Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 3° Maart 1910. Zesde jaar. l\r 16. Eendracht maakt Macht. i er schijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijf! in bij den Uitgever, üixftiudestraat, nr 53, te Yper De aankondigingen van gansch België en't buitenland evenals de Notariale en Keelilerlijk - a mkondigiogen mogen gezonden womb n ten bureele van dit li'ad. Men wmnlt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en ondert(teken I toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c, den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Gemeenteraad van Yper. Openbare zitting van Zaterdag 19 Februari 1910. De openbare zitting wordt ten 5 ure 10 m. geopend. Zijn tegenwoordig: de heeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter Fraeys en Vandenboogaerde Schepenen Fiers, Vauderghote, D'IIuvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, Biebuyck, Begerem, Boone, raadsleden Vanderdonckt, Secretaris. Afwezig de heeren Struye en Le- inahieu. Het proces-verbaal der laatste zit ting geene aanleiding gegeven hebben de tot eenige opmerking wordt goed gekeurd In geheime vergadering hebben onze achtbaren een gunstig advies gegeven nopens de vergunning op het Kerkhof. 1. Archieven giften. Er wordt lezing gegeven van bet verslag van den heer archivaris De Sagher over den toestand der archiven gedurende het jaar 1909. Na deu ge- brekkigen en gevaarlijken staat dei- lokalen en der algemeene beweging van dezen dienst kenbaar gemaakt te hebben, meldt deze ambtenaar in zijn verslag de verschillige giften in 1909 gedaan. De heer notaris Van Eecke van Boesinghe heeft een honderdtal bundels gegeven betrekkelijk de ge meente Langemarck en heerlij kheden M. Henri Terrier, eer geheimschrijver van het koninklijk gesticht van Meesen schenkt talrijke acten vau huiselijk belang rekeningen der molenaars van Yper en van eenen inventaris dei- ge wijde vaten van S' Jacobs kerk van de XVIII eeuw dagteekende het Wel dadigheidsbureel van Yper heeft eene gift gedaan van eene zekere aangele genheid. Het ware nuttig denken wij, er den inventaris van op te maken, om er de samenstelling van te doen kennen aan het werkend publiek. Het is mij bekend, zegt M. Colaert dat het gevaar bestaat, door den heer archivaris kenbaar gemaakt. Als be wijs, heb ik de dekzeilen en het strooi doen wegnemen. De heer Burgemees ter hoopt de kwestie te kunnen oplos sen van de verplaatsing der archiven na de herstelling van het oude klooster der arme Claren. Op zijn voorstel zul len brieven van bedanking gezonden worden aan de schenkers dezer zoo belangrijke documenten voor de ge schiedenis van Yper. 2. Stadseigendommen Verkooping van gronden. Na eene woordenwisseling zal deze zaak in geheime zitting onderzocht worden. 3. Bewaarscholen rekening 1909. De ontvangsten beloopen voor de twee scholen, deze der Sl Janstraat en deze der Rijselstraat., de som van fr. 5.534-45. De heer Voorzitter vergeet de uitgaven te melden. Aangenomen. Voor de aangenomen scholen, 't is het cijfer-der voorige jaren 8.000 fr. Aangenomen. 4. School van huishoudkunde reke ning 1909. De rekening van h'et dienstjaar 1909 der school van huishoudkunde, beloopt in ontvangsten tot de som van fr. 5,220-00 In uitgaven tot deze van 5,041-00 Overschot 178-00 5. Openbare verlichting verhooging van crediet voor 1909. Het crediet was van fr. 17-500 de uitgaven hebben beloopen tot '18,613-73 fr. dit crediet is dus overtraden ge weest van fr. 1,113-73. (1) Op het voorstel van het College stemt de Raad er in toe de toelating der Bestendige deputatie te vragen. De oorzaak dezer verhooging van uitgave komt voort van de vermeerde ring van lantaarns die heden liet getal van 500 bereikt. De heer Voorzitter denkt dat de open bare denkwijze voldaan is. (2) Af. Begerem. De openbare denk wijze is verlicht. 