De groote meeting der liberalen lil de Ra mei*. Aan de katholieke Priesters van Bel g ie. Posljesjaeht. Werklieden-perisiueu. op 1 O April 1910, teYper. Zondag laatst is liet vrijzinnige volk van Ypër en omstreken getuige geweest van een der best gelukte en vrucht baarste meetingen die sedert vier jaren in ons arrondissement hebben plaats gehad. Eene drukke menigte verdrong zich rond drie ure om het lokaal der Oud- Pompiers Het stroomde van volk. En op ieders wezen lag die gulle en opene blik van hoop en tevredenheid in den uitslag der strijd welke wij voeren tegen mannen die den werkman en den ne- derigen misprijzen en misachten. Met veel verwondering zagen wij daar talrijke vreemdelingen uit de na burige gemeenten toegestroomd die over enkele jaren het niet zouden aan- gedurft hebben de schaduw van hun nen eerweerden herder zonder toelating te verlaten wij zagen er bijzonder veel, zeer veel misnoegde klerikalen wij zagen op hun wezen die opwekkende gulle vreugdestralen omdat zij, ontrukt aan den ijzeren band die hun in weer wil goede rede en verstand vast hield, zich zedelijk hadden verheft, omdat zij der slaafschheid ontvlucht waren en vrij en argloos mochten ademen. Welk een gedrong van vreemde ge- buren die over tijd, uit vrees, het aan gezicht niet dierven toonen. Inmiddels was de zaal proppensvoi. Toen de heeren Mechelynck, Persoons en Nolf hun intrede deden waren zij onthaald op eenen storm van toejui chingen. De heer Nolf nam het voorzitterschap en in goed gepaste woorden bood hij MM. Persoons en Mechelynck aan de talrijke menigte aan. De heer Persoons volksvertegenwoor diger van 't arrondissement Sl Niklaas nam het woord in de vlaamsche taal. In eene kernachtige, weldoordachte en gloedvolle rede herinnerde den heer Persoons aan de vergadering wat de liberalen gedaan hadden in Vlaanderen om de vrijzinnige gedachten te ver spreiden. Hij legde uit hoe de klerikalen het land bedrogen hebben en geene enkele hunner beloften gehouden hebben. Be lastingen, krijgslasten en meer andere gingen verminderen; maar integendeel ze verhoogden ze steeds Spreker zegde verders nog wat de liberalen op politiek gebied willen in voeren en tegen het negatief program ma der klerikalen Bewarenbeletten, verbeteren, stelde hij het positief, demo- kratisch programma der liberalen voor Een man, ééne stem. Evenredige vertegenwoordiging voor al de kiezingen. Verplichtend onderwijs, met vrije keus voor den vader zijn kind te zenden naar de school die hij verkiest. Werkmanspensioenen: 1 frank daags. Het is dit programma, dat ons ver lossen zal van dit hatelijk bestuur dat sedert 25 jaar zoo noodlottig op het land drukt. Oorverdoovend was het gejuich bij het einde dier prachtige rede, in eene heerlijke en letterkundige taal voorge dragen en wij wenschen den heer Per soons geluk om het ingewikkeld ver toon van den politieken toestandop zoo meesterlijke wijze door den vlaam- schen redenaar gedaan. Onmiddelïjk daarna gaf den heer voorzitter het woord aan M. Meche lynck, advokaat en volksvertegen woordiger van Gent-Eecloo. Na eene hulde van dankbetuiging en achting toegebracht te hebben aan den eerbiedigen heer Bossaert, den leider der liberale partij van Yper, M. Meche lynck doet de verdeeldheid uitschijnen der klerikalen. In den schijn zijn zij vereenigd maar in der waarheid is hunne verdeeldheid groot. Te Dinant, Leuven, Mechelen, zijn er twee kleri kale lijsten. Dat is een genoegzaam be wijs der verdeeldheid der klerikale partijZij is gansch machteloos gewor den wij hebben het gezien in de mili taire kwestie. Deze hervorming is te danken aan de liberalen, niet aan de klerikalen. Het goevernementheeff ons moeten volgen, want de klerikale partij was verdeeld op dit punt. M. Woeste schreeuwde luidop in de Kamer tot M. Schollaert, kabinetshoofdWij zullen met de naaste kiezingen ten strijde trekken met andere hoofden Ehwel, tegen die verdeeldheid heb ben wij eene sterke vesting de volle dige eendracht der oppositie, met haar demokratisch programma. En dit pro gramma zal zegepralen op 22e" Mei aan staande, spijts al de listen door de klerikalen gebruikt. De heerschzucht der geestelijkheid is onverdraaglijk geworden. Wij weten hoe de kleineren vervolgd worden. De vrijheid bestaat niet meer in ons land. Zondag nog moest eene betooging plaats hebben te Brussel, door al de bedienden van post-, telegraaf en spoorwegen ingericht. De minister ver bood ze vier dagen voor dat zij moest plaats hebben. En met de inhuldiging van onzen nieuwen koning, wat zagen wij Mgr Mercier, aartsbisschop van