Stadsnieuws. ,1.. Jüünk'J WÊOamm Moet gij na niet bekennen dat de klerikalen a eens te meer willen in de doekskens draaien Werklieden, kie zers Slemtdus als'een man boven den naam van den heer Nolf Stemt allen voor de liberalen en een GELUKKI GEN ouden dag is u VERZEKERD! MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing d'er loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. De klerikale» en de Godsdienst. De klerikalen bezitten een propa ganda wapen, waarmede zij onveran derlijk en onvermoeid schermen. Zij alleen zijn de vrienden ,de echte voorstaanders van den godsdienst, maar tijdens de huidige kiesstrijd, heb ben zij de keerzijde hunner medalie ontbloot. Ook, moet alle oprecht chris ten zich afvragen, hoe de godsdienst, zoo rijk aan wonderschoone grondbe ginselen, door de klerikalen verstaan en nageleefd wordt, want het is niet genoeg zich te beroemen, godsdienstig te zijn, men moet het toonen, het pre diken door het voorbeeld Christus gebiedt ons verduldig en verdraagzaam te zijn onzen even- mensch te beminnen als ons zeiven het kwade met het goede te vergelden en aan een ander niet te doen wat wij niet willen dat men ons doet Allen weten wij hoe die goddelijke geboden door de christene klerikalen nageko men zijn. De geestelijkheid, die zich hals over kop in de.politiek werpt, ruit de geioo- vigen op tegen elkander, van op den predikstoel, waar zij voor plicht heb ben, niets dan vrede en liefde aan te bevelen. Kleine neringdoeners worden gebroodroofd, vervolgd tot in het graf, wanneer zij de nek niet buigen voor de klerikale dwingelanden. Zij die de kle rikale gedachten niet deelen, worden geschandvlekt voor zieleroovers, god- deloozpn, kerkvervolgers, zedeloozen, enz., enjz. Zag men ooit in een liberaal manifest, de afschuwelijke lasteringen uitge bracht door de klerikale.bladen Neen niet waar, de liberale partij voert pro paganda op eene waardige, deftige wijze. Zij eerbiedigt iedereen en alle gedachten en, wanneer de priester zijne kerk ziet ontwijken door zijne geloovigen is hij er alleen verantwoor delijk voor, want het is zijne politieke handelwijze die ze van den predikstoel verwijderd. Wij vragen 1 zetel op 3. Kiezers, aanhangers der evenredige vertegenwoor diging, stemt voor de libe rale lijst De Staatskas is ledig en er is geld noodig. Handelaars, koffiehuishouders, «eneesheeren apothekersbouw meesters, landmeters, handelsagen ten en alle andere gepatenteerden, doet maar uwe portemonnaie open onze klerikale ministers hebben geld noodig. De kas is leeg. De vrije- en kloostersscholen zijn met alles weg en ze hunkeren nog. Door paragraaf III van de nieuwe gestemde wet op de patenten, gaat men weer eens bij u aankloppen. Voortaan zal het niet meer het cijfer uwer zaken zijn, dat tot grondslag zal dienen van uw patent, maar wel uwe winsten. Ge zult moeten verklaren hoeveel ge wint per jaar, en indien ge dat niet doet, zullen de schatters komen en uw patent vaststellen vol gens de vermoedelijke waarde van uwe instellingen, uwen winkel of magazijn en volgens den trant van uw dagelijks leven. Ge zult daarbij zoo iets als het vijfdubbel te be talen hebben van wat ge tot nu toe moest opbrengen. In plaatsvan 40 fr. zullen de han delsagenten nu 250 fr. tot 300 fr moeten betalende handelaars 40 tot 240 fr- iu plaats van 20 fr.; de koffiehouders 220 fr. in plaats van 1 5 fr. Voor de apothekers /.al het 6 maal meer zijn, enz. Werkt en spaart maar, Kiezers, voor de groote kas die altijd ledig is. Wij hebben de overtuiging dat ge daaraan op 22 Mei denken zult en stemmen voor de liberalen om van de klerikale uitzuigers ver lost te zijn. I11 I88O, oncler- liet lilie- raal beheer, betaalden wij aan intresten en kortingen, 83.S»a3,4i3 frank. Inl906, onder de klerikalen, betaal den wij fr-, of8<) miljoen 982 duizend 244 frank meer of bijna liet dubbel Het Werkvolk i België. De werkman geniet in ons land de rechten niet die hem toekomen. Want in België wordt de volksstem verdrukt door eene wet die het bewind geeft aan eene klerikale minderheid. Hoe armer een burger is in ons land, hoe kleiner ook zijn stemrecht. Wilden onze klerikalen niet altijd den soldatendienst op de arme volks jongens alléén laten drukken Een werkman krijgt maar één stem de rijken krijgen er 4. Maar de klerika len trekken