6. Openbare verlichtingplaatsing van lantaarnsbuitengewoon crediet. M. Colaert stelt de inschrijving voor vaneen crediet van 1.000 fr. voor het plaatsen van nieuwe lantaarns op den steenweg van Bijsel. Aangezien de bui ten niet vereenigd is met de waterver- deeling, wij moeten hem het licht ver- leenen. Al. D'Huvettere. Er is beslist ge weest in eene voorgaande vergadering, de vragen van nieuwe lantaarns te groepeeren. M. ColaertIndiende bestellingen nog niet gedaan zijn, zuilen wij de vragen onderzoeken. Al. D'IIuvettere. Men is te milde met de wijze van verlichting te lande. Ik neem aan' dat de stad 's nachts ver licht zij uit veiligheids maatregel, maar het ware wenschelijk hetzelfde stelsel niette volgen voor den buiten. Met de lantaarns te lande uit te dooven rond 10 of 11 ure, zou men ernstige bespa ringen doen. M. Biebuyck. Er zou geen middel zijn werktuigelijk den compteur te slui ten. Indien men dit middel moet ge bruiken, at de woningen van den bui ten zouden van gaz beroofd zijn. Al. Colaert. Wat gedaan wordt voor de stad, moet gedaan worden voor den buiten. Er is geen ander middel. M. Sobry. Wat meer is, wij zijn verbonden door het contralet. (3) M. Colaert. - Inderdaad. Wij hebben gevraagd dat de verlichting zou volle dig zijn 's nachts. De heer Voorzitter denkt dat er geene besparing zou zijn wat meer is de gasmaatschappij zou dezen weg niet inslaan. Voor het ove rige, hij begeert dat de vragen van lan- teerns gedaan worden op redelijke manier. De Raad stemt hetgevraagde crediet. 7. Waterleiding werken van den Zil- lebeekvijver afkorting verhooging van crediet. Het is een schoone stuiver dat de Compagnie De Brouwer ons kost cn noch tans de Burgemeester had ons doen gelooven dat met de vergunning aan de Bruggelin gen te geven, het goud in de stadskas zou gevloeid hebben. (N. d. R.J (2) Gelijk altijd betaalt de Burgemeester met stoutheid Hij denkt dat de openbare denkwijze voldaan is, wanneer hij weet dat de klachten algemeen zijn. (N. d. R.) (3) Ja, wij zijn gebonden en wel gebon den, de Burgemeester had zich beroemd groote voorwaarden te bekomen, die andere steden ons zouden benijd hebben welaan, twee naburige steden, Robaais en Doornijk zijn in betere voorwaarden overeengekomen dan de onze. Altijd gezwets. (N. d. R.) Deze werken zijn voleindigd sedert den 3 December 1909 M. Colaert geeft lezing van een verslag over deze zaak. Daar er eene verhooging is van uitgaaf van IV. 22,341-89, dient het crediet van 4,500fr. verhoogd te.worden. Deze ver meerdering van uitgave komt voortvan de aankoopen van gronden gedaan voor de herstelling der Vijverbeek en het bouwen van een steunmuur. Het isde beslissing door den Raad genomen de aanbrengstleidingen ingegoten ijzer te maken in plaats van deze in beton, die deze verhoogingvan uitgave veroor zaakt heeft. 8. Stadsfinanciën Het vooraf lichten op de leening. Om te voorzien in de betalingen der werken van den Zillebeekvijver en den vleugel naar den Oostkant der Halle, stelt het College voor eene som van fr 70,000 fr. voor te lichten op de leening. De Raad brengt een gunstig advies uit. Rond 6 ure gaat de Raad in geheime vergadering. Bij de herneming der openbare zitting, verklaart den heer Voorzitter dat de Raad besloten heeft dat de voorstehen van aankoop van gronden zullen gedaan worden door de tusschenkomst der notarissen Bntaye en Vandermeersch. Önmiddelijk nadien wordt de open bare zitting geheven. MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. Wal is oni echl vaardig Het Vergunningsrecht j Recht waarbij aan eenige personen eene gunst ten nadeele van anderen toegestaan wordt. Art. 6 der Grondwet zegt noch tans Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Maar dit is eene onwaarheid, eene leugen, eene hersenschim ge worden. De Grondwet is door het: