Uit Langemarck. -J Ciekl bieken mei hameis. Priester Lemire en de Politiek. Brief uil Becelaere. geW?koTtUAIZOOgel0°fik dat« Lil Voonnezeele. Ziedaar een volksvertegenwoordiger die aan de Regeering een postje van !4,UUl' fr., is verschuldigd Is dat grondwettelijk Toen mijn achtbare vriend Hector Denis kamerlid werd, zag hij af van zijne jaarwed de als leeraar in de normaalschool en gaf zijn leergang kosteloos. De heer Monville. En wil de heer minister volstrekt dat ik mijne gansche meening over de beheerders der Nationale Maatschappij blootlegge, die volgens den heer Colaert slecht betaald zijn met 14,000 frank per jaar, dan zeg ik hem dat men in mijne partij, wanneer men Kamerlid is, geene andere betrekking waarneemt De heer Royer. Zeer welZeer wel MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. De minister van koloniën bewoont nog altijd, zooals men weet, het huis van den minister van Justitie M. De Lantsheere wil hem wel tevreden houden met zijne oude woning, mits eene schadeloostelling van 18,000 frs. per jaar. Men zoekt een logist voor M. Ren- kin. Men heeft voor hem een schoon hotel aangekocht voor een weinig minder dan vijf honderd duizendfran ken. Dit is nog niet genoegzaam. Het hotel vroeger bewoond door eene prinselijke familie 't is het hotel de Croy - kon voorzeker niet toe reikendzijn voor Zijne Excellentie M. de christen demokraat minister Ren- kin. Ook zijn er belangrijke verande ringen aan gedaan. M. Augusteyns, volksvertegen woordiger van Antwerpen, heeft de nieuwsgierigheid gehad te vragen, tot welke som die veranderingen zullen oploopen. En men is te weet gekomen dat dit het totaal zou bereiken van 316,586 fr. 45 c. Hum De centiemtjes, en zelfs de fran ken, en de honderden daar gelaten, mag men zeggen dat het hotel van M. Renkin meer dan acht honderd duizend franken zal kosten. En dit is slechts het gebouw. Er moeten meubels in, zilverwerk, lijnwaad, het moet geschilderd zijn, enz. Waarvoor men, zonder overdrij ven mag rekenen, als wanneer men het voorbeeld gegeven door minister Delbeke zou volgen, dat de onkos ten zullen stijgen tot een milUoen franken, wil zeggen aan 3 per dertig duizend franken inkomen. Dit, en de een en twintig duizend franken jaarwedde, kan nog al gaan voor een minister gekozene van de chris ten demokraten. Jammer dat hij daarbij niet eenige automobielen kan aankoopen Het Fransch Kamerlid, priester Le- rnire, hield op 21 October laatst in de Fransche Kamer van volksvertegen woordigers, eene redevoering, waaruit wij het volgende aan de Belgische geestelijkheid ter overweging geven Ik houde mij aan daadzaken, en niet aan leerstelsels Ik ben katho liek, maar ik wil in eene politieke ver gadering niet schermen met mijn ge loof, en van op dit gestoelte spreek ik ten minste zoo vrijelijk over politiek, als dezen die mij mijn katholismus willen verwijten. Indien men de Kerk en de vrede van dit land in geene moeilijkheden wil brengen, dan IS HET NOODIG VAN DIE KERK BUITEN DE POLI TIEK TE LA TEN. MEN MOET GEENE KATHOLIEKE PARTIJ STICHTEN. (Langdurige uitroepingen rechts en in het midden). Indien er ooit eene ka tholieke partij tot stand kwam, ik zou er geen lid van zijn. (Nieuwe uitroe pingen). Hier op dit spreekgestoelte doe ik mijnen plicht en het is omdat mijn plicht zulks gebiedt, dat ik het stichten eener KATHOLIEKE PARTIJ zal tegenwerken. (Langdurige toe juichingen links). Ziedaar een echt priester, een ware discipel des Heeren, die met ons, Bel gische Liberalen, verklaart dat de reli gie moet buiten de politiek blijven en, natuurlijk, hare dienaars ook. T Zit er tegenwoordig ferm op in de kerken, nopens de kiezing van Mei aan staande. 