Wetgevende Kiezingen van 22 Mei 1910. KANDIDATEN DER LIBERALE VEREENIGING van het arrondissement Yper. OLF Ernest, Advokaal ie Yper, uittredend lid. Werkelijk Kandidaat Bijgevoegd Kandidaat orgmeester te eesen. MSETINGEM. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement Donderdag, 28n April A910. Zesde jaar. \r 24. 8 erschijnende des donderdags. W E R V I G K. Kiezers van slad en dorp, leesl en overweei»! f i i l KU De Liberalen en de Werkmanspensioenen. Kiezers de Liberalen. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft, in hij den Uilgever, Lnxfnudest'raat, nr 53, le Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale eu lUv'itHrlijk" aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en on.lerieekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. R-ness»asm Zondag ln Mei, om 3 ure, in de Cercle Musical. IM. PERSOONS in het Vlaamsch. MNOLF in het Fransch. De kiezing nadert met rasse schre den. Met hoop ert vreugde zien wij, liberalen, den uitslag te gemoed. De klerikalen, integendeel, zitten in hunne enge schoentjes maar, als fel le jannen veinzen zij tegenover het kie zerskorps eene gerustheid, die ze niet bezitten. En, in hunnen overmoed, vragen zij ons Waar zijn uwe grieven Onze grieven Die kunnen voor eerst samengevat worden in de on verdraagzaamheid, de heerschzucht en den vervolgingsgeest der klerikale partij. Op den buiten, erger nog dan in de steden, is die verdrukking in zwang, Ah we zouden geene grieven heb ben En de schreeuwende partijbenoe mingen Onze zonen kunnen, na lange en kostelijke studiën, geen plaats ken van rechter, leeraar, notaris, grif fier, deurwaarder, enz. meer bekomen, zonder dat wij, vaders, genoodzaakt zijn ons te vernederen en'te kruipen voor de voeten van den een of anderen almachtigén tikkenhaan, die over al- de gunsten van den Staatbeschikt. Geene grieven En wat hebt gij voor de landbouwers en den boeren stand in 't algemeen gedaan Waar zijn de hervormingen van het huur- kontrakten van het landelijk Wetboek Waar zijn de hervormingen rakende de praktische en gemakkelijke inrich ting van het landbouwkrediet, door liberale volksvertegenwoordigers voorgestaan Waar zijn de verlagin gen der vervoertarieven voor meststof fen, zaden en andere landbouwartikels? Toelagen aan kloosters en kerken zooveel ge wilt, maar voor maatschap- pelijke hervormingen, geen zaad in 't bakje 't Is waar, wij hebben de Boeren bonden, dit klerikale strijdmachien hetwelk ontzaglijke winsten afwerpt voor de schatrijke actionnairs, maar geene enkele winstverdeeling doet on der de leden-boeren en tal van klein handelaars benadeelt. Zouden wij nu nog spreken van het geen de klerikalen voor de herbergiers gedaan hebben Over 4 jaren beloof den de klerikale kiesgazetten, hier in 'i arrondissement, die zaak zoo spoe dig mogelijk op te lossen. Waar is de oplossing De hatelijke Loi-Wet, door .de klerikalen 'gestemd,- blijl t bestaan het blijft processen en knevelarij en yan allen aard regenen op den rug van dié ongelukkige herbergiers Ah woorden zijri geen oorden, heil ren klerikalen. En met Mei aanstaande zullen de kiezers u een kleedje van be lang passen Het volk wil vrij wezen., en daarom zullen allen in Mei a. s. als een man stemmen voor de liberale kan didaten. Waarom hebben de Belgen 't al gemeen zuiver stemrecht niet Burgers, boeren, werklieden WILT GIJ het meervoudig stemrecht zien verdwijnen WILT GIJ dat België vooruitga dank aan de ontwikkeling van het onder wijs WILT GIJ dat de oude dag onzer ver sleten werklieden verzekerd zij WILT GIJ dat het .geld der Schat kist gebezigd worde aan de lotsverhef- fing der nederigen, aan de loousver- hooging der Staatswerklieden, aan het welzijn der kleine landbouwers, aan de bescherming van den kleinhandel, terwijl het heden wordt weggeworpen aan de handeldoodende en schatrijke kloosters WILT GIJ dat de diensttijd bij leger worde verkort WILT GIJ dat de belastingen recht vaardig worden verdeeld Stemt voor le partij. de kandidaten der libera- Ze liegen zoo schreef het