d'Extension Universitaire Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 27n Januari 1910. Zesde jaar. i\r 1 1 Verschijnende tles donderdags. CERCLE I) ETUDES Les gr an des découvertes géographiques contemporaines Gemeenteraad van Yper. Bij de boeren. Bood van den heer Karei Graux ill inister van Stale. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in hij den Uitgever, Dixfnudestraat, nr S3, te Yper. - De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk legen Dijnsdag middag vrij en onderteekehd toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. ET Y P R E S. A dater du 30 Janvier 1910 Cours de M. Ie prof. PERGAMENI avec projections lumineuses. Openbare zitting van den Zaterdag 15a Januari 1910. De openbare zitting wordt om 5 ure geopend. Zijn tegenwoordigde heeren Golaert, Burgemeester-Voorzitter Vandenboo- gaerde, Schepen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Sobry, Eweins, Lemahieu, Biebuyck., Begerem en Boone, Raads leden Vanderdonckt, Secretaris. Afwezig de heeren Fraeys, Struye, en Bouquet. De secretaris geeft lezing van het proces-verbaal der laatste zitting die goedgekeurd wordt. Hij geeft insge lijks lezing der beslissingen die ge nomen zijn geweest in geheim comi- teit, in de zitting van 14 Januari 11. M. Clement, beiaardspeler, bekomt eene verhooging van 250 fr.. Zijne jaarwedde was van 550 fr. Hij zal nu 800 fr. trekken. De jaarwedde van den inspecteur van politie Van Crae- nenbrouck, is gebracht van 1600 op 1800 fr. en M. Wittebroodt, muziek meester der stadsharmonie zal voor taan 1800 fr. trekken in plaats van 1600 fr. In hetzelfde geheim comiteit zijn de mandaten der leden van verschil lende commissiën vernieuwd geweest. Men zal in de nijverheidsschool den leefgang van versiering schilderen vervangen door eenen anderen leer gang die den Zaterdag zal gegeven worden. Het is M. Bryon die de nieuwe titularis is van dezen leer gang hij zal uit dien hoofde 300 fr. trekken. M. Wullus, leeraar bij de nijverheidsschool, ontvangt eene ver hooging van 100 fr. Op aanvraag der familien Baeyen en Santy, verleent de Raad hen twee vergunningen voor begraafplaatsen. Stadseigendommen voorstel van rui ling van goederen. De heer Burgemeester. Ik heb de eer twee verdragen aan den Raad voor te leggen. Het eene "dezer ver dragen is reeds lang onderzocht ge weest het heeft den geest bezigge houden van het publiek en van de drukpers het geldt het bouwen eener kazern der gendarmerie door den Staat en de ruilingen die zij vor dert. Het andere is om zoo te zeggen weinig gekend, het heeft 't voorwerp geweest van lange onderhandelingen met de militaire overheid. M. Colaert geeft lezing van een lang verslag deze twee verdragen motiveerende. Wij hebben onthouden van dat verslag dat de militaire genie beslist had de nieuwe gendarmerie op de Esplanade op te richten, in verlenging der Maloulaan. De pres heeft deze beslissing hevig gehekeld even als verscheidene leden van den Raad. Men is dus op deze beslissing teruggekeerd de laan zou verlengd worden op eene lengte van 20 meters de nieuwe gendarmerie zou zich ver heffen aan den hoek van den eenen kant, in de verlenging der Maloulaan en van den anderen in de rooilijn der Vooruitgangstraat. Men zou het oude bastion behouden der vesten, die zich zou verheffen recht over een deel der gebouwen en 't einden deze gebouwen, loodrecht met de spil, zou eene nieuwe laan uitkomen die zou voortgaan tot het arsenaal. De gendarmerie zou in Yperschen trant gebouwd worden, hetgeen nog 45,000 fr. zou meer kosten. De uit gaaf voor de noodige schikkingen aan de vesten is geschat op 10.000 fr. De oude wacht der Tempelpoort, gebruiktdoor Meyskens, zal verdwij nen. De Regeering zoude oude militaire bakkerij afstaan de stad zou er ver scheidene diensten vestigen. Inruiling daarvan zou de stad twee huizen bouwen, onkost geschat op 12,000 fr. De Staat geeft aan de stad eenen grond van 544 v. m. De stad, ander zijds, staat aan den Staat af, om zicht te geven aan de gendarmerie, twee perceelen grond even als een terrein van 12 m, lengte op 30 m. diepte bij De Posterijvoor het bouwen van twee woonsten voor gehuwde mili tairen. De gendarmerie zal opgericht wor den in eenen tijdverloop van 2 jaren. De oprichting der gendarmerie op de Esplanade wordt gestemd door 9 leden tegen 2 de heeren D'Huvettere en Iweins, en het verdrag met den Staat wordt eenpariglijk goedge keurd. M. Vanderghote vraagt of het toe zicht der honden gedaan is gelijk het zijn moet. M. Colaert. Alle maatregelen zijn genomen om nieuwe gevallen van razernij te vermijden. M. Colaert zegt aan M. Lemahieu dat ten propooste der processen-ver baal opgemaakt ten laste van wiel rijders, hij zich vergist heeft met te zeggen dat verscheidene processen- verbaal opgemaakt zijn geweest. Er is maar één proces-verbaal geweest. M. Lemahieu. Drie personen zijn vervolgd geweest, maar zij wer den vrijgesproken. M. Colaert. Er zal in beroep ge gaan worden tegen dat vonnis. Men zou de menschen straffeloos onder werpen op een zoo smallen weg. De Staat is onbezonnen geweest met de zen weg te maken. De voetgangers zijn even eerbiedwaardig als de wiel rijders. Op aanvraag van M. D'Huvettere over