iiiiiiii Mijne kleine Georgina Emulsion SCOTT HERMIES ZONDAGRUST genezende krachtdadigheid État-Civil d'Ypres. POPERIXGHE. Werken aan openbare gebouwen, aanbesteding. De zaak van den Diseh van Poperinghe voor't beroepshof le Gent. Kiezers Lijsl der Apothekers De Zon- en Feestdagen ill. J. DEHOUCK, Guéi isoii ans opera lion In het verslag door de dagbladen gegeven van de zitting van den gemeen teraad op 9" April, lezen wij, dat de kerkfabriek van S' Jan bemach tigd wordt, twee nieuwe huizen te bouwen, waarvan de plans goedge keurd zijn. Deze gebouwen zullen gesticht wor den in de Sl Janskruisstraat, daar waar tegenwoordig het huis en afhankelijk heden staat, door den heer onderpas toor bewoond, op den hoek van den calvarieberg. Wij zijn nieuwsgierig te weten of dit werk bij openbare aanbesteding zal uit gevoerd worden of indien men het aan den een of ander bevoordeeligde zal geven. Het artikel 42 van het dekreet van 30 December 1809, aangaande de kerkfa brieken, luidt als volgt Voor werken en herstellingen aan goederen toebehoorende aan de kerk fabrieken, zal er overgegaan worden tot de toewijzing aan den minstbieden den, dit na drie opvolgende uitplak- brieven, alle acht dagen vernieuwd zulks wordt vereischt voor werken, van meer dan honderd franken in ge meenten van beneden de duizend zie len, en van tweehonderd in de andere.» Wij gelooven wel dat de Kerkraad vanS' Jan er aan zal houden, deze wets bepalingen na te leven, dat hij niet zal doen gelijk het beheer der Godshuizen dezer stad, die voor verscheidene dui zenden franken werken heeft doen uit voeren zonder aanbestedingaan de hot steden deelmakende van de gift hun door wijlen M. Berten gedaan. De openbare toewijzing aan den minstbiedenden zoo het mogelijk ware onder onzestadsgenooten— is mij dunkt, het eenige middel om alle beknibbe lingen te vermijden. Met tromgeroffel en trompetgeschal had onzen confrater De Poperinghe- naar aan zijne lezers wijs gemaakt, dat hij hun ging op de hoogte houden van het rechterlijk vervolg tegen den Disch zijner stad ingespannen. Spijtig genoeg, vinden wij in zijn nummer van Zondag 1°" Mei, geene melding over de zitting van het be roepshof te Gent, op Woensdag 27°" April laatstleden gehouden. Wij bestatigen dus dat hij somtijds met groot genoeg en, eerlijke burgers durft beschimpen en bevuilen, en dat, waar het heldere licht zou moeten schijnen, hij den doofpot vorenkiest. Wij vinden ons alzoo genoodzaakt, met tegenzinzijne eigene lezers van Poperinghe en omliggende, over deze treurige zaak in te lichten voor wat het overige van Belgenland betreft, groote dagbladen hebben gezorgd, opdat eenieder ervan onderricht zou wezen. Ziehier nu het verslag der gemelde zitting, waar de aduokaten der betichten zoo kluchtig niet waren als te Yper. Onze lezers zullen zich nog herinne ren dat de leden van den Dischraad van Poperinghe, vervolgt wierden omdat, in de bediening van volle betrouwen welke zij bekleedden, zij het middel gevonden hadden om hunne persoon lijke intresten te bevoordeeligen. De misbruiken, in 1906, met grondige kennis van zaken, door de minderheid in de zittingen van den gemeenteraad veropenbaard, zijn blijven bestaan tot het oogenblik, dat eene aanklacht door Rabau, bakker, ingediend werd aan klacht, die het parket van Yper in be weging bracht. Het gevolg daarvan was dat de beheerders voor de boetstraffe lijke rechtbank veroordeeld werden met eene boet van 26 