't Is voor de zielen, zegt men op den stoel der.... waarheid. De gods dienst loopt toch zulk groot gevaar, 't'Schijnt dat het voor den godsdienst toch zulk een onherstelbaar ongeluk zou zijn, indien wij een ministerie kre gen die aan het land geen 30 millioen meer laat ontfutselen zooals in de Gon- gokwestie, die geen 18,000 fr. vergoe ding meer betaald aan een minister voor huishuur, die geen millioentje geeft aan de kloosters, die geen 800,000 fr. besteed aan den aankoop van een prinselijk hotel voor den ouden demo kraat Renkin en die een einde zou stel len aan al de schandeiij ke geldverspillin gen die de kas ledigen tot den bodem en ons land regelrecht naar de failliet brengen 't Ware toch zulk een groot ongeluk voor den godsdienst, indien een liberaal ministerie, met het geld dat alzoo gespaard zou worden', her vormingen inbracht ten voordeele van werkman, boeren burger, nuttige wer ken deed uitvoeren en een pensioen van een frank daags aan de oude werk lieden verzekerde Wat denkt gij daarvan, Mijnheer Men spreekt ook gedurig op den pre dikstoel over hetgeen in Frankrijk ge beurt, een land waar zooveel duizenden belgische werklieden hun brood moe ten gaan zoeken, omdat zij het in hun zoogezegd rijk vaderland niet kunnen vinden. Welnu luister, Mijnheer de predikant. Verleden Zondag was het kiezing in Frankrijk. In dit land bestaat hetzuiver algemeen stemrecht. De kiezers stellen er dus de wet Welnu, het fransch gouvernement, waarvan gij zooveel kwaad zegt, die volgens u de men- schen vervolgt en alle vrijheid ont neemt, dit gouvernement heeft eene overwinning behaald zooals gij er nooit eene zou durven verhopen in België; Dit gouvernement heeft overwonnen met eene meerderheid van een mil lioen en half stemmen op al de opposi tiepartijen Wat zegt gij daarvan Wat komt gij klagen over het Staats bestuur van Frankrijk, wanneer de Fransche kiezers daarmee ten volle vrede hebben. Hierin België, blijven de klerikalen maar aan 't bewind, dank aan de onrechtvaardigheden van het meervoudig stemrecht en het bedrog dat daarbij wordt gepleegd. Dat is het verschil Laat dus Frankrijk met vrede, Mijn heer de predikant. Bekommert u om uwen godsdienst zonder hem in de politiek te mengen en er is niet een li beraal die u ooit het minste zal mis doen. Onze raad is goed, gij moogt ons ge- looven, want de menschen beginnen klaar te zien en den 22 Mei zullen zij stemmen, niet voor of tegen den gods dienst (er is daar geen kwestie van) maar tegen de schandalige misbruiken waaraan de klerikalen zich hebben plichtig gemaakt Hebt ge 't vast Sissen P. P. S. Wij hebben hier Zondag laatst, het bezoek had van de klerikale kan didaten zij hebben ons, gelijk vroeger, yeelbeloofd.Maar de buitenlieden worden beu vanaldie valschebeloften. Er is een grooten schreeuwer op 't tapijt gekomen, als wij hem goed be zagen, verkenden wij seffens dien la- wij tmaker die vroeger, met boer Lefe- ver kwam spreken tegen de overname van d en CongoN u is hij gansch gedraaid en gekeerd. Maar 't zal niet pakken De Becelaarnaars moeten geen kazak- kedraaiers hebben zij zullen eenpa- riglijk stemmen voor M. NOLF die aan 1 zijne beloften nooit te kort gebleven is S. P. Ih 188<), onder liet lïlte- raal lielieer, betaalden wij aan intresten en kortingen, frank, iniaoc, onder de klerikalen, betaal den wij fr., of HO miljoen 982 dnixend 244 frank meer of bijna het dubbel I Samenspraak tusschen Franciscus en Sarei. Beide vrienden verlaten de kerk en keeren samen huiswaarts. Na over t weer, den akker en 't vee gepraat te hebben, zegt Sarei tot Franciscus 'k Heb gehoord, gebuur, dat het in Mei kiezing is. Franciscus. Ja 't, jongen, den 22 Mei is 't Kamerkiezing. Sarei. - In geheel het land Franciscus. - Toch niet, gebuur, 't is enkel kiezing voor de helft van 't land, dat is in estvlaanderen, Antwerpen, Brabant, Namen en Luxemburg. Maar 't zou wel kiezing kunnen worden korts nadien. Sarei. Hoe zoo Franciscus. FranciscusWel, jongen, moes ten de liberalen en socialisten samen 3 of 4 zetels bij winnen, dan ware 't zoo late. Sarei. Zouden onze vrienden dan niet meer voort kunnen Franciscus. Volstrekt niet, dan hadden ze geene meerderheid meer in de Kamers dan werden de Ka mers ontbonden, en werd het kie zing in heel 't land Sarei. Dat en zal zoo gemakke lijk toch niet gaan zeker FranciscusGe zegt dat Weet ge wel, vriend, dat de klerikalen over eenige jaren 76 stemmen meerderheid hadden. Sarei. En nu Franciscus. Maar 8 meer. Van 76 viel die meerderheid op 26, van 26 op 12, van 12 op 8, in de laatste kiezing. Sarei. 'k Wist niet dat ze zoo zeer achteruit gegaan waren. Franciscus. 't Is toch zoo, man, is 't zoo En 't is hun eigen schuld. Sarei. Hun eigen schuld. En 't Nieuwsblad schrijft nochtans dat ze 't land zoo wel besturen, dat er geld in de kas is met hoopen. FranciscusGeld in de kas Ja 't, met hoopen gelds te kort. Ze heb ben met onscenten gekwist gelijkhet nooit gebeurde. Het spijt mij zulks te moeten bekennen, maar 't is zoo geloof mij vrij Sarei. 