te gaan tot het herstellen van den rijweg bij de statie vanZillebeke, antwoordt M. Colaert dat er rekening .zal van gehouden worden. Niemandhetwoord meer vragende, is de openbare zitting ten 18 ure 15 minuten geheven. De sociale werken der klerikalen. Niet zelden hoort men de gazetten van onze klerikale volksvertegen woordigers Colaert en Van Merris zich verhoogvaardigen over hunne maatschappelijke werken, terwijl ze hunne tegenstrevers van onverschil ligheid beschuldigen. Wat die heeren evenwel zorgvul dig verzwijgen is, dat het grootste deel hunner zoogezegde sociale wer ken betaald én ondersteund worden met het geld der Staatskas, dus met het geld van mijvan u en van allen en dat zij zeiven die inrichtingen maar steunen om er een persoonlijk of politiek profijt uit te trekken. Nemen wij als voorbeeld hut in richten der zoogenaamde gellenbon- den. In elke gemeente van Vlaanderen bestaat er een geitenboni met een paar afdeelingen 1° de verzekering der geiten in geval van sterfte en 2° de kweeksyndicalen. t ls wetenswaardig om na te gaan waarom al die hooggeboren klerikale mannen, Colaert en Van Merris, zich in hoogst eigen persoon gewaardigen tot in de klerikale boerendorpjes de werklieden bijeen te trommelen om er maatschappijen te stichten tot ver zekering en verbetering van het gei tenras, hoe ze met cijfers trachten te bewijzen wat al stoffelijk voordeel die bonden den werkman opleveren, en hoezeer zij het draaien en keeren tot dat de werkman volop gelooft dat al die voordeelen genomen worden uit den geldzak van de,heeren Colaert en Van Merris. Maar weten de werklieden dan niet, dat al die politieke bonden, rijkelijk ondersteund worden door het gouver nement, met het geld der lastenbeta- leus Dus' met hel geld van alleman Zoo bij voorbeeld, ontvangt een geitenverzekeringsbond van wege het gouvernement dus van de lasten betalers 50 centiemen per verze kerde geit, als toelage voor eerste stichting Daarbij 25 frank per jaar voor het goed opmaken der rekenin gen En daarenboven voor eene bij drage van 15 centiemen per geit aan de herverzekeringskas,, in deze kas in staat gesteld door medehulp van subsidiën van den Staat en pro vincie, dus van de lastenbetalers nagenoeg het verlies te vergoeden welk een persoon ondergaat door het sterven van zijn geitje. De vergoedingen welke de klerika le bonden aan hunne leden betalen voor verlies van geiten of andere die ren, komt dus grootendeels uit de kas vaa het gouvernement, of in an dere woorden uit den zak van alle man Hetzelfde geldt voor de kweeksijn- dicalen. Bijna in alle gemeenten bestaan er tegenwoordig maatschappijen van verbetering van het geitenras. Een geitenhok wordt door het syndicaat aangekocht, bij middel van subsidiën van het gouvernement, of van de lastenbetalers. En ailo houders van geitenmoeren mogen hunne beestjes voor niet laten bedienen. Dat de werkman zich nu niet late wijsmaken dat wij, liberalen, tegen hunne bonden zijn... Verre vandaar; wij kunnen hun met genoeg aanmoe digen zich in syndicaten of bonden te vereenigen tot verbetering van hun ne stoffelijke belangen Ook kan men aan hunne inrichtingen niet genoeg toelagen verleenen Doch wat Wij voor doel hebben, bij het schrijven van dit artikel is, aan de onwetenden te doen uitschijnen dat, als er hun toelagen geschonken wor den, die niet komen uit den zak der heeren Colaert of Van Merris, en ook niel uit den zak van den pastoor <_f onderpastoor, maar voel uit de zakken van ons allen, lastenbetalerszoowel liberalen als klerikale. En wij dagen al de pastoors en al de klerikale tafel springers uit het tegenovergestelde te bewijzen 1 Ons doel is ook het nevendoel van al bie bonden voor de zooveelsie maal te doen uitschijnen Mei geld van Jan en alleman de buitenlieden in de netten te lokkenom met de kiezing hun voor den klerikalen boel te doen stemmenl MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegjen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. Eene droeve mare werd Zaterdag morgen te Brussel verspreid, M. Karei Graux, minister van State, oud-sena tor en oud-minister van Financiën in het laatste kabinet Frère-Orban, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag plots overleden. Dit nieuws heeft in de politieke kringen en ten gerechbhove groote opschudding verwekt Zijn levensloop. De heer K. Graux werd geboren den 6" Januari 1837, studeerde aan het Atheneum van Brussel in gezel schap van de groote politiekers Paul Janson, Buis en Woeste, trad daarna in de Brusselsche Hoogschool waar bij met groote onderscheiding zijn diploma verwierf van doctor in de rechten in 1857. Den 24 October 1862 werd bij in geschreven op de tabel der advoka- tenorde bij het beroepshof. Lange ja ren maakte hij deel uit van den tucht raad per orde en werd strafhouder 111 188-1 en in 1898 Zaterdag werd bij het openen der zitting van de rechtbanken door den voorzitter der Kamer van het be roepshof en den advokaat-generaal de lof van don aflijvige uitgesproken. In do burgerlijke rechtbank werd de lijkrede uitgesproken door voor zitter Duquesne, door den procureur des Konings en door M' Sam Wiener. DE WEERGALH

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1