d'Extension Universitaire Stadsnieuws. CERCEE D'ÉTUDES De voltooing der vaart der Leie naar de Yperlée. Geven wij aan Gesar... Nog Zijne Majesteit. BERieHT. Les grandes découvertes géographiques contemporaines Maatschappelijke iiefde. Zorgeloosheid. De Rijschool. In de Liberale Wacht. ET mils eene bier- of oude geneverpa- tenl, allerlei sterke dranken verkoo- pen, en de jongere die evenveel palent betalen, mogen geen druppeltje ver- koopen zonder vergunningsrecht of zij stéllen zich bloot hunne deur te zien sluiten en in eene groote boete te vervallen. Waarom geene éénheid, geene ge lijkheid voor iedereen Waarom wetten die de eenen be gunstigen en de anderen benadeeli- gen Zulke wetten zijn onrecht vaardig en zijn slechts waardig van een Gouvernement, dat door onrecht is gekozen, en zich door onrecht aan het Bestuur vastklampt. Herbergiers en brouwers, gedenkt het in Mei Herinnert u dat al de liberalen, waaronder den heer Nolf, tegen het vergunningsrecht zijn. Al de klerikale» zijn er voor 1 MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. Het schijnt dat de voltooing der vaart van de Leie naar de Yperlee eene besliste zaak is. Het is het voorstel van MM. Mon- noyer en zoon dat zegepraalt in den prijskamp Het is dank aan het onophoudend werken van onzen liberalen volks vertegenwoordiger. M. Nolf, en dank ook aan de Evenredige vertegenwoor diging, die nu niet meer toelaat de intresten van ons arrondissement te verwaarloozen zooals iri den lijd dat het slechts door drie klerikalen verte genwoordigd was, dat het gouverne ment eindelijk de voltooing der vaart v n de Leie naar de Yperlee, reeds 25 jaren gevraagd door de bevolking van Yper en het arrondissement, be sloten heeft. Onder dozen raadselachtigen titel, beproeft hel Journal d'Ypres te ant woorden op ons artikeltje betrekkelijk de schikkingen die genomen zijn ge weest door de stad voor den rouw van den Koning. Wij hebben deonrijmdheid getoond van onze stadhuismannen die eenen openbaren dienst opschorsen dezen der stadshorlogie om zich bij eenen zmnebeeldigen rouw der geestelijkheid te vereenigen, wanneer dan voor een waren nationalen rouw het werktui gelijk karillon zijn nuttigen dienst voortzet. De godvruchtige confrater, in plaats van goede redens te geven om de han delwijze der stadhuismannen te ver- schoonen, maakt eenige kromme sprongen en.... verplaatst de kwestie. Of liever, neen hij geeft ons gelijk met zich kwalijk of goed uit te druk ken eer kwalijk dan goed en dezegroote domheid uitsprekendedat voor een zuiver godsdienstigen rouw men de burgerlijke betoogingen meer moet doen uitschijnen dan voor een nationalen rouw 1 Welnu, ziedaar wat wij hebben willen bestatigen Ziedaar dus de be - kentenis der strekking, zoodikwijls aangewezen en tegen dewelke men wilde protesteeren datdeklerikalen het burgerlijk gezag willen afhanke lijk maken van de geestelijkheid Het Journal d'Ypres herbaalt voor de honderdste maal de oude zaag, van onzen schijnheiligen eerbied voor het «geloof onzer vaderen». Herhalen wij dus ook voor de honderdste maal dat wij voor hel geloof onzer vade ren en deze die het belijden met rechtzinnigheid, zooveel eerbied heb ben als wie ook en het is juist om die reden dat wij met vele katholieke beoefenaars deze zonderlinge menge ling hekelen, waar het gewijde het ongewijde wordt. Wij achten met vele verstandige katholieken, dat de gods dienstige plechtigheden met veel meer waardigheid zouden gedaan worden indien zij geschiedden zonder de lus- schenkomst van het stadhuis of zijne klerikale aanhangers de processiën, bij voorbeeld, zouden het godsdienstig gevoelen meer opwekken, indien zij min aan vastenavond stoeten geleken, gesloten door heeren metgoudversier- de kleederen, die rechts en links kij ken of de toeschouwers hen genoeg bewonderen. Maar er zijn nog weinig katholie ken. Er zijn maar klerikale politie kers meer, geestelijken aan t hoofd. Deze, inderdaad, die zich eertijds ontzegde tusschen te komen in de politieke worstelingen der partijen, is zooverre gekomen deze tusschen- komst schaamteloos bekend te ma ken. Hebben de Boerenbonden den pastoor of den onderpastoor aan hun hoofd niet En zien wij de leden der geestelijkheid onzer stad al de vergaderingen en feestmalen der Jon ge Wachten