Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Herziening der kiezerslijsten. Donderdag, 7" Juli 191Ö. Zesde jaar. i\r 54. Eendracht maakt Macht. I er netlijnende des 8)ondertiags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in hij den Uilgever, Dixinudestraat, rir 53, le Yper. De aankondigingen van gansch Relgië en 'l buitenland evenals de Notarialë en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten hureele van dit Idad. Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naamde artikels uiterlijk tegen [tijnsdag middag vrij en onderieekend loe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Liberalen, onderzoekt enjjjeischt uwe rechten. De Schepencollegiën zuilen over gaan, van den ln Juli tot den 31 Oogst aanstaande, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka mers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1911, tot 30 April 1912, me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding de Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gansch het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen overtegaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Wij kunnen geroepen worden om te stemmen voor de Kamers, in 1911. Vergeten wij het niet. Dat onze vrienden insgelijks uit het oog niet verliezen, dat gemeentekiezin- gen plaats zullen hebben in 1911, in gansch het land. Dus, gelijk het uiterst vermoedelijk is dat de eenvormigheid van kiesstelsel zal zegepralen met No vember aanstaande, moet men zich er aan verwachten het kiezerskorps voor de Kamer, ter stemming te zien bijeen roepen. Het gevolg eener algemeene ont binding in de gemeenteraden. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalen ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want het is geen geheim meer, dat de herziening der kiezerslijsten, in de handen der kierikalen een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de'liberalen geen oog in 't zeil houden, honderden slem- men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, voor den 1" Juli de titels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met V Mei laatstleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van bijgevoegde stemmen. De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te leveren, der titels ingeleverd tot het staven der be zwaren of reclamatiën. Beginnen wij dus, van heden af, de stelselmatige herziening der kiezers lijsten. Aan de liberalen die van woonst veranderen. De kiezerslijsten die zullen in voege gebracht worden van 1" Mei 1911, tot 30 April 1912 zullen aan de inzage van het publiek onderworpen worden, te beginnen met 1" Juli aanstaande (1910). Om er op vermeld te zijn of er op te blijven, raden wij al onze vrienden aan, voor den 1" Juli de gemeente niet te ver laten, welke zij tegenwoordig bewonen. Het is voldoende van gemeente te veranderen eenen dag voor dezen da tum, om zijn stemrecht te verliezen tijdens de aanstaande gemeentekiezin- gen, die zullen plaats hebben in Octo ber 1911 Om stemrechtig te zijn voor deze kiezingen, moet men 1° de gemeente bewonen, van 1" Juli '1907 tot 30 Juni 1910, zonder ze verlaten te hebben, zelfs tijdelijk 2° Belg zijn van geboor te 3" 30 jaren oud zijn met 1" Mei 1911 Aan de kiezers in het algemeen. Ten einde aan eenieder toe te laten, zijne rechten te onderzoeken, in ken nis van zaak, deelen wij hierverder eenen volledigen tabel mede, vermel dende, volgens de wet, alle de voor waarden vereischt voor de hoedanig heid van kiezer en voor het toekennen van alle bijgevoegde stemmen, dit yoor de verschillige kiezingen. Eenie der zal das kunnen zien door zich zei ven, indien hij recht heeft als kiezer ingeschreven te zijn en hoevele stem men hem toekomen. Deze die, 't zij gelijk om welke reden, er niet aanhou den zich te wenden tot de