Stadsnieuws. Lantaarnaansteker, Mengelwerk. 74 LOTGEVALLEN EENER WEES niet le vreden. Keer u dan om. WERV1CR. l\a hel bedrog de onbeschaamdheid. Dat onze klerikalen, bedrogen in hunne kuiperijen, te leur gesteld in hunne berekeningen, verraden in hunne hoop, gedwongen te bekennen dat zij verslagen zijn geweest rond den 3° zetel, zich trachten te ver troosten over hunne nederlaag en op nieuw beginnen te hopen op eene weervraak voor de kiezingen van 1914', daar is niets dan zeer natuur lijk en menschelijk. Dat zij daarenboven trachten, met behulp van listige redeneeringen gemengd met onsamenhang, de zege praal der liberalen te verkleinen, daar kunnen wij nog over,maar dat zij, om deze zegepraal te verla gen, hunne toevlucht nemen tot leu gentaal, tot de eerrooving en tot de beleediging, ziedaar wat alle gren zen te buiten gaat en eenen zielstoe stand bewijst die gelijkt aan eene blinde razerng. Volgens het godvruchtig Journal, in eenen artikel van onder eene zijner kolommen, zou M. Nolf de ge kozene zijn van het bedrog en van de omkooping; omkooping bedreven, met. het goud der logiën, op 4000 kie zers, uügekocht met klinkende geld. Men moet waarlijk alle eerbaarheid verloren hebben en de lezers van het Journal voor stompzinnigen aanzien, om te durven zulke domheden uit spuwen Men moest zich daaraan verwach ten, ten andere, dat was noodlottig, de eene oneerlijkheid sleept de an dere mede. Na al de gekende daden en werken onzer klerikalen (1) ont brak het er nog aan hunne onbe schaamdheid en brutaliteit te voegen bij hunne handelingen, met aan de liberalen en aan hunne gekozenen de schelmerijen te wijten waaraan zij alleen zich plichtig hebben gemaakt het koopen van stemmen met de be hoeftige kiezers tegen comptante be taling en de zedelijke drukking op de zwakken en de vreesachtigen, zonder al het overige te rekenen. DE Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Vijfde Hoofdstuk. Haat, tiijil en boosheid. Dat is er nu, alzoo hebben de kleri kalen al de eerloosheden uitgeput. Dat zij zich daarna vertroosten, indien zij kunnen. Wat meer is, dat zij hopen in de tookomst, en voortaan gezonde en rechtschapene democratie maken, gelijk het Journal zegt in een ander artikel, alzoo latende veronderstel len dat zij, tot nu toe, maar valsche democratie hebben gemaakt, zich maar met het volk bezig houdende om zijne stemmen te koopen en het uit te baten in kiezingstijd. Maar om zich in de werkende klas te bekommeren anders dan uit ik zucht, gij moet ze beminnen, en zij zullen beweeren haar in hun hart te dragen dezen die hunne geboorte verloochende zich bij den adel ver schuilen En de andere die zij uit maken voor dronke janhagel, honder- de werklieden, die eene dappere muziek volgen door met volk bezette straten, diezelfde werklieden wahr- van zij op alle wijzen trachten de gunsten te winnen en de stemmen te verkrijgen Maar neen, die lieden beminnen maar het volk op de wijze van den vos die de raaf lief had om ze te bedriegen. Te vreden en Het Journal bekent dat de uitslag der kiezing van den 22" Mei niet be antwoord heeft aan de verwachting der klerikalen, en nochtans voegt het er bij, heeft zijne partij geene nederlaag gehad. Verstaat dat wie kan. Ten allen tijde heeft eene teleur stelling eene nederlaag beteekent, dan wanneer men bedrogen is ge weest gelijk zij kan men wel een weinig den kop verliezen Ofschoon de liberale partij 1817 stemmen meer heeft dan de klerikale partij, heeft toch het 1/3 der stem men niet verzameld Ah dat is waar, de cijfers cijfers zijnde, gelijk het Journal op