Lantaarnaansteker, Zegepraal Werkrechlersradeu. Mengelwerk. Ongeluk. Lijst der Apothekers D Zon- en Feestdagen M. A. WECK ESS EiL of meer korten tijd de volledige ver dwijning zal veroorzaken der bolwer ken die de Esplanade omringen en die versierd zijn met prachtige beplantin gen. Ik roep de aandacht van den acht baren minister over deze zaak en ik vraag hem of het volstrekt noodig is dat de kazerne der gendarmerie ge bouwd worde op deze plaats, des te meer dat het departement van oorlog beschikt, denk ik, over andere bouw gronden die even voordeelig zoo niet voordeeliger zijn voor den Staat. De heer Voorzitter. Het woord is aan M. den minister. De heer luitenant-generaal Hellebaut, minister van oorlog. Eenige woor den slechts. De achtbare heer Nolf heeft ons on derhouden met de ontwerpen eener geudarmeriekazerne te Yper. Hij heett onder dit opzicht belangrijke overwe gingen aangeboden welke ik zal zorg hebben te onderzoeken ter zelfder tijde als het document dat hij mij be- handigd heeft, derwijze dat de ver- fraaïngen der stad Yper met te lijden hebben van deze bouwing. In zitting van 29 April 11. handelde M. NOLF, bij de bespreking der wet op de werkrechtersraden, in volgender voege M.Nolf. Mijnheeren, het artikel 45 zegt dat de bevoegdheid der werk rech tersraden, wat de plaats betreft, vastgesteld is door de ligging der fa briek, der timmerwerf, van het bureel, van het magazijn en, in 't algemeen van de plaats bestemd, tot de uitba ting van al de oneenigheden, betref fende 1° de bedienden en werklieden die er gebezigd worden 2° de werk lieden en bedienden die, ofschoon buiten gebezigd, niettemin gewoonlijk werken in de omschrijving van den raad waaraan de uitbating onderhoorig is. Het alinea 2 zegt dat in de andere gevallen, de bevoegdheid aangaande de plaats, bepaald is gelijkvormig de schikkingen van het hoofdstuk II dei- wet van 25 Maart 1876. Mijnheeren, ik zou willen weten of dien zin dat onze werkrechtersraden zullen bevoegd zijn om kennis te ne men over de geschillen tusschen Bel gen, maar betrek hebbende op werken uitgevoerd in de fabrieken, werven, enz., gelegen in den vreemde. 't Is het geval namelijk voor onze werklieden die gaan arbeiden in Frankrijk en zij zijn talrijk in Vlaande ren. Zij zijn in Belgie verbonden door belgische ploegbazen die onderhande len met de fransche eigenaars of aan nemers. De eigenaars of aannemers 73 DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Vijfde Hoofdstuk. Haat, nijd en boosheid. voor wiens rekening de baksteenon ge maakt worden maar te doen hebben met de ploegbazen. Wanneer eene moeielijkheid ont staat nopens eene kwestie van regeling van werkloon moet de werkman zich wenden tot de ploegbazen en wat ge beurt er indien zij er niet in gelukken malkander te verstaan De werkman is verplicht den ploeg baas in Frankrijk te vervolgen, daar de werkrechtersraden zich onbevoegd verklaren omdat het werk gedaan is geweest op de fransche werven. Daar de ploegbaas Belg is en gehuis vest is in Belgie, dat het dus in Belgie is dat het vonnis moet uitgevoerd worden, moet de werkman, na^ eene beslissing te hebben bekomen i n 1 rank- rijk, indien hij het wil uitvoerbaar ma ken in Belgie, de machtiging vervol gen voor de Belgische rechtbanken, van waar aanzienelijke kosten en groo- te tijdverliezen voor geschillen die ge meenlijk maar kleine sommen bedra d- Zooveel te zeggen, Mijnheeren, dat de werkman.zich in de praktiek ont wapend vindt, want negen maal op tien zal hij aarzelen voor de rechtspleging aan te gaan, en zijne rechten te doen gelden. Het is om dezen schadelijken toe stand voor onze werklieden te voor komen dat ik mijn amendement neer gelegd heb, ten minsten om eene uit legging te verwekken, die geen twijfel kan nalaten nopens de bevoegdheid onzer werkrechtersraden in het be wuste geval. Zeer wellinks Ja, wij