Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. 5 centiemen. Zesde jaar. iVr I 7. i erschijnent/e des SM oh tiert!ays De nieuwe militiewei en de klerikaien. De klerikaien en liet verplichtend onderwijs Gejijkheid voor tie wei. iioofdpu nlen van het Volksgezind Liberaal Programma. EEN EN ANDER. Donderdag, 10" Maart 1910. Eendracht maakt Macht. Vires acqnirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixmudestraat, nr 53, te Yper. i)e aankondigingen van ganscli België en 't buitenland evenals de NotariaIe en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriéndelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Uijosdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN 15 c. den drukregel. Reklauien25 c. »j Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Aankondigingen Hoe oordeelen thans de klerikaien over de nieuwe wet Zij zijn hierover verdeeld en zij weten wel waarom. Och zie, politiek is zoo'n rare zaak en een klerikaal denkt zoo weinig aan het nationaal belang zijne eerste ge dachte is altijd het politiek belang, het is zijn zetel in de Kamers. Welke klerikaien stemden de nieuwe wet Het grootste getal van hen zijn klerikale afgevaardigden uit het Walen land. Daar is het volk veel meer voor uitstrevend dan op 't Vlaamsche plat teland en daar moeten de representan ten ook mee met de gedachten der kiezers. Daar zullen zij nu met de kie zing zeggen Ziet ge wel dat wij mee gaan met den tijd, dat wij ware demo craten zijn En in 't Vlaamsche land, dus in onze streek, waar de vooruitstrevende ge dachten nog niet diep zijn ingedrongen, wat zullen zij hier zeggen Komt de pastoor of de rijke boer aan de heeren Colaertof Van Merris zijn beklag maken over de nieuwe wet, dan geven zij hem voor antwoord Maar mijn besten vriend, ik heb er tegen gestemd 't is mijne schuld niet. Komt de boerenjongen, de werk- manszoon bij diezelfde heeren en vin den zij dat de nieuwe wet eene merke lijke verbetering daarstelt, omdat zij in princiep de grondgedachte van gelijk heid en rechtvaardigheid huldigt, dan zullen de heeren Colaert en Van Merris koelbloedig weg en zonder blozen ver klaren Ja, vrienden, 't is het kleri kaal ministerie dat die schoone wet heeft doen stemmen en zij zullen er ook nog bijvoegen peis op ons als 't kiezing is Och ja, beste lezers, dat is klerikale politiek ze draait gelijk de wind. Hier is 't wit, ginds is 't zwart voor den eenen kiezer is 't zwartvoor den an deren wit, al volgens de omstandighe den. Als ik mijn zetel in de Kamer behoud, wat geeft mij de rest zoo denken de katholieke representanten van ons arrondissement er over. Dank aan de liberalen is de loting verdwenen, is de plaatsvervanging af geschaft. Ons werk is het die hatelijke voorrechten te hebben doen verdwij nen En dat is veel O vaders en moeders, herinnert gij nog den tijd toen uw zoon naar de loting ging Herinnert gij nog den angst die u beklemde Herinnert gij u nog de smart, die gij hebt onderstaan, toen uw kind, dat ge misschien noodig hadt, een slecht nummer had getrok ken, terwijl anderen die beter konden gemist worden, in dronken vreugde uw kind misschien belachten Herin nert gij u nog hoe gij, in uwe eenvoudig heid zoo vurig het gebed van Keizer Karei zatte lezen, misschien wel missén deed doen, opdat uw zoon er uit zou wezen, terwijl gij aldus doende, het ongeluk van een ander menschenkind bewerktet En gij jongeling, herinnert gij u nog hoe van aandoening en innerlijke smart een krop u in de keel kwam toen ge een slecht nummer hadt getrok ken Herinnert gij u nog hoe anderen, die 200 fr. gestort hadden, naar de lo- ting trokken onder de spreuk 't is vpor 1800 fr. dat ik loot Herinnert gij u nog gij, arme werkmanszoon, hoe