Mechelen, ter gelegenheid van den Te üeum in Sl Gudulskerk te Brussel, zegde tot den KoningMajesteit, gisteren hebben de beide Kamers' voor u gebogen, vandaag komt Gij u buigen voor ons Welk eene beleediging voor het hoofd van ons land Zoover gaat die heerschzucht der geestelijkheid. Tot op den koning toe willen zij heerschen. Wal moet het dan zijn met de kleinere, machtelooze burgers. Wij willen vrijheid. En deze vrijheid zal slechts bestaan alswanneer de kle rikale partij zal ten gronde geveld worden. Er hoeft niet gezegd te worden op welk gejuich de slotrede van den on- vermoeibaren strijder werd onthaald. Na een dank- en aanmoedigings woord, in naam der liberalen van Yper en het arrondissement door M. Nolf uitgesproken, wierd de zitting, om 5 ure, in volle geestdrift geheven. De indruk die deze vergadering te weegbracht is groot. Wie er naar toe kwam is met moed naar zijn dorp te ruggekeerd. Hij voelde dat de gelukzon aan den politieken gezichteinder aan het rijzen is en dat het klerikaal kraam dat zich op den boord des afgronds bevindt, onvermijdelijk den dieperik in moet. Hoogde harten dan, beste vrienden en strijdmakkers. De partij, die met logen en bedrog, het land zoo lang in hare klauwen hield is verdeeld en rot Eene enkele poging op 22°" Mei moet haar doen verdwijnen om plaats te maken voor eene partij wier enkel doel is Vrijheid en broederlijkheid te doen heerschen door het stoffelijk en zedelijk welzijn van het Belgische volk te verbe teren. MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd te§g©n de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. In 't rechteroog van onze Kapelaantjes-voorvechters Ziehier de woordelijke verklaring dezer dagen, in de Fransche Kamer af gelegd, door den heer volksvertegen woordiger Lasies, een der hoofdman nen van de katholieke partij in Frank rijk >>De strijd moet voor «Ie ivereltl- lijken zijn. De rol van «len pries- ter is zieli te huig-en over «Ie gekwetsten na «len strijil en hun allen te zeggen s ltemiiit elkan- o «Ier. Doet liet his<loin«len kiesstrij«l leiden 'f 8k antwoord Neem omdat zulks gevaarlijk ware voor «Ie gods«lienstig«^ helangen. Welke eene verhevene en waardige taal I Welke schitterende hulde aan de po litiek, die wij altijd gevolgd hebben de verwaanduhouding van onze onder pastoors laken, die onze kiesstrijden leiden, den haat tusschen medebur gers verwekken en tweedracht in de huisgezinnen zaaien. Ja, dat is gevaarlij k voor den gods dienst. Dat ontneemt den priester zijne waar digheid. Waarom hebben de Belgen 't al gemeen zuiver stemrecht niet Iri de zitting van 22 Maart 1910, stel de M. NOLF, aan den heer Minister van 't inwendige en van landbouw de vol gende vraag Bij vonnis van het beroepshof van Gent, in datum van 14 Maart1907, werd de genaainde A. gemeentesecretaris van Woesten, voorwaardelijk veroordeeld tot vijf maanden gevangzitting en tot eene boete van 60 frank of eene subsi diaire gevangzitting van vijftien dagen om bedriegelijk ten nadeele der ge meentekas van Woesten of andere pen riingen te hebben achtergehouden die gegeven waren geweest voor een be paald gebruik of voor eene juiste be stemming gepleegd met een bedrie gelijk inzicht der vervalschingen in openbare en huiselijke geschriften gebruik te hebben gemaakt der ver- valschte stukken. Ten gevolge dezer veroordeeling zet te de gemeenteraad van Woesten bij besluit in datum van 27 April 1907, gezegden heer A... af van zijne bedie ning van gemeente secretaris en, door een ander besluit in datum van 12 De cember 1907, weigerde hij het ontslag te aanvaarden door den heer A... aan geboden van deze zelfde bediening. De bestendige deputatie van West- Vlaanderen vernietigde den 17 Januari 1908 bet besluit van de gemeenteraad van Woesten dat den heer A... afstel de. De gemeenteraad van Woesten in beroep gegaan zijnde tegen deze beslis sing van 31 Januari 1908, zou de heer Minister ons niet willen het gevolg- laten kennen dat behouden is geweest aan dit beroep Aatwooï'tl vim «len minister. Het onderzoek is niet geëindigd. Ik verwacht een aanvullend verslag van den gouverneur. In 1M8Ü, <>n«iei- liet lilie- raal belieer-, betaalden wij aan intresten en kortingen, 83.