of andere klerikale poli tieke vergaderingen niet bijwonen Hoe is het dan te verwonderen dat dezen die hunne politieke mandaten verschuldigd zijn aan de geestelijk heid, gedienstigheden hebben voor hunne meesters die zoo ver gaan de openbare diensten op te schorsen om hen te behagen. Niet waar Journal d'Ypres, dat wij ook kunnen wedergeven aan Gesar... wat hem toekomt I In 18 SO, liberaal bestuur, bracht de genever frank SS,620,000 op. In 1907, klerikaal bestuur, frank *S2*,£5S^,000, of mil joen 90T duizend fr. meer Dus, het Progrès jubelt, het Pro- grès schatert Het lacht, maar het lacht groen hel is jaloers Denkt gij het goed Journal d'Y pres Maar zekerlijk dat het lacht, hel zal zeker uw snel antwoord niet zijn dat zijnen lachlust zal stillen Weihoe I Ziedaar een burgemees ter die, de troonbestijging van eenen nieuwen koning, krachtens zijn ambt ofFiciel aioel aankondigen aan de in woners der stad die hij beheert en die, in zijne proclamatie den gemeen- zamen en schalkschen toon aan neemt, die van de eerste reek zich klaarblijkelijk vooruitslelt, zich het mikpunt maakt vóór zijne duurba re medeburgers en de aandacht van den lezer op hem alleen trekt of tracht te trekken en zegtEh hebt gij mij gezien En het ware ons verboden te la chen En wij zouden jaloerschen zijn om dat wij aanstonds bij onzen uitmun tenden Burgemeester een lichten aan val vanhevige ijdelheid zouden gekenleekend hebben Aan anderen, niet waar Ten andere is onze schatting niet bevestigd door het antwoord zelve van het Journal d'Ypresdat maar een welsprekend lierdicht is ter eere van den Heere Burgemeester Het comiteit der Liberale Asso ciatie bericht zijne vrienden dat het gansch ter hunner beschik king is om al de voorstellen op te nemen betrekkelijk de inrichting van den strijd bij de aanstaande wetgevende kiezing. Het doet eenen oproep aan de medewerking van al de liberalen. De mededeelingen kunnen ge zonden worden naar het Secre tariaat. Y P R E S. A dater du 23 Janvier J9J0 Cours de M. Ie prof. PERGAMENI avec projections lumineuses. De vrijspraak van den abt Vanderhae- gen, van Ganshoren, vervolgd voor zonder toelating der politie omhalingen gedaan (e hebben ten. voordeele van zijn wezenhuis, van het Kind Jesus verdient eene bijzondere aandacht. Het Hof van beroep, in zijn vonnis met kennis van zaken gemotiveerd, verklaart dat de beperkingen gebracht door het ko ninklijk bosluit van 1828 aan de liefdadige omhalingen, zich niet kunnen uitbreiden tot de werken die, boven hunne weldadige uit werksels, eene politieke geestelijke of maatschappelijke vatbaarheid hebben. De wet anders uitleggen, zegt het hof, ware aan de administratieve overheid de buitensporige en ongrondwettelijke macht geven de vrijheid der innige overtuigingen en der denkwijzen te belemmeren, die het recht heeft zich te openbaren voor het in richten van bestendige werken t Men kan zeker, voegt er het arrest bij, het wezenhuis van het Kind Jesus hekelen, zijne inrichting aanranden, zijn trut be twisten, maar de wet laat niet toe het af te schaffen met zijne aanhangers te beletten het de noodigo hulpmiddelen te verschaffen voor zijn behouden zijne uitbreiding. Deze beslissing sted tal van werken wei nig bemind van onze klerikalen, vrij van al e admidistratief krakeel het Progres, de Schoolpending, de Schoolkoloniën, enz., enz. Het is zonderling te bestatigen dat het een abt is die de eerste de gelegenheid had eene gerechtelijke waarheid te doen beves tigen met deze kracht en datgezag dat duur baar is aan al de vrienden der vrijheid Wat denkt, er M. Colaert van, de man met twee maten en gewichten, die de geestelijkheid toelaat inzamelingen te doen ten voordeele der katholieke scholen, en die, op de aanklacht van eenen Rerai Bonquet, aan de politie beveelt te verbieden aan per sonen die het officieel onderwijs toegewijd zijn, eene omhaling te doen ten voordeele der wereldlijke scholen gcdure-de de too neelvertooningen der Vlaamsche Sier op den schouwburg der stad Is M. Colaert niet in ades de partijdigste der Burgemeesters Waarom hebben de Belgen het verplichtend onderwijs niet Het meerendeel der reddings toestellen welke de koninklijke Maatschappij der red ders van Beigie in 1905 ter beschikking ge steld heeft van het stadsbestuur, zijn