou dienen voor vreemdelingen als voor de Yperlingt ten grootste nadeele van den plaats lijken handel. Dit is een argument zonder waard want om dergelijke hindernis te v0( komen ware het genoeg m het laste kohier een artikel te schrijven bij h( welk de nijveraars en kooplieden v nende en patent betalende te Yper gewoonlijk de artikelen verkoopem voor dewelke zij ingeschreven hebbe alleen tot de aanbesteding toegelatt zijn. Alzoo ware alle vreemde concu ren tie verwijderd, gelijk wij het hi reeds gezegd hebben. M. Colaert is brutaal genoeg gewee te zeggen dat het stelsel, gevolgd Yper en te Poperinghe, en dat geer aanleiding geeft lot ernstige hindernis sen, niet moet gewijzigd worden. Wat denken er de talrijke onde% kenaars van het verzoekschrift deie twee steden van Zouden zij hunn vraag niet mogen herinneren aan de heer minister met verzoek er reel aan te doen Er is maar ééne hindernis én de: bestaat voor onze klerikale politieker het is dat met eenen oproep te doen de mededinging voor al de voorwe pen die voor de behoeften der Hosf een en de armen noodig zijn, zij hum vrienden en aanhangers niet meer m hunne bestellingen zouden kunnen b voordealigen. Het is spijtig dat onze volksvertege woordiger M. Nolf in de Kamer die leugenachtige bevestigingen ni weerlegd heeft, gelijk wij h zouden begeerd hebben, nopens t wijze gevolgd te Yper en te Poperingl voor de levering der behoeften, wij die strijdt tegen de wet en die niet 0 houdt het voorwerp te zijn van reel vaardige en gegronde klachten. Hij heeft waarschijnlijk de Kam niet langer willen bezighouden m eene plaatselijke bestuurlijke zaak d geene andere leden kon aanbelange en heeft geoordeeld dat het den hee; Minister van Justitie toekwam te has- delen tegen de wederspannige beu ren. MM. Colaert en Van Merris katholieke volksvertegenwoordiger van het arrondissement Yper, hebbe gestemd tegen de afschaffing de lptingj der plaatsvervanging en d vermindering van diensttijd. Waarom hebben de Belgen 't al gemeen zuiver stemrecht niet Wel pedankt, zegde Geertrui en wi de den hoed aannemen maar Benjami hield dien bij een lind vast en sprak Dus wilt ge niet, jufvrouw Geertrui Ik ben aan mijne afspraak met ju vrouw Amelia gebonden, antwoordde Geei trui, verheugd omdat zij zulk eene goet reden had om het aanzoek af te wijzen. Gekheid liet de heer Bruce hiero volgen gij kunt wel als gij maar wilte als gij niet wilt zal ik zeker jufvrouw Kil ty vragen. Het gewicht dat hij aan deze bedreigin scheen te hechten verbaasde Geertrui. Ka het mogelijk zijn, dacht zij, dat hij o jalomsch poogt te doen worden en z antwoordde Het zal mij verhengen mijn bedanken het middel is om Kitty ee vermakelijk toertje te doen genieeen z houdt veel van iets nieuws en heeft hit weinig gelegenheid om haren smaak te vo doen, Zij traden nu het huis binnen. De hei Bruce ging naar Kitty, die bij het venstf zat, en Geertrui, die Amelia daar niet voD' bleef maar kort in de kamer lang genot echter om op Benjamin's overdrevene opl0 tendheid voor Kitty te letten, die ook dot anderen, behalve haar werd opgemerk Kitty beloofde hem d«n volgenden dag vergezellen en deed dit ook. Mevrouw Gr ham, mevrouw Bruce, Isabella en de luit nant gingen insgelijks, maar in een and1 rijtuig en Amelia en Geertrui sloegen, g lijk zij reeds vroeger voornemens wart geweest, eene andere richting in, reden w den poney en het ouderwetsche wagen'J en verheugden zich in bare geruste onha hankelijkheid. Word Voortgezet OF DB 4»» - ■■■■f «niminti—

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2