droevi- gen toon en bijna op weenende toon zegt. Neen, de liberalen hebben het 1/3 der stemmen niet bereikt, maar zij hebben toch het quorum met 3,748 stemmen overtroffen En dan, denken wij aan de voor waarden van den strijd. Van den eenen kant de klerika len, met de hulp der geestelijkheid, van al de congregatiën, al de ge meentebesturen, twee uitgezonderd al de besturen van weldadigheid, tal van mutualiteiten van te lande, al de omkooping door het geld, de gun sten en de beloften en, bovenal, de hulp van den minister Helleputte, die daags vóór de kiezing heeft ko men een handje toesteken, en de valsche manifesten aan de socialis ten die 's nachts uitgedeeld zijn ge weest Van den anderen kant M. Nolf en zijne vrienden strijdende door de eenige middelen der overreding op het gebied der princiepen, zonder gebruik van ander geld dan hetgene noodzakelijk was voor de propaganda door de pers, geld gegeven door de liberalen van de streek. Dat men dan vergelijke, en dat men zegge dat de 13,245 stemmen alzoo bekomen niet meer wegen dan de 28,508, voor de 4/5 afgetrocheld van gedwongene en bedrogen kie zers Oh ja het is waar dat zonder de hulp der middels hooger vermeld, de tegenstrevers geen 5>°°° stemmen zouden behaald hebben voor hunne lijst. De hatelijke en domme heilig- schenderij verhalende die begaan is geweest te Anderlecht, om dezelve te leggen op de rekening der libera len, doet het Journal opmerken dat hier alles goed gegaan heeft en dat men ditmaal (de liberalen) de open bare beleedigingen aan de Moeder Gods niet hernieuwd heeft. Wij her inneren ons immers geene beleedi gingen die zouden gebeurd zijn in de stad dan deze dïe gedaan zijn ge weest door zatte straatloopers. Maar wat wij weten is dat Onze Vrouw tweemaal in onze muren het voorwerp geweest is van grove spot ternijen van wege twee onzer kleri kalen. De eerste kwam van een lager on derwijzer, die eene straf opgelopen heeft, gelijk het reeds verteld is ge weest, en het stadsbestuur heeft eenige leden gevonden die het ver slag van den spotter voorgesteld hebben. De tweede bevond zich in eene herberg en werd door de tegenwoor dige eerlijke verbruikers genood zaakt te zwijgen en zijn goddeloozen klaptestaken. Beiden hebben mogen op hunne vingers bijten sedert dien. Onze terugroepingen bewijzen dat men nooit van de koord moet spre ken in het huis van een gehangene. Voegen wij er bij dat de geveinsd en scheinheilige voldoening Va|] alles is hier goed gegaan zich gemak. kelijk laat raden, bij de godvruchti. ge opstellers van het Journal omdat zij spijt hebben geen schandaal mogen leggen op den nek der libera, len die gevierd en gefeest hebben ter eere van M. Nolf. Bezoek in de Belgische voedingg. sektie (Groot Paleis), de Stand der Maatschappij In kollektieven naam ADOLF DELHAIZE Gie. (zie verder annonce.) Zondag 29 Mei had alhier de plech tige ontvangst plaats der liberale geko zene M. Nolf, volksvertegenwoordiger en M. Victoor, plaatsvervanger. Bij de aankomst van den trein van 2 uren 55 was de statieplaats bedel-/1 met eene sympathieke menigte, 'li- kreten van Leve Nolf Leve de lik ralen Hip, hip hourra werden geuit door allen, terwijl de fanfare de'Bra- bangonne uitvoerde. Nadat het comiteit der Liberale Ver- eeniging van het kanton Wervick de helden van het feest had geluk ge- wenscht, en een bloemtuil had aange boden, vormde zich een stoet, vooraf gegaan van de muziekmaatschappij Les Amis Réunis en de turnmaat- schappij La Libre Wervicquoise welke de bijzonderste straten der stad doortrok. Bij den doortocht werden onze gekozenen vurig