franken, voor waardelijk, gezien hun goed voorgaande. Ka ban had zich als burgerlijke partij aangesteld, maar het gerecht weigerde hem akt van zijne aanstelling te geven, en op deze manier werd er dus niet tegensprekelijk gepleten. Tegen dit vonnis werd er in beroep gegaan, het' openbaar ministerie zelf deed zulks tegen de betichten. De heeren Glorie, advokaat te Yper en De Saegher, van Gent, hebben voor de burgerlijke partij op het beroepshof gesproken, de advokaten Begerem en Vandevyvere, beiden van Gent, ston den de Dischheeren bij. De voorzitter Van Biervliet las zijn verslag af, waarin hij onder andere het volgende feit het kennen, dat te Yper, door Hamers en Franyois Leys, als getuigen verklaard werd Deze personen hadden verscheidene leveringen gedaan aan den Disch. Een der Dischheeren vroeg hun de reke ningen te verhoogen, en ze zelf tot op het dubbel te brengen, ten einde aan hem, bestuurdertoe te laten, eene ze kere vergoeding te vinden voor al de onaangenaamheden welke zijne bedie ning in het armbestuur aan hem ver oorzaakten. Vervolgens werd het woord verleend aan Mta' Desaegher. Deze begon met duidelijk de oor sprong der zaak uiteen te leggen. Hij bewees wat al. moed en onafhankelijk heid er noodig waren, in eene gemeen te als Poperinghe, om opentlijk zulke misbruiken te durven aanklagen, die reeds maar al te lang ingeworteld waren. De betichte, zegt hij daarenbo ven, brengen zelf in als verschooning dat zij sedert lange jaren de wet over traden en zij bekennen alleen maar de bediening van dischheer aanvaard te hebben omdat dit hunnen winkel be voordeeligde. De handelingen van de bestuurders, uitsluitelijk bezielt met hunne eigene intresten, hebben voor gevolg gehad, dat de neringdoeners van stad, die bij hun niet ter winkel gingen, voor het weldadigheidsbureel geene leveringen te doen hadden. Deze kooplieden waaronder Rabau, hebben dan schade geleden stoffelijk en zedelijk voortspruitende uit de beschuldiging aan de betichte opgelegd. Rabau is dus in zijn recht, wanneer hij zich als Burgerlijke partij aanzet, zoo beweerde de heer De Saegher. Het is dus ten onrechte dat men te Yper, zijne vraag verworpen heeft, men moest dezelfde inwilligen de wet is duidelijk op dat punt. Om zijne tusschenkomst te wettigen, was het voldoende voor Rabau te be wijzen, dat hij had kunnen benadee- ligd zijn van de wetsovertredingen door de beschuldigde begaan. Hij heeft dit bewijs afgeleverd, dit blijkt klaar uit de processtukken. Hadden de bestuurders van den Disch de wet geeërbiedigd, zij hadden eene regelmatige aanbesteding uitge geven, voor de te doene leveringen. Rabau, zoowel als de ander had kun nen zijn aanbod indienen en zoo was alle voorkeur vermeden, 't zij politieke 't zij alle andere. Dé heer advokaat De Saegher voegde er nog zeer wel bij de openbare aan besteding had de onwettige handelin gen onmogelijk gemaakt, zij had ook belet aan de beheerders van het goed van den armen, bons aan de behoef'ti- gen af' te leveren, onder last van deze aan te bieden in magazijnen en winkels hunner beste klfénten, hetgeen tniek dat de andere stieldoeners, door de bestellingen van sommige arme heden te verhezen, eehe om zoo te zeggen oneerlij ke concurrentie aangedaan wer den. Het is dus met reden dat Rabau klaagt over de schade, hem aangedaan door de misbruiken die in het Armbe stuur bestonden en hij mag zich dus als burgerlijke partij aanstellen. Rabau heeft ook