't En is toch zoo erg niet, zeker Franciscus. Maar gebuur, leest ge nooit een gazet hoort ge daar nooit over spreken Sarei. Ge moet niet alles geloo- ven wat er verteld wordt en wat de gazetten schrijven. Franciscus. 't Akkoord, vriend. Maar vast en zeker is 't, dat de open bare schuld van Belgie, sedert 25 jaren dat de klerikalen aan 't bewind zijn, met zeventien honderd millioe- nen vermeerderd is. Sarei. De lasten zijn toch niet vermeerderd, ne waar, daar moet ge ook rekening van houden. FranciscusDe lasten niet ver meerderd Wel gebuur toch. Op uw briefkens weinig of niet, dat is waar. Maar de lasten op allerlei zaken van dagelijksch gebruik, die zijn merke lijk vermeerderd, met honderd milli- oenen. En de verbruikers betalen die. Sarei. - Maar ge zoudt zeggen, gebuur, wat doen ze er meê ranciscus. Daarmee hebben ze forten gebouwd, kerken, pastorijen ze hebben jaarlijks talrijke millioenen aan de kloosterscholen gegeven prachtwerken doen uitvoeren die best konden gemist worden, en wat weet ik al meer. Allons, 't is te lang om te melden. Sarei. Van de millioenen aan de kloosterscholen heb ik laatst iets gehoord Maar dat is toch wel over dreven, zeker. Franciscus. - Zoe 't wel. Ze kregen reeds elk ,aar 8 tot 9 millioen, en ze hebben er nu nog een millioen twee honderd duizend frank bij gelapt Franciscus. - De menschen zoo dom niet meer, jongen Ze nen ook rekenen en tellen. Ai denkt, gebuur, over 15 jaar koe met mijne zuurgewonnen spaarce eene obligatie op den Belgis Staat, ge weet Sarei. -- Ja, ja 'k, ik ken dat. Franciséus. Hewel, daar betaalde ik duizend en tien franl moest ik ze nu verkoopen, ik k er hoogstens negen honderd ve voor. 'k Verlies dus 60 frank. I; om kontent te zijn van ons besti Sarei. In 't geheel niet. Ms dat de schuld van de katholieke Franciscus. Hoe zou het an ze verkwisten te veel geld. Sarei. -- Ze hebben toch goed gezorgd voor hun volk. Franciscus. Maar dat ook veel misnoegen gebaard. Doch daar ben ik t' huis. We zullen binnen acht dagen eens over koi Dag vriend, smakelijke potie. Sarei. Van's gelijke, Franci Die vent klapt zoo aardig ov die zaken, 'k wil daar wel eens van weten. Verleden Zondag, kwatnen 1 aangeland, de klerikale candidate aanstaande kiesstrijd. Die gekende beloovers hebbeu grrrrroote meeting gehouden w; voor 22 menschen, de vrouwe jongens beneden de eerste comi medebegrepen gesproken hebbei De klerikale orakels verklaarde zij op 22 Mei het Geuzengebi Peper en Zout zouden geven. Peper en Zout Wacht een bet Wij hebben ook nog eene Zou eene Peperbus Peper en Zout 9 12 millioen ve: door M. Colaert en zijne vriender het oprichten der nieuwe mi school 1 Peper en Zout'? 81 millioen vooi we kazernen Peper en Zout '7 25 millioen voi bewapenen der manschappen v; voetvolk Peper en Zout'? 22 millioen nieuwe kanons Peper en Zout36 millioen voo schietbaan te Brussel Peper en Zout100 millioen v< forten van Antwerpen Peper en Zout12 millioen vo forten van den Maas Peper en Zout 9 20 millioen voo Kunstberg te Brussel 1 Peper en Zout 9 5 millioen voc Paleis van Laeken Peper en Zout 9 6 millioen voo onderaardschen gang voor den 0 den koning Peper en Zout 9 300 millioen vc overname van den Congo Peper en Zout 9 50 millioen ges ken aan Leopold II Peper en Zout9 45 millioen praalwerken Peper en Zout"? 30 millioen SC weg in de zaak van den Congo Halt't Is nu genoeg gepeperd En zeggen dat M. Coiaert's vri 9 CENS DAAGS over hebben vo< afgesloofden werkman Voor de werklieden en tramb den, die 14 tot 17 uren daags arl hebben ze geen gekl om hun lot verbeteren Maar voor de heer Colaert dat anders Voor hem is wel geld Bij jaarlijks, als beheerder van de Nat Maatschappij der Buurtspooru VEERTIEN' DUIZEND FRAN (14,000 fr.) dat is VEERTIG fr daags voor 20 uren arbeid en uiat s werk IN EEN GEHEEL JAAR EhwelKiezers van Voormeze van het arrondissement hoe vit dat? En wie betaalt al die millioene handelaars, gij neringdoeners, g baclits- en werklieden en wij boe Kiezers Indien gij goeste hel gepeperd en gezouten te worden het zijn moet, stemt dan maai' vo klerikalen BOER J-

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2