hij, die een plaatsvervanger had ge kocht en er zich uit had getrokken, terwijl gij er in waart, u drinken liet om uwe smart, om uw verdriet te ver geten 't Is gedaan met dat alles. De rijke zoon, de zoon van burger, neringdoe ner, de zoon van den landbouwer, de zoon van den werkman, allen zijn thans gelijk voor de wet. Geen onderscheid meer in de ka zerne onder het soldatenpak zal men ze niet meer onderscheiden zijde aan zijde zullen zij er leven als broeders, als kinderen van hetzelfde vaderland. Elk zijn plicht en voor allen gelijken plicht Dat is den eersten uitslag van het aanhoudend loffelijk streven der libe ralen die voor leus hebben Gelijk heid en Rechtvaardigheid in alles en voor allen De aanstaande liberale Fte- geering- seal aan tie gebrek- kelijke en bejaarde werklie den een pensioen van Zi ISO fr. 's jaars verzekeren. Om het verplichtend onderwijs te bevechten, spreken de klerikaien ge stadig van hun eerbied voor den wil des huisvaders. Dit betoog is wezen lijk maar eene haarklooverij, want de krijgswet ontneemt jaarlijks min derjarige zonen aan hunne vaders, met of zonder de toestemming dezer laatsten, en niemand der rechterzijde komt tegen dit voorschrift op. Ook spreekt men eene gansch an dere taal in de officieele papieren. Tot bewijs de bewoordingen van het verslag dat de heer Colaert, burge meester van Yper en klerikale volks vertegenwoordiger, opgemaakt heeft in naam van de middenafdeeling der begrooting van wetenschappen en kunsten eertijds openbaar onder wijs. De heer Colaert discht eene nieuwe uitgave op van dat oud liedje volgens hetwelk 't getal ongeleerden aan 't verminderen is Alsof dat iets beteekende, terwijl in westelijk Euro pa, Belgie altijd het land is dat het meeste ongeletterden telt Wij we ten overigens wat men moet denken over de statistieken welke opgesteld worden met den stelligen wenschhun te doen zeggen hetgeen niet bestaat Telt men niet tijdens de opnemingen, als kunnende lezen en schrijven de lieden die nauwelijks bekwaam zijn met vele moeite hun naam te schrijven en die, werkelijk volmaak te onwetenden zijn 't Is nochtans de optelling van 1910 welke de heer Colaert voorstelt af te wachten vooraleer de zaak op nieuw te berde te brengen. De sta tistieken, zegt hij, zullen aan de Ka mer grondbeginselen bezorgen, met dewelke de aanhangers of de tegen strevers van den schooldwang zich zullen kunnen wapenen. - De heer Colaert beoogst, klaar blijkelijk, maar eene zaak dicht bij de kiezingen, een geschil vermijden in hetwelk zijne vrienden de schoone rol niet zouden spelen. Dit geschil is, nochtans,, in de Kamer aangevangen en de waarheid wordt aan 't land bekend gemaakt niettegenstaande de met grauw garen genaaide arglis tigheid van den heer verslaggever. In onze Grondwet staat geschre ven«Alle Belgen zijn gelijk voor de wet Hoe zonderling echter verstaan de klerikale wetgevers de toepassing dier gelijkheid Alles in ons land getuigt van schreeuwende onrechtvaardigheid onder onze reactionnaire regeering. Inderdaad, onze tegenstrevers noemen het gelijkheid voor de wet, wanneer de arme werkmans- en bur gerszonen naar de kazern gestuurd werden, terwijl de rijke gerust in d'ouderlijke woonst mocht blijven. De klerikaien noemen gelijkheid voor de wet, het schandalig kiesstel sel, dat de rijke en de priesters drie of vier stemmen geeft en den armen werkman slechts ééne toekent Gelijkheid voor de wet, wanneer de kleine neringdoener zoo zeer in zijne stoffelijke belangen getroffen wordt door deZ VVARE BELASTIN GEN die hem bijna uitsluitelijk drukken, terwijl de schatrijke kloos ters zoo overvloedig in ons land, al len soortgelijken handel drijven, zonder ooit een centiem aan het