toegejuicht en verscheidene bloemen werden hen nog aangeboden door bij zonderen. In het lokaal der Liberale Vereeni- ging, werd den heeren Nolf en Victoor eene onvergetelijke ovatie voorbehou den. De zaal en de aanpalende herberg waren eivol. De heer Nolf, na de belangrijkheid der zegepraal van 22 Mei te hebben doen uitschijnen, heeft al dezen be dankt die, op welke manier ook, eraan geholpen hebben. Hij heeft gesteund op den vooruitgang gedaan in versehil- lige kantons en namentlijk in het kan ton Wervick. Dit kanton alleen, geeft 895 stemmen winst aan de liberalen. De dag van 22 Mei moet eene aan moediging zijn voor ons liberalen zij laat toe de toekomst te aanzien met volle vertrouwen. Na de zitting, de fanfare en de tur nermaatschappij deden te samen eene wandeling door de stad. Kortom, het was een goede dag voor, de liberale zaak Zetten wij steeds', meer en meer de hand aan 't werk era nieuwe triomfen zullen ons streven be kronen. Wordt Voortgezet (1) Als wij spreken van klerikale knoei ers in de kiezingen, het spreekt van zelfs dat wij de geheele partij niet willen beslui ten in onze beschuldigingen. Er zijn in die partij vele eerlijke lieden die niet kunnen helpen dat er leiders en politiekers langs hunnen kant zijn die er op uit zijn om de menschen te foppen. (N. d. R.) OF DE Ik zou denken dat gij mijnheer Graham iets moest zeggen van het kwaad dat zij al gedaan heeft. Als gij eenigen invloed op hem hebt, kunt ge zóó wel beletten dat zij medegaat. Het zou niet meer zijn dan zij verdient sprak mevrouw Graham nadenkend en ik weet niet of ik hem niet eenen wenk van haar gedrag zal geven hi] zal al genoeg verwonderd zijn als hij hoort hoe onver wacht mijnheer Bruce de vlocht heeft ge nomen. Ik weet wel, hoe zek-r hij dacht, dat het tusschen hem en Kitty tol een huwe Jijk zou komen. Op dit punt van het gesprek werd Isabel la geroepeu om bezoek te onvangen, en liet hare tante over besprokene onderwerp zitfen peinzen. T >en Isabella den voortrap afging, om met glimlachtjes en complimenten de gasten t - verwelkomen, welke zij op dien smoor- heet m i.amiddag in haar hart du ze.id mij - leu ver wenschte, kwam Geertrui den ach tertrap op uit de keuken en gingeenen gang 1 door, die naar hare eigene kamer voerde. Over den eenen arm droeg zij een fijn ne- teldoeksch kleedje en een aantal kraagjas, mouwtjes en manchetten, die blijkbaar zoo pas gestreken waren. Haar gezicht was rood en heet zij zag er afgemat uit, toen zij hare kamer had bereikt en hare vracht be hoedzaam op het bed had gelegd, haalde zij diep adem, aisof zij zeer vermoeid was zette zich bij het venster neer, streek het haar van haar voorhoofd weg, en zette een zonneblind open om zoomogelijk wat koel te te bekomen. Juist opdat oogenblik stak vrouw Prime, de oude keukenmeid, haar hoofd binnen de halfopene deur en toen zij Geertrui alleen vond irad zij do kames binnen, maar bleef vul verbazing staan, toen zij zag hoe buitengemeen verhit deze was en daarna eenen blik werpende op de vruchten van den arbei i. waarmede Geer trui zich zoo had vermoeid, barstte zij met veron;waardiging uit Wel, mijn tijd, jufvr. Geertrui ik geloof waarlijk dat gi] al dat fijne goed zelfs hebt gestreken Geertrui glimlachte, maar gaf geen ant woord. Nu. dat is toch al te erg vervolgde de goedhartige vrouw. Als ik denk dat gij daar in die heete keuken aan 't werk waart, en wij allen op het hee'st van den dag zaten te rusten Ik durf wel zeggen, al jufvr., Amelia het wist, zou zij dit, wit kJeed nooit in de wereld willen aandoen. Het ziet er ook eigenlijk niet