juicht] Een scherreweg van 30 miljoen. BELGEN, JUICHT! Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 17" Haart 1910. 5 centiemen. Zesde jaar. lVr 18. Eendracht maakt Macht. VerSC /lijnende deS i^OHf/ert/iifjS. Vires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uiigever, biximidestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ganscli België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit hlad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. »j Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00 Voor stad Een jaar, Fr. 3-5Ü Men handelt bij overeenkomst. Uit hoofde van de grrroote een dracht de onwankelbare rotsvaste eendracht welke bij de klerikalen, het land door heerscht, trekken zij moedeloos ten strijde, wetende dat zij hunne kiezers sedert vijf-en-twintig jaar foppen. Thans breekt de vervaldag aan en, in afwachting dat de volksuitspraak de failliet der klerikale regeering bekrachtige, gaan de klerikale lei ders te werk gelijk valsche bankroe tiers en beloven zij altijd maar beloven aan hunne schuldeischers schatten van weldaden en hervor mingen. Welnu Juicht, Beigen, juicht en heft eene krachtdadige Braban- fonne aan voor eene regeering, wier eerste parel aan hare kroon de ver guizing is van het officieel onderwijs, die duizenden trouwé dienaars van den Staat heeft gebroodroofd, die duizenden weerlooze vrouwen en kinderen tot de ellende heeft ge bracht, die de broodwinning ont roofd heeft aan duizenden jongens en meisjes uit de burgerij om ze aan in onderwijs-handeldrijvende kloos terlingen te schenken Juicht, Belgen, juicht voor de klerikale regeering, die wei gert aan het volk zijne heiligste rechten toe te kennen, die het volk heeft onderverdeeld in kiezers van ien, 2en, 3en en 4en rang, die de eischen van het volk in het bloed heeft ge smoord en niet wil hooren van de gelijkheid aller Belgen, zooals zij ons door de Grondwet werd gewaar borgd. Juicht, Belgen, juicht voor de klerikale regeering, die nooit geld vond om nuttige hervormingen tot stand te brengen, die nooit geld vond om de hongerloonen der Staats bedienden en Staatswerklieden rede- matig te verhoogen, die nooit geld vond wanneer het gevraagd werd voor het hongerige volk, maar die altijd geld in overvloed had, hon derdduizenden en millioenen voor werken van weelde, voor paleizen, koninklijke tunnels, ministeriëele automobiels, klerikale dompersscho- len, handeldoodende kloosters Juicht, Belgen, juicht voor de klerikale regeering, die weelderige pensioenen schonk aan hooge Staatsbedienden, klerikale pastoors en vrije onderwijzers, maar die geen geld vindt om een behoorlijk pensioen te schenken aan den af ge sloofden, behoeftigen ouderling, die eene halve eeuw lang al zijne krach ten geschonken heeft aan de openbare welvaart van zijn land Juicht, Belgen, juicht! voor de klerikale regeering, die een oordje in twee bijt waar het geldt de stoffelijke verheffing van het Staats onderwijs, maar die altijd geld vindt voor forten, voor gendarmen, voor gevangenissen, voor kiesparade en geitenbonden 1 Juicht, Belgen, juicht. voor de klerikale regeering, die op vijf-en-twintig jaar tijd de Staats schuld heeft verdriedubbeld, de be lastingen op de verbruiksmiddelen heeft verhoogd, het vergunnings recht heeft ingevoerd en jaarlijks, onder den vorm eener belasting op den alkool, millioenen klopt uit den zak der werkersbevolking Juicht, Belgen, juicht. voor de klerikale regeering die niets gedaan heeft voor den boerenstand dan vette toelagen te verleenen aan klerikale kiesdravers, vette jaarwed den te verleenen aan overbodige landbouw-ingenieurs, groote plezier reizen van klerikale heeren heeft bekostigd en de kas ingesmeerd heeft van de kloosterscholen welke, onder den dekmantel van beroepson derwijs, kolossale landbouw-expltai- taties hebben in 't leven geroepen Juicht, Belgen, juicht. voor die regeering, die