Stadsnieuws. M. Fraeys bericHt. Oh die godsdiensthaters Vertrek onzer Rijschool. Brrr I11 Brugge. Overschotten, en nuttige werken. In de Kamer. Brugge eu Yper. Om den terugkeer der genoodigden naar het sterfhuis te vermijden, zal het College voorstellen doen om eene kapel op te richten, palende aan het kerkhof. Eene subsidie van 1000 fr. wordt gevraagd ten gunste der stadsharmonie om de tentoonstelling van Brussel te bezoeken. M. Fraeys wettigt deze vraag. De politieagenten zullen van een rijwiel voorzien zijn voor het toezicht der vestingen. Dewijl er spraak is van de vestingen vraagt M. Biebuyck de grasperken en bloemperken te voorzien van tralie werk, zooals dit te Kortrijk gedaan wordt, het ware misschien het middel om de beplantingen beter te eerbiedi gen. Er bestaat te Yper, zegt de heer Voor zitter, eene bijzondere schikking. Het kind eerbiedigt niets. Hij is van gedacht eene bijzondere vergoeding te verlee- nen aan de agenten die de overtreders naar het politiebureel zullen bi'engen. Hij denktdatde beste kastijding bestaat in ze een weinig in het politiebureel te houden. De rechters zijn altijd toege vend omdat de beteugeling te groot is volgens het misdrijf. M. Bouquet. Mogen de politie agenten alléén op de vestingen rijden M. Colaert. Natuurlijk en het ver bod strekt zich zelfs uit tot ae gemeen teraadsleden. (Gelach). aan de prijskamp-aanbesteding waar- van de achtbare heer Nolf in zijne vraag spreekt. Openbare aanbestedingen voor Hospicen en Armbestuur M. Nolf heeft de volgende vraag ge steld aan den heer mininister van Jus titie Zou de heer Mister ons willen zeg gen welk gevolg hij denkt te geven aan de talrijke verzoekschriften der koop lieden van Poperinghe en Yper die vra gen dat de leveringen te doen aan de burgerlijke Godshuizen en aan de Bu- reelen van het bestuur van weldadig heid dezer twee steden in openbare aanbesteding zouden gesteld worden gelijk het de wet van Messidor jaar VII vereischt Antwoord van den minister. Er zijn inlichtingen gevraagd. In I88O, onder liet libe raal bebeer, betaalden wij aan intresten en kortingen, frank. Inl906, onder de klerikalen, betaal den wij fr., ofSO miljoen 98S duizend 5i44 frank meer of bijna het dubbel Ten propooste van het crediet van 1000 fr. voor het nationale feest, is M. Colaert van gedacht de concerten af te schaffen gegeven door vreemde muzie- ken die zooveel niet waard zijn als de onze. De plans zijn gereed voor het oprich ten eener schouwburgzaal. De kost dezer zaal zal geheven worden op de bijzondere leening.Eene som van50.000 fr. is voorzien voor de herstelling van den gevel en het binnenste van het stadhuis. M. Lemahieu herinnert de vermaking der Paddevyverstraat en vraagt eenen post pompiers aan het Wieltje. De twee zaken zullen met zorg onderzocht wor den. De liberalen en socialisten, die we kelijks door de klerikale bladen voor de grootste vijanden van den gods dienst en dezes bedienaars worden uitgemaakt, hebben als één man de vrijstelling der geestelijken, der zende lingen in zake militairen dienst ge stemd Dat men ons nu nog uitmake, voor priestervervolgers, wij zullen weten wat te antwoorden. In 1880, liberaal bestuur, braclit die gene ver frank 23,620,000 op. In 190Y, klerikaal bestuur, frank s»o,S»T,000, of mil joen 907 duizend fr. meer vreemde sterk nog door den steun van het schepencollege van Brugge, wiens kandidaat hij was. YVelnu, de Gemeenteraad met 22 stemmen tegen 4 komt eenen brug- schen artist-schilder te benoemen, het schepencollege met zijnen kandi daat latende. De dubbele zedeles van het geval is dat de Bruggelingen hunne stads- genooten begunstigen en dat de ge meenteraadsleden er hunne oversten niet volgen gelijk te Yper. In SL84S80, liberaal bestuur, brachten «Ie aceijnsreehten op «1c bieren 14.719,000 fr. op. In 199?", klerikaal be