in een betreurniswaardigen staat en dat sedert meer dan een jaar. De openbare veiligheid eiscbt nochtans dat onze meesters de maatschappij die de gift gedaan heeft te verwittigen en dat zij zelve de toestellen vernieuwen. Onze stadhuismannen schijnen zich niet bezig te houden met het standbeeld van den gewezen liberalen minister, M. Alfons Van- denpeereboom. De opschriften zijn onlees baar en eenen hoop steenen liggen tusseben de voeten van het standbeeld. Zou het stadsbestuur, dat de verbintenis genomen heeft het monument te onderhou den, dit niet kunnen weder in een behoor- lijkan staat stellen. De hellingen in metselwerk der brug van de Meeneopoort zijn grootendeels afgebro ken. Eene herstelling op bekwamen tijd schijnt dus niet veel waarde te hebben bij onze meesters, zij verwachten de volledige af braak vooraleer er huip aan te brengen. Bericht aan de goede j-persche lastenbe- talers. Het ontwerp van de Rijschool van Yp naar Torveuron over te brengen is bepa, verlaten De lokalen der gendarmerie, Zo der bestemming sedert deze in de kazern v Etterbeek gevestigd is, zullen, zegt geschikt worden om een zeker getal inla ders van Congo te ontvangen en te herbe gen gedurende de koloniale Tentoonsfellin Dit is bet nieuws dat de brusselsche pe heden aankondigt. Wat moet men er van denken Over acht. dagen was het 't tegenstrijd dat men hoorde. Wij hebben er over gespr ken in ons laatste nummer met het t het Journal de Bruges over te neme dat gewoonlijk wel ingelicht is en dat alle geval zei wat er in de brugsche kringt verteld was. Welnu men weet dat Brug< zoowel als Yper belang had inde berekend welke wij medegedeeld hebben. In ÏMSO, oiidei* liet libe raai lielieei*, lietïialden vv; aan intresten en kortingen frank. InlOOd onder de klerikalen, betaal den wij J' tv, of 80 miljoen 982 duizend 2H frank meer of liijm liet dubbel De Liberale Wacht heeft zich ver gaderd Zondag laatstleden, om i uren 's avonds, in haar lokaal He' Zilveren Hoofd De zaal was we derom stampvol. De vergadering wierd voorgezeten door den heei volksvertegenwoordiger Nolf. De heer Alphonse Masschelein Onder-Voorzitter der maatschappij heeft eene hoogst belangrijke voor dracht gegeven, waarin hij tot in hart minste bijzonderheden, de politiet der klerikalen uiteengelegd heeft sinds hunne aankomst aan het stads- bewind. De spreker heeft bewezen hoe de klerikalen te kort zijn gebleven aan alle de beloften welke zij aan Aunne kiezers gedaan hadden, vóór hunne intrede op ons stadhuis. Hij heeft getoond hoe, na beloofd te hebben het onderwijs in onze stad te onder steunen en aan te moedigen, zij zich gehaast hebben, ons Kollege en an dere onderwijs instellingen af te schaffen, ten einde de toelagen ervan te kunnen overbrengen op hunne vrije scholen. Zij hadden beloofd de denkwijze van eenieder te eerbiedigen, maar eens de meesters, was hun eerste werl de wegzending van liberale beamb ten, het is alzoo dat zij er in geluk1 zijn alle de openbare besturen in han den te krijgen, zooals de Burgerlijkf Godshuizen, het Bureel van Welda digheid, enz. Spreker heeft de aan dacht der aanwezigen getrokken oj de menigvuldige stadseigendommei welk de klerikalen de eene na de an dere verkocht hebben en die hei honderdduizenden franks hebben op gebracht; wat niet belet dat onzf stadsfinanciën in eenen staat geko men zijn die dreigt in failliet over t slaan, als deze toestand nog wc. voortduurt. De redevoering van M. Massche lein wierd door de aanwezigen ont haald op langdurige toejuichingen. M. Nolf heeft dén spreker gelul gewenscht over zijne prachtige rede voering, die de noodzakelijkheid heeft doen uitschijnen, de Evenredig! vertegenwoordiging voor de gemeen' te te bekomen, hetgeen wij hoogs1 waarschijnlijk reeds zullen toegepast zien tijdens de gemeente kiezingd van 1911. Dit zal voor de liberal! partij de verzekering wezen, zich of het stadhuis vertegenwoordigd tt zien. Wij zullen er bekwame manda' tarissen zenden die de voorbeeldig! bestuurswijze der klerikalen van na' bij zullen bewaken. Op aanvraag van verscheiden! leden heeft M. Nolf belooft in he' korte eene voordracht te geven waaf' in hij zal handelen over de kwestü der nieuwe fransche toltarieven. i.WOJWftt»

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2