gemeente besturen, voor het nazien der kiezers lijsten of het onderzoek hunner kies rechten, mogen zich in volle vertrouw wenden, 't zij persoonlijk, 't zij per brief, naai' het Bureel der Liberale Associatie, te Yper, Seminariestraat. Alle noodige inlichtingen zullen hen daar verschaft worden. lit onze Vlaamsehe gewesten. De kiezing is voorbij. i\let volle vertrouwen mogen wij de volgende kiezing afwachten. Iets treffends in onze Vlaamsehe gewesten is, dat de zetels die de libe ralen er veroverden, nooit meer aan de kierikalen zullen terugkeeren. Herinnert u over 6 jaar. De liberalen streden hopeloos in de arrondissementen Sint-Niklaas, Dendermonde, Audenarde, Aalst en Hasselt. Tot alsdan waren die arrondisse menten zuiver door katholieken ver tegenwoordigd geweest. Kwam de dag van de kiezing een liberaal wordt gekozen in ai die arrondisse menten M. Persoons te S'-Niklaas, M. Van Damme te Dendermonde, M. Lief mans te Audenaerde, M. Rens te Aalsten M. Peten te Hasselt. Het was eene prachtige, onver wachte liberale triomf. De kierikalen waren geslagen, verpletterd. Zij zwoeren hunne weer wraak te nemen in de eerstkomende kiezing het was bij toeval, schreven zij, dat al die liberalen gekozen wa ren En vier jaren gingen voorbij. In 1908 werd een nieuwe slag ge leverd M. Persoons moest vallen te S'-Niklaas M. Van Damme te Dendermonde en M. Peten te Has selt. En... de uitslag van de kiezing Die heeren werden allemaal herko zen niet eene veel grootere meerderheid dan de eerste maal, en... veel beter, M. Neven, weeral een liberaal, was gekozen te Tongeren in plaats van een klerikaal. De uitslag was schitterend, onver hoopt Dit jaar, hetzelfde spel onzen achtbaren volksvertegenwoordiger, M. Nolf, moest buiten De Bunne was over 4 jaar gekozen te Kortrijk met eenige stemmen meerderheid hij ook zou zijn paspoort krijgen op de eerstkomende kiezing, juist ge lijk het beloofd was aan de heeren Persoons, Van Damme en Peten. Doch de kiezers schikten er anders over de liberalen wonnen meer dan twee duizend stemmen te Yper en de 'antiklerikalen wonnen 2000 stem men te Kortrijk en de kierikalen verloren er 250 tegenover 4 jaar. Bravo De Vlaamsehe gewesten waarop de kierikalen meenden hunne klau wen voor immer en altoos gelegd te hebben, ontsluimeren stillekens aan, doch met zekerheid en daar waar liberaal of een antiklerikaal een eens gekozen geweest is, mag men zeggen dat hij onoverwinnelijk ge worden is bij iedere kiezing ver sterkt hij zijne meerderheid. Zóó moet het zijn Vooruit dus de klerikale macht is hardnekkig alle middels zijn haar goed om het bewind te behouden, ten einde politiekë vriendjes te mo gen bevoordeeligen en hunne hate lijke politiek te mogen uitvoeren. Doch de Vlaamsehe gewesten ko men langzamerhand tot ons de ver lossing daghet in de verte. Voik, vergeel hel niet. Zoolang de wereld bestaat, is de kle rikale partij immer de bondgenoot geweest van den adel en van de mach tigen dezer aarde, om het werkende volk te onderdrukken. Zoolang de wereld bestaat heeft de klerikale partij zich immer verbon den met de sterken om den arbeid der armen en der nederingen uit te bui ten. Sedert 1884 regeert de kierikalen partij in België en speelt zij heer en meester zij zou al de mogelijke her vormingen tot stand hebben kannen brengen om het lot der nederingen, der werkers, der noodlijdende te ver beteren.... En..., zij heeft niets gedaan. Ja toch zij heeft de kloosters miljoenen toege- worden zij heeft miljoenen aan pracht werken besteed zij heeft millioenen uitgegeven voor Congo zij heeft mil lioenen geschonken aan hare vriendjes zij heeft de Staatskas geplunderd zij heeft twee milliard, 't is zeggen 2000 millioen moeten leenen zij heeft het land op den boord van den afgrond gebracht.... En wat heeft zij gedaan voor de