stuur S2.S72.000 fr., of 2' miljoen I» duizend frank meer. Het gerucht loopt met volharding dat de overbrenging onzer rijschool naar Tervueren eene besliste zaak zou zijn. Het 3e lanciers zou Brugge verla ten. Drie escadrons zouden garnizoen gaan houden naar Charleroi en de twee andere naar Yper. Twee escadronsZiedaar de beloo ning die men ons zou voorbehouden om de vervanging onzer Rijschool te vergoeden. Brugge zou twee batterijen artille rie te paard bekomen. Waarlijk de Yperlingen zullen de stemmen van de heeren Colaert en Van Merris tegen de militaire wet duur bekoopen. Het schijnt dat het insgelijks aan de houding onzer twee volksverte genwoordigers in deze zaak is (1) dat wij het verschuldigd zijn dat de vol- tooiingswerken der vaart van de Leie naar de Yperlée niet toegewezen zijn na de drie maanden voorzien in het lasten kohier der aanbesteding Waarom hebben de Belgen 't al gemeen zuiver stemrecht niet De nieuwjaarnacht is bijzonderlijk woelig geweest dit jaar in den ka tholieken kring. M. Fraeys is te paard gesprongen en heeft links en rechts aangekon digd dat indien de vaart der Leie naar d'Yperlée niet voleind was en indien de werken niet voleind waren vbör de kiezingen, hij zich zou te rugtrekken van alles... van alles ver sta wel. Welnu men weet dat M. Fraeys voor het minst 15 plaatsen bekleedt. Het ware dus eene gehee- le omkeering in de klerikale gele deren. Wij zullen verzekerd zijn zoohaast de Kamers hunne zittingen herno men hebben, want M. Nolf heeft zorg gehad eene vraag te stellen aan den minister van openbare werken nopens de aanbesteding of beter de niet aanbesteding der vaart Van nu tot dan kunnen de zaken geschikt worden. In I88O, onder 't liberaal bebeer, was «le openbare sclmïdl van België van fr. 1.4'i2.814.049. In I90f, na jaren klerikaal bestuur- 9,41ö,691.aöO, of 1 miljard 993 miljoen 21T duizend 3Ö1 frank meer heeft op Nieuwjaaravond de noodza kelijkheid gevoeld wat Brugsch te tateren. Onder ander heeft hij ver klaard dat, indien de werken van de vaart naar de Leie niet aangevangen worden vóór de kiezing, hij van al zijne bedieningen zal afzien. Dat ware waarachtig een klein verlies. (Ij Anderen zeggen dat ket veeleer aan i hunne machteloosheid is. (N. d. R. j Voor wat M. Fraeys verricht op hec Stadhuis en bij de Burgerlijke Gods huizen, hij mag er van doortrekken hoe eerder hoe beter. Schepen van de openbare werken der stad en voorzitter van het Godshuizenbeheer zijn immers niet overeenbaar. Deze twee belangrijke bedieningen zijn nooit door een en dezelfden persoon bekleed geweest. Indien zijne bedreiging eene we zenlijkheid wordt, zal ons klerikaal ministerie er gansch onverschillig aan blijven en niet beletten Yper en zijne vertegenwoordigers voor de tiende maal met bedriegelijke belof ten te paaien. Niemand zal aandringen opdat hij zijn ontslag van zijne menigvuldige bedieningen geve ten zij de priesters, Het is hun onmisbare man wiens hoogmoed en eerzucht zij vleien om dat hij zich gedwee aan al hunne eischen onderwerpt. MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. M. Flori Van Ackere, brugsche kunstenaar, is bestuurder benoemd geweest van de Academie van fraaie kunsten. De kandidaat van het College van Burgemeester en Schepenen was M. Coomans, ingenieur te Yper. De gemeenteraad heeft het ge dacht van het College niet gevolgd en M. Van Ackere is benoemd ge weest door 22 stemmen tegen 4 en eene onthouding. Zedeles. Wanneer een Bruggeling zich te Yper aanbiedt, is hij onthaald met open armen en steekt den loef af aan de Yperlingen. Wanneer een Yperling of een heer als dusdanig bekend zich te Brt^e aanbiedt, zendt men hem zonder plechtplegingen weg. Het comiteit der Liberale Asso ciatie bericht zijne vrienden dat het gansch ter hunner beschik* king is om al de voorstellen op te nemen