katholiek ministerie zoodanig ver kracht, dat er slechts de schaduw van overblijft. leder een is gelijk voor de wet En de eene herbergier betaalt een ver gunningsrecht van 60 tot 200 fr. en de andere niets. Iedereen is gelijk voor de wet En de kinders wier ouders komen te ster-j ven, moeten 60 tot 200 fr. betalen, terwijl de anderen aan den ouden tarief mogen verkoopen. leder een is gelijk voor de wet En. omdat deze herbergier moet verhui zen of om gewichtige redens eene andere gemeente gaat bewonen, moet hij 60 tot 200 fr. betalen, ter wijl de blijvende mets moet betalen. Iedereen is gelijk voor de wet En de brouwers-eigenaars zijn borg voor de personeele belasting, die door de bewoners-herbergiers niet betaald wordt. Iedereen is gelijk voor de wet En de oude herbergiers, omdat zij eenige jaren \roeger geboren zijn, mogen mits een bier of oud geneverpatent, allerlei sterke dranken verkoopen, en de jongere die evenveel patent betalen, mogen geen druppeltje ver koopen zonder vergunningsrecht, of zij stellen zich bloot hunne deur te zien sluiten en in eene groote boete te vervallen. Waarom geene éénheid, geene ge lijkheid voor iedereen Waarom wetten die de eenen be gunstigen en de anderen benadeelen Zulke wetten zijn onrechtvaardig en zijn slechts waardig van een Goever- nement, dat door onrecht is gekozen en zich door onrecht aan het Bestuur vastklampt. Herbergiers en brouwers, gedenkt het in Mei a. s. Herinnert u dat al de antiklerika len tegen het vergunningsrecht zijn. De klerikalen zijn uwe vijanden I11 I88O, onder liet libe- raal beheer, betaalden wij aan intresten en kortingen, 83.333,413 frank. InlOOt», onder de klerikalen, betaal den \v ij 14>3,333.(>37 fr., of80 miljoen 982 duizend 244 frank meer of bijna het dubbel De ka 111 er. Overstroomingen. De heeren NOLF en BUYL hadden de volgende vraag gesteld aan M. de Minister van openbare werken Erge overstroomingen grepen plaats te Oostvleteren, Reninghe, Westvleteren en omstreken, waar het water sedert vijf maan den wei- en zaailanden overdekt. Naar men zegt, had men dien toestand kunnen vermijden of ten minste verzachten, indien het water afloop had gevonden langs de vaart van Loo (vaart van Fintelle naar Veurne.) Bestaan er redenen waarom die vaart niet werd benuttigd en welke zijn ze Wil de heer minister, in elk geval, spoe dig onderrichtingen geven, om de slachtof fers der overstrooming ter hulp te komen Antwoord van den minister De overstroomingen hebben dezen winter in de Yzervallei slechts weiden en enkele bouwlanden bedekt die vroeger weiden wa ren en thans bouwland zijn en die men on mogelijk tegen hoogwater kan beschutten. De afloop van het Yzerwater langs de vaart van Loo moet op nauwgezette wijze geschieden om den afloop van het water van Veurne-Ambacht niet te belemmeren en het grondgebied niet te schaden waarvan de overvloedige waters moeten afgevoerd wor den langs de vaart van Duinkerkeop Veur ne, die van Winnoxbergen en langs de vaart van Veurne op Nieuwpoort. Deze regel werd deze winter nog gevolgd, en Zoodra het mogelijk was, dat wil zeggen op 20 Januari, werd de vaart gedeeltelijk be nuttigd voor den afloop Van het Yzerwater. Voetbruggen over de Leie te Wervick en te Komen. Vraag gesteld door den heer NOLF, aan deh heer minister van openbare werken De heer minister gelieve ons te zeg gen hoever het slaat met de voetbrug gen, te bouwen bij de bruggen over de Leie te Komen en te Wervick Antwoord van den minister. Zooals ik vroeger zegde, namelijk op 28 April 1908, kunnen voetbruggen slechts gelegd worden te Komen en te Wervick, wanneer de werken tot ver betering van de gren's-Leie worden uit gevoerd. Sedert deze verklaring, heb ben nieuwe studiën bewezen dat de huidige draaibrug te Wervick vvaar- DE WEERGA

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1