intrest den aanklacht, door hem ingediend, te verdedigen en te be wijzen tot hoever hij gegrond is. Het Hof van Beroep zal dus het besluit van Yper verbreken zoo eindigt de advo kaat zijne pleitrede. Daarna gevoegd het openbaar minis terie zich aan de besluitsels van Mtcr Desaegher het vindt ook dat de aan vraag dient aangenomen te worden alleenlijk gelooft het, dat het enkel punt eene klacht neergelegd te hebben niet voldoende is, voor de andere pun ten vindt hij de vrage aanneembaar. De heeren Begerem en Vandevyvere bestrijden alle beide deze zienswijze. Zij houden onder ander staande, dat er tusschen de schade, welke Rabau be- weerdt geleden te hebben en de feiten waarvoor de betichten vervolgd zijn, geen gemeens bestaat. De schade moet het gevolg zijn, voegen zij er bij, van de onregelmatigheden zelve, omdat de burgerlijke partij aanvankelijk zouden zijn. M16' Desaegher, verschuift het Hof de zaak tot deq 4" Mei, om uitspraak te doen over de aanveerding der burger lijke partij, en tot 24" daarna, voor het onderzoek van den grond der zaak. Wij zullen onze lezers op de hoogte houden van den uitslag, zooveel te meer daar onzen confrater de Pope- ringhenaarmaar weinig goesting schijnt te hebben om nog daaraan te roeren. I>e stemming is geheim Uiemaiid kan weten voor wie gij stemt. Stemt dus zonder vrees voor de Liberalen. GEBRUIKT GIJ Duizenden huismoeders gebruiken Sunlight voor den wasch, den onderhoud van de keuken en het huis OMDAT ZIJ ZUIVER IS Na nog een krachtig antwoord van van dienst zijnde von 's middags lol 10 uren s'avonds VOOR 'T JAAR 1910. ZONDAG 8 MEI, 1910. B fXM UDESTRA A T, n° 16, YPER. Declarations du 22 au 29 Avril 1910. Naissances Dekmyn, Marguerite, rue de Lille. Carton, Marie, rue St Jean. Grimonprez, Laure, chaussée de Menin. Cardoen, Robert, rue de Pilckem. Deweerdt, Ju- lien, rue de l'Ecuelle. Manages Pickel, Alphonse, charpentier, veuf de Thanghe, Léonie, et Riquiere, Félicie, sans profession, tous deux a Ypres. Slosse, Gustave, aide-poseur au téléphone, et Bol- lengier, Eveline, sans profession, tous deux a Ypres. - Passemiers, Albert, employé au chemin de fer vicinal a Esemael, et De- keuwer, Marguerite, sans profession, a Ypres. Décès Descatops, Rachel, 8 1/2 ans, rue de Menin. Casteleyn, Odile 32 ans, polis- seur, époux de Ballois, Julie, Zaalhof. Rambout, Ivon, 09 ans, journalier, veuf de Dubois, Louise, époux de Vermeersch, Valère, rue G. de Steurs. Keygnaert, Benoit, 81 ans, sans p ofession, veuve de Muylle, Therèse, rue Longue de Thourout. Demaerel, Mathilde, 70 ans, religieuse, rue Wenninck. Callens, Syivie, 70 ans, dentellière, veuve de Baelde, Charles, rue Longue de Thourout. Mulle, Julie, 1 1,2 an, rue des Boudeurs. Mijnheer M. METER, tandmeester, heeft de eer zijne talrijke klanten bekend te maken, dat hij zich VOORLOOPIG niet meer zal naar Yper kunnen begeven om geraadpleegd te worden en dóór nie mand zal vertegenwoordigd zijn. Niette min, diegene die begeeren M. Meier te raadplegen, kunnen zich begeven in zijn huis te Kortrijk, hoek dei Moeskroen- straat, °Z, huis met koetspoort, bij het ge vang. Indien men' eenige dagen te voren M. Meier verwittigd, kan men dezelfden dag, 's namidags uit Kortrijk vertrekken met de kunstige tanden. l.ts frères Verdonck, bandagisten ortlio- pédisies, renommés en tons lienx. trois fois breveiés polii- leurs bandages saus iessoit t l -ans élastique. Founnsseurs de TEtat et du