hebben het recht zulks luidop te roepen De liberale partij behaalde I in ons arrondissement eene overwin- 1 ning waarover zij fier mag zijn. De heer Nolf zal eenen zegepralenden intocht in de Kamer doen, dezen keer langs de groote deur, met een te veel van om trent 4000 stemmen De heer Nolf, dien de heerFraeys, op 21 Mei's avonds in het Volkshuis, ter dood veroordeeld had, houdt zich kloeker dan ooit en de klerikale partij mag de doodkisten die zij gereed had en die te Yper en te plechtige begraving te vieren ter nage dachtenis van onzen Volksvertegen woordiger, weder wegbergen betoo ging van een twijfelachtigen smaak, heet zeker, maar waarvan de klerikalen het geheim bezitten, de inwoners van Poperinghe weten ervan te spreken. De kiezing van Zondag keerde tegen de klerikalen en dwingt hen den af tocht te blazen. Zij weten niet aan wien noch aan wat zij hunne nederlaag te wijten hebben. Zij waren zóo zeker te overwinnenzij hebben het geloofd tot op het laatste oogenblik. Zij hebben ook geene enkele poging onverlet ge laten om te gelukken. Zij deelden het geld met volle grepen uit en over stroomden het arrondissement met kiesschriften, plakkaten en druksels. Zij hebben gansch de geestelijkheid tei hulp geroepen, die van huis tot huis is oegaan om de stemmen af te bedelen of'af te dwingen. Aide invloeden wei den te werke gesteld, vanaf dezen ctei bestuurders onzer liefdadige instellin gen tot dezen der ministers van den Koning. De heer Helleputte, minister van spoorwegen, posterijen en telegra fen, hopende de stemmen te winnen van het personeel, dat onder zijn gezag staat, is naar Yper gekomen om zich in den strijd te werpen. De heer Delbeke, minister van openbare werken, heett de voltooiing toegestaan der vaart van de Leie naar de Yperlee. De heer Lie- baert liet 's avonds voor de kiezing, aan zijne Ypersche vrienden weten, dat hij eene verhooging van jaarwedde toe stond aan de tolbeambten, enz. enz. en ze°gen dat het allemaal tot niets ge diend beeft, tenzij tot het nog gevoeli ger maken van de mislukking onzei tegenstrevers. De klerikale partij heeft, in de wor steling die geëindigd is, niet alleen haar goud verkwist en hare uiterste pogingen nutteloos aangewend, zij heett nog hare waardigheid en hare eer er bij ingeschoten, want nooit beleefde men een lageren, groveren en oneerlijkeren kiesstrijd dan de hare. De smaadwoor den en de lastertaal zijn haar niet meer voldoende en onze brave klerikalen, eindigden om datgene te verdedigen dat zij, o spotternij de zaak van den godsdienst noemen met hunne toe vlucht te nemen tot valsche stukken, zooals die omzendbrieven en spotprin ten, verschenen 's avonds voor de stemming en gericht de eene tot de socialisten, de andere tot de geloovi- gen en die niets behelsden dan bediog en leugens. De waardige en eerlijke kiestaal der liberale partij heeft op dat alles gezege vierd En hoewel de heer Nolf hem tegenover drie kandidaten bevond, die, hunne zedigheid geweld aandoen de, van dorp tot dorp gegaan zijn om hunne bekwaamheid en hunne onbe twistbare lioogere bevoegdheid uit te bazuinen, toch heeft hij over hen we- middelen te kunnen gebruiken waar over zijne tegenstrevers beschikken. Wij hebben dus het recht ons te verheugen over den uitslag van den 22 Mei. Hij zal van tel zijn in de jaar boeken van de Ypersche liberale par tij. De vooruitgang door onze partij ge daan verdeelt zich over at de kantons van onze omschrijving, maar eenige er van hebben bijzonder goed gegeven. Eere aan alle en in 't bijzonder aan deze van Wervik, Meesen en Yper. Onze vrienden van Wervik winnen bij de duizend stemmen op de laatste kie- de liberalen van Meesen bren- zingen eren den tegenstrever in t nauw deze 1 van Yper gaan goed vooruit en men j mag verzekeren dat de stad er voor een goed deel in is. Tper ontwaakt. Op dien3 verkwikkende dag heeft het