Ypersche Volk, in vetten druk, in zijn nummer van Zaterdag, 16 April L 1. Ze liegen ge lijk tandentrekkers, wanneer ze durven bevestigen dat in Frankrijk de werk- menschen een pensioen trekken van 365 franken per jaar. In Frankrijk be staat er geen ouderdomswet en de oude afgeslaafde werkman trekt ergee- nen rooden duit pensioen. E.hwel, wij liberalen, wij roepen ins gelijks luidkeels Ze liegen maar de tandentrekkers behooren tok de klerikale logenaars Oordeelt kiezers Een wets ontwerp op de ouderdomspensioenen wierd door het Fransch Parlement neergelegd. Die wet wierd gestemd, met eenparigheid, door al de volksver tegenwoordigers, zonder onderscheid van partij, ter uitzondering van slechts twee hunner, Die nieuwe wet verze kerd aan den werkman, een pensioen dat hem in zijnen ouden dag zal vrijwa ren van alle gebrek en dit, mits de geringe opoffering van zijnentwege, van eenen aftrek van 5 centiemen "op zijn dagloon. De patroon of baas komt tus- sclien voor gelijke som en tie staat verschaft het overige. Uit de bespre kingen der Fransche Kamer spruit zonneklaar de zekerheid, dat met het aangenomen stelsel hierboven de Fran sche Staat aan ieder werkman, die den ouderdom van 65 jaar bèreikt, een jaarlijksch pensioen zal kunnen ver schaffen van 365 en zelfs 400 franken. Kiezers 1 De Liberale Partij heeft in haar programma dit punt van ouder domspensioenen ingeschreven. De Liberale Partij eischt voor den werk man, gekomen aan den ouderdom van 65 jaren, die gansch zijn leven geslaafd en gewroegd heeft, een pensioen van eenen frank per dag, in plaats van negen centen. De Liberale Partij wil daaren boven het pensioen verleenen, aan den werkman die, alvorens gezegden ouderdom te bereiken, door ongeval zich in de onmogelijkheid bevindt, zijn brood te winnen. De Liberale Partij wil dat de werkman, in zijnen ouden dag, niet verplicht weze eene schuil plaats te zoeken in een oude-mannen- gesticht en er zijne laatste dagen door- brenge op de kosten der openbare weldadigheid. De Liberale Partij wil dus de oude werkman zijne vrijheid blijve behouden zijne vrijheid van geweten en gedachten, welke zij ook zijn mogen, zijne vrijheid van hande len, want zijn pensioen zal hem redden van de oneer, de handen te moeten uitreiken, om eene almoes af te smee- ken van de klerikale verdrukkers, die voor leus hebben Wilt gij eene bete brood, wees onze slaaf. Kiezers De klerikalen beweren bij hoog en bij laag, dat het inrichten van het ouderdomspensioen eene onmoge lijke zaak, een onuitvoerbaar ontwerp is. Neen, Kiezers, zulks is iogentaal want, wanneer een land als Frankrijk, welke de klerikalen nooit nalaten af te schilderen, als een toonbeeld van ver derf en ondergang, wanneer zulk land er toegekomen is deze zaak op te los sen, waarom zonden wij, Belgen, ons doei niet kannen bereiken. Werklieden Zoolang de klerikalen aan het bewind zullen zijn, is het hem onmogelijk het ouderdomspensioen te verleenen ja, zelfs het minste te doen voor den werkman. De klerikale volks vertegenwoordigers genieten niet de minste onafhankelijkheid en niet een hunner heeft den moed zich te verzet ten tegen de gedachten of voorstellen hunner ministers, die zeiven slechts speelballen zijn, in handen der Belgi sche geestelijkheid, die alleen ons land bestuurd en alleen geniet van de tal- looze millioenen die, de eene na de andere, uit onze schatkist verdwijnen, in den afgrond hunner onverzadelijke hebzucht. Neen, kiezers der werkende klas, onder een klerikaal goevernement be komt gij nooit iets, nooit de minste vol doening. De Liberalen alleen, kunnen en zullen u beschermen. Werklieden wilt gij in uwen ouden dag een pensioen genieten van eenen frank per dag 9 Wilt gij nog vrij blijven tot uwen jongsten dag Stemt dan allen voor de liberalen, die alleen uwe vrienden zijn en die, zij alleen, u vol doening zullen geven. I>e stemming- is gelieïm Memand kan weten voor wie gij stemt. Stemt «lus /.omler vrees voor DE WEERGALM VICTOOR Eudoxe, SPREKERS

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1