Filotage. ilea Ilupitaux civils el mililuires d'Osteude Cliaque se in a ine d est fait appel a notie aide par des persorines at- leintes de, her- nies grosses coinmeuneiête d'enl'unt, sur- venues a la suite d'opéra- UQiis désas- treuses on oc- easionnées par Ie port de ban dages défec- luaix, siiriotu de ce< banda ges élastiques qui par leur élasliiTé sunt incapables d'ar- lèiei' uue hernie soit naissante ou complete Uemandéz uous des ceniaine, d'adresses offertes par des person nes reconnaissarites opérées une, deux et inöine tro s fois, qui, après operation, allaient mide fois plus mal, et qin maintenanl, grace a hos bandages spéciaux, peuvenl se dire guénes Remarquez bien que, par noire experien ce de qnaraiite ans, nous pouvons lout vam- ere par nos multiples systèmes de bandages hei maires. La guérison des enfants est assuiée. 1000 francs de recompense a tout spécia- lisle qui peut prouver Ie contraire. Mauvaise croissanca. La mêrrie mat sou, se cha'rge de rectifier touie dilf'ormité des membres déviation de la colonne ver- lébrale, des bras, des jambes et des pieds Sy-ièmes .spéciaux ponr faire disparaitre le dos -oiiiéelle mauvais mainlien chez les eufanls l'oiir guérir la deviation de la colonne vertebrale, (Orseis invisibles uéces saires en ce cas L'eintures Ventrières Maison spé ciale pour la fabrication de eeiniures ven- tnères pour les feinmes s> uffrant de (outes sorles de maladies du ventre, I.e.; persomies dcventies malli ure iscs a la suite d'opéra- mms non i.éiissies. peuvenl se présenter saus cra iite, elles se.ronl aiissilö" secuimies rias p ur varices sur ma ure. 1 rlicle.- pour malades Tontes bs léparatmiis dn nos apparmls sum granules Baye- meut aprè ré ssito. M Francois V.rdunck, rue de l'Fgln-c, h Aïise'gliem-lez-Ourtrai, '.-o a eonMilter le Lut di, dn 9 ii 4 Imures dc I'apiA-mnli. ii la Vieille l'omme Qaarlier de l.ille, a Courtrai Ll ,\I. Honouk Ye donck, piés de la i on veile l'oste, ii Üstendo, esi ii consulter le Sauaedi, de 9 a 4 in ures de I'aprés midi, a 1'Hotel du Cornet d'Or Place Siuiuii Slévin, a Lïruges. Les auties jours de la snnaine on peut les consulier chez eux dans la uiatinée. V la dem inde des clients, les bandagistes Verdouckse rendent a domicile. MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. O O O c c 1 OjQ 00 deed op den ouderdom van 12 maanden eene erge verkoudheid op. Zij verloor allen eet-en slaaplust en vermagerde van dag tot dag. Dank zij de Emulsion SCOTT is zij thans dik en vet, eet als eene slokop en geniet eene bloeiende gezondheid. Brief in date 25 Januari 1909, van Mw. DEROM, 130 Kerkstraat, S. Pieters-Woluwe. Door tal van zulkdanige genezingen verkreeg cfe de faam van eene weergalooze emulsion,weer galoos door hare bijzondere hoedanigheidte weten, hare Het is om die reden dat gij, bij het vragen der Emulsion SCOTT, er geene andere moogt nemen; want de namaaksels bezitten de noodi- ge zuiverheid en kracht der bestanddeelen niet, noch hunne verteerbaarheid, noch hunne ge nezende krachtbijgevolg kunnen zij u de ge*- nezing, welke gij ervan verwacht, niet schenken. De vervaardigers der .Emulsion SCOTT voegen bij de bereiding dc» genezing; bij de namaaksels der SCOTT ontbreekt dezelve. Prijs 2,25 fr. en 4,50 fr. bij alle apothekers. Staal vrachtvrij, mits 50 centiemen in postzegels, gestuurd aan M. G. COBBEN- hagen, 39, Zuidstraat, Brussel.

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 3