er het voordeel van op. De werkman moet zijne belastingen betalen bij den bakker, bij den herbergier, bij den slachter, bij den apotheker, in den ellegoedwinkel, in den tabakswinkel. En waarvoor moet dat geld dienen Om klerikale vriendjes te bevoor- deeligen Om klerikale scholen te onderhou den Om 't nationaal onderwijs te vernie tigen Om het volk dom te houden l Om den vooruitgang tegen te hou den Hoe armer de Belg is, hoe minder rechten, hoe minder voordeelen, maar ook hoe meerder lasten Werklieden, vergeet zulks niet Waarom hebben de Belgen 't al gemeen zuiver stemrecht niet braven burger zand in de oogen te wer pen. De godsdienst is voor hen een^ masker, een dekmantel, een scherm, waar achter zich de laagste hebzucht verbergt, de huichelachtigste en schijnheiligste komedie, die helaas nog zoovele bedrogenen maakt, onder onze eenvoudige en eerlijke buitenlieden. In 1889, oncfei* 't libei-iinl beheer, was tie openbare schuld van België van fr. 1.422.814.049. In 190T, na jaren Klerikaal bestuur 3,41ö,631.öSO, of 1 miljard 993 miljoen 21? duizend ÖOI frank meer klerikalen en socialisten. Volgens de rechtzinnige klerikalen, die de gewoonte hebben nooit te liegen 1 loopt de godsdienst een schrikkelijk gevaar. Eenmaal liberalen en socialis ten aan het bewind, wat zal men zien De socialisten zijn oproermakers en plunderaars, maar, zien de klerikalen dat zij er belang bij hebben, dan haas ten zij zich beide armen uit te reiken naar die roode bloeddorstige socialis ten. Men herinnert zich nog te goed, hoe bij de laatste wetgevende kieztngen, de klerikalen ons arrondissement over stroomden met plakbrieven, waarin men de gebeurtenissen van Frankrijk afschilderde onder de afschuwelijkste kleuren laaiende kerken, vermoorde priesters, enz., enz... Doch wat komt men nu tebestatigen, bij de jongste Fransche kiezing Diezelfde brave klerikalen. die zich aansluiten bij die socialisten en moord lustige revolutionnairs, om op te trek ken tegen het Republikeinsch Gouver nement. De uitslag der Fransche kie zingen heeft bewezen hoeveel de kleri kale partij er nogmaals van hare plui men gelaten heeft in den strijd. Nog beter, in ons België zelve ziet men niet de Gentsche klerikalen die een verbond gesloten hebben met de socialisten, tegen de liberalen, en waar om Om zich de schepenpostjes met hunne roode broeders te verzekeren In Gent hoeft men niet te vreezen voor de zekerheid van kerk en priester In Gent is de ziel der kinders van de kie zers niet in gevaar Neen, want in Gent is er smeer aan het verbond met de socialisten Voor de klerikalen is de godsdienst een propagandamiddel, een voorwend sel waarvan zij gebruik maken om den ill VAIM HERBIS en het personeel der Staatsspoorwegen. Het Goede Woord in zijn voorgaand nummer, heeft het belachelij k avon tuur aangehaald, waarvan onze doorluchti ge heer Van Merris, Poperingsch volks vertegenwoordiger onlangs de held was in de Kamer. Wij toonden hoe M. Van Merris, na een amendement neergelegd te hebben, strekkende tot de verhooging der trein wachters en opper treinwachters, met eene som van 200,000 frank, terug deinsde vooreenen grammoedigen blik van minister Helleputte en, als een berispte droeve jongen zijn amende ment introk. Mijnheer Nolf sprong sef fens op de bres en gelukte erin het fameus amendement door de Kamer te doen aanvaarden. Luistert, kiezers, wij komen uit goede bron te vernemen dat de heer Van Merris niets beters gevonden heeft, de treinwachters te gaan opzoeken en hunne stem te vragen, hen verzeke rende dat zij de verbetering van hunnen toestand aan hem, en aan hem alleen, te danken hebben. Niet waar, dat is eene eerlijke en rechtzinnige handel wijze, waardig van een katholiek ka merlid Beambten, bedienden en werklieden van het beheerder Spoorwegen, wan neer de klerikalen u eenen schijn van voldoening komen te geven, gedenkt wel dat het de vrees is voorde nakende kiezing, die hen gedwongen heeft eenige opofferingen te doen. Herdenkt hoe Mijnheer Nolf steeds onvermoeid uwe belangen heelt verde digd in de Kamers. Zij die de verslagen dei zittingen der Kamers volgen, zul len onpartijdig de waarheid onzer ge- zegdens moeten erkennen. Kiezers van de Spoorwegen, wilt gij uwen toestand verbeterd zien, wilt gij bescherming vinden tegen fanatieke kopstukken, stemt dan