d'Extension U ni ve r sitai re Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 11" Februari 19Ï0. Zesde jaar. \Trs 15-14, CERCLE R ETI RES De twee Klokskes. Wie zijn de vrienden des volks Eendracht maakt Macht. Ier schijnende des S)on er t!ays Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Vc or den buiten Een jaar, Fr. 3-00. W.or stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schiijfi in bij den üilgever, üiximidestraat, nr;l>3, te Yper. - De aankondigingen van ganscli België en t buitenland evenals de Notariale eu Reebierlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 45 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. ET Y P R E S. Dimanche 20 Féurier 1910, a 45 heures, Salie des Anciens Pompiers, 4e LEgON dn Cours de M. PERGAMENL De kiesstrijd is losgebroken in het arrondissement Yper 't Zijn de klerikalen die het vuur geopend hebben door hetwerpen van drie belangrijke bladen, getiteld Op Tijd en Stond, Allemans Voordeel en Het Ypersck Volk. Naar.de loffelijke gewoonte der klerikalen, zijn die blaadjes voorbeelden van rechtzin nigheid en waarheid, want al wat zij er in prediken is en blijft Evangelie, en is zoo leerrijken zoo onbetwistbaar dat zij oordeelen dat de kiezer niet noodig heeft andere dagbladen te raadplegen om zijne sociale opvoe ding te voltooien. Waarom spuwen de katholieken in ieder hunner blaadjes, vuur en vlam tegen hunne partijgenooten, die de schrikkelijke euveldaad begaan, een dier liberale, slechte en verderflijke gazetten te overlezen Het lijkt wonderlijk aan de handelwijze van eenen zaakwaarnemer, die bevreesd is dat men een blikje in zijne reke ningen werpe en die dit ten allen prijze wil beletten. Eene politieke partij hoeft rekening te geven aan hare kiezers over hare manier van handelen en over de uit voering van het programma dat zij zich verbonden heeft te volgen. Als wanneer men recht in de schoenen gaat, moet men niet terugdeinzen voor het oordeel zijner tegenstrevers Voor wat ons, liberalen aangaat, onze vurigste wensch is dat alle ónze vrienden de belangrijke schriften onzer tegenpartij aandachtig volgen. Wie maar een klokske hoort, hoort slechts eenen toon en het is alleenlijk uit de twee dat de waarheid spruit. Allemans Voordeel schreef, over veertien dagen, in vette druk Ziet gij de vijanden van onzen gods- dienst soms met onze katholieke bladen in handen Nooit Indien de zinspeling gericht is tegen de-liberale kiezers (die als libe raal, natuurlijk als ketters genoemd worden) ziedaar weerom een grove leugen, want niet een rechtzinnig liberaal zou het genoegen willen missen, in de weldenkende gazetten, de comedie te volgen waarin de brave katholieke kopstukken zich wederzijds in het haar vliegen. Temeer, het lezen van dagbladen is ten uiterste leerrijk, zelfs voor Boer Karei van Het Ypersck Volk wien het niet zou miskomen een oog- slagske te werpen in de Brusselsche gazetten. Hij zou er zien hoe Cousot, Lalieux en anderen behandeld wor den, omdat zij den moed gehad heb ben de militiewet te ondersteunen. Minister Delbeke ook, weet er reeds iets van voort te vertellen Gelukkig dat wij in het stille Yper wonen, want Boer Karei zou eene welverdiende oorrekking niet ont gaan, van wegezijne goede vrienden, om hem te beloonen over zijnen Alleluia in Het YperschVolk MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. Wie deden in 1848 een krediet van 800,000 fr. en een ander van 1,000,000 fr. stemmen, om werk te bezorgen aan de ongelukkige werklieden van Vlaan deren ?De liberalen. Wie stemden tegen het crediet dooi de liberalen gevraagd, om de door de overstrooming geteisterde landbou wers ter hulp te komen? De klerikalen. Wie stemden eene wet, waarbij meer dan 60,000 werklieden van de lasten werden ontslagen De liberalen. Wie richtten de algemeene spaar- en lijt'rentkas in De liberalen. Wie schaften de erfenisrechten af voor de kleine nalatenschappen De liberalen. Wie deden het voorstel der liberalen