betrekkelijk de inrichting van den strijd bij de aanstaande wetgevende kiezing. Het doet eenen oproep aan de medewerking van al de liberalen. De mededeelingen kunnen ge zonden worden naar het Secre tariaat. Onze klerikale meesters hebben ons reeds begiftigd met een over schot van rekening van een nieuw karillon. Sommigen zeggen dat hel 60.000 fr. zal kosten en dat het nog kosten zal. Zeven klokken zijn te vernieuwen en de plaatsing van het karillon laat te wenschen. Daar wij een oud karillon hadden die kon volledigd worden, dat maakt een nutteloos en overstollig verteer uit. Wij weten niet met welk overschot onze stadhuismannen tot bij de 4 meters een deel der voorlanden van de Cartonstraat doen verbreeden. Dn belangrijkheidheid van deze eischt nochtans zulks niet Waarom zoo mild zijn voor zekere nuttelooze werken, wanneer andere van eene volstrekte noodzakelijkheid blijven steken De wandeling der Neêrstad is on- toegangbaar sedert jaren. De loop van het water is onmogelijk en de wandelpaden van den weg blinkei er door hunne afwezigheid. M. Sobry vraagt een voorland in de Slachthuisstraat en M. Biebuyck een ander op S' Jacobskerkhof bij de pas torij. De heer Voorzitter. De stad zal de voorlanden geven indien de eigenaars er in komen voor 40 Om te eindigen zegt M. Colaert dat drie voorbereidende vergaderingen der afdeelingen toegelaten hebben de alge- meene bespreking van het budjet te verkorten. De verachtering aan deze bespreking komt voort van de gebeur tenissen van Brussel. De openbare zitting wordt ten 7 ure geheven. MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. Vaart van de Leie naar de Yperlée. M. Nolf heeft de volgende vraag ge steld aan den heer minister van Open bare werken Den 18 September 1909 is er overge gaan geweest tot de openbare aanbe steding der aanneming van de Voltooi- ingswerken der vaart van de Leie naar d'Yperlée. Bij afbreuk van het artikel 33 van het algemeen lastenkohier, heeft het De partement zich verbonden uitspraak te doen over de neergelegde inschrijvin gen binnen de 3 maanden te rekenen van den datum hunner opening. Zou M. de Minister ons willen laten weten wie de aannemer is die met de werken gelast is en welk het ontwerp is dat aangenomen is geweest Antwoord van den minister. Mijn bestuur zal binnen kort uit spraak doen over het gevolg te geven Sedert lange jaren zijn wij de be droefde getuigen van de verwoedheid waarmede onze meesters onze mede burgers vernederen ten voordeele der vreemdelingen en bijzonderlijk ten voordeele hunner goede vrienden van Brugge. Hebben wij onzen Burgemeester de beste soumissiën niet zien met misprijzen verwerpen om ootmoedig- lijk het contrakt van vergunning der verlichting voor de voeten van den vriend De Brouwer te zien leggen, die onze stad voor 30 jaar verbindt. Hebben wij onze stadhuismannen de zeer verdienstelijke kandidaturen onzer ypersche muzikanten voor de plaats van bestuurder onzer muziek school niet zien versmaden om eenen kerkzanger van Brugge te verkiezen Het ambt van stadssecretaris komt gegeven te worden aan eenen vreem deling voor den neus van ypersche postulanten. W ij hebben ook de groote eer eenen Bruggeling te bezit ten als schepen van openbare werken. Na zoovele bezorgdheid van onzen kant voor de bisschoppelijke stad, scheen het ons belangrijk de houding der Bruggelingen te volgen ten onzen opzichte, in tegenwoordigheid eener min of meer ypersche kandidatuur, die kwam te ontstaan voor de plaats van Bestuurder der Academie van fraaie kunsten, ten gevolge van het overlijden van den architekt Dela- censerie. De ingenieur-architekt van Yper, M. Coomans, had zijne vraag gedaan beladen met eene artistieke bagage en voorafgegaan met eene groote faam te Yper en nog meer in den mmntmmiamaammKm

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2