voor de anti klerikalen. Stemt op 22 Mei voor onzen liberalen kandidaat, M. NOLF, nevens nr 3. Kiezers van het arrondissement Yper, hebt gi] den moed te stemmen voor M. NOLF, wee over u, want de ziel uwer kinders is in groot gevaar maar in GENT, waar de KLERIKALEN DE BONDGENOOTEN zijn der SOCIA LISTEN, daar heeft onze godsdienst niet het minste te vreezen. Nog de verkwistingen. Men weet dat onze klerikale regee ring reeds zes millioen besteed heeft aan een tunnel te Laken. Thans heeft het gouvernement besloten van de vol- tooiingswerken af te zien, omdat die tunnel heel en al nutteloos is. Dat de regeering er thans nog een paar millioen bij doe om dit nutteloos praalwerk af te breken Er is toch zooveel geld in de kas, dat men met geen enkel voorstel tot verbetering van den toestand der on derwijzers of staatswerklieden kan voor den dag komen of de regeering antwoordt de muizén liggen dood in de staatskas Maar wat zou men met al die nutte loos verbraste millioenen niet kunnen verrichten tot heil van boer en werk man MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing'der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. De pat lij der orde aan 't werk. Nauwelijks warende liberale plak katen, die de komst van den heer Minister Helleputte aankondigden, aangeplakt, als zij op zekere plaatsen afgerukt werden. 's Anderdaags plakte men er an dere. Verloren moeite, zij werden opnieuw afgescheurd. Daarbij bleef het niet. Zondag 15 dezer, rond 11 1/2 uur 's avonds kwam eene bende bezete nen uit de Cartonstraat, roepende en huilende Weg met de geuzen Weg met de liberalen en vermaakten zich met het verbrijzelen eener spiegelruit van 1 m. 50 van een venster van het werkhuis onzes uitgevers. De politie werd verwittigd. Na het misdrijf vastgesteld te hebben, werd zij in 't bezit gesteld van het overtui gingsstuk en wij zeggen het tot hare eer, zij heeft seffens maatregelen genomen. Langs welken kant vindt men de bandieten en de om wentelaars Wij nemen de gelegenheid te baat om aan het Journal d' Ypres de vraag te herinneren die wij hem reeds stel den Wat denkt het van het gedrag van die geestelijken, die, op den dag der verjaringsfeesten van het S' Vin- centiuscollege, aan het hoofd eener bende jonge huilebalkers, de straten der stad doorliepen, huilende en tie rende voor al de liberale huizen In I88O, libei-suil bestuur, Brachten cle accijnsrechten op die Bieren 14.?19,OÖÖ fr. op. In 190?, klerikaal Be stuur- 22.272.000 fr., of? miljoen 3413 (luizend frank meer. Oogen open Dertig miljoenen verdwijnen bij de overname van den Congo zonder dat de wakkere klerikale ministers het zien De lieer Coremans wordt, hij, het hoofd der partij, van de klerikale lijsl te Antwerpen gedaan omdat hij bekend te veel voor zijn eigen belangen ge zorgd te hebben. Het eene abuis na het andere wordl door den heer Buyl aan de Kamer van Volksvertegenwoordigers bekend ge maakt, zoodanig dat de Kamerleden erover stom staan 1 Een secretaris van eene gemeente bij Yper wordt wegens bedrog tot ge vang gestraft, en Bestendige Deputatie en Gouvernement weigeren de afzet ting van dien kerel door de gemeente raad goed te keuren Dischheeren vanPoperinghe worden wegens misbruiken door de rechtbank van Yper gestraft, en de klerikale bla den nemen hunne verdediging, na deze hunner advokaten, de klerikale kandidaten Colaert en Begerem Te Wervick en elders spreekt men van misbruiken. Oogen open Van boven tot beneden ziet mer abuizen gebeuren. Hier en daar word er een bekend gemaakt. Maar hoevee en zijn er niet die onbekend en dus on gestraft blijven Vijf en twintig jaren zijn de klerikalen aan 't bewind en se dert 25 jaren hebben zij niet anders dan van hunne mannen benoemd Noch bekwaamheid, noch jaren diens werden in acht genomen. Alle bestu ren krioelen van hunne kreaturen Ei dikwijls zonder het minste toezicht Vandaar die talrijke abuizen. Het werk der regeering van morgei zal groot zijn. Het invoeren der evenredige verte genwoordiging voor alle kiezingen.za haar eerste werk zijn. Overal en in alles toezicht toezicht in de provincie, toezicht h de stadsraden, toezicht in de gemeen teraad, toezicht in de armbesturen...- F an gemeente tot gemeente, vai stad tot stad zal het klinken Oogei open

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2