^^3,413 frank. Inl906, onder «Ie klerikalen, betaal- len w i j 103,i>3a,4iö7/ IV*., ofSO miljoen 982 duizend 2-S4 frank meer of liïjna bet dubbel «Gij zult uwen God beminnen... En uw Evenaaste gelijk uw Eigen zelf. Dit is het grootste der Tien Geboden Gods. In deze dagen van politieken strijd, herrinnert u het verheven karakter van uwe geestelijke èn goddelijke zending herrinnert u de leering van Christus, waarvan gij de waardige discipelen wezen moet, zwicht u van de menschelijke driften en laat u in den politieken strijd niet medeslepen met afstand te doen van uwe christe- ne gevoelens. De katholieke priester mag zich niet als kiesagent aanstellen in zijne schriften, in zijne aanspraken, in den biecht- of predikstoel mag hij zich niet overleveren aan dubbelzin nigheid, aan leugentaal of aan laster om liberalen en socialisten te bevui len. De godsdienst staat boven de politieke zienswijze verheven Christus is gestorven voor alle menschen. Katholieken liberalen en socialisten zijn broeders voor denGod der Christenen en moeten het ook zijn vöór de katholieke kerk. De priester die zich veroorlooft de men schen, zijne broeders, aan te vallen of kwaad te willen, op gelijk welke manier, is een slechte priester op hem zijn de verwijtselen toepasselijk welke Christus aan de Phariseërs toerichte die priester doet meer kwaad aan den Godsdienst dan den grootsten vrijdenker. Christus heeft ons geleerd het kwaad met goed te loonen en te bid den voor dezen die ons vervolgen. De katholieke priester moet zich ten strengste gevoegen naar deze godde lijke voorschriften die den grond steen zijn der Christelijke leering want daar hij bijzondere gratiën heeft ontvangen is zijne verantwoordelijk heid des te grooter. Horkt, katholieke Priesters, wat de Heilige Paulus van u zegt Geven wij aan niemand de gelegen- lieid ons geestelijk ambt te beknibbe- len, toonen wij ons als dienaren Gods door eene groote verduldigheid, zui- verheid, langmoedigheid zachtmoé- digheid en eene oprechte liefde tot onzen evennaaste. Tracht dat men van u niet kunne zeggen Dit volk vereert mij met de lippen maar hun hart is ver van mij nutte- loos is de eer die ze mij bewijzen met menschelijke begrippen en grondbeginselen te verspreiden 'hoont u waardig van uwen godde- lijken Meester in plaats van uwe parochianen in den politieken strijd op te ruien, onderwijst hen over de evangelische voorschriften, leert ze elkander beminnen en den weg der rechtvaardigheid bewandelen. Overweegt, in volle rechtzinnig heid deze woorden van den H. Bona- ventura (Meditatiën over het leven van den Zaligmaker) verpletterend voor den priester die zijne ware zen ding verwaarloost Eu niet te min weest maar be- vreesd. Voor ons die, door bijzonde- re gratiën, verblijven in het huis des Heeren, indien wij, in plaats van zijnen lof te zingen, het ongeluk heb- ben ons te bemoeien met de tijdelij- ke zaken, gelijk de kooplieden uit den tempel ten tijde der Joden, moe- ten wij terecht zijne gramschap duch- ten en ons, door Hem, schandelijk te zien verjagen. Indien gij u dus aan eene dusdanige mogelijkheid niet blootstellen wilt, laat u nooit in met de wereldsche zaken en onderne- mingen. Een ware ChrisP'n. I>e aanstaande liber*ale Ifce- geering zal aan «Ie gebrek- kelijke en bejaarde werklie den een pensioen van 3(iO ff. 's jaars verzekeren. Bij de klerikalen wordt tegenwoor dig het mandaat van volksvertegen woordiger een middel van bestaan voor de kandidaten, meest al advo- katen zonder fortuin noch clientele, door de bisschoppen en priesters voorgesteld, om hun te beloonenvoor hunne dweepzucht, huichelarij of on derdanigheid aan de dienaars van onze moeder de H. Kerk. Nauwelijks zijn zij benoemd en zetelen zij in de Kamers of ze maken van hun mandaat gebruik om alle vétbetaalde en gemakkelijke bedie ningen van kommissarissen of beheer ders in alle slach van naamlooze maatschappijen na te jagen zooals bankhuizen, ijzeren wegen, trams en trusts. Aan de zaken en belangen van hun arrondissement, maken zij zich wei nig gelegen zij vergenoegen zich met ja of neen te stemmen volgens het de priesters vragen of vereischen. Zij zijn immers de werktuigen van dezelve en durven geen ondervra gingen in de Kamers doen om aan het klerikaal ministerie, die het land ruineert, niet te mishagen. M. Van Merris, die onbekwame en nuttelooze vertegenwoordiger der klerikalen van Poperinghe, heeft in de vergadering van het K. Volkshuis van Yper, als een ekster nageklapt al hetgeen de voorzitter van de ver- eeniging vroeger uitgekraamd had. Onder andere heeft hij gezegd dat het noodzakelijk was de liberale vertegenwoordiger van Yper naar zijn privaat leyen te zenden. Natuur- lijk, hij staat hem in den weg. Spre kende alsdan van de ouderdomspen sioenen hij heeft voorgehouden dat de liberalen belooven hetgeen zij niet kunnen verwezenlijken Zij zou-

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2