onrecht op onrecht heeft gestapeld, die de open bare denkwijze verkracht, die overal partij haat heeft aangemoedigd, brood roof in de hand heeft gewerkt, die 't vclk verplettert onder de Staats schuld en de onrechtvaardige belas tingen op de verbruiksmiddelen die misbruik maakt van het geld der las- tenbetalers, die alle voorrechten schenkt aan de begoeden ten nadeele van de minderen Kiezers dat uw vreugdezang de lijkzang weze die de klerikale regee ring ten grave moet vergezellen Hel land vvoi dl seha ndel ij k bed rogen Voor twee jaar, tijdens de bespre king der overname van Congo, deed M. Paul Janson, den grooten liberalen leider, namens zijne politieke vrienden de redenen uitschijnen, om dewelke zij de aanhechting van Congoland, in de conditiën door het klerikaal ministerie voorgesteld, niet wilden aanvaarden. Mén herinnert zich dat de akte van overname, de onderstaande verbinte nissen voor Relgie medebracht 1° Jaarrente van 120,000 frank aan Z. K. H. Prins Albert, tot zijne troon beklimming en aan H. K. H. Prinses Clementine tot haar huwelijk. 2° Rente van 60,000 frank, bestemd tot het betalen van de jaarlijksche ver goedingen en lijfrenten aan de beheer ders en aan 't personeel der stichting. 3" Jaarlijksche toelage van 65,000 fr. aan het genootschap der paters van Scheut. 4° Evenredige toelagen aan de Kolo niale verzamelingen en de broeikassen voor tropieale planten te Laken 400,000 frank. 5° Fonds van 45,500,000 frank voor het voltooien van de praalwerken te Laken, te Oostende, enz. 6° Fonds van 50 miljoen als blijk van erkentelijkheid. Die lasten waren bovenmate zwaar. Maar dit was nog niet alles. Belgie moest daarenboven al de schulden der kolonie herkennen en overnemen. Die schulden beliepen tot het schrikwekkend totaal van 114 mil joen frank, waar in begrepen was eene som van 30 miljoen frank die heel verdacht voorkwam. Officieele stukken bewezen dat in 1906, rond de maand Juli, de Kroon- stichting van Koning Leopold II aan Gongostaat eene som van 30 miljoen ontleend had. Maar aangezien Gongostaat deze som' niet bezat, heeft hij ze zelf moeten ont- leenen. Ten einde zooveel klaarte mogelijk in den geest onzer lezers nopens die duistere konkelfoes te doen ontstaan, moeten wij uitleggen wat die fameuze kroonstichting eigentlijk was. De Kroonstichting of Kroonfondatie was eene instelling door Leopold II tot stand gebracht in 1901, waaraan hij het tiende deel van de oppervlakte van Cöngo toekende en waarvan hij de be heerders noemde die hij recht had af te zetten en die geen uitgaven mochten doen zonder 's Konings toestemming zoodat de kroonfondatie eigentlijk nie mand anders was dan Leopold II zelf. Eene nieuwsoortige Drievuldigheid. De Koning der Belgen, de Soeverein van den Gongostaat en den Eigenaar der Kroonfondatie waren dus drie personen vereenigd in één en denzelfden man Leopold II. En zoo zagen wij maar gedurig Leo pold II verbintenissen aangaan met zich zelf aldus, in het bestuur der Colonie, werd alles zoodanig ingewikkeld, ver broddeld en verward, dat het scherp- zichtigste oog, in de Congozaken geen vonkje klaarte meer ontwaren kon. Zoo, bijvoorbeeld, wist men wel dat de eigenaar der Kroonfondatie, aan den Soeverein van den Congo, 30 miljoen had ontleend, maar men gerocht nooit te weten wat de Koning der Belgen met die 30 miljoen had verricht En wanneer M. Paul Janson hierover het klerikaal ministerie ondervroeg, heeft de regeering getracht de zaak uit te leggen met te beweren dat dit geld gediend had om eigendommen voor de kroonfondatie aan te koopen. Dit was echter volkomen valsch, aangezien officieele stukken bewijzen dat al de eigendommen der kroonstichting reeds aangekocht waren geweest voor 1906 bijgevolg voor dat de leening plaats had. Aldus werd doorM. Paul Janson vast-, gesteld dat deze som van 30 miljoen uit de kas der Kroonfondatie was verdwe nen, zondereenig spoor