mislukken, om de groote erfenissen met groote rechten te belasten? De klerika len. Wie schaften in 1870 de belastingen af op het zout en den visch De libe ralen. Wie hebben de onmisbare eetwaren, als brood, vleesch, enz., belast? De klerikalen. Wie deden in 1851 de wet stemmen op de onderlinge bijstanden De libe ralen. Wie schaften het verplichtend werk boekje af en richtten de werkersraden in De liberalen. Wie stemden een pensioen, voor al de werklieden, die bij het leger gediend hadden De liberalen. Wie schaften dit pensioen af De klerikalen. Wie richtten het gemeentefonds in De liberalen. Wie schaften art. 178 van liet burger wetboek af, waarbij de patroon altoos op zijn woord geloofd werd, wanneer hij een geschil had met zijn werkman De liberalen. Wie hebben de ijzerenwegen doen leggen De liberalen, met M. Rogier aan 't hoofd. Wie richtten de gemeentescholen en het volksonderwijs in De liberalen. Wie schaften meer dan 2.000 gemeen tescholen af De klerikalen. Wie vervingen de goede gediplo meerde onderwijzers door koewachters en rondleurders De klerikalen. Wie willen alle kinderen eene nood zakelijke geleerdheid bezorgen en hen van de ondeugd afhouden De libera len. Wie zijn tegen den leerplichl en la ten 200,000 kinderen langs de straten bengelen, om hen tot misdadigers en onwetenden te laten opgroeien De klerikalen-. Dat men nu wederom niet voor den d^gjrome met het eerlooze verzinsel De liberalen deden niets voor den volksvooruitgang de bovenstaande lijst bewijst genoeg dat onze vrienden zich het lot der werkende en nering doende klas hebben aangetrokken onze klerikalen hebben ten overige zulks erkend Toen in 1905 het land de 75e verjaring vierde zijner onafhan kelijkheid, hebben de klerikalen zich verplicht gevoeld de drie grootste his torische feiten te verbeelden, die wij aan liberale bestuurders te danken hebben, te weten De stichting der ijzerenwegen en de vrijmaking der Schelde, dank aan Ka rei Rogier Het afschaffen der octrooirechten, te danken aan Frère-Frban. Deze feiten behooren tot de geschie denis, en de klerikalen, die op deze 75 jaren 45 jaren het land hebben be stuurd kunnen geen enkel groot werk aanhalen, waarbij hun naam vereeu wigd wordt. Integendeel, onze tegenstrevers heb ben gedurende de laatste 25 jaren de openbare schuld verdubbeld zij heb ben het volksonderwijs teenemaal ver nietigd zij hebben ons de wet der vier eerloosheden geschonken, die hun toelaat kiezerslijsten te vervalsehen, met de toestemming en onder de be scherming van het gouvernement en zijne meerderheid. Daarenboven hebben zij op 25 jaren 170 miljoenen uit de zakken der belas tingschuldigen getrommeld, om te storten in de kassen der kloosters, of per jaar 6 miljoen 8 honderd-duizend franken. Zij hebben den afgesloofden werk man een pension toegeworpen van, 9 centen per dag, terwijl zij durven 50 centiemen per dag rekenen aan den eigenaar, die maar het polifiebureel komt om zijnen verloren hond terug te eischen. Zij hebben miljoenen gestemd voor nuttelooze forten, voor de overname van Congo, voor monumenteeie statiën, voor onnoodige prachtwerken, en zij hebben het middel niet gevonden 'om den socialen toestand te verbeteren van de kleine bedienden der openbare besturen. Oordeelt nu, lezers, wie de vrienden zijn van werkman en burger wie de belangen der volksklas behartigen en verbeteren en dan zult gij moeten be kennen dat de klerikalen enkel hunne schepselen bevoordeeligen, eu niets overhebben nóch voor de werkende klas, noch voor de burgerij, noch voor de neringdoeners. In 1880, lil>ei-sitil bestuiii*, brachten tie aceijnsretöbteii op de Iiiei-eiï 14.71»,000 IV. op. In I90T, klerikaal lie- stuur »2.2I».000 IV.. of; miljoen duizend fi-nnk meer. De Kamer. De nieuwe f ransche toltarieven. M. LORAND sprekende in naam der liberale kamerheeren der grensarrondissementen De heer Lorand De kwestie is van na tionaal belang, en ik ben zeker dat de in terpellatie haar nut zal hebben, dat