werkende klas? Niets... Jawel, zij heeft aan de ouderlingen van 65 jaar, versleten door den arbeid en die om komen van ellende, een pensioen van 9 centen daags verleend. Om zich aan het bewind te behou den, heeft de klerikale partij voor geen enkel middel teruggedeinsd. Zij heeft hare tegenstrevers belas terd zij heeft hen schandelijk beticht de vijanden van den godsdienst te zijn zij heeft de kiezers afgeschrikt die, uit vrees van eene doodzonde te bedrij ven, hunne ware vrienden niet durf den aankleven. Maar 't uur .der gerechtigheid zal wel dra slaan, want het volk heeft verstaan dat het door de kierikalen misleid en bedrogen is geworden het volk heeft verstaan dat de klerikale partij zijn doodsvijand is.... En in onzen aanstaande strijd zal gansch het volk zich bij ons aansluiten om de achteruitkruipers te bestrijden en de zegepraal te gemoed te trekken Een goed liberaal abon neert zich aan 'DE WEER GALM VVio is veranderd Het Nieuwsblad wi I doen verstaan dat het liberalism sedert 1830 veran derd is laat ons eventjes zien wie ver anderd is. Ziehier hoe priester Verdeyne zich uitdrukte in dien tijd De godsdienst en de Staat kunnen slechts op een terrein samengaan, en dit terrein is de vrijheid van ieder, in alles en voor alles. Priester De Smet sprak Wat wij willen, is de volledige schei ding van Kerk en Staat. Priester Verbeke zegde Door het feit alleen dat de Staat ver klaard geen enkele godsdienst aan te nemen, is,in de oogen derwet,degods- dienst onverschillig de tempel is een gebouw, de ceremonien bestaan niet voor den Staat, de priester is een bur ger en niets meer. Priester Andries sprak Ik zou mij als de onwaardigste der menschen aanzien, indien ik, na uit al mijne krachten medegewerkt te hebben tot de uitroeping der gewetensvrijheid en andere vrijheden, liet veronderstel len dat ik die vrijheid maar alleen voor mijnen godsdienst wilde. Priester De Haerne zegde Wij willen de vrijheid voor alles en voor allen. Onder dit regiem moeten de kierikalen noch bescherming, noch voorrechten vreezen. Zij zullen hup eigen leven hebben. De godsdienst zal volledig gescheiden zijn van den Staat. Priester de Foere sprak Indien ik de vrijheid der drukpers kom vragen in hare algeheelheid, dan is het 0111 een openbaar bewijs te leve ren dat, zonder eenige voorbehouding wij volstrekte vrijheid voor alles wil len, voor zooveel zij overeenkomstig zij met de orde der samenleving. De macht der bisschoppen strekt tot de geboden der Kerk. Buiten dat hebben zij geene overheid, geene macht. Het is door die wetten dat de geeste lijkheid en de geloovigen hunne plich ten, de bisschoppen hunne macht heb ben. Er bestaat geene enkele kerkelijke wet, die aan de bisschoppen het recht toekent als overheid, tusschen te ko men in de kiezingen ook geene enke le wet, die aan de geloovigen oplegt in dit opzicht, zich te gedragen volgens de voorschriften der bisschoppen. De kierikalen van 30 wilden de schei ding van Kerk en Staat, terwijl onze meesters in den Staat enkel den uit voerder zien der bevelen van de gee stelijke overheid. Zeker is er in België sinds 1830 iets veranderd, maar toch geenzins het vrijzinnig liberalismus. De partij van l bedrog. De gedenkwaardige slag van 22 Mei is geleverd en velen hebben zich de volgende vraag gesteld wanneer zij den uitslag van sommige kiesbureelen der groote steden vernamen Maar hoe leggen de kierikalen het toch aan boord en welke nieuwe streeken heb ben zij nog eens uitgevonden Ha ja, ziedaar! Streeken, dat bezit ten de kierikalen in overvloed en de variëteit is wonder groot. En de volgende, de laatst gekende, is de andere waardig. Hij bestaat eenvoudig in het zenden van nu aan, in de steden welke aan de kiezingen van 1912 zullen deel neme*, WEERGALM •- j

De Weergalm (1904-1914) | 1910 | | pagina 1