achter te laten. In de gegeven omstandigheden be sloot de liberale leider, dat deze som zich moest bevinden in de handen van Koning Leopold II, die zich dit aanzien lijk kapitaal, ten onrechte en ten nadeele der Colonie had toegeeigend. Bij deze rechtstreeksehe beschuldi ging tegen den Koning uitgebracht, wierpen de klerikale ministers hunne armen in de lucht en beweerden dat M. Janson den Koning belasterde. Maar de groote liberale volksman hield niettemin al zijne beschuldigin gen staande Nutteloos zegde hij op het einde zijner striemende rede, zult gij getracht hebben het volk te mislei den. Vroeg of laat zal alles aan 't licht komen en wanneer de lastenbetalers zullen vernemen hoe onbermhertig, hoe onbeschaamd zij door U zijn gefopt geworden, zullen zij uwe partij schan delijk van het bewind kegelen. Al ligt de waarheid in 'i graf Al wat ze drukt moet er af. Pas zij n twee jaren vervlogen Al hetgeen M. Paul Janson voor twee jaar in de Kamer zegde is thans waar heid bevonden en door de gebeurte nissen bekrachtigd. De dood van Koning Leopold II bracht alles aan het licht Bij het opmaken van den inventaris van 's Vorsten goederen, was er niet veel tijd noodig om èen gansch fortuin te ontdekken dat overigens op eene zeer betwiste en onwettige wijze was bezet geworden. Inderdaad, op hetzelfde oogenblik kondigde de Moniteur de statuten af van eene zoogezegde Venootschap voor het verbeteren van landschappen en zichtpunten. Strooien mannen en zelfs eene strooie vrouw erkenden van den overleden Ko ning gelden te hebben ontvangen die hun niet toekwamen. Verders vernam men dat doktor Thi- riar, met Leopold II als voorzitter, eene zoogenaamde maatschappij La Cote d'Azur, voor het winterverblijf der Koninklijke familie had gesticht. Bovendien vernam men dat Leopold II nog andere fondatiën had gesticht, namelijk deze van den Niederfulbach. De stichting van Niederfulbach be vatte twee soorten van goederen deze welke de stichting behoorden en deze welke de Koning voorbehield voor zich zelf. 't Is krachtens dat voorbe houd dat Sire, daags voor zijne dood, schilderijen, porselein, voorwerpen van alle slach, ja zelfs de livrei zijner knechten aan die fondatie overmaakte. Een pennetwist onstaan tusschen dagbladen van verschillende politieke gezindheden, aangaande de wettelijk heid van al deze fondatiën, bewees weldra dat Leopold II een kapitaal van 30 miljoen frank aan al deze stichtin gen had besteed en dat die gelden moesten voortkomen van de Congoiee- sche waarden, wier geheimzinnige verdwijning, twee jaren geleden, door M. Paul Janson, was vastgesteld ge worden Al die gelden waren door de tusschen- komst van strooien mannenaan de Koninklijke stichtingen overgemaakt ge worden. Natuurlijk kon dit alles enkel ge schieden, dank aan de medeplichtig heid of de verblindheid der klerikale ministers, van hoogé magistraten, van hovelingen en hiellekkers die, om des- wille van gunsten en decoratiën, den ouden Vorst dien noodlottigen weg lieten inslaan en die de overname van Congo, in zulke nadeelige voorwaarden deden stemmen De bespreking welke, verleden week, hierover, in de Kamer ontstond, be wees ten overvloede dat de stemming die de overname van Congo voor ge volg had, werd afgetruggeld door het voorbrengen van valsche inlichtingen En wat nu gedacht van 's Konings medeplichtigen Wat nu gezegd van dien notaris die voor echt verklaart stukken die hij weet valsch te zijn. Wat nu gedacht van die edele hof jonkers die de rol van strooien mannen spelen. Wat nu gedacht van den eersten voorzitter van het Opperste Gerechts hof, de hoogst verheven magistraat des lands, die zegt Het Hof verleent ar resten, doch het beivijst ook diensten. Eindelijk, wat nu gedacht van die klerikale ministers, die de Kamer en het Land hebben bedrogen l BE WEERGALM nniwmihii iiimh—wmnnwi»

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1