de Franschen zullen begrijpen dat het hun plicht is de grondbeginselen te huldigen die zij immer verstonden en naar onze stem te luisteren. Zij moesten afzien van de ramp zalige wet die de Kamer der afgevaardig den heeft'gestemd. Wij doen een beroep op het gezond ver stand, en op het rechtvaardigheidsgevoel. De liberale verkozenen der grensarron dissementen, die mij de eer aandeden mij te verkiezen om in hunnen naam het woord te voeren, zijn verontwaardigd over den maat regel, die door de Fransche Kamer is ge stemd tegen onze moedige werklieden Die maatregel heeft ons veel meer verontwaar digd dan de verhooging van de tolrechten. De heer L. Hubert. Gij hebt ongelijk, want die verhooging zal ook haren invloed hebben op de werklieden. De heer Lorand. Gij weet wel dat ik insgelijks de belangen van onze nijverheid en van onzen handel zal verdedigen met meer kracht dan gij er ooit aan den dag zult leggen. Onze betrekkingen met Frankrijk zijn verreweg de gewichtigste. Onze handel met onze zuiderburen is twintigmaal grooter dan met Congoland. De maatregel tegen onze werklieden kan niet gevraagd worden door de Franschen. Alwie weet hoe het er toe gaat in de grens streken, weet heel goed dat indien die maatregel werd toegepast, menige fabriek in Frankrijk niet meer zou kunnen voort- werken. Men zegt altijd dat het de radicalen zijn die den maatregel stemden. Laten we el kander goed verstaan De Franschen heeten zich graag radicalen, omdat de Regeering radicaal is, maar zooals mij een mijner vrienden mij zekeren dag zegde, van velen dier radicalen zou men in België niet eens willen weten om er een doccrinair van te maken Gelachaan de uiterste linker zijde Onder de radicale Fransche afgevaardig den zijn er al te veel die de nationalistische meening en het beschermingstelsel genegen 'dij n Ik ben overtuigd dat een beroep op de gezonde rede van Frankrijk, op de goede betrekkingen die wij steeds met onze buren onderhielden, den Franschen Senaat in de onmogelijkheid zal stellen den maatregel goed te keuren. Tusschen België en Frankrijk bestaat eene gemeenschap van belangen die men op elk domein weer vindt. Onze aanzienlij ke handel met Frankrijk, de gemeenschap onzer belangen in tal van ondernemingen zijn van dien aard, dat dergelijke maatregel eene ware heelkundige bewerking wordt. Niets wettigt de beschermende tarieven. Hun grootste bezwaar is dit hoe meer men ze toepast, hoe meer men ze toepassen wil. Men verhoogt de tarieven, en dan bemerkt men dat ze nog niet hoog genoeg zijn. Voorzeker is het mogelijk dat het toltarief voortspruit uit kiesbelang van wege tal van beschermers die er aan hechten tegenover hunne kiezers die pluim op den hoed te steken. Het verfoeilijke kiesstelsel per arrondisse ment, belette echte democraten de bescher ming te bestrijden, uit hoofde van zekere plaatselijken aJmalchtigen invloed, en aldus werd de bende der beschermenden wolven versterkt. Om te beletten dat Frankrijk nog dieper zinkt in de bescherminspoel, moeten wij ons beroep op de openbare denkwijze steeds herhalen, en de Belgische regéering, ge steund door gansch de Kamer, moet hare klachten doen hooren en verzet doen. De houding der Fransche Kamer is des te min der te verklaren, daar België geene gele genheid laat voorbijgaan wij zagen het nog bij den aanvang dezer zitting om zijne diepgevoelde gelegenheid voor Frank rijk te betuigen. Daarom wensch ik geluk aan mijne socia listische collega's die naar Parijs zijn ge gaan om protest aan te teekenen. Hun ver zet is goed te begrijpen, want de gestemde maatregel is een kaakslag voor de beginse len van het socialisme. De heer Debunne. Onze fransche mak kers hebben hem bestreden. De heer Lorand. Ja wel, ik weet het doch er is bestrijden en bestrijden ook meen ik dat onze Fransche makkers, net als de Fransche ministers, den maatregel heel koeltjes hebben tegengewerkt. RUE DU SÉMINAIRE, F S. -rep

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1