Volksbedriegers Stadsnieuws. 't Orgeltje Waarom k: W 1W-GL.-J In de Kamer. In de zitting van 22 Maart 1910, stel de M. NOLF, aan den heer Minister van 't inwendige en van landbouw de vol gende vraag Bij vonnis van het beroepshof van Gent, in datum van 14 Maart 1907, werd de genaamde A. gemeentesecretaris van Woesten, voorwaardelijk veroordeeld tot vijf maanden gevangzitting en tot eene boete van 00 frank of eene subsi diaire gevangzitting van vijftien dagen om bedriegelijk ten nadeele der ge meentekas van Woesten of anderepen ningen te hebben achtergehouden die gegeven waren geweest voor een be paald gebruik of voor eene juiste be stemming gepleegd met een bedrie gelijk inzicht der vervalschingen in openbare en huiselijke geschriften gebruik te hebben gemaakt der ver- valschte stukken. Ten gevolge dezer veroordeeling zet te de gemeenteraad van Woesten bij besluit in datum van 27 April 1907, gezegden heer A... af van zijne bedie ning van gemeente secretaris en, door een ander besluit in datum van 12 De cember 1907, weigerde hij het ontslag te aanvaarden door den heer A... aan geboden van deze zelfde bediening. De bestendige deputatie van West- Vlaanderen vernietigde den 17 Januari 1908 het besluit van de gemeenteraad van Woesten dat den heer A... afstel de. De gemeenteraad van Woesten in beroep gegaan zijnde tegen deze beslis sing van 31 Januari 1908, zou de heer Minister ons niet willen het gevolg laten kennen dat behouden is geweest aan dit beroep Antwoord van den minister. Het onderzoek is nog niet geëindigd. Ik verwacht een aanvullend verslag van den goeverneur. Toen de klerikale regeering aan 't bewind kwam onder 't geschreeuw van geen man, geen paardgeen kanon meer was het volk verheugd te vernemen datde klerikalen beloofden alles te verbeteren Laat ons eens zien hoe de klerika len hunne beloften volbracht hebben. Zij gaven uit 26 millioen voor kerkfabrieken, 12 millioen voor de gendarmen, 20 millioen voor den kunstberg van Brussel, 22 i/2 millioen voor konink lijke paleizen, 150 millioen voor vestingswerken, 85 millioen voor wapens en kanonnen, te samen 4-02 millioen en de arme afgesloofde werkman krijgt 9 eens pensioen daags 't Is eene schande Wanneer de liberalen een krediet vragen voor den toestand der wer kende klas te verbeteren, wanneer men aan de klerikale regeering eene geringe somme eischt om de onge lukkige boeren, door overstroomin gen gekwelt, wat te helpen, hebben de klerikalen geen duid Zij die alles beloofden aan de werklieden en aan de boeren om aan het bewind te ge raken Maar voor de klerikale minister De Lantsheere, welke in zijn eigen huis verblijft, geven zij eene vergoe ding van woning van 1 8.000 f P. 's jaars De klerikale regeering betaald voor onderhoudskosten van de autos van minister Delbeke 74 fr. 48 c. daags! 9 fr. 48 c. DAAGS meer dan het geheel jaar lijks pensioen van den armen werkman! Voor het ministerieel hotel van minister Delbeke te doen meubelen, 2oo,ooo fr. Minister Renkin, in de Congo- kwestie, laat het land in de doeken draaien voor een bedrag van 30 millioen. De klerikale regeering schenkt 1 millioen 2oo,ooo fr. aan de vrije scholen. En voor de ongelukkige werklieden en de noodlottige boeren hebben zij geen cent, geen enkel duid En het Journal d' Ypres is veront waardigd omdat we zeggen dat de kleri kale regeering het vol k bedrogen heeft 't Is een arglistige en schandelijke daad, zegt de schrijvelaar van het gebenedijd blad Wat er arglistig en schandelijk is, honderden liberale dagbladen en zelfs klerikale dagbladen van Belgie hebben het bewezen met de zotte uitgaven voor oogen te leggen, gedaan door de klerikale regeering Zij hebben bewezen dat er voor hunne pracht werken, enz. millioenen verbrast worden en dat er voor werkman en boer niets te bekomen is De schrijvelaar van het Journal d' Ypres had veel beter gedaan dit potje gedekt te laten De werklieden en de boeren zijn met ons en op 22en Mei aanstaande, zullen zij toonen dat zij beu zijn van al de valsche beloften der klerikalen Voor wat uwen zotten praat betreft nopens den Godsdienst, gebenedijd blad, gaat zulks vertellen aan den katholieken M. Siffer, dd. burge meester van Gent, bondgenoot der mannen die den Eclaireïtr opstellen Hebt gij het