goed ge noeg voor haar uit. antwoordde Geertrui. Ik ben niet aan het strijken gewoon en heb er veel moeite raeê gehad de eene kant droogde eer ik den anderen had afgestre ken. H -t ziet er keurig uit, jufvrouw Geer trui. Maar-waarom moet gij het werk van Brechtje doen-? Dat zou ik wel eens wil len weten. Brechtje heeft altijd genoeg te doen zegde Geertrui een rechtstreeksch antwoord ontwijkende ed het is goed voor mij dat ik mij wat oefen het komt altijs te pas als men iets kan, weet ge wel. Het ie van daag gren weer voar zul ke oefeningen en gil zoudt het ooj niet gedaan hezben, dat mag ik wel zeggen, als ge niet bang waart geweest, dat jufvr., Amelia haai- goed z >u ooodig hebben en dan moeten hooren daf het niet klaar was De tijd is veel veranderd hier in huis, nu mijnheer Graham's eigen dachter die eens boven alles ging, op hare kleeren zou moe ten wachten, omdat Zn voor die van ande ren op zij wrren ge'egd. Brechtje moest be ter weten, dan zich aan zulke endringsters te storen, als /.ij haar zeggen-, gelijk ik mevrouw gisteren heb hooren doen, om dien hoop neteldoek maar te laten liggen en aan iets anders teigaan meer belang was. Ons Kaatje zou wei beter hebben ge- wejed, maar Brechtje is eerie nieuwelinge gelijk al de aneeren Ik dacht toen al bij mij zelve, wat zou jnfvrouw Geertrui wel zeggen, als zij wist hoe juvrouw Amelia verwaarloosd wordt Maar ik zal jufvrouw Amelia zeggen, zoo zeker als ik Prime heet, hoe de dingen gaan gij zult ni°t weer zulk een rooe gezicht van het strijken krij gen, jufvrouw G-errrui, A's de snort van kleederen, die zij verkiest te dragen, niet in huis kunnen opgemaakt worden en de uwe ook; wat meer is mnet de wasch buiten de deur wo,den gegeven Er is geld genoeg, en er mocht wel wat van besteed worden voor die dames, die wezenlijk da mes zijn. Ik wenschte wel dat ik die Isa bella krt aan het werk kon zetten en wat vlugger maken, dat zou haar goed doen - maar Heere, jufvrouw Geertrui, het gaat mij aan het hart als ik zie hoeveel onple zierigs er tegenwoordig gebeurt Ik /al terstond naar jufvrouw Amelia gaan ei haar zeggen hoe men zich gedraagt. Neen, doe dat niet, vrouw Prime sprak Geertrui vriendelijk dringend. Gij vergeet hoe verdrietig het zou makeri, als zij wist dat mevrouw Graham zoo wei nig om haar geeft. Ik zou -liever alle dagen kleedjes strijken, of wat het maar wezen mocht voor onz-i lieve jufvrouw Amelia doen. dan haar zelfs maar laten vermoeden dat iemand met opzet onvriendelijk voor haar zou kunnen zijn. Dj oude keukenmeid bedacht zich eene poos en zegde toen jufvrouw Geertrui, ik dacht dat ik onze lieve jonge jufvrouw 10 lid had als iemand maar kon maar ik ge* loof nu dat gij haar nog liever hebt, om zoo bezorgd e 1 over leggend voor haar te kun nen zijn en ik zou er niets van zeggen, ais ik ook niet zooveel werk van u maakte, Gij zij t hier geweest van een klein meisje af, en wij houden veel van u, en ik kan het niet aa^ien dat die menschen u op den kop zitten, zoo als ik weet dat zij wil len doen. Ik weet wel dat ge veel van mi] houdt, vrouw Prime, en van Amelia ook en dus moet ge om ons beider wil tegen niemand een woord over de verandering de huiselijke schikkingen spreken. Wij zullen allen doen wat wij ma-tr kunnen om Amelia onaangenaamheden te besparen, en voor het overige niet om ons zeiven de11' ken. Als zij mij niet zooveel ontzien en toegen als ik vroeger gewoon was, is 'iet gemakkelijkste er niet op te letten en g'J moet maar geen bril opzetten om onaange naamheden te zien.

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 2