Ypersch herte van vreugde gebonsd Het is onwrikbaar verkleefd aan de liberale gedachten twintig jaren van politieken tegenspoed hebben er geenszins den immer machtigen adem van kunnen uitdooven. Dat onze vrienden in den dag van Zondag eene aanmoediging vinden. Onze overwinning is bet werk vaii allen, want iedereen heeft zijn plicht volbracht en allen hebben recht op onze dankbetuigingen. Maar zij is vooral de zegepraal der politiek, ge volgd door onze liberale Yereeniging, die zonder veel gerucht maar zeker den vooruitgang onzer partij bewerkt, dank aan een volherdende, onverdro- tene werkzaamheid. Eere en hulde aan haar en aan hen, die ze besturen aan 't werk kent men den ambachtsman. Liberale overwinning. Zondag had eene gedeeltelijke ver kiezing plaats in de stad Antoing, in Henegouwen. Twee gemeenteraadsleden waren overleden en twee andere namen ont slag. De klerikalen hebben een verwoe den veldtocht op touw gezet om het stadhuis te bemachtigen, doch de libe rale lijst zegepraalde met 120 stemmen meerderheid. Donderdag laatst viel een ongeluk voor aan den achtbaren arrondisse- mentskommissaris, heer F. Merghe- lynck. Hij werd, te Brussel, uit een auto geworpen, tengevolge eener bot sing. De dagbladen der hoofdstad, van Vrijdagmorgen, lichtten ons in dat M; Merghelynck erge kneusingen had ont vangen. Gelukkiglijk was dit al niet zoo erg. Wij drukken den wensch uit den sympathieken arrondissementskom- missaris ten spoedigste te zien herstel len. vuil dienst zijnde van 's middags lol 10 uren s'avonds VOOR 'T JAAR 1910. ZONDAG 5 JUNI, 1910 DIXMUDESTRAAT, n° 68, F PER Wordt Voortgezet OF DE Met verbazend geduld bewaarde Geertrui echter hare gelijkmoedigheid. Zij bad nooit eenige vriendelijkheid en oplettendheid van mevrouw Graham en Isabella verwacht. Zij had terstond gezien dat er tusschen deze twee en haar weinig sympathie kon bestaan, en nu zij eene openbare vijandelijkheid aan den dag legden, deed zij haar bast om van hare zijde, niet slechts bedaard en beleefd te blijven, maar ook in eenen geest van liefde te blij ven handelen Ret was goed d D zij niet onder deze bij vergelijking lichte beproeving harer verdraagzaamheid be zweek want eene nieuwe, onverwacht- en veel ergere kwelling wa* voor haar beu aard Hare boosaardige vijandinnen, getprgd en verbitterd door haar onverhoopt geduld, dat haar in dezen eenzij ligen oorlog geen het minste voordeel liet behalsn, deden nu eenen aanval aan eenen and-ren kant en Amelia, de lieve, beminnelijke, nooit iemand beledigende Am°li werd het doel, waarop zij de pijlen harer kwaadwilligheid afsclio ten. Geertrui kon verwaarlo >zing, minachting, ja z-dfs ha-de en beleedige-de woorden ver- o-ir1A v u.LOLi^e dragen, wanneer zij zelve alleen daaronder leed maar het bloed kookte in hare aderen toe., zij zag dat ha e beminde Amelia het slachtoffer van lage en kleingeestige verwaar- looztng en mishandeling begon te worden. De zachtzinnige Amelia anders dan op eenen beleefden toon aan te spreken was bijna onmogelijk even moeilijk was het iets be rispelijks te vinden in de handelingen van haar, wier geheel leven zoo goed en edel was en de soort van afzondering, waarin zij door hare blindheid verkeerd, scheen haar voor alle hatelijke bemoeiing met haar doen en laten te moeten beveiligen. Doch mevrouw Graham was grof en lomp, Isa bella zelfzuchtig en gevoelloos en lang voor dat het blinde meisje zelve eeii'ge kwade bedoeling bespeurde, kwam Geertruide's gemoed in opstand tegen menig woord en bedrij f, wel bereken 1 om het teedere gemoed harer blinde vriendin, indien zij er i ts van vernam of bespeurde, te kwetsen Menige zulke slag werd door Geertrui afgeweerd, menig verzuim hersteld, eer het bespeur t kon worden menig bijna verijdeld plan, waarop men wist dat. Amelia haar hart had gestdld, werd duor Geerlruides geestkracht en volharding