verstaan, Journal dYpres In 1880, onder liet libe raal belieer, betaalden wij aan intresten en kortingen, 83.aS3,il3 frank. Inl9()6, onder de klerikalen, betaal den wij fr., ofSO miljoen 98» duizend »44 frank meer of bijna het dubbel Wal ze vergelen Het Ypersche Volkkiesbladje der klerikalen, opgesteld door onze poli tieke geestelijkheid, neemt in zijn nummer van 9 Aprileenige «clichés over uit Het Recht, orgaan van den demokraat Hector Plancquart. Maar... het vergeet de beste cliché en 't is ook de schoonste, 't portret, oh heel lief, onzer huidige geestelijkheid. Ziehier dus dit schoon brokje Pastoors zijn nooit van al den tijd dat de wereld bestaat, partijgangers geweest van rechten voor anderen. In ieder pastoor steekt een over- heerscher, 'nen autokraat, ja we zou- den dikwijls mogen zeggen 'nengroo- ten dwingeland. Een overdreven tucht hoeft van hem den slaaf ge- maakt zijner geestelijke overheden op zijn bevel wil hij dat wie onder hem staat ook slaaf weze, en een gedweëe, deemoedige slaaf. Kent ge andere? Ge moogt zeker zijn dat erin die stof zit voor 'n grooten heilige Hewel, kiezers hoe vindt gij dat portret Heerlijk, niet waar En omdat wij, liberalen, altijd die handelswijze bestrijden der priesters die als dwingelanden willen heer- schen overal en over alles, worden wij aanzien als godsdiensthaters Dat is alles leugen, de kiezers weten dit immers genoeg. Maar wat zal het Ypersche Volk nu zeggen over dat portret, dat gemaakt is door een kristen-demokraat Wat het zal zeggen i Zwijgen dat het zweet Het Vuilbladje in zijn laatste nummei- onder den titel van Waarom doet uiteen hoe het liberaal goevernement in 1884 viel. 't Was het gevolg van den school- oorlog en van de rechten dat de libe ralen gelegd hadden om het onderwijs uit te breiden. Maar wij vragen nu aan het Nieuws blad van Yper en ommelands waarom het hatelijk goevernement dat sedert 26 jaar het land bedrukt met 22 Mei den doodsklop zal krijgen Ja, waarom Wij zullen het zeggen in de plaats van onzen godvruchtigen confrater. Omdatde klerikalen het land bedrogen hebben en niet ééne hunner beloften gehouden. Zij gingen de lasten afschaffen, zij hebben ze meer en meer verhoogd. Geen man, geen paard, geen kanon meer en zij hebben millioenen ve,r- orasd voor forten en leger. De openbare schuld van Belgie heb- jen zij verdriedubbeldZij beloopt thans tot de overgroote som van 3 mil liard OOO millioen (3.600.000-00) Zij hebben wetten gemaakt, oh ja, onder den drang der liberalen en al die wetten zijn facade wetten, slechte wet ten. En wat is het gevolg van dat slecht pestuur De belgische staatsrente 3 staat aangeteekend aan 94-50 per 100 fr. Dat is een verlies voor de dragers van 5 van hun kapitaal. En wat zien wij in Frankrijk, dat and dat onze klerikalen zeggen zoo slecht te zijn. Daar is de staatsrente aangeteekend aan 98-25 fr. Ziedaar het verschil. Maar dit alles zal het Nieuwsblad niet zeggen. Voor het oogenblik is er niets meer in al hunne kiesbladjes dan de Godsdienst is bedreigd, het Vaderland is in gevaar, enz. Of dit alles leugens zijn, moeten wij niet meer zeggen, de kiezers zijn dit liedje reeds lang gewend. En de klerikale partij komt altijd op hetzelfde terug, voor de gezonde reden dat zij geen programma kan stellen tegenover het volkslievend, democra tisch programma der liberale partij Zij voelen hun einde naderen. j Binst de bespreking der begrooting van kunsten en wetenschappen liet M 1 Golaert, katholiek volksvertegenwoor- diger voor Yper en verslaggever over de begrooting van wetenschappen, zich de volgende woorden ontglippen M. Golaert. Moeten wij op 22 Mei de nederlaag lijden in den strijd, toch zullen wij met eer vallen om sterker dan ooit op te staan 1 M. VerheyenHET IS EENE LIJK REDE Of het waar is I 1 De boer zal 1 al betalen. Ja, zij stichten geitenbonden, hoen derbonden, konijnenbonden, enz.... maar indien het vrouwen waren die zich met den kweek bezig hielden, zouden zij geene bonden stichten, want de vrouwen hebben geen kies recht en hunne eenigste bedoeling is de kiezers onder hunne macht te hou den en ter zeiver tijde... hunne zakken te vullen En voor een schijn van profijt dat de boer denkt te genieten, wordt hij tien dubbel bestolen op een andere wijze. 