gouvernement te betalen. Gelijkheid voor de wet, wanneer de benoemingen van staatsambten alleen maar toegekend worden aan hen, geboekt voor de haantjes voor uit der katholieke partij, aanbevolen door de geestelijkheid of den kas teelheer, terwijl andersdenkende mannen van karakter en wilskracht buitengesloten worden. Gelijkheid voor de wet, terwijl alle gunsten overgaan naar het klerikaal onderwijs en zijne bedienaars, en de officieele onderwijzers vervolgd en gebroodroofd worden. Dat heeten de klerikaien gelijk heid voor de wet. Wij liberalen, noemen dat een schandalig MISBRUIK van de wet en zullen strijden voor meer GELIJK HEID EN RECHT. MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. o Zuiver Algemeen Stemrecht. Rechtvaardige toepassing van de Evenredige vertegenwoordiging, zoowel voor provincie en gemeente als voor de Kamer kiezingen. Verplichtend en kosteloos onder wijs. Persoonlijken dienstplicht Arm en rijk al gelijk voor den soldaten dienst. Wederkeerige onafhankelijkheid van Kerken en Staat de pastoor in zijne kerk, de burgemeester op 't stadhuis. Opbeuring van den landbouw. Ernstige en betere wetten en maatregels in het belang van de werkende klas, van de neringdoen den, van de herbergiers en van de kleine burgers. Rechtvaardige verdeeling van de belastingen, welke niet alleen op de grondeigenaars moeten drukken, maar ook op de aandeelhouders der maatschappijen die nu niets betalen. Gelijkheid der landstalen. I11 I88O, liberaal bestuur, brachten de accijiisrecliten op de bïereu 14.719,000 fr. op. I11 19Ö7, klerikaal be stuur »».«r«.000 fr., of r miljoen 343 duiieend frank meer De Belgische Koopvaardijvloot. Volgens een statistiek bestond de Belgische koopvaardijvloot op 31 De cember 11uit 103 schepen, waartus- schen 3 zeilschepen. De reederijen waaraan deze schepen toebehooren, vertegenwoordigen een kapitaal van ongeveer 350 miljoen. Verleden jaar zijn er vier Belgische schepen vergaan de Australiaop de Middellandsehe Zee vergaan, zestien opvarenden verdronken. De Egypte, op de reede van Patras gezonken, de bemanning werd geredDe Louise, in de golf van Lyon gezonken, de beman ning kon gered worden. Eindelijk de Sambre, op de Portugeesche kust ge zonken, hier ook had men geen men- schenlevens te betreuren. Milicie. De sommen van 200 frs. gestort tot de voorkomende plaatsvervanging van 1910, zijn zonder doel ten gevolge van de afschaffing der plaatsvervanging. De personen die soortgelijke storting gedaan hebben moeten, om deze som men terug te trekken, zich aanbieden van af 15 Maart eerstkomende, bij den ontvanger der registratie, die het geld ontvangen heeft en zich voorzien van den talon van hun kwijtbrief. De Brieventaks in Frankrijk. De Fransche brieven taks zal ge bracht worden van 15 op 20 gram voor 10 centiemen. Van den vreemde naar Frankrijk van 15 op 20 gram voor 25 centiemen. Een Cijfer De automobielen van minister Del- beke en van de hooge ambtenaars van zijn beheer, waarmede die heeren zoo als men weet, genoegeiijke' reisjes on dernemen, kosten jaarlijks aan de schatkist 180,000 fr. Wat ze te eten geven De keurdienst heeftinhetBrusselsch slachtuis en bij de uitvenster aangesla gen als ongeschikt voor het verbruik 10 paarden, 8 koeien, 3 varkens, 2 stie ren, 2 schapen, 1 lam en 1 speenvar ken en verder stukken vleesch, tot een beloop van 9.830 kilogram. Er werden verder aangeslagen, 1.098 stukken wild en gevogelte, oesters, kreeften, tot verscheidene honderden kilogrammen en 1.807 kilo's visch ins gelijks ongeschikt voor het verbruik. Verkoop van openbare ambten. Uit een rechtsgeding is gebleken dat in eene Waalsche gemeente waar alleen *1 7 ie

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1