evenwel doorgezet en vol voerd en eenige weken lang bleef het Ame lia onbekend, dat menige kleine dienst, die vroeger door eene dienstbode voor haar werd verricht, thans door Geertrui werd bewezen, die haar niet wil Ie laten weten, dat Brechtjs van hare nieuwe meesteres be velen had bekomen, weke geheel onveree- nigbaar waren met hare hewone zorg voor de behoeften van baar meesters dochter. De heer Graham was in dien tijd afwezig, daar bekommering over zekere handels aan gelegenheden hem naar New-York had ge roepen in een jaargetijde, dat hij doorgaans, vrij van alle zulke zorgen, aan zijne uit spanning wijdde. Zijne tegenwoordigheid zou zijne vrouw grootendeels in bedwang hebben gehouden, want zij wist wel welke teedere liefde hij zijne dochter toedroeg en hoezeer hij verlangde dat haar genoegen en gemak steeds boven alles in aanmerking zouden worden genomen Zijne liefde en zorgvuldigheid voor Amelia en de bi j na dweepende gehechtheid, welke ieder lid van het huisgezin voor deze aan den dag legde, hadden haar zelfs reeds vroeg tot een voor werp van jaloez e voor mevrouw Graham gemaakt, welke dus maar al te gewillig was om reden tot ongenoegen tjgeri haar te vin den bij haar, even als bij Isabella, was dus Kitty's zoogezegd overloopen naar den vijand slech s eerie bijkuuiende reden tot wantrouwen en kwaadwillighied. Het misverstand met den heer B'iice en het onwaardige vermoeden dal dit door Geertrui, met goedkeuring en hulp van Amelia, zou zijn te weeg gebracht was ech ter (hans schijnbare voldoende reden om har,a vijandschap lucht te geven, en zij be sloten dus ook dit zooveel te doen als zij maar konden of durfden. Kort voor de terugkomst van den heer Graham zaten mevrouw Graham en Isabella hij elkander en poogden de vervelende uren van eenen drukkend warmen augustidag te korten door van het overige huisgezin zoo veel mogelijk kwaad te spreken, toen me vrouw Graham een brief werd gebracht, die van haren echtgenoot bleek te komen! Na den inhoud te hebben doorgezien, zegde zij met levendigheid Hier is goed nieuws voor ons, Isabella en vooruitzicht op een b etje plezier in de wereld. En daarop las zij de volgende plaats uit den brief voor. De lastige zaak die mij hierheen heeft geroepen, is haast afgedaan en de uitslag zeer gunstig voor mijne wen-' schen en plannen Ik zie nu niets dat otis verhinderen kan om in het laatst der vol gende maand naar Europa te vertrekken, en de meisjes moeten daarvoor maar beschik kingen maken. Zeg Amelia dat zij niets moet sparen aan eene volledige uitrusting voor haar zelve eu Geertrui. -- Hij spreekt van Geertrui, zegde Isabella smalend, alsof zij tot de familie behoorde. Ik zie er' waarlijk niet veel vermaak in om met eene blinde en haren onaangeoamen nasleep door Europa te rei'.en. Ik kan niet begrijpen waarom mijnheer Graham ze wil medenemen Ik wenschte ook wel dat hij ze maar Ie huis liet, sprak mevrouw Graham hierop dat zou eene goede straf voor Geertrui zijn Maar, mijn tijd, hij zou het even weinig in zijne gedachten nemen om zonder rechter hand als Amelia te gaan. Ik hoop als ik eens trouw, liet Isabella hierop volgen, dat het niet met eenen man zal zijn die eene blinde dochter heett E" dan nog zulk een schrikkelijk goed tnenscb. wie iedereen moet aanbidden, bewonderen en bedienen. Ik behoef hear niet te bedienen, sprak mevrouw Graham dat is Geertruide's werk dmrvoor ga-at zij meé. Dat is juist, het ergste er va" hft blinde meisje moet eene oppaster habben en de oppasster is eene groote d.itue, zich niet oti (ziet orn uwe i ichtjes hare min naars afhandig -e maken, en haar zelf elkan ders genegenheid te ontstelen. Wel wat kan ik er aan doen, B Ik ben zeker niet meer op Geertrui'!" gezelschap gesteld dan gij zijt m»»'' lk hegrijk niet hoe ik van haar afkan ko»)e"' die

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2