't Oude spreekwoord kennen zi goed, en die kristelijke katholieke hee ren, als echte jezuiten dat zij zijn, we ten de weg, als de staatskas leeg is De kas is weeral leeg, waar nu het geld gaan [halen Van alles is het vet sinds lang al afgeschept Ge pakt het geld altijd waar gij het zekerst [hebt, De landbouw zij gered de boer zal 't al [betalen Zoo boeren, wroet en zwoegt maar, de klerikalen zullen u meer en meer pluimen, net als kiekens 1 Het werkt toch eindelijk dat fa meus karillon, dat de geestdrift moest uitlokken der Ypersche bevolking en hare dankbaarheid jegens de uitdee- lers van dat schoon geschenk Het Ypersch volk was ver rukt en wist het stadsbe stuur dank O hoezeer Er is in de stad maar ééne stem, uitgezonderd eene lage minderheid, bewonderaarster op bevel of uit politieke dweepzucht om deze schaamtelooze en domme ver kwisting der openbare gelden streng te beoordeelen Dat karillon-accordeon, ariston, zwakke muziekdoos, met versmachte toonen die als door den neus uitko men, doet denken aan een buikspre kenden halletoren, of aan het eentoo- nig gezang van carmelieten die er zich zouden gehuisvest hebben, dit misbakken karillon, dat ons ging vervoeren, heeft ten minste dezen wreekenden uitslag gehad voor de bevolking deze van door de ware Yperlingen hunne goede, oude, wel luidende en trillende klokken te doen betreuren, wier vroolijke en heldere tonen binnen drongen tot in de nede rigste en verstafgelegen woningen der stad. Het Ypersch volk was ver rukt en wist het stadsbe stuur dank Deze officieele leugen in brons ge goten, zal voortaan de rechtvaardige straf zijn van den bluff der klerika len! Wanneer ons achter klein-neven deze belachelijke en verwaande aan kondiging zullen lezen en dezelve zullen vergelijken met het voorwerp dezer kinderachtige letterkunde, zij zullen een armzalig gedacht hebben van hunne voorzaten en zeggen dat deze goede lieden zich gemakkelijk lieten bedotten met eene zeer groote kalmte Helaas er zijn geen slechter doo- ven dan de hooveerdigen die niet hooren willen Het is niet dat de waarschuwingen zullen ontbroken hebben aan onze stadhuisbazen En ten andere, men moest niet zeer ervaren zijn om te voorzien dat een karillon gedeeltelijk samengesteld uit geweigerde klokken zonder klank en geplaatst in eene te lage kamer zonder voldoende openingen den klank niet ver zouden zenden, spijts al de tegenwoordige en toekomende kwakzalverijen. Maar neen, men moest naar zijnen zin doen. Men moest zijn misprijzen toonen voor dat goed oud karillon dat men kon volle- digen en herstellen met veel min kosten, met het gerust te laten in den toren waarin onze voorvaderen het geplaatst hadden boven het belfort En men moest ten beste mogelijk een lokaal bereiden dat onze voorvaderen voor een geheel ander gebruik be stemd hadden als dat welk men het komt te geven. Ah het is dat al die lieden van Poperinghe, van Brugge, van Watou, en andere plaatsen, die er ingelukl zijn, na fortuin gemaakt te hebben zich in ons stadhuis te vestigen het is dat al die vreemdelingen nooii hebben kunnen beseffen noch zelf: vergelijken metde Yperscheziel hoe groot het getal jaren zij die ver- loopen zijn sedert zij zich ten onzenl gevestigd hebben Deze lieden heb ben nooit, kinderen zijnde, gesidderc bij de tonen hunner beminde klokjes die eene blijde gebeurtenis of eent schoone plechtigheid aankondigden Zij hebben nooit in de nederige woonst des volks dien hartroerenden kreet gehoord 't Karillon gaat op Maar het Ypersche volk heeft zijne wraak het woont spottende er lachende, om niet te weenen, het ge duchte fiasco bij, dat de ontheiligen onzer oude herinneringen zullen in oogsten En niettegenstaande de aandoening die zijn hart omvat, den kende aan den moord van den oudei vriend, richt het zich op, als eet geestige straatbengel, voor zijn« meesters, en doopt het armbloedi[ speeltuig dat al de verzachtend middels niet zullen heropbeuren me den naam van 't ORGELTJE Juicht Yperlingen, weest verrukt Komt 't stadbestuur bedanken Het is toch eindelijk gelukt Met welluidende klanken U te schenken een nieuw Karillon La faridondaine la faridondon A